Békavári ​uraság és barátai 34 csillagozás

Kenneth Grahame: Békavári uraság és barátai Kenneth Grahame: Békavári uraság és barátai

„A ​négy jó barát – Vakond, Vízipatkány, Borz és Varangy – sokban különbözik egymástól. Vakond szerény és serény, szolgálatkész és önfeláldozó; Patkány, a nagy csónakos, a folyó és a költészet szerelmese, ábrándos, gyengéd lélek; Borz mindenkinél nagyobb, erősebb, józanabb, bölcsebb, s bár nehezen mozdul, ha kell habozás nélkül fegyvert – azaz furkósbotot – ránt barátaiért. Varangy, mi tagadás, szörnyen önző és hiú, kicsit olyan, mint egy elkényeztetett gyerek: szeszélyes, durcás, bolondul rajongó, de egy dologban, talán a legfontosabban, ő is hasonlít három barátjára: jószívű és kedves, ő is a folyópart társadalmának a törvényét vallja: a barátság szent, segíts a másikon, csak úgy segíthetsz magadon! Grahame kis hősei számos kalandot élnek át szárazon és vízen, a folyó partján, a folyón és a folyón túl, a Vad Erdőben. Vannak e kalandok közt kacagtatók és meghatók, vannak lélegzetelállítóan izgalmasak és derűsen szívmelengetőek, de minél tovább jutunk a hőn szeretett folyóhoz… (tovább)

Szél lengeti a fűzfákat címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1908

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Klasszikusok fiataloknak Ciceró

Ciceró, Budapest, 2006
222 oldal · keménytáblás · ISBN: 9635395310 · Fordította: Görög Lívia · Illusztrálta: Patrick Benson
Ciceró, Budapest, 1995
178 oldal · ISBN: 9635390106 · Fordította: Görög Lívia · Illusztrálta: Patrick Benson

Kenneth Grahame: Békavári uraság és barátai

Legkedvesebb történetem. Ez volt az első könyvem (legalábbis úgy emlékszem) amit Szhelyre költözésünk után kaptam. Sokszor újraolvastam, láttam rajzfilmben – sose unom meg. Lehet, hogy ez a könyv teremtette meg az angolmánságom alapját.
Gyerekként az állatszereplők kalandjai és barátságuk története fogott meg, felnőttként is értékeltem ezt a kedves világot, amit Kenneth Grahame teremtett – egyúttal elvarázsoltak a tájleírások, az egészen lírai mondatok a természet szépségeiről. Szeretnék még tőle olvasni, kár hogy magyarul nem jelent meg más tőle.

Sister>!
Kenneth Grahame: Békavári uraság és barátai

Ez a mese minden ízében angol. A történetek során Békavár minden kis lakója bemutatkozik: az öntelt Varangy, a hűséges Vakond, az érzékeny, lírai lelkivilágú Vízipatkány, és a minden helyzetben józan Borz. A szereplők leírását, illetve az események folyását tekintve is kicsit úgy éreztem, mintha egy kosztümös angol film elevenedne meg a lapok között. Az erdei állatoktól sem áll távol egy-egy kellemes, beszélgetős este, de ha kell, felveszik a kesztyűt, és megküzdenek a barátaik becsületéért.

Szórakoztató, izgalmas és olykor különösen megkapó leírásokkal tarkított mesekönyv a Békavári uraság és barátai, amit kicsik és nagyok egyaránt élvezni fognak. Most már csak a film hiányzik, hogy teljes legyen az élmény. :)

HA86>!
Kenneth Grahame: Békavári uraság és barátai

Semmi különös, csak négy erdei állatka 1908-ból, a távoli Angliából, akik éppen úgy élnek, ahogyan a legtöbben élni szeretnénk: szabadon, a kedvenc időtöltéseiknek hódolva, igaz barátokkal körülvéve. Nem nehéz megérteni, miért volt a kedvenc íróm, Donna Tartt egyik legkedvesebb gyerekkori mesekönyve, ahogyan azt sem, miért írt Theodore Roosevelt rajongói levelet a szerzőnek, A.A.Milne pedig miért adaptálta színpadra a művet.

Több mint száz évvel ezelőtt ez a mese igencsak hasított – a BBC Nagy Könyv Top100-as listájára is felkerült –, és én azt hiszem, ma is kellemes olvasmány lehet azoknak a kisiskolásoknak, akik nyitottak a lassan csordogáló történetekre, és választékos a szókincsük.

