Kiharu, ​a simbasi Gésa 29 csillagozás

Egy titokzatos világ rejtelmei
Kiharu Nakamura: Kiharu, a simbasi Gésa

„Boldog ​volnék, ha akadnának legalább néhányan, akik könyvem nyomán megszabadulnának előítéleteiktől. A világnak akartam elmondani, KIK is valójában a GÉSÁK.” – írja könyve előszavában Kiharu.
Vajon mi lehet az oka annak, hogy manapság egyre több könyv és film foglalkozik a gésák titkával? Mitől válik egy gésa olyan különleges valakivé, hogy egy vele eltöltött este akár egy kisebb vagyonba is kerülhet? Kiharu, korának leghíresebb simbasi gésája annak bemutatására vállalkozott, hogy mit képvisel mai modem világunkban a gésarendszer. Őszintén elmeséli életét a művészet és a prostitúció között, harcát az előítéletekkel szemben. Évekig tanulja a gésák szigorú mesterségét, a táncművészet ősrégi tradícióját, a teaceremóniát, a társalgás művészetét. Megismerhetjük a virágok és fűzfák zárt világát, ahol a művészet és a báj keveredik, s végérvényesen fellebben a fátyol a gésák titokzatos világáról…
Híres gésává válik, aki olyan világhírességeket szórakoztatott, mint Charlie… (tovább)

Kiharu, a Gésa címmel is megjelent.

Trivium, Budapest, 2007
358 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639367999 · Fordította: Nagy Imre

A_Gréta22>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a simbasi Gésa Egy titokzatos világ rejtelmei

Az Egy gésa emlékiratai után kezdtem többet olvasni a japán kultúráról, de leginkább a gésákról. Azóta önkéntelenül is minden ilyen témájú könyvet hozzá hasonlítok, pedig tudom, hogy nem kellene.
Kiharu története egészen más, mint amit egy gésatörténettől vár az ember. A könyv első része az, ami ténylegesen a gésa korszakáról mesél, a többiben (kb a fennmaradó 200 oldalban) pedig az az utáni időszakot követheti nyomon az olvasó. Éppen emiatt érzem kicsit becsapásnak a sztorit, hiszen még csak a feléig sem tartott a gésaságról szóló epizód.
Megnehezítette még az olvasást a rengeteg név, amitől cseppet unalmassá válhat a dolog, ha valaki nem tudja megjegyezni őket, illetve az adott kor híres táncosainak, művészeinek nevét is közli, ami akár jól is jöhetett volna, de úgy, hogy éppen csak meg voltak említve, engem zavartak. Emellett rendkívül kicsapongó az egész, az írónő belekezd egy szálba, azt viszi két oldalon keresztül, aztán hirtelen beszúr egy újabbat, majd a végén visszakanyarodunk az eredetihez. Ezzel sem lett volna semmi baj, ha a ezek a szálak kötődnek egymáshoz, de néhol még csak köze sincs egyiknek a másikhoz.
Amúgy életrajzi regényként szerintem szuper, a megírás problémáitól eltekintve. Azért pontoztam mégis 3 csillagra, mert megtévesztő a címe (azt hihetnénk, hogy teljesen a gésa lét rejtelmeibe kalauzol minket a hölgy), illetve a stílus miatt.

szikszai_2 P>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a simbasi Gésa Egy titokzatos világ rejtelmei

Ez volt a legjobb könyv, amit a gésákról olvastam. Egy volt gésa személyes élettörténetén keresztül nyerünk bepillantást Japán mindennapjai. Sok mindent tanultam ebből a könyvből.
Nagyon olvasmányos és érdekes könyv volt.

Aemitta>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a simbasi Gésa Egy titokzatos világ rejtelmei

Érdekes memoár volt, minden fejezet másról szólt, olyan volt, mint egy gyöngyfüzér. Eleinte nem nagyon kötött le a történet, de kb. a férjhezmenete utáni időktől érdekesebb volt.
Az „Egy gésa emlékirataihoz” képest szazszor jobb, mert ez legalább valós élettörténet.

