Középfölde ​Atlasza 49 csillagozás

Karen Wynn Fonstad: Középfölde Atlasza Karen Wynn Fonstad: Középfölde Atlasza

Járjuk ​be J. R. R. Tolkien nagyszerű univerzumának minden apró zugát, A Gyűrűk Ura, A hobbit Középföldéjétől és A szilmarilok Beleriandjától egészen a Messzi Nyugaton elterülő Halhatatlanföldig…

Karen Wynn Fonstad könyve, a Középfölde Atlasza nem hiányozhat egyetlen Tolkien-rajongó könyvespolcáról sem. A mű részletes útmutatást nyújt Középfölde földrajzához, az Óidők-beli alapítástól kezdve egészen a harmadkor végiéig, s végigkalauzolja az olvasót a tolkieni mitológia valamennyi fontos eseményén, nagyobb csatáján és ismerteti Bilbó, Frodó és a Gyűrűszövetség utazását.

Az Atlasz már a kiegészítő források (The History of Middle-earth) feldolgozásával készült, és teljesen új megvilágításba helyezi A szilmarilok, A hobbit és A Gyűrűk Ura varázslatos világát. Jelen második magyar kiadásban az elmúlt 12 év során az alapművek új kiadásaiban kialakított egységes magyar terminológia szerinti elnevezések… (tovább)

Eredeti cím: The Atlas of Middle-earth

Eredeti megjelenés éve: 1981

Ciceró, Budapest, 2021
212 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634321613 · Fordította: Füzessy Tamás, Büki Gabriella, Tallián Balázs
Ciceró, Budapest, 2017
212 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634320685 · Fordította: Füzessy Tamás, Büki Gabriella, Tallián Balázs
Ciceró, Budapest, 2004
212 oldal · puhatáblás · ISBN: 9635394764 · Fordította: Büki Gabriella, Füzzesy Tamás, Tallián Balázs

Ancalimë P>!
Karen Wynn Fonstad: Középfölde Atlasza

Karen Wynn Fonstad: Középfölde Atlasza Hiteles földrajzi útmutató J. R. R. Tolkien mitológiájához, A Gyűrűk Ura, A babó és A szilmarilok című művek világához

Ez a könyv ékes bizonyítéka Tolkien zsenialitásának. Egy könyv, amely teljesen úgy kezeli Tolkien világát, mintha tényleg létezne. Olyan földrajzi fogalmakkal dobálózik mintha a mi világunkat vizsgálná. Nem nagyon szeretem a földrajzot, de akkor is jó volt Tolkien világával ilyen megközelítésből is megismerkedni. Bár a hiányos földrajzi ismereteim miatt számomra kicsit nehéz olvasmány. A csataleírások és az esemény összefoglalók viszont nagyon élvezetesek. Gyorstalpalónak is megfelelnek, ha már elég sokat felejtettünk a könyvekből. A térképek pedig nagyon részletesek, nagyon szerettem elmerülni bennük, követni rajtuk a leírtakat. Biztos sokszor elő fogom még venni.

ViveEe P>!

El vagyok bűvölve! :)
Hogy mikor tudod, hogy egy mű/világ mély nyomot hagy az emberekben 40-60 év után is?
Abból, hogy vannak emberek, akik szakmai tudásuk legjavát beleadva, rengeteg munkával és időráfordítással alkotnak egy ilyen művet.
Jelen esetben egy térképész úgy dönt, hogy miért is ne kaphatnánk még teljesebb képet a szeretett világunkról. Le a kalappal. És még mennyi embert ihlet meg naponta…
Nekem nagy élményt nyújtott ez a könyv. Egyszer olvastam a Szilmarilokat, és valahogy elsiklottam a tény felett, hogy Középfölde egy nagyobb részét elnyelte a víz, és Mordor sem létezett az Első kor végéig. Nagyon tetszett, hogy láttam a két térképet egymáson.
Én pl. eddig három féle térképpel találkoztam többször: a mindenki által ismert harmadkori Középföldével, Numenorral és a Valák szigetével.
De itt bolygó szemléletű kiterjedést láttam. :)
És még sok-sok érdekesség volt itt.
Nem mondom, volt néhány eseményt levezető térkép, amin erősen ráncoltam a homlokom, hogy hogy is van ez, illetve használhatnának több színt, mert szerintem pl. nehezen kivehető a népesség, és a nyelvi térkép.
De ilyen apróságokat leszámítva, nagyon örülök, hogy létezik a könyv, és a birtokomban van belőle egy. Ajánlom a Középfölde rajongóknak, még akkor is, ha annyira nem csípi a földrajzot, amennyire én. :)

