Az ​ellopott gyilkosság és más bűnügyi történetek 21 csillagozás

Karel Čapek: Az ellopott gyilkosság és más bűnügyi történetek

A bűnügyi történetek Čapek főművei közt foglalnak helyet, s hírük méltán vetekszik a világirodalom legjobb hasonló írásainak népszerűségével. A magyar olvasók előtt sem ismeretlenek már, s éppen közkedveltségük tette indokolttá, hogy a nagy cseh író valamennyi bűnügyi történetét most egy kötetbe gyűjtve kapja kézhez az olvasó.
    „Minden rejtély, a bűnügyeket kivéve – fejtegeti egyik elbeszélésének detektívje – a bűneset a valóság egy pontosan meghatározott darabja, a valóság egy szelvénye, amelyre rávilágítottunk.”
    Čapek bűnügyi történetei is ilyen értelmeben vett valóságszelvények, s éppen ezáltal mindegyik több puszta logikai játéknál, izgalmas olvasmány, szellemes ötletnél, alakjait, pompás figuráit azért érezzük közeli ismerőseinknek, „eseteit” valóban megtörtént eseteknek.

Eredeti megjelenés éve: 1929

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Zsebkönyvek Európa

Európa, Budapest, 1968
334 oldal · puhatáblás · Fordította: Zádor András
Európa, Budapest, 1966
332 oldal · puhatáblás · Fordította: Zádor András

Gregöria_Hill>!
Karel Čapek: Az ellopott gyilkosság és más bűnügyi történetek

Cserélős-ingyenes strandkönyvtárból került hozzám, oda mindjárt tökéletes is volt, mert sok rövidet tartalmaz, és még nem tudtam, hogy hazahozom, vagy visszateszem a készletbe. Végül hazahoztam. Nem egyformán jók/rejtélyesek/érdekesek. De hát sokdarabos gyűjtemény – egyébként lazán összefügg néhol a mesélőkön/narrátorokon keresztül. Én megtaláltam benne azt a néhányat (nem is annyira néhány), ami számomra gyöngyszem, a többi pedig szórakoztató volt. El tudom képzelni, hogy mások mást választottak belőle.
Ez nagyjából elég egy jó gyűjteményhez.
Tetszett a lírikus tolvaj, ennek van egy párja is a kötetben, A költő. Bölcsész kötődés miatt kedvencek, de holtversenyben A bélyeggyűjteménnyel.
Második helyezett Az ellopott gyilkosság (címadó).

Karel Čapek: Az ellopott gyilkosság és más bűnügyi történetek

Nem minden rejtély bűnügy, és nem minden bűnügy rejtély.
45 írást tartalmaz a kötet, van benne rejtély és bűnügy egyaránt, némelyik a fantasztikum határát súrolja…
Jók. Nem egyformán jók, mert vannak jobbak és kevésbé jók… de összességében a jók vannak többségben.

Én nem olvastam még – tudtommal – Capeket, mégis sok történet volt ismerős, tévéből, rádióból, novellás kötetből… és olyan is akadt, amire megesküdtem volna, hogy más tollából.
45 elbeszélés sok.
Kellett volna közte némi szünetet tartani… de azért így is öt csillagos.

Európa, Budapest, 1968
334 oldal · puhatáblás · Fordította: Zádor András
Jesper_Olsen >!
Karel Čapek: Az ellopott gyilkosság és más bűnügyi történetek

Örülök, hogy találkoztam ezzel a könyvvel. Jó volt olvasgatni e rövid történeteket, melyekben majdnem mindig volt valami extra csavar vagy „poén” is. Átrohanni nem érdemes rajta, az utolsó napokban már nagyon lelassítottam, de végül így is „elfogyott”. Nem mind klasszikus bűnügyi történet egyébként, de ez egyáltalán nem zavart.

peters>!
Karel Čapek: Az ellopott gyilkosság és más bűnügyi történetek

Rengeteg rövid történet főleg rendőr és/vagy (többnyire) pitiáner bűnöző főszereplésével. Nem mindegyik ugyanannyira kiemelkedő, de könnyedén 5 csillagos olvasás így is, az Az öreg börtönlakó elbeszélése például zseniális. Čapek olyan humorérzékkel bír, hogy ezt a könyvet nem olvasni már-már vétek!

Európa, Budapest, 1966
332 oldal · puhatáblás · Fordította: Zádor András
Nokimaki>!
Karel Čapek: Az ellopott gyilkosság és más bűnügyi történetek

Kedvenc lesz. Szívmelengető, megvidámító, ugyanakkor könnyfakasztó, elgondolkodtató, egyszerűsítő, vagy túlbonyolító, megerősítő.
A profi nem mindig profi, a megszokás bár unalmas, kifejezetten hasznos is lehet, nincs mindenre magyarázat, ugyanakkor mindent meg lehet oldani, a detektív is ember, a tolvajnak pedig lelke van.

KillerCat>!
Karel Čapek: Az ellopott gyilkosság és más bűnügyi történetek

Nekem nagyon unalmasak és vontatottak voltak ezek a történetek. Olvasás közben többször is elvesztettem a fonalat és nem azért,mert szőke vagyok.

ChEebor>!
Karel Čapek: Az ellopott gyilkosság és más bűnügyi történetek

Igazán érdekes gyűjtemény, ahol a bűnügy és a rejtély voltaképp nem is egyszerű fogalmak. Mert Capek inkább az embert keresi, nem a történetet, és ez bizony nemcsak a mesélésben, a pátoszos (néha túlságosan is lírainak ható) monológokban vagy párbeszédekben, hanem a teljesen abszurd, groteszk, de nagyon is ismerős helyzetekben és figurákban mutatkozik meg. A rengeteg rövid sztori között vannak jók és nem jók is, de összességében mégis egy olyan világba invitál minket, amit kár lenne kihagyni.

hakansukur>!
Karel Čapek: Az ellopott gyilkosság és más bűnügyi történetek

Nekem nagyon tetszett, néha olyan meghökkentő mesék érzésem volt, nem is kevés történetnél. Az első pár történet után azt gondoltam, hogy ez valami mély filozófiai mű lesz, és nem fogom érteni a mögöttes tartalmat, de az összes többinél már eltűnt ez az érzés és nagy élvezettel olvastam őket, melyek szinte mindig érdekes, találó és tényleg néha meghökkentő végkifejlettel záródtak. Sok közhelynek tűnő megállapítással van tele a könyv, például az egyik: minél több a pénz, annál kisebb a lelkiismeret. És ezek nagyon helyénvaló megállapítások. Szerintem el fogom majd olvasni még egyszer.

chamichaze>!
Karel Čapek: Az ellopott gyilkosság és más bűnügyi történetek

Lassan jöttem bele, de aztán nagyon. Rövid, néhol csavaros, néha misztikus történetek, prágai hangulattal. A költői sztorik a kedvenceim, de volt még jópár jó. Városi buszozáshoz, nyári strandoláshoz ideális.
(Azért tartott ilyen sokáig az olvasás, mert egyszercsak szembesültem vele, hogy az otthoni példányomból hiányzik az utolsó harminc oldal és eddig tartott, amíg a könyvtárból szereztem egy teljes példányt :-))

regulat>!

– No de, uram – szólalt meg feddően Rybka úr –, ön talán csak nem hisz az ilyesmiben? Hiszen ez a természeti törvények megsértése lenne…
Bartošek úr gondterhelten vállat vont.
– Uram, nekem megvannak a magam tapasztalatai; az emberek minden törvényt és minden rendeletet megsértenek; ha ön is rendőr volna, akkor többet tudna erről…

50. oldal, Lábnyomok

regulat>!

Ez a Goldberg doktor sebész volt, és fantasztikus pénzeket keresett az emberek vakbelein; ez már olyan zsidó specialitás.

155. oldal, Benda színész eltűnése

regulat>!

Hát ehhez a Hirschhez gyakran jártak örmény vagy szmirnai szőnyegkereskedők, mert jó tolvajmódon tudott velük seftelni. Nagy gazemberek ezek az örmények; még a zsidónak is vigyáznia kellett rájuk.

194. oldal, Hirsch úr eltünése

regulat>!

– Ide hallgasson, Janowitz úr – mondta az államügyész –, ez mind nagyon szép, de én idegeneknek csak ötven százalék erejéig hiszek, különösen, ha nem tudom, miből élnek; az oroszoknak még kevésbé hiszek, és ezeknek a fakíroknak legkevésbé; de ha herceg is az illető, akkor végképp nem hiszek neki. Mit mond? Hol tanulta a mesterségét? Aha, Perzsiában. Hagyjon békén, Janowitz úr; az egész Kelet humbug.

Nokimaki>!

A szépség nem enged aludni, nem enged nyugodni… soha senkinek sem adott biztonságot…

regulat>!

A gyermek a régi kőbánya alján a tegnapi zápor pocsolyáiban játszott, gátakat rakott az apró patakocskák útjába, és a meredek kőfal alatt egy szétzúzott koponyájú férfi holttestébe botlott.

Jesper_Olsen >!

Mert tudják, sok minden igaz a világon, csak meg kell találni rá a helyes kifejezést.