Jambus ​és Marcipán 25 csillagozás

Rendhagyó lovagregény
Kertész Balázs – Dargay Attila: Jambus és Marcipán

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Origo, Budapest, 1989
64 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637405348 · Illusztrálta: Dargay Attila

Kertész Balázs – Dargay Attila: Jambus és Marcipán

Nagyon-nagyon idióta. Rövid és vicces a történet is, meg a rajzok is. Lehetne ismertebb. Mert egy cuki sárkánykölök, akit Marcipánnak hívnak és aki lovag akar lenni, ideálisan lehetetlen mesehős. Hozzá csatlakozik a paripa-kezdemény, Jambus, aki nem akar verset írni, hiába családi hagyomány. Inkább írna lovagregényt, de hát miről? Szüksége lenne némi alapanyagra. Szóval a céljaik összevágnak és ők ketten összefognak, lovagi kalandokat keresve. Aztán vannak a lovagok, akik egy várban nem csinálnak semmit, csak örvendenek a tiszteletnek, ami övezi őket, és mindegyiket Jakabnak hívják, így kénytelenek eposzi jelzőkkel megkülönböztetni egymást. És innen jönnek a lehetetlen-abszurd kalandok, vicces rajzokkal és a szülők által is élvezhető kifigurázott témával.

latinta P>!
Kertész Balázs – Dargay Attila: Jambus és Marcipán

Milyen jól tettük annak idején, hogy a gyerekeinknek megvettük ezt a könyvfüzetet!

És milyen rosszul tettem, hogy eddig nem olvastam el. (Vagy ha elolvastam is, elfelejtettem.)

Pedig van ebben a rendhagyó lovagregényben bőséggel a mítoszokból, középkori hiedelmekből, szokásokból, sőt – legyen a két címszereplő akármilyen (egyébként nagyon cuki) mesebeli lény is, rajtuk keresztül – a hétköznapi emberek világában előforduló helyzetekből is.

Jó kis nyelvi és jellembeli fejlődésben, fejlesztésben van részük mind a hősöknek, mind az olvasóknak, mire a mű végelejére érnek.

A rajzok? Igen, azok is remekbe szabott alkotások, hiszen Dargayk!

Sicc>!
Kertész Balázs – Dargay Attila: Jambus és Marcipán

Humoros, aranyos történet, és gyermekkoromat idéző illusztrációk! Bírtam!

Kertész Balázs – Dargay Attila: Jambus és Marcipán

Sokadik olvasásra is nagyon vicces. Tegnap este föl akartam tenni a helyére a polcra, ha már hazakerült, aztán itt ragadtam a kanapén, újraolvastam és megint végignevettem az egészet. Ezt is föl lehetne írni receptre rosszkedv ellen!

buzavirág>!
Kertész Balázs – Dargay Attila: Jambus és Marcipán

Nagyon aranyos, vicces kis mese, mely egy Marcipán nevű sárkányról szól, aki lovag akar lenni. Na de egy sárkány, hogy lehet lovag? Neki nem a királylányokat kellene rabolni? Dehogynem, de ettől rendhagyó.

Szávitrí P>!
Kertész Balázs – Dargay Attila: Jambus és Marcipán

Jópofa kis történet, lovagokról, akik azt mondják, ni akiket Jakabnak hívnak, kissárkányról, aki lovag lesz és a pegazusáról, aki lovagregények írására szakosodott. Egyedül a sárkányok Pumukli-frizurája nem tetszett.

Lahara IP>!
Kertész Balázs – Dargay Attila: Jambus és Marcipán

Kár, hogy én ezt korábban nem ismertem, mert igazán jó volt.

Csodaautista>!
Kertész Balázs – Dargay Attila: Jambus és Marcipán

Nekem tetszik Dargay Attila ötlete, mely csak könyv formában jelent meg.

Nocharity>!
Kertész Balázs – Dargay Attila: Jambus és Marcipán

Iiiistenem, hogy szerettem én ezt kiskoromban! Ha nem olvastattam fel ezerszer, akkor egyszer sem. Jól szét is szakadozott miatta, néhol az öcsém bele is firkált (a kis piszok ><), de ettől függetlenül az értéke nem csökkent. El kéne olvasni újra :)

Izolda P>!

[…] [A lovagok] megvédelmezik az özvegyeket és az árvákat is. Ez az egyik legfontosabb lovagi kötelesség. Olyan fontos, hogy ha épp nincs a közelben se özvegy, se árva, akkor gyorsan levágnak egy gonosz ellenséget, hogy aztán megvédelmezzék az özvegyét és az árváit.

worsi P>!

Köztudomású, hogy sárkányszületés elképzelhetetlen vihar nélkül. Mennél nagyobb a vihar, annál talpraesettebb lesz a sárkánybébi.

worsi P>!

– […] Ami pedig a szökést illeti – szögezte le Marcipán –, erről többet egy szót se akarok hallani!
     Így is történt. Több szót nem ejtettek a szökésről. Szó nélkül megszöktek azon a verőfényes reggelen, és bevetették magukat a rengetegbe.

worsi P>!

Jakabvára volt tehát az utolsó lovagvár a világon. Az elődök tiszteletére Jakabnak hívták valamennyi jakabvári lovagot. Ha egy vitéz történetesen Laci lovagként kért letelepedési engedélyt, annak három példányban ki kellett töltenie egy névváltoztatási kérelmet. Bebocsátást pedig csak akkor nyerhetett, ha azt a megfelelő bizottság jóváhagyta. Mire mindez szabályszerűen elrendeződött, a kérelmező többnyire tökéletesen berozsdásodott. Idővel aztán az előrelátóbb családok eleve Jakabnak keresztelték a fiúgyermekeket. A túlzottan becsvágyók a lányokat is. A krónikák szerint akadt olyan família, ahol egyidejűleg vagy huszonöt Jakab tolongott!

worsi P>!

A mesékben ilyenkor úgy szokott történni, hogy a vándorok pislákoló fényt pillantanak meg a rengetegben. Nos, akárhogy is történik a mesékben, ezúttal úgy esett, hogy a vándorok váratlanul pislákoló fényt pillantottak meg a rengetegben. A fény egy házacska ablakából szűrődött ki, ahogy az jobbféle mesékhez illik.

Cinzisticus>!

SOSE BOSSZANTSD A SÁRKÁNYT!
NE ÉNEKELJ NEKI, ÉS LÉGY VELE LOVAGIAS!

Izolda P>!

– […] nem lehet valami rettentő nagy az az ütés; a könyvekben például mindenki életben marad utána. Még csak be sem gipszelik őket.
– Akkor jó – könnyebbült meg némiképp Marcipán, és hősiesen kidüllesztette a mellét. – Üssél!

Baraby P>!

– Járom a világot; a hegyeket, a völgyeket meg a völgyeket és a hegyeket, hogy élményeket gyűjtsek, amelyeket hivatásom szerint megörökítek az utókor számára. Bizony! E nemes feladatnak szenteltem az életem, mióta megszöktem otthonról!
– És … és mióta szentelted? – kérdezte tisztelettel Marcipán.
– Van vagy … van vagy … – ráncolta a homlokát Jambus – akárhogy számolom, csaknem húsz perce.