FélszipókásŐsmoly P>!
Karen Wynn Fonstad: Középfölde Atlasza

Nagyszerű forrásmű hivatkozásokhoz és kutatásokhoz. Rendkívüli alapossággal kidolgozott földrajzatlasz, világtörténelem, hadtörténeti kiegészítő, adalékok garmadája, az olvasmányélményeket valósághűbbé tevő térképek rendszerezett gyűjteménye. Noha Tolkien munkásságának rajongói már találkozhattak ezekkel a térképekkel a Gyűrűk Ura száznál is több oldalas Függelékében, a Szilmarilok vagy a Középfölde Históriája sorozat lapjain, de korántsem ilyen nagy méretben. Továbbá a különféle helyszínek felépítésén túl sokféle nyelv kapcsolatáról és fejlődéséről is tartalmaz ábrákat és alapos leírásokat. Bár alapvetően nem olyan, mintha regényt olvasnánk, attól még számos történetet mutat be szemléletesen. Sőt, úgy, hogy ösztönzi a képzeletet, nem helyettesíti azt. Füzessy Tamás előszavából kiderül, hogy a magyar változat az eredetinél is átfogóbb munkán alapul, mert a teljes HoME sorozatot figyelembe tudták már venni, nem csak kilenc kötetet, ami 1981-ben a szerző, Karen Wynn Fonstad rendelkezésére állt. Továbbá a korábbi magyar fordításváltozatok káoszát már egységesített terminológiai adatbázis alapján tisztába tették a 2017-es változatban.

Ciceró, Budapest, 2017
korneliar>!
Karen Wynn Fonstad: Középfölde Atlasza

Tudtátok, hogy Keselyüstök 32 km/h sebességgel vágtázik? Vagy, hogy a Ködhegységet Tolkien az Alpok mintájára alkotta meg? És, hogy Mória bányái 3800 m mélyen lehettek? Ilyen adatokkal találkozhatunk ebben a kincset érő, olvasmányos atlaszban.
A szerző példátlan tehetséggel mutatja be a Tolkien univerzumot kezdve az Óidőkkel és zárva Frodó és Samu nagy kalandjával.
Olvasás közben végig az járt a fejemben, hogy mennyi idő, energia kellett az írónőnek, hogy földrajzi szemszögből, ilyen aprólékosan feldolgozza Tolkien világát. A fogalmaknak, leírásoknak köszönhetően újra eszembe jutottak a gimis földrajz órák, amik ugyan nem voltak a kedvenceim, de mindig is azt gondoltam, hogy egy nagy és szerteágazó tudomány.
Jó volt újra “találkozni” Berennel és Lúthiennel, Túrinnal és Nienorral. A két kedvenc könyvem, A hobbit és A Gyűrűk Ura történetén is “végigfutottunk”, csak most földrajzi értelemben.
Középfölde Atlaszát elsősorban az ízig-vérig Tolkien rajongóknak ajánlom, de azoknak is, akik már olvasták a főbb műveit és szeretnék azokat tudományos aspektusból is megismerni.

tengshilun I>!
Karen Wynn Fonstad: Középfölde Atlasza

Ahogy előttem író értékelők is kiemelik, ez a könyv nem az irodalmi értékéért készült, igazából ez már egy fajta „szakkönyv”, ami azoknak az elszánt rajongóknak ajánlott, akik szeretnék mélyen tanulmányozni Tolkien világát. Közérthető nyelven ír, és mind a könyv szerzőjének (illetve akik segítettek neki a könyv összeállításakor), mind pedig a magyar fordítóknak óriási munka lehetett. Nagy gratuláció mindannyiuknak, kiváló munkát végeztek.

