Lázadó ​lelkek 16 csillagozás

Kahlil Gibran: Lázadó lelkek Kahlil Gibran: Lázadó lelkek

Élő vagyok, miként te is. Itt, melletted állok. Hunyd le a szemed és nézz körül. Előtted vagyok. Látod?

Eredeti megjelenés éve: 1908

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Bölcseletek STB Könyvek

STB Könyvek, Budapest, 2010
178 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632590776 · Fordította: Szántai Zsolt
Trajan, Budapest, 2006
200 oldal · ISBN: 9638706309 · Fordította: Szántai Zsolt

Kahlil Gibran: Lázadó lelkek

Hát… én valami egész másra számítottam. Egy rakás nagyon okos idézetet ismerek Kahlil Gibrantól, és biztos vannak nagyon találó írásai is, de ez most nem igazán tetszett. Az eleje és a vége kifejezetten depis volt (erre aztán lehetne mondani, hogy keretes szerkezetű…), és azon is meglepődtem, ahogy a szegénységet felmagasztalja a gazdagsággal szemben. Azt hittem, ez csak a nyugati, vagyis keresztény mese- és mondavilágra jellemző, de ezek szerint mégsem. Azért voltak benne jó gondolatok is, szóval egy belepillantást mindenképp megér! :)

Adrienne>!

Jöttem, hogy egy szót szóljak, meg is teszem, most és itt,
de ha a halál ma meggátolja, kimondottá holnap válik –
a holnap nem hagy egy titkot sem az Öröklét nagy könyvében.
Jöttem, hogy itt éljek szerelemben, a szépség fényében –
a Mindenható visszatükröződéseiben.
Itt vagyok, élek, Életországból nem száműzhetnek,
mert élő szavaim révén a halálban is élek.
Jöttem, hogy mindenért, mindennel lehessek,
s amit ma teszek magányomban,
visszhanggá válik holnap a sokadalomban.
Amit itt, most egy szívvel mondok,
holnap ezer szív dobogja majd ott.

A költő hangja, Összegzés

Purpur>!

Az apa, aki rabszolgává teszi a fiát, olyan, mint az apa, aki kavicsot ad gyermekének, mikor az kenyeret kér.

167. oldal; STB Könyvek Könyvkiadó Kft. 2010.

Purpur>!

…minden tűzvész egyetlen szikrával kezdődik.

175. oldal; STB Könyvek Könyvkiadó Kft. 2010.

Purpur>!

Ne mondd, hogy „bölcsesség”, mondd inkább: „szerencse”, mert a valódi szerencse nem kívülről érkezik, hanem az élet legnagyobb szentségével kezdődik. Oszd meg magad az emberekkel!

11. oldal; STB Könyvek Könyvkiadó Kft. 2010.

Purpur>!

Belekapaszkodtam a csendbe, mert ha az emberek értik,amit a csend mond nekik, olyan közel kerülhetnek Istenhez, mint a völgyek virágai.

127. oldal; STB Könyvek Könyvkiadó Kft. 2010.

Purpur>!

A könyörület és a kegyetlenség egyaránt ott van az ember szívében, ott harcolnak, mint az eszelős elemek az égen, ezen a gyönyörű éjszakán. Harcolnak, de végül a könyörület fog győzni a kegyetlenség felett, mert a könyörület Istentől származik, s ennek az éjszakának a borzalma elillan majd, ha beköszönt a hajnal.

135-136. oldal; STB Könyvek Könyvkiadó Kft. 2010.

Purpur>!

A valódi fény az, ami az ember bensőjéből fakad, és felfedi a szív titkait a léleknek, elégedetté teszi az élettel. Az Igazság olyan, mint a csillagok; nem válik láthatóvá máskor, csak az éjszaka sötétjében. Az Igazság olyan, mint a világon létező valamennyi gyönyörű dolog; csak azok számára teszi magát kívánatossá, akik már érezték a hamisság hatásait. Az Igazság olyan mélységes jóság, ami arra tanít minket, hogy legyünk elégedettek mindennapi életünkkel, és osszuk meg más emberekkel ezt a boldogságot.

140. oldal; STB Könyvek Könyvkiadó Kft. 2010.

Purpur>!

A vihar és a hó megöli a virágokat, de nem árthat a magvaknak, mert azokat a hó melegen tartja, megóvja a gyilkos fagytól.

146. oldal; STB Könyvek Könyvkiadó Kft. 2010.

Purpur>!

Az asszonyok érző szívéből fakad az emberiség minden boldogsága, nemes lelkük forrása az együttérzés szellemének.

146-147. oldal; STB Könyvek Könyvkiadó Kft. 2010.

Purpur>!

Hallgassátok meg szavaimat, és ne legyetek könyörületesek, de legyetek igazságosak, mert könyörület a bűnösnek jár, míg az ártatlan beéri az igazsággal.

159. oldal; STB Könyvek Könyvkiadó Kft. 2010.