Old ​Firehand (Winnetou 3.) 155 csillagozás

Karl May: Winnetou – Old Firehand Karl May: Winnetou – Old Firehand Karl May: Winnetou – Old Firehand

„Az ég vérvörösen fénylett, és a fékevesztett elemek lehelete fekete, sűrű, nehéz bíborsugarakkal áttört nehéz felhő gyanánt lebegett a pusztulás helye fölött. De nem volt időm az elmélkedésre, mert ott feküdt előttem, a kést még mindig kezében szorongatva, sápadtan, hidegen és mereven – úgyhogy már-már azt hittem, hogy meghalt – Harry.”
Old Shatterhand harca során megmenti egy fiú életét, kiről később kiderül, hogy a vadnyugat legnagyobb prérivadászának fia – Old Firehandé.
Az öreg vadász és Old Shatterhand sorsa összefonódik, s igaz barátságban folytatják közös küzdelmüket.

Eredeti megjelenés éve: 1893

Kiadói ajánlás: 12 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

Kossuth / Mojzer, Budapest, 2011
ISBN: 9789630964708 · Felolvasta: Galambos Péter
Totem, Budapest, 1993
Móra, Budapest-Dabas, 1980
408 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631121674 · Fordította: Szinnai Tivadar · Illusztrálta: Würtz Ádám

Winnetou · Old Shatterhand · Old Firehand

Karl May: Winnetou – Old Firehand

Ez a rész nagyon eseménydús, fordulatos, sok veszélyes dolog történik hőseinkkel. Megismerkedünk Old Firehand fiával és Ő magával is. Ismét gonosztevők nyomában a csapat. A kis Sam is visszatér ebben a kötetben, ez is nagyon jó.
Winnetou (kedvesem) szintén jelen van, résztvevője az eseményeknek (végre) emiatt is nagyon szerettem olvasni. Minden ami Winnetou-val és az apacsokkal, vagy akár a többi indán törzzsel kapcsolatos az nagyon érdekel.
Ebben a részben egy szerelmi szálról (sajnos nem mostani, hanem egy régi) is fellebben a lepel, megtudhatjuk Winnetou és Old Firehand nagy titkát és fájdalmas sebek szakadnak fel.
A kalandok izgalmasak, de van egy kis pihenő is a „várban” az is érdekes.
Nagyon de nagyon felbosszantott, hogy a gonoszok elfogása után nem ott helyben rendezik le a dolgot. Én értem az indokokat, de egyszerűen kiborultam ettől és tessék, utána meg is lett az eredménye a nagy feneket kerítésnek. Nagyon dühös voltam rájuk, mindenkire még a drága Winnetou-ra is. Most az egyszer Old Shatterhand véleményén voltam (pedig a legtöbb esetben nekem ő elég, hát hogy is mondjam csak sok, nem túl szimpatikus, nem a kedvencem) most mindenképpen egyetértettem a javaslatával. A többiek viszont nem és meg is lett a baj, így aztán folytatódnak a kalandok tovább.
Jó rész volt, nagyon hamar lehet vele haladni, pörögnek az események rendesen.

gabiica P>!
Karl May: Winnetou – Old Firehand

Egyelőre még mindig nem tudom elhinni, hogy azt tudom mondani magamról, élvezem ezt a vadnyugati-indiános történetet, és mégis. Jó volt megismerni Old Firehand történetét is. Örültem, hogy Old Shatterhand és Winnetou is szerepet kapott ebben a részben is.
Nagyon izgalmas volt, megszerettem ezt a történetet, a szereplőket, az egész vadnyugati világot.

kratas P>!
Karl May: Winnetou – Old Firehand

A gyerekkori élmények meghatározzák a felnőtt viselkedést is. És az ideálokat. Az én két könyves álompasim: Old Shatterhand és Winnetou :)

Nashira>!
Karl May: Winnetou – Old Firehand

Immár sokadjára olvastam el a Winnetou-sorozat 3. részét is, de azt érzem magamon, hogy e a rész sajnos egyre kevésbé tetszik. Ami már az első olvasáskor nem tetszett, hogy a címadó Old Firehand a 278 oldalas történetnek körülbelül a felénél eltűnik, és többet nem bukkan fel a kötet végéig. Sokkal többet szerettem volna tudni róla és a családjáról, a kapcsolatáról az indiánokkal, és egyáltalán, miért nem kapott több szerepet? Ennyi erővel lehetett volna Sans-ear is a kötet címe, akivel Old Shatterhand legalább annyi kalandba keveredik ebben a részben, mint Old Firehand-del.
A leginkább az elhúzódó megtorlások csigázzák fel teljesen és őrlik fel az olvasó idegeit, hogy már a gyilkos gazember nyakán van a kötél, de sikerül megmenekülnie… és ezt még vagy ötször… egy kicsit ez ebben a részben el lett nekem túlozva. :(
Ettől függetlenül még mindig párját ritkítja ez a sorozatrész is, ezért mindennek ellenére csak egy csillagot vesztett nálam.

