Kommunista ​kiáltvány 35 csillagozás

Karl Marx – Friedrich Engels: Kommunista kiáltvány Karl Marx – Friedrich Engels: Kommunista kiáltvány Karl Marx – Friedrich Engels: Kommunista kiáltvány Karl Marx – Friedrich Engels: Kommunista kiáltvány Karl Marx – Friedrich Engels: Kommunista kiáltvány Karl Marx – Friedrich Engels: Kommunista kiáltvány

…a Kommunista Kiáltvány minden sarkalatos pontját tartalmazza annak az eszmerendszernek, amelyet marxizmusnak neveznek, és mint ilyen, A fajok eredete mellett, a 19. század legjelentősebb szellemi dokumentumának számít. Marx-Engels művének köszönhetően ma már mindenki másképp gondolkodik politikáról és társadalomról… Még ennél is lényegesebb, hogy a marxizmus milliók számára vált meggyőződéssé vagy vallássá, a Kommunista Kiáltványt pedig kötelességünk egyfajta szent könyvnek tekinteni… Szinte minden mondata megszentelt írás, amelyre a vakbuzgók nemcsak hogy hivatkoznak, de cselekedeteiket is ehhez mérik, habár némelyiküknek… fogalma sincs arról, mi ennek a meggyőződésnek a forrása.

A kommunista kiáltvány címmel is megjelent.

Scolar, Budapest, 1998
112 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639193038 · Fordította: Nagy György
Kossuth, Budapest, 1976
Kossuth, Budapest, 1973
162 oldal · puhatáblás

Karl Marx · Friedrich Engels

Karl Marx – Friedrich Engels: Kommunista kiáltvány

Főleg az első része tanulságos, a vége nekünk már nem érdekes.

Ndrew>!
Karl Marx – Friedrich Engels: Kommunista kiáltvány

Egy Moldova Györggyel készített provokatívabb interjú (ahol is M.Gy. kötelező olvasmánnyá tenné a könyvet) hatására vettem meg és olvastam el: érdekes.. kár, hogy végül nem tartották be a játékszabályait az egyes országok, akik anno ezt az utat választották, mert úgy még tán sikerült is volna. Mindenesetre vannak benne nagy igazságok és sok esetben a mai társadalomra is érvényesek. Lehet, hogy tényleg kötelező olvasmánnyá kéne tenni..

Tompetyo>!
Karl Marx – Friedrich Engels: Kommunista kiáltvány

Egészen jó kis könyvecske, jól felépített gondolatmenetek – habár egy-két helyen néha eléggé zavaros is tud lenni, valljuk be… a baj az, hogy nehéz ezeket az eszmefuttatásokat elvonatkoztatni a XX. század történéseitől.

SteelCurtain >!
Karl Marx – Friedrich Engels: Kommunista kiáltvány

Félelmetes. Szinte semmit sem veszített aktualitásából. Különösen így a jelenlegi gazdasági válság láttán, melyet a vezető gazdasági szakemberek és meghatározó üzletemberek még mindig képtelenek megérteni. Képtelenek megérteni azt, amit ez a két szakállas német filozófus már több mint másfél évszázada leírt ebben a műben. Tökéletesen helytállónak találom azt, amit néhány éve egy gazdasági fórumon egy kommunista érzelmekkel aligha vádolható bankár mondott: „Nem kell ahhoz marxistának lenni, hogy valaki Marxot olvasson. De aki olvassa Marxot, az érti a jelenlegi válságot, aki meg nem, az észbontó marhaságokat hord össze.”

Megitsune>!
Karl Marx – Friedrich Engels: Kommunista kiáltvány

Hatásos felhívás volt a kor munkásai számára. Vagyis a cél az lett volna, ha a munkások tudtak volna olvasni, vagy ha tudtak is, akkor aligha hiszem, hogy az olykor igen csak csavaros megfogalmazást meg tudták igazán érteni. De úgy tűnik a benne foglalt hangzatos, egyszerűbb részek is elegendőek voltak.
A mű egyébként régen elvesztette aktualitását, és egyik jóslata sem vált valóra teljesen. És az is egyértelműen kiviláglik, hogy olykor ellenmondásba keveredik magával a szerző.