Kiharu Nakamura: Kiharu, a simbasi Gésa Egy titokzatos világ rejtelmei

Három nagyobb részből áll a könyv, az első nagyon nem tetszett a roppant kicsapongó elbeszélői stílus miatt, össze-vissza belekapdos mindenféle történetbe, nincsen szépen fölvezetve az elbeszélés, nem egy meghatározott logika szerint épül fel, hanem éppen ahogy eszébe jutnak a történetek. A második résszel hasonló problémák voltak, de ott legalább maguk az események érdekesek voltak: szívszorító érzés a második világháború során szétbombázott Japánban élő emberek életkörülményeiről olvasni, ahogy küzdenek a mindennapi megélhetésért a nyomor és szegénység közepette.
A könyv harmadik része volt az, ami igazán tetszett, ott már szépen összeszedett gondolatsorok vannak, jó az elbeszélői stílus is. Ha végig így íródott volna a könyv, sokkal jobb véleménnyel lennék róla, de ez így kissé sovánka lett.

zsofi017>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a simbasi Gésa Egy titokzatos világ rejtelmei

Eléggé tetszett, bár komoly újdonságokkal nem szolgált :) Az Egy gésa emlékiratai sokkal jobban megfogott, de ez is egyedülálló a maga nemében :)

batorba>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a simbasi Gésa Egy titokzatos világ rejtelmei

Ez a könyv volt az első „gésás” könyv, amit olvastam…és nagyon tetszett. Sokkal jobb volt, mint az „Egy gésa élete”. Jobban lekötött és érdekesebb is volt.

csüpek P>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a simbasi Gésa Egy titokzatos világ rejtelmei

nemcsak a gésákról fest valós képet, de a japán társadalomba is bepillantást enged. nagyon tetszett

Carolynd>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a simbasi Gésa Egy titokzatos világ rejtelmei

Egy többé-kevésbé jól megírt önéletrajz.

Kimmuriel>!

– Mijamoto Muszasi is két karddal küzdött.
A két karddal való küzdés Japánban azt jelenti: az illető nőket és férfiakat egyaránt szeret.

Kimmuriel>!

Volt ott például egy orosz ortodox pópa, aki folyékonyan beszélt japánul és tudott a hiragana és kandzsi írásjelekkel írni. […] A fekete csuha nagyon jól állt neki, úgyhogy a környezetében lévő nőket könnyen izgalomba tudta hozni.
– Önt nagyon kedvelik az asszonyok – próbáltam heccelni.
– Igen, én vagyok Jézus Krisztus szupersztár – vette a pópa a lapot.

Kimmuriel>!

A háborúban elesetteket azonban megkülönböztették a többi halottól, a gyászoló feleségeket és anyákat pedig a haza hőseiként tisztelték. Közülük sokan meg sem siratták szeretteiket. Én az ő helyükben ha ide vagy oda – gátlástalanul bőgtem volna. Hiszen egy szülő nem arra neveli gyermekét, hogy meghaljon, hanem hogy éljen a hazáért.

Kimmuriel>!

Sokat lehet nekem papolni az emberi méltóságról, de azt hiszem, lelkileg elszegényedünk, ha nem tudunk eleget enni.

Kimmuriel>!

Kútban élő békának tekinthettem magam – egy ázsiai mondás szerint ugyanis a kútban élő békával lehetetlen a tengerről beszélgetést folytatni.

A_Gréta22>!

– Nincsen szükségünk férfiakra. Húszéves korunk óta az a feladatunk, hogy a gyermekeinket felneveljük. Neked az a dolgod, hogy egész életedet a csodálatos fiad felnevelésére áldozd. Képtelenek vagyunk megérteni, miért akarod az életedet újra és újra egy férfiéval összekötni. Hiszen a legjobb és legszebb, ha négyen szépen együtt vagyunk. Nagy szerencse, hogy a munkáddal valamennyiünket el tudsz tartani. Négyen nagyon jól megvagyunk. Miére kellene ide még egy férfi?
Én viszont képtelen voltam megérteni, mi olyan szép abban, hogy valaki két nagymamával és egy gyermekkel él együtt és azért dolgozik, hogy biztosítsa a megélhetésüket. Miért a gyermeknevelés az egyetlen cél, amiért érdemes élni? A két öregasszony sohasem fog megérteni. Bármennyit beszélgettünk is a dologról, sohasem szűntek meg azt „őrültségnek” nevezni. Ez már több volt a soknál. A két öregasszony eltartása és a fiam nevelése töltse ki az egész életemet? Ez volna az igazi őrültség…

Amethyst >!

Aki gyűlöl egy szerzetest, gyűlöli a csuháját is.