Móra, Budapest, 1976
278 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631107159 · Fordította: Szinnai Tivadar
darkfenriz>!
Karl May: Winnetou – Old Firehand

Folytatódik Old Shatterhand és apacs testvére, Winnetou története. De újabb szereplők is megjelennek a Pecos folyó mentén (Old Firehand, Sans-ear, Bob), hogy hőseinknek segítségére szolgáljanak. Meglátogatjuk a Sziklavár bevehetetlennek hitt természetes erődítményét, sziúkkal és rakurrok-kal nézünk farkasszemet, hogy aztán Pofonosztó Barátunk az indiánok babonáira alapozva megmentse barátait. Vadnyugati, kegyetlen, cölöptologató, de méltó a kvadrológia köteteihez.

lizzizi>!
Karl May: Winnetou – Old Firehand

Jobban tetszett ez a rész, mint az előző. Még mindig Winnetou a kedvencem. Az egyik legjobb rész a könyvben, amikor Winnetou kiosztja a törzsfőnököt, meg Cornert. Igazságos és mégsem kegyetlen.

Uluthrek>!
Karl May: Winnetou – Old Firehand

Talán a 4 könyvből ez az, amit a legkevésbe szerettem olvasni. Nem tudom miért, egyszerűen ez kevésbé fogott meg, mint az előző, az elsőről nem is beszélve.

tűztündér>!
Karl May: Winnetou – Old Firehand

Az előző kötetes mélypont után újra itt van Winnetou, valószínűleg ezért újra teljesen élvezhető a könyv. Tetszik, hogy igazságos és mégis könyörületes személyisége áthatja az egész könyvet. Old Shatterhand-del már kipróbált barátok, jól ismerik egymást.

pannik>!

Az ember senkit ne bántson, amíg nem bizonyos benne, hogy meg is érdemli. Jobb elviselni az igazságtalanságot, mint igazságtalanul cselekedni.

pannik >!

Millió ember végez olyan munkát, amihez nem ért, ahelyett hogy neki való dologgal próbálkozna.

pannik >!

Nagy különbség van büntetés és bosszú között.
A büntetés szükségszerű következménye a bűnnek és szorosan összekapcsolódik az isteni és emberi igazsággal. A bosszú azonban rút indulat, s az ember elveszti azt a méltóságot, ami az állatok fölé emeli őt.

224. oldallal

Kapcsolódó szócikkek: bosszú · büntetés
pannik >!

Aki engedi, hogy becsapják, magára vessen.

pannik >!

Nagy büntetés az, ha az embernek rossz a lelkiismerete. Az akasztófa és a fegyház semmi ahhoz képest.

Kapcsolódó szócikkek: lelkiismeret
Gréta_Móricz>!

Végtére is Parrano fehér ember volt, és csak megerösített abban a meggyözödésemben, hogy ha egy indián gonosz és kegyetlen, annak többnyire a sápadtarcú az oka.

gesztenye11>!

– Ön Old Shatterhand? – kiáltotta örömmel a mérnök. – Winnetou, Old Firehand, Old Shatterhand, micsoda szerencsés találkozás! A vadnyugat három leghíresebb embere! Akkor nem is eshet semmi bajunk!

Kapcsolódó szócikkek: Old Firehand · Old Shatterhand · Winnetou
gesztenye11>!

Olyan szép volt, mint a hajnalhasadás és bájos, mint a hegyek rózsája. A törzs leányai közül egyik sem tudta olyan puhára cserzeni a bőrt, olyan csinosan megvarrni a vadászruhát, és ha elment, hogy fát hozzon üstje alá, nyúlánk alakjával olyan volt, mint valami királynő. Haja majdnem a földig csüngött alá. Kedvence volt Manitounak, a Nagy Szellemnek, büszkesége törzsének, és a fiatal harcosok égtek a vágytól, hogy skalpokat szerezzenek és lábai elé fektessék.

190. oldal - A "várban"

Kapcsolódó szócikkek: Manitu · skalp, skalpolás
darkfenriz>!

– Az apacs harcos mindig nyitva tartja a szemét – felelte Winnetou. – Az éjszaka olyan, mint
az asszony: kiszámíthatatlan.

Kapcsolódó szócikkek: Winnetou