WolfEinstein>!
Karen Wynn Fonstad: Középfölde Atlasza

Különösen hasznos kézikönyv Tolkien világához. Így, egyben elolvasni, ahogy ezúttal csináltam, persze érdekes, de akkor válhat igazán hasznossá, ha a forrásművek olvasása közben használjuk, illusztrálandó a leírtakat. Elképesztő munka áll a kötet mögött, amihez elengedhetetlen volt a térképészeti szakmai tudás, a kreatív hozzáállás és Tolkien művei iránti csillapíthatatlan lelkesedés. A művek alapos tanulmányozása és ismerete alapján hallatlanul részletes és pontos térképek gyűjteménye állt össze, gondos magyarázó szöveggel, irdatlan mennyiségű hivatkozással. Az egyetlen dolog, amit kifogásoltam a könyv olvasásakor, egyes ábrázolási megoldások. Különösen az útvonalakat, hadmozdulatokat ábrázoló térképeken a nyilak és utak nagyon nehezen azonosíthatók, aminek egyik oka a túl közeli árnyalatok használata, másik oka pedig, hogy a jelölések sokszor fedik egymást, illetve ezek miatt a nyilak iránya is olykor nehezen állapítható meg. Gondos, figyelmes munkával persze meg lehet fejteni, de van, hogy ehhez elengedhetetlen a szöveg alapos áttanulmányozása is, ami a térkép használatát indokolatlanul körülményessé teszi. Szerencsésebb lenne színesben kiadni a könyvet, de az persze jelentősen megdrágítaná az amúgy sem olcsó kiadványt. Valószínűleg így, elejétől a végéig nem fogom újraolvasni, de ha Tolkient olvasok (márpedig Tolkient olvasok), akkor feltétlenül használni fogom.

Praetorianus P>!
Karen Wynn Fonstad: Középfölde Atlasza

Remek segédlet, bármelyik Tolkien művet vesszük a kezünkbe. Az elején még elég elveszettnek éreztem magam, de a két jól ismert mű (a Hobbit és a Gyűrűk Ura) esetén már aktívan használtam. Önmagában elég esetlennek hat, de ha nem önálló kötetként, hanem az éppen olvasott könyv kiegészítéseként olvassuk, akkor tökéletes kézikönyvként, magyarázatként, segítségként szolgál. Ha a belefektetett energiát, munkát vesszük alapul, akkor a hat csillag is kevés lenne, úgyhogy próbálom egyszerű segédanyagként kezelni, és fél csillag erejéig felróni neki az esetlen színkezelést. Egyébként le a kalappal, Tolkien kedvelőinek kötelező.

Zoltán_Bálint>!
Karen Wynn Fonstad: Középfölde Atlasza

Kifejezetten szép könyv, kellemes tapintású lapokkal és rengeteg térképpel. A térképek egyszerű színvilágúak, ezért nem mindig lehetett megkülönböztetni az egyes jelöléseket egymástól. Sajnos helyesírási hibák bőven akadtak benne. Ennek ellenére tetszett a könyv, aki érdeklődik Tolkien munkássága iránt, annak ajánlom.

Vizsla>!
Karen Wynn Fonstad: Középfölde Atlasza

Ha a könyv irodalmi értékét nézzük, akkor elég gyenge. De! Ha azt nézzük, hogy mit ad egy Tolkien-rajongónak, akkor valóságos kincs!!!
Le a kalappal Karen Wynn Fonstad előtt!
Nem egyszerűen összegyűjtötte a Középföldét ábrázoló térképeket, hanem a leírások, történetek és Tolkien illusztrációinak segítségével létrehozott egy egységes, részletes és egész képet Középföldéről. Olvasás közben sokszor eszembe jutott, hogy vajon mennyi munka, számítás állhat a háttérben, hogy egy ilyen átfogó és komplex ábrázolás megszülethetett.
Öt csillagot azonban nem kaphatott (pedig szívesen adtam volna), mert kissé száraz, igaz valószínűleg nem a szórakoztatás, hanem az ismeretek bővítése volt a szerző célja.
Azoknak, akik szeretnek elmélyedni a témában, kötelező tananyag! :) Csak ajánlani tudom mindenkinek!

Xylaryss P>!
Karen Wynn Fonstad: Középfölde Atlasza

Ez egy kincs a polcomon – nagyon jó kis összefoglaló azoknak, akik szeretik bogarászni a könyveket kicsit mélyebben is. Sokszor csak annyi kell, hogy átnézzem ebben a könyvben a kérdéses pontokat, majd olvasom is tovább Tolkien egyik művét. Ajánlom mindenkinek, aki kicsit jobban elakar merülni Tolkien világában.