Helvétius ​élete és munkássága 1 csillagozás

Kazanlár Áminollah Emil: Helvétius élete és munkássága

Elveim egyedüli bírája az ész és a tapasztalat – írta hajdanán Helvétius, korának filozófusa, akinek megítélése, tanainak elfogadása majd száz évet váratott magára. Fő művét nyilvánosan elégették, őt magát tanainak visszavonására kényszerítették, miközben egyaránt átkozta ki a Sorbonne, a francia király és az egyház is. Ki ez a férfi, aki könyvelőnek készült, végül költő és gondolkodó lett? Vajon miben rejlik tanainak lényege, amikor az enciklopédisták is befogadták, nemkülönben a szabadkőművesek? Valóban eretnek tanokat terjesztett? Miért fogadta be II. Frigyes és tagadta ki a francia trónörökös? Valóban Helvétius hirdette először a kultúra jelentőségét a nemzetállamok kapcsán? Mióta ismeri a magyar olvasó Helvétius gondolatait? Megannyi kérdés, amire választ kap az olvasó e rövid és precíz tematikus kiskátéban.

>!
Tarandus, 2013
120 oldal · ISBN: 9786155261435

Enciklopédia 5


Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

Molu P>!
Kazanlár Áminollah Emil: Helvétius élete és munkássága

Tanulmány „íze” van, ennélfogva kevésbé szórakoztató, de nagyon informatív.


Népszerű idézetek

Molu P>!

Legeredetibb gonolatai az érdek problémájával kapcsolatosak. Szerinte a fizikai világ a mozgás törvényének van alávetve, az erkölcsi világ – azaz a társadalom – pedig az érdek törvényeinek engedelmeskedik. Helvétius szerint az érdek az a „hatalmas varázsló a földön, aki minden lény szemében megváltoztatja minden tárgy formáját”. Továbbá az érdekből fakadnak az emberek eltérő véleményei is, mert különböző érdekeikből adódóan más-más módon ítélkeznek. Mindenki azt tartja jónak, ami érdekeinek megfelel, és azt tekinti rossznak, ami azokkal ellentétben áll. Ez azonban nem csupán az egyénekre, hanem a különböző csoportokra is vonatkozik – írja Helvétius, és ezáltal elsőként közelíti meg a társadalmi osztályok fogalmát, gazdasági alapjait.

6. oldal

Molu P>!

[…] azt mondja, a valódi erényt az olyan cselekedet testesíti meg, amely a nemzet, a köz érdekének hordozója. Így az erkölcsöt világi alapból vezeti le, és ezáltal álláspontja a feudális egyházi és mindenfajta vallási ideológia megtagadását jelenti […]
[…] nem véletlen, hogy mind az egyházi, mind a világi feudális erők a leghatározottabban léptek fel első művének gondolatai ellen.

7. oldal

Molu P>!

Helvétius apja a király orvosa, nagyapja és dédapja is az volt.

9. oldal

Molu P>!

Du Marsais írt egy művet […] a legérdekesebb dolog ezzel a könyvvel kapcsolatban az volt, hogy magyarázó rajzokkal és képekkel volt ellátva. Ez volt az első illusztrált tankönyv.

17. oldal

Molu P>!

A párizsi szalonokban ugyanis nem csupán mondén életet éltek, mint valamikor XIV. Lajos uralma alatt, hanem ezek voltak Franciaországban az irodalmi politizálás legkiválóbb fórumai, és összességükben a francia felvilágosodás szellemének hordozói voltak.

21. oldal

Molu P>!

Igen, az bizonyos, hogy Helvétius az emberiség haladását szolgálta és elültette a forradalmi eszmék csíráját mind saját nemzete, mind egész Európa területén az enciklopédistákkal egyetemben.

93. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Claude Adrien Helvétius
Molu P>!

Nem közvetlenül a társadalomtudományokra és a jogra, hanem az irodalomra gyakorolt leglényegesebb hatása Helvétiusnak az, melyet Stendhalra gyakorolt… Stendhal nem kizárólag két regényét, remekművét, a Vörös és feketét, valamint A pármai kolostort írta helvétiusi ihletés hatására, hanem esztétikai írásait is a helvétiusi elmélet alapján fogalmazta meg, így a Racine-t és Shakespeare-t is.

104. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Claude Adrien Helvétius
Molu P>!

[…] a párizsi nők a XVIII. században azáltal, hogy a férfiakkal együtt jelentek meg a nyilvánosság előtt és társultak emezeknek minden dolgában, tettek szert sajátos fölényükre, merész tartásukra, valamint szemérmetlennek nevezhető járásukra.

23. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 18. század · nők
Molu P>!

Helvétius gondolatmenete […] alapvetően analitikus. Abban leli örömét, hogy ízekre szedi a fogalmakat, hogy nyomon követi őket még a szavak mögött is.

39. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Claude Adrien Helvétius
Molu P>!

„Lehetséges erőmet meghaladó támát vizsgáltam, de ki, melyik ember ismeri eléggé önmagát ahhoz, hogy ne tartsa magát képesnek többre?”

41. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Hahner Péter: Államférfiak
Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 3.
László András – Buji Ferenc: Genesis
Hahner Péter: Így élt Washington
Ordas Iván: Simonyi óbester
Heller Ágnes – Kőbányai János: Bicikliző majom
Ordas Iván: Hadik András – A királynő tábornagya
Kis János: Szabadságra ítélve
Németh Gábor – Szilasi László: Kész regény
II. Rákóczi Ferenc: II. Rákóczi Ferenc emlékiratai