Balazs_Fekete>!
Karl Marx – Friedrich Engels: Kommunista kiáltvány

Logikus, felelmetesen logikus ha a 19szd-ba helyezzuk, eljuk meg az esemenyeket. Ha belegondolunk ez a kis vekony szosszenet meghatarozta az egesz 20dik szazadot. Nem is tudom volt-e ekkora hatasa a tortenelem alakulasara mas munek, a Biblian kivul termeszetesen.

korneliar>!

A szó tudományos értelmében Marx soha nem tett felfedezést. Soha nem döbbent rá olyasmire, ami addigi elméleteit alapjában rázta volna meg. Először eldöntötte, mit akar felfedezni, aztán persze fel is fedezte.

10. oldal (Taylor előszava)

Kapcsolódó szócikkek: Karl Marx
Carmilla >!

Semmi kétség: a munkások magasabb bért és rövidebb munkanapokat követeltek. De sok kapitalista, és ezen talán ők maguk is csodálkoztak, szintén ezt akarta. Minél tehetősebbek a munkások, annál többet vásárolnak, és annál magasabb lesz a tőkés profitja.

43-4. oldal (Taylor előszava)

Szelén>!

[Marx] Alapjában véve próféta volt, nem filozófus. A történelmet csak akkor hívta segítségül, amikor az megfelelt céljainak.

27. oldal (Taylor előszava)

Kapcsolódó szócikkek: Karl Marx
Szelén>!

Marx egyetlen igaz barátja, Friedrich Engels két évvel fiatalabb nála, buzgó radikális, de elméleti szempontból felkészületlenebb Marxnál. Egyetlen tudományos élménye, hogy berlini katonáskodása idején bejárt néhány egyetemi előadásra.

17. oldal (Taylor előszava)

Kapcsolódó szócikkek: Friedrich Engels · Karl Marx
Szelén>!

„[A tőke] a jámbor rajongás, a lovagi lelkesedés, a nyárspolgári érzelgősség szent borzongását az önző számítás jeges vizébe fojtotta. A személyi méltóságot csereértékké oldotta fel, és az oklevelekben biztosított, nehezen szerzett számtalan szabadság helyébe az egy lelkiismeretlen kereskedelmi szabadságot iktatta. Egyszóval, a vallási és politikai illúziókba burkolt kizsákmányolás helyébe a nyílt, szemérmetlen, közvetlen, sivár kizsákmányolást állította.”[

Frank_Waters I>!

A társadalmat csak az próbálja megváltoztatni, aki a maga ura, hiszen kockázat nélkül szállhat szembe a hatalmat gyakorlókkal.

21. oldal (Taylor előszava)

Kapcsolódó szócikkek: társadalom
Frank_Waters I>!

Azt mondják, a kereszténység reménységet és vigaszt hozott a Római Birodalom rabszolgáinak. A marxizmus hasonlót vitt véghez a kapitalizmus bérrabszolgái körében, és még ennél is tovább ment. Nekik többé nem kellett várni a másvilágra.

37. oldal (Taylor előszava)

Kapcsolódó szócikkek: kapitalizmus · marxizmus
Frank_Waters I>!

Csak nézőpont kérdése, hogy Mussolinit kommunistának avagy fasisztának tartjuk, és Hitler, aki nem volt marxista beállítottságú, bizonyára otthon érezte volna magát egy évszázaddal korábban a Német Dolgozók Oktatási Egyesületének száműzetésben élő szabóinál.

46. oldal (Taylor előszava)

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler
Frank_Waters I>!

Az egyes nemzetek szellemi termékei közkinccsé válnak. A nemzeti egyoldalúság és korlátoltság mindinkább lehetetlenné válik, és a sok nemzeti és helyi irodalomból világirodalom alakul ki.

Carmilla >!

Marx egy-két évig radikális újságíróként dolgozott Kölnben – mellesleg egész életében csak ekkor volt saját keresete. Később Engels pénzküldeményeiből tartotta fenn magát, és bizonyára mindig morgott is egyet ("Tőke, tőke!"), amikor a soros összeg megérkezett.

12. oldal (Taylor előszava)

Kapcsolódó szócikkek: Friedrich Engels · Karl Marx · Köln