Költői kérdés: vajon miért változtatták meg az eredeti címet? Az XY és barátai valahogy olyan elcsépelt, tucatszor szembejön, míg a Szél lengeti a fűzfákat hangulatteremtő, egyedi. Szerintem van egyfajta kellemes, melankolikus színezete, az illusztráció pedig – az én példányomban Patrick Bensoné – ügyesen ráerősít az eredeti cím által keltett, kissé sejtelmes atmoszférára.

Fapicula>!
Kenneth Grahame: Békavári uraság és barátai

Juj, hát nem erre számítottam, bár sejthettem volna. Korához hűen ömlengős volt, tele tájleírásokkal, túlzó jellemzésekkel. A karakterek nem mindegyike volt szerethető, és a történet cselekményéhez képest hosszú is volt.
Furcsa volt az is, hogy keveredtek az emberek az állatokkal.
A kisfiam nagyon hamar elunta, én becsülettel befejeztem egyedül, de nekem sem csúszott gyorsan.

Spepa>!
Kenneth Grahame: Békavári uraság és barátai

Nekem most nagyon jólesett ebben a békés, nyugodt, többnyire természetközeli, leginkább folyóparti, olykor erdei közegben időzni, a századelős hangulatban elmerülni. Klassz történetek vannak benne a barátság és az összefogás erejéről, a segítőkészségről és a támogatásról. Egyedül Varanggyal és a vele megesett dolgokkal nem voltam igazán kibékülve, főleg, hogy alig mutatott valamilyen fejlődést a könyv során ez a karakter és egyáltalán nem láttam benne azokat a jó tulajdonságokat, amiket a többi szereplő emlegetett, de hát kevésbé szimpatikus jellemek is kellenek a mesekönyvekbe. A legszívesebben Patkány és Vakond társaságában időztem, bőven elég volt nekem, ha ők ketten felkerekedtek és piknikezni mentek, csónakáztak a folyón, vagy az ismerőseiket látogatták meg. Emlékezetes marad az elveszett vidrakölyök utáni kutatással töltött éjszaka és az a nap, amikor Patkány majdnem vándorútra kelt.

Egyedül azt sajnálom, hogy nem tartották meg az eredetileg kitalált magyar címet. A Szél lengeti a fűzfákat olyan szépen hangzik, sokkal jobban illik a könyv hangulatához (pláne, hogy nem Varangyot tekintem a történet főszereplőjének).

levendulalány>!
Kenneth Grahame: Békavári uraság és barátai

Nagyon aranyos történet az igaz barátságról.
Minden gyereknek olvasnia kéne az önzetlen Patkány, a kissé csendes, hűséges, odaadó Vakond, a néha mogorva és kegyetlennek tűnő, bölcs Borz és a kelekótya, hencegő, de nagyon szeretnivaló Varangy történetét!
Ajánlom olyan sötét délutánokra, amikor hajlamosak vagyunk úgy gondolni, hogy semmi jó nincs ezen a földön, és csak a gyűlölet irányít minket. Ezek az állatok ilyenkor előveszik furkósbotjaikat (különben honnan és miért volt Patkánynak ennyi fegyvere?!) és emberségre tanítanak bennünket.

csokitorta>!
Kenneth Grahame: Békavári uraság és barátai

Szívmelengető kis történet. Csodálatos kalandokat éltem át, szívesen elmennék Békavárhoz egy túrára. A kedvenc szereplőm Vakond lett, mindenki ilyen barátot szeretne. Kiskoromban láttam a filmet, de mivel nem emlékeztem a történetre, ezért kedvet kaptam az elolvasásához. Nagyon-nagyon jól tettem. Mindenkinek ajánlom, még azoknak is, akik úgy gondolják, hogy kinőttek a mesékből. (:

Tiger205>!

Klasszikus, klasszikus!
A könyv gyönyörűen illusztrált, a történet olvastatja magát.
Te is ott élsz velük, miközben olvasod s nem bírod letenni!
(A film pedig, ami készült belőle – Monty Phyton szereplőkkel…zseniális)
Minden 10-14 éves gyereknek ajánlom!
A szüleiknek is!

theodora P>!

A folyó tovább fecserészett, csobogó csokorba fűzve a világ legszebb meséit, amelyeket a föld szíve küld annak, akit végső soron megilletnek: a telhetetlen tengernek.

theodora P>!

Azután lassú változásnak indult ég és föld. Kivilágosodott az ég alja, felderengett a part, a bokor, a fa alakja, levált róluk a rejtelem fátyla. Madár rikkantott, de mindjárt el is hallgatott, gyenge szellő támadt, hajlongva suhogott nád és káka.