A ​szamuráj erényei 45 csillagozás

Itó könyve
Kicune: A szamuráj erényei Kicune: A szamuráj erényei

Kicune ebben a novellafüzérben, az Itó-ciklus első kötetében foglalta össze mindazt, amit a bátorságról, a becsületről, az önfeláldozásról, az együttérzésről, a tisztességről, a hűségről – a szamurájok erényeiről tudni kell; mindegyik erény lényegét egy-egy példatörténettel, legendával, tanmesével, vagy éppen a Megvilágosodott szavaival mutatja meg.

STB Könyvek, Kistarcsa, 2009
Trajan, Budapest, 2006

Olympia_Chavez>!
Kicune: A szamuráj erényei

Itó egy nap, rejtélyes hölgyekkel találkozik az erdőben, akik a segítségét kérik. Jó tett helyébe jót várj alapon pedig teljesítik leghőbb kívánságát. Itó szamuráj szeretne lenni, ezért a júreik* egy egész éjszakán át legendákkal és tanmesékkel tömik a fiatal fiú fejét, amitől majd a már egyébként kiváló kardforgató, a szívében is igaz harcossá válhat. Ebbe a kerettörténetbe tűzögeti bele Szántai Zsolt, a hét erényt magyarázó válogatott novellákat.
Az elbeszélések érdekesek, olvasmányosak, egyik másik akár még ismerős is lehet, de túl nagy elvárásai senkinek se legyenek a könyvvel kapcsolatban. A történetek átdolgozások, amiket én személy szerint csak fanyalogva tudok befogadni, mert látványosan magukon hordozzák azt a nyugati kézjegyet, amitől az egész esetlen és túlegyszerűsített bóvli lesz. A kiadás minőségéről pedig inkább ne is beszéljünk. Korrektort talán akkor látott a kötet, ha szállítás közben elment mellette egy az utcán…
Aki szeretne egy kicsit belekóstolni a kultúrába és a japán történetek világába, biztosan élvezni fogja, de aki egy kicsit komolyabb darabbal szeretne találkozni, az ne ezt a kötetet vegye le a polcról. Limonádé, néhány csepp yuzuval.**

* júrei – spoiler
** japán citrom

Coralie>!
Kicune: A szamuráj erényei

Nagyon jó kis könyv, tetszett. Közelebb hozza az olvasóhoz a japán kultúrát. A benne található rövid történetek tanulságosak és érdekesek. Szépen összefoglalja, hogy milyen tulajdonságoknak kellett jellemeznie egy valódi szamuráj harcost, de a múlt megidézésén kívül, a jelen kor emberének is egyfajta erkölcsi iránymutatást ad. spoiler

Katherine_Grey>!
Kicune: A szamuráj erényei

Kicune, a titokzatos középkori japán író valójában Szántai Zsolt, aki ebben a könyvében szerzővé lép elő és irodalmi játékot űz: a szamurájerkölccsel összekapcsolható japán és kínai tanmeséket, írta át és fűzte fel egy általa kitalált mesés kerettörténetre. A könnyen emészthetővé történetesített könyvecske, amely azt játssza, hogy valódi, középkori klasszikus alkotás, bárkinek kedvet csinálhat a valódi japán és kínai irodalom megismeréséhez is.

Papusz>!
Kicune: A szamuráj erényei

Kellemes csalódás volt Az ágyas után – akinek az nem tetszett, próbálja meg inkább ezt Kicunétól.

(nem mellesleg van egy olyan sanda gyanúm, hogy engem kezdettől fogva szamurájnak neveltek.)

amnaen>!
Kicune: A szamuráj erényei

ha fiú lennék, most biztos szamuráj szeretnék lenni.
a könyvben szép, tanító jellegű mondák, mesék, történetek vannak. és persze a szabályok…
jó volt olvasni.

Melani>!
Kicune: A szamuráj erényei

Mindig is szerettem a tanmeséket, ez a kötet is ilyeneket tartalmaz, könnyen érthető, tanulságos történetek füzére. Szerintem kimondottan jóra sikerült a kötet, bár a szamurájok világa és gondolkodása ennél azért jóval bonyolultabb, ez csak amolyan bepillantó a világukba. De mindenképpen megéri elolvasni annak akit egy kicsit is érdekelnek más kultúrák, és persze vannak örökérvényű történetek is a kötetben.

JustOneMorePage>!
Kicune: A szamuráj erényei

Számomra nagyon tetszetős volt az egész. Igazán elgondolkodtató, ahogy az erényeket felvázolja az író. Számomra Mitsurugi története marad a kedvenc. Mindenkinek javaslom, aki könnyed ám elgondolkodtató könyvet akar, vagy aki vonz a régi japán. Kedvet kaptam miatta újra elolvasni a Muszasit.

Ez a 180 oldal felfalható pár óra alatt :)

Hitoridori>!
Kicune: A szamuráj erényei

Mí meglepő (amúgy nem meglepő XD) dolog, hogy tetszett. :)
Ha csak a történeteket néznénk, akkor is megállná a helyét, de mellé még a szamurájok, a japánok életébe, gondolkodásmódjába, törvényeibe is belepillanthatunk.
Külön öröm, meglepetés volt egy már ismert történet előfordulása, melyet a Neoton együttestől hallottam régen. :) Bár kicsit más a kettő, de nem sokban. (A sárkánykirály palotája néven ismertem a Neoton-tól. Hallgattam is többször az elmúlt hónapokban. ^^)

kriszmanesz P>!
Kicune: A szamuráj erényei

véletlenül akadt a kezembe a könyvtárban. kikölcsönöztem, elolvastam, és annyira tetszett, hogy megvettem. ott a helye a polcomon.
második olvasásra még jobb. könnyen érthető, gyönyörű tanmesék füzére ez a vékonyka kötet, és annyira magával ragadó, hogy legszívesebben útra kelnék a felkelő nap országa felé, hogy szamuráj legyen belőlem. érdekelne, hogyan fejeződik be a kerettörténet.

– Kaptál valamit, nem is keveset, mégis kétely van benned. De ez így van rendjén, hiszen a Diadalmas is azt mondta tanítványainak: ne higgyetek el semmit pusztán azért, mert én mondom, de higgyétek el mindazt, amit a tanításaimból megtapasztaltok.

Kaia>!

Egy Nobuszige nevezetű katona felkereste Hakuint, s megkérdezte tőle:
– Mondd meg: valóban létezik Paradicsom és Pokol?
– Ki vagy? – kérdezte Hakuin.
– Szamuráj vagyok – felelt a harcos.
– Tehát katona! – Kiáltott fel Hakuin. – S mondd, miféle urat szolgálsz? Az arcod akár egy koldusé.
Nobuszige e szavak hallatán úgy feldühödött, hogy a kardjához kapott. Hakuin azonban folytatta:
– Tehát kardod is van? Úgy látom, csorba ez a penge, még a fejemet se vághatnád le vele!
A szamuráj ekkor kardot rántott. Hakuin felkiáltott:
– Itt nyílik a Pokol kapuja!
Nobuszige hirtelen megértette a mester szavainak jelentését. Visszadugta a kardját a hüvelyébe, és mélyen meghajolt.
– Itt nyílik a Paradicsom kapuja – mondta Hakuin halkan.

90. oldal, Kapu

Kapcsolódó szócikkek: kard · szamuráj
veda23>!

Barátom, már többször alkalmam volt arra, hogy megfigyeljem, milyen ostobák tudnak lenni az emberek fiatal korukban, és mennyire meg tudnak komolyodni az évek múltával. A szent szútrákban az áll, hogy megfelelő cselekedetek végrehajtása révén a legvétkesebbekből lesznek a legtisztább emberek.

Kwairjó története

veda23>!

Az ember inkább semmit se tegyen, ha jót már nem tud.

A szamuráj lányának története

…egy nemes szellemű férfi nem élhet vissza egy asszony gyengeségével.

– A bátorság – folytatta az idős hölgy – sokszor nem ott jelenik meg, ahol az ember várná. Nincs csillogó ruhája, mégis nemesebb sok más tulajdonságnál…

Kapcsolódó szócikkek: bátorság

– A hűség az, amikor kiállsz valakiért. Amikor osztozol a sorsában, bármi legyen is az. A hűség… – Az idős hölgy elhallgatott. – A hűség halálig tartó, szép dolog…

Kapcsolódó szócikkek: hűség
kalmarpolip>!

Ugyan mi értelme lenne széttörni egy élettelen tárgyat? Ugyan mi értelme lenne gonoszságot cselekedni? Az ember inkább semmit se tegyen, ha jót már nem tud.

Bátorság - A szamuráj lányának története

yumechan>!

A titkokat el lehet temetni, de a bölcs tudja: előbb-utóbb úgyis mindenre fény derül…

Kapcsolódó szócikkek: titok
veda23>!

[…] a tudás olyan, mint a kellemes illat: az ember bármennyit magába szívhat belőle, még többre vágyik.

Kapcsolódó szócikkek: tudás