A ​gyengéd lovag 116 csillagozás

Julie Garwood: A gyengéd lovag Julie Garwood: A gyengéd lovag

A feudális, kora középkori Angliában Elizabeth Monwright egész családját lemészárolják és ő száműzetésbe kényszerül. Bosszút esküszik s parasztruhába bújva visszatér az ősi családi fészekbe, hogy segítséget kérjen a bárótól, aki időközben kiűzte a betolakodókat. A báró meghallgatja panaszát, elutasítja kérését, de megesküszik, hogy