Csigamese 9 csillagozás

Kamarás István: Csigamese

Balatonfenyvesen, ​a szociológus nagyapa és unokái kertjében él: csiga, vakondok, méhecske, imádkozó sáska, Sikló, Varangyos Béka, Keresztes Pók, Bodobács, rengeteg hangya és lepke. Eszter, az egyik kisunoka véletlenül rálép Csigára, és összetörik a háza, ott áll (ül) meztelenül a Jóisten sámlija alatt – aki épp szájharmonikázik –, és nagyon bús, mert épp házasodni készül. A Jóisten elküldi a négy égtáj felé a több ezer szeráfot, meghirdetve a csigaház-építés pályázatát. A beérkező pályaműveket háromtagú zsűri bírálja el: Leonardo da Vinci, Le Corbusier és Makovecz Imre. A végleges döntés értelmében csiga tervei alapján készül el a nyálból épülő, tornyos, kis titokkamrás, piros szivekkel díszes házikó. Így már nincs akadálya, hogy a csiga férjhez menjen. Nyolcvan tojást rak le, ennyi gyereket szeretne felnevelni. A nagy kérdés: hol rejtheti el biztonságosan a tojásokat? Vakond felajánlja föld alatti labirintusát, de az sajnos olyan tekervényes, hogy eltévednek benne. Így inkább egy… (tovább)

Ciceró, Budapest, 2011
82 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635397587 · Illusztrálta: Klemm Gabriella, Kamarás Bálint
Ciceró, Budapest, 1998
82 oldal · keménytáblás · ISBN: 9635391803 · Illusztrálta: Klemm Gabriella, Kamarás Bálint

Uzsonna >!
Kamarás István: Csigamese

Kortalan mese*, amiből minden korosztály csipegethet. A mese során mindent megtudhatunk a csigákról, és elmélkedhetünk létünkről ki-ki kapacitása szerint. És olyan titkos helyekre is eljuthatunk, mint egy csigaház belseje, vagy üldögélhetünk Isten zsámolya alatt. Mindez humorral megfűszerezve, hogy a nevetőizmok is dolgozzanak.
Olvassátok (f)el!

*sajnálom, hogy ez a kategória kikerült a címkék közül!

Olympia_Chavez>!
Kamarás István: Csigamese

Modern filozófiai mese, melynek olvasgatása közben, egyre inkább azon morfondíroztam, vajon hány éves korosztálynak javasolnám. Melyik korcsoport az, amelyik maradéktalanul megértené a mondanivalóját. A bookline 6-10 éves korosztálynak javasolja, a szöveges ajánlók pedig felnőtteknek is. Egyes szakaszokat érdemes többször átolvasni, vagy elmélázni rajtuk, mint például az elefántradír gondolatain a létről, vagy a csiga és az imádkozó sáska párbeszédén, a hitről, mint az individuum magánügyéről. Ez a „mesekönyv” tele van értékes és szép gondolatokkal, még akkor is, amikor az esetlen szereplők, például a nünüke, vagy mindent összekeverő tücsök próbálja megfogalmazni.

Igazi hullámvasút volt ez a kis csigamese, ami úgy mozgatta a képzeletemet és az érzéseimet, mint ahogy a csiga haslábai siklanak, fodrozódnak a talajon. Néhol nagyon vicces, nem egyszer hangosan felnevettem családom teljes megrökönyödésére (elvégre mégiscsak egy mesekönyvet olvasok), aztán kicsit kiábrándítóan modern volt a Westel és Pannon GSM hasonlatoknál, aztán meg lélekemelő a filozófiai magaslatokban.

Kamarás István (vallás)szociológus munkája, igazi csemege az egész családnak. A kisebbek biztosan értékelni fogják Csiga, Galacsinhajtó, Keresztes Pók és Bodobács kalandjait, a felnőttek pedig biztosan elméláznak majd az arra érdemes részeknél a kis sámlin, a titkos szobában, amíg a Jóisten szájharmonikán a „Tengerész, ó szívem, tengerész” c. dalt fújja. És persze sose feledjük barátaim, illem, tapintat és úri becsület, ami nélkül lehet ugyan, de nem érdemes élni.

aiwart>!
Kamarás István: Csigamese

Bizonyíték arra, hogy nem csak a nosztalgia miatt lehet mesét olvasni ("Ezt mennyire szerettem ovis koromban"), hanem majdnem felnőttként is lehet új kedvenceket találni. Ilyen ez a könyv is, nagyon közel került a szívemhez; az élet nagy dolgairól és még a vallásról is képes pátoszos hangnem nélkül könnyeden, vidáman beszélni. Ajánlom mindenkinek!

almabor>!
Kamarás István: Csigamese

Alapmű. Minden embernek el kellene olvasnia, mielőtt felnő.

mohapapa I>!
Kamarás István: Csigamese

Az egyik kedvenc mesém! Évekig kerestem én isitt-ott, mindenhol, mire végre rátaláltam. Bájos, mégis hétköznapi, és a tanulság sem szájbarágós, hanem csak úgy átslisszan az ember agyába.

sirály>!
Kamarás István: Csigamese

Lélekmelengető mese gyerekeknek, felnőtteknek. A könyvet sajnos 1998 óta nem adták ki újra. Antikváriumban sikerült megvásárolnom.

csucsubogyo>!
Kamarás István: Csigamese

Véletlen került a kezembe, esti mesének szántam a 3 évesemnek a címe alapjan mert csiga a jele az oviban. Aztan mellénk telepedtek a nagyobb testvérek is amikor olvastuk. És én is alig vártam a folytatást velük együtt minden este. Igazi kortalan, szívet melengető írás, mindenki megtalálta benne ami szerethető, elgondolkodtató.

mohapapa I>!

A Jóisten picit belefáradva a nagy ragyogásba, a boldog jövésmenésbe és a határtalan dicsőségbe, szokása szerint kiült a nagy fényesség és zengedelm kapuja elé, háttal az örökmozgásak, és kedvére szájharmónikázott. Johann Sebastian Bach szerint egy kicsit hamisan, aminek az lehetett a legfőbb oka, hogy a Jóisten akkora nagy tehetséget juttatott ennek a csodálatos muzsikusnak, hogy őneki már alig maradt belőle.

Kapcsolódó szócikkek: Johann Sebastian Bach
Terka6>!

…mert a gyerekek valami különlegesen szittyós gumicukrot dugtak le Vakondoknak (szociológus nagypapájuk kevéssé sikeres ajándékát, amivel sehogy sem boldogultak), hátha elfogadja lárva helyett, s nem turkál annyit. El is fogadta, máig szívesen rágcsálja, s ha megunja, a füle mögé dugja, mint odafenn szokás a popzenészek körében, ahogy ezt Tücsöktől hallotta.

Olympia_Chavez>!

A Jóisten egyelőre még egy kicsit szájharmonikázott. Először azt, hogy „Tengerész, ó szívem, tengerész”, és ekkor Csiga az unokatestvéreire gondolt, a tengeri csigákra. Aztán pedig azt játszotta, hogy „Bizakodjatok, jó az Úr, jósága éltet”, amire Csiga elkezdett teljes erejéből bizakodni, a Jóisten pedig egy kicsit szégyenkezett, mert hát ez a nóta végül is őróla szólt. Különben nem tehetett róla,ugyanis a Mennyországba minden behallatszott. Ez is. Fülbe mászott, megszerette, játszani kezdte, és nem tudta abbahagyni.

Kapcsolódó szócikkek: tengeri csiga