Egy ​nőt szeretni 39 csillagozás

Karinthy Frigyes: Egy nőt szeretni Karinthy Frigyes: Egy nőt szeretni Karinthy Frigyes: Egy nőt szeretni Karinthy Frigyes: Egy nőt szeretni

„Ismerek embereket, akik egyenesen sajnálják, hogy nem követtek el régen valami bűnt, esetleg a büntetést is beleszámítva. Egyszer valaki sokáig, eltűnődő szeretettel nézte a feleségét. Mikor az asszony kiment, az ott levő barát megkérdezte a férjet, mire gondolt.
– Arra gondoltam – mondta könnyes szemekkel, emlékein merengve –, hogy ha húsz esztendővel ezelőtt agyoncsaptam volna, most már szabad és független, megbűnhődött ember lehetnék.”
A nők, a szerelem, a házasság témakörére felfűzött novellák, karcolatok kiválóan szemléltetik Karinthy ambivalens viszonyát a másik nemhez. Első házassága felesége tragikus haláláig maga a béke és harmónia, a második viharos összecsapások sorozata volt, a hétköznapokban élte meg a nemek harcát.
Férfi és nő kapcsolata, nők egymás közt, monogámia, női szépség és gondolkodás, hűtlenség és féltékenység, mind megannyi kimeríthetetlen forrás Karinthy szatirikus kedve számára.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Karinthy Frigyes művei Kossuth

Kossuth, Budapest, 2011
Szukits, Szeged, 2003
156 oldal · keménytáblás · ISBN: 9634970176 · Illusztrálta: Kelemen István
Szukits, Szeged, 2000

klaratakacs P>!
Karinthy Frigyes: Egy nőt szeretni

Novelláskötet, melyben többségében rövidebb 2-3 oldalas írások szerepelnek, melynek témája a nő. Sok-sok szempont, megközelítés, általában tisztelet, néha fanyar humor hangján kifigurázva a nemlétező áltagnőt. Némely novellát el tudtam volna képzelni kabarétréfaként is, annyira színpadra termettek. Amit megfigyeltem, hogy Karinthy több helyen felhívja a figyelmet arra, hogy a szerelem nem a külsőségekről és erotikáról szól, hanem megfoghatatlan.
A kedvenc novelláim a Kik csókolóznak többet, ahol már az elején rájöttem a poénra, a Festék, ami megmutatja a női külsőségeket és az őrületig fajuló Reménytelen szerelem voltak.

Emmi_Lotta I>!
Karinthy Frigyes: Egy nőt szeretni

A 2016-os novellaolvasási év alkalmából (http://moly.hu/kihivasok/2016-novellakkal) választottam ezt a Karinthy-novellákat tartalmazó gyűjteményt. A kötet a terminus klasszikus értelmében valóban kizárólag csak novellákat közöl (és nem elbeszéléseket). Rövid, többnyire 2-3 oldalas, csattanóval végződő, humoros írások ezek, amelyek egyetlen téma köré szerveződnek: házasság, szerelem, párkapcsolat. Az olvasó jól szórakozik a megmosolyogtató helyzeteken és jellemeken, ugyanakkor a könnyed kis gyöngyszemek sokszor komoly tanulságokat is megfogalmaznak.

A novellák – mint a legtöbb ilyen válogatás esetében – eléggé vegyes színvonalúak. Előfordulnak olyan telitalálatok, amelyekből sem elvenni, sem hozzátenni nem lehetne, akadnak azonban kevésbé kidolgozott, gyengébb szösszenetek is.

A kötet legjobban sikerült írásai közé tartoznak a következők:
A nő, aki gőgicsél, A te férjed, Beszéltem Miss Európával, Őnagysága, 1916-ban, Poligámia, Emlékszel?, Férfiideál, Két nő beszélget, Az idegen.

A kötet 52 novellája között bőven található közepes, sőt gyenge is (http://moly.hu/polcok/novellaolvasas-2016-az-olvasott-konyvek-valamint-karcok-az-olvasasokrol), ez az oka annak, hogy a könyv viszonylag kevés csillagot kap.

Szukits, Szeged, 1997
162 oldal · keménytáblás · ISBN: 963902029x
Lady_Hope I>!
Karinthy Frigyes: Egy nőt szeretni

Karinthy, én meg magát szeretem. :) Már megint jó könyv.

Virágszépe>!
Karinthy Frigyes: Egy nőt szeretni

Rövid, szórakoztató gondolatok, elképzelt, vagy valós kapcsolatok, helyzetek nőkről. Görbe tükör, de tükör! Átfogó képet kapunk Karinthy nőkről alkotott véleményéről. Talán néhol kissé gonoszkodó, szatirikus, cinikus, mindamellett zseniálisan kihasználja írói tehetségét, hogy mosolygásra késztesse olvasóját. Az egyik legtalálóbb az Erzsébet színházba megy, ahol Madách feleségét követhetjük a Tragédia előadására.

Sophiechan>!
Karinthy Frigyes: Egy nőt szeretni

Nagyon sok novella van ebben a könyvben. :) Vannak jobbak és kevésbé jók is. Annyit tudok, hogy jól van megírva, de így egyben, sokat olvasva nekem már hosszúnak tűnt, valamint fárasztónak is.
Ettől függetlenül tetszett, szívesen olvastam, de úgy érzem, nem mostanában olvasok hasonló jellegű könyvecskét.
Többször éreztem, hogy erőltetett, de adott mosolyogtató pillanatokat is. :) Számtalanszor vesztettem el a fonalat, emiatt nem is értettem, hogy miről lehet szó… Aztán a csattanóban leesett, hogy miért is volt ez a körítés.
Személyes kedvencem a Bátorság és szerencse. :)

Karinthy Frigyes: Egy nőt szeretni

Sokat mosolyogtam olvasás közben. Néha meg rácsodálkoztam, hogy micsoda bölcsességeket tud ez az ember humorba csomagolva tálalni, még akkor is, ha olykor vitába szálltam volna vele. A Festék volt a kedvencem

Gebics>!

Ugyanis tessék nekem elhinni, egyénnek lenni sokkal nehezebb, mint társadalomnak, már csak azért is, mert az egyénnek jobban fáj a társadalom baja, mint a társadalomnak az egyéné.

Cheril>!

NagyNora>!

Ezek után az összeült esküdtszék hosszas tanácskozás után megállapította, hogy a nő rejtély. Megfejtése a jövő számban. A megfejtők között egy ingyenszobát sorsolunk ki a Schwartzer-szanatóriumban.

_Lara>!

Nem érnek rá szerelmesnek lenni? Mintha azt mondanád: nem érnek rá születni vagy meghalni.

Gebics>!

A lélek egy pici ember, aki az emberi testben szaladgál – akkora, mint a hüvelykujjam. Néha a gyomorban van, néha felszalad a fejbe –, előrejön, beül a szemekbe, vagy hátul, a nyúltagyvelő puha párnájára fekszik.

_Lara>!

… mit szól hozzá, nekem arra az illúzióra van szükségem, hogy a nő attól lesz szép, hogy én annak láttam!

139. oldal, Tetszem magának?

_Lara>!

Régi női leveleket olvastam a minap, ugyanabból a korszakból, ugyanarról a helyről, ahonnan abban az időben magam is írtam leveleket – ezek is a kezembe kerültek. Megdöbbenve, elcsodálkozva és kissé meg is szégyenülve tettem le a két köteget – istenem, micsoda különbség! Amit én írtam, logikus és világos volt: minden szava megállja a helyét ma is, mintha csak arra ügyeltem volna, hogy hazugságon vagy tévedésen rajta ne kaphasson az utókor – a női levél pongyola és sebtiben rögtönzött ákombákom, hevenyészetten odadobott jelentéktelen, összefüggéstelen impressziók válogatás nélkül összedobált kuszasága – és mégis, most, hogy évek múlva elolvastam őket, ezeket tartanám meg az utókor számára, ha az utókorról felteszem, hogy szeretné megelevenítve látni a mi korunkat.

23. oldal, Női levelek

Alesha>!

[Őnagysága] oldalt fordulva vizsgálja a bal szem negyedik szempillájának összhatását a cipőcsattal.

JamiC>!

A végtelenbe nyúló tányér, mely valahol a Kristályég rettentő tengerébe omlik, egyszerre összezsugorodott, és kicsike lett, kis elefántcsont teke, amit zsebre lehet vágni – és voltak, akik komolyan gondoltak rá, hogy zsebre vágják.

Két hajó

Gebics>!

Száz nőtől szerettem volna gyermeket – de akit igazán szerettem, azt az arcot nem tudtam elképzelni másolatban.