Zsuzsi ​vakációja 24 csillagozás

Kertész Erzsébet: Zsuzsi vakációja

A negyedikes Zsuzsi aranyos, ügyes kislány. A Balatonnál nyaral, ahol anyjának panziója van. Az egész nyáron ott nyaraló gyerekek két bandába verődve acsarkodnak egymás ellen. Zsuzsi néhány jó barátjával együtt eléri, hogy az egyesült Kékpirosak szenzációs tetteke hajtanak végre, szórakozva, boldogan – immár veszekedés és harag nélkül. Kisebb gyerekeknek, öregeknek segítenek, színházat játszanak, barlangot fedeznek fel – csupa öröm és szórakozás lesz így a nyár. De sajnos, a csodálatos, kalandos nyár elmúlik – lehet várni a következőt.

Eredeti megjelenés éve: 1941

Zrínyi Nyomda, Budapest, 1991

meseanyu P>!
Kertész Erzsébet: Zsuzsi vakációja

Roppant hangulatos a balatoni nyár, és egy csomó jó üzenet van benne, de emellett meg sajnos sok eléggé idejétmúlt és túl didaktikus is. Az mindenesetre figyelemreméltó, hogy mennyire szabadon vannak a gyerekek, mennyire önállóak és mennyi mindent tudnak intézni egyedül. Ez sok mai szülőnek is példát mutathat, hogy nem kell agyonfélteni a gyerekeket.

Veron P>!
Kertész Erzsébet: Zsuzsi vakációja

Újraolvasás kihívás miatt: Nem tudom, milyen lett volna, ha most olvasom először, de a gyerekkori olvasás nosztalgiájával együtt egy kellemes, vakációs, a szó jó értelmében vett lányregényes élménynek bizonyult. És valahogy megnyugtató, hogy már akkor is voltak könyvek, amiknek talpraesett, vagány, mégis normális csajok voltak a főszereplői:))

nana1>!
Kertész Erzsébet: Zsuzsi vakációja

Igazán kedves, de idealizált gyermekkönyv. Olyan színesen írja le a balatoni nyaralások varázsát, hogy önkéntelenül is mosolyogni kell rajta. A sok tisztaszívű gyermek valódi mesehős, akiken jót lehet kuncogni. Nagyon kedves kis könyv. Szerettem.

Parlandorka IP>!
Kertész Erzsébet: Zsuzsi vakációja

Nagyon helyes történet volt ez. Moyolygós, könnyezős. Pont jó arra, hogy egy csepp levegő legyen két nagyobb merülés között.

hutizs>!
Kertész Erzsébet: Zsuzsi vakációja

Nagyon aranyos kis törtènet. Kellemes olvasmàny, az ember szeretne ùjra gyerek lenni. Èn az ìrònő èletrajzi regènyeit jobban szeretem, itt kicsit tùlidealizàlt volt szàmomra a főszereplő. Ettől függetlenül mindenkinek ajànlom.

Or_Sheet>!
Kertész Erzsébet: Zsuzsi vakációja

Ez is az első elolvasott regényeim között volt, s annyira megszerettem, hogy rengetegszer újraolvastam, s képes voltam/vagyok még felnőttként is kézbe venni. Ettől a könyvől datálom a Kertész Erzsébet-szeretetemet :)

Megalit >!
Kertész Erzsébet: Zsuzsi vakációja

Tíz körül lehettem, amikor az első Kertész Erzsébet könyvet a kezembe fogtam, a Szamóca lányokat, amely azóta is nagy kedvencem. (Most már úgy gondolom, pusztán szentimentális okok miatt is.) Aztán jöttek az elmaradhatatlan zsíkos könyvek – az önéletrajzok. Most pedig – sok-sok évvel később – kezembe került a Zsuzsi vakációja. Érdekes volt olvasni, hogy milyen nagy különbség van a két világháború közötti időszak és a jelen korban élő tizenévesek gondolkodásmódjában és a szülői felfogásban.

Félcsi>!
Kertész Erzsébet: Zsuzsi vakációja

Bár Kertész életrajzi ihletésű könyveihez vagyok szokva, ez a nyári történet is szívet melengető volt. Aranyos, ifjúsági és szórakoztató. Szerettem.

l2njpx>!
Kertész Erzsébet: Zsuzsi vakációja

Jajj, én ezt úgy, de úgy imádtam. Miért nem ilyen ma a gyerekkor? Kicsit jó volna így élni most is.

andy332488>!

– Ha Lilian itt van, akkor mindennek vége. Liliannal egész nap együtt kell lennem, és Liliannál nincsen undokabb, utálatosabb majom az egész világon. És ha nem úgy történik minden, ahogy ő akarja, akkor visít, mint egy malac, amelyet nyúznak. Aztán anyukához megy panaszra, és akkor én kapok ki anyukától, azt mondja, hogy Liliannak nincsen édesanyja, az édesapja sokat utazik, úgyhogy ő mindig csak a nevelőnővel an. És legalább akkor érezze magát otthon, ha közöttünk van. Nohát… ilyenkor csakugyan otthon érzi magát. Úgy kínoz, hogy az rettenetes! Tudod, amíg téged nem ismertelek meg, azt hittem, hogy minden lány olyan, mint Lilian vagy Fiala Edit.
– Szegény Lilian – mondta elgondolkodva Zsuzsi –, ha nincsen édesanyja, akkor nagyon szomorú lehet az élete. És akkor az sem csoda, hogy utálatos. Nincsen senki, aki megtanítsa arra, hogy milyen legyen. Tudod, Jóska, hogy anyukámnak mennyi dolga van most, hogy a penziót vezeti. De azért minden este, amikor lefekszem, bejön hozzám, és olyankor elmondom neki mindazt, ami napközben történt. És tanácsot kérek tőle mindenben. Anyuka mindenre tud tanácsot adni… aztán mielőtt elbúcsúzik, jól betakar, és akkor sohasem csúszik le rólam a takaró. Aztán megcsókol… szegény Lilian, neki nincs édesanyja, aki este betakarja és megcsókolja…
– Hát igen… – Jóska belátta, hogy sok igazság van abban, amit Zsuzsi mond. De Zsuzsi nem ismeri Liliant, és nem tudja, hogy milyen utálatos kis majom…

92-93. oldal, IX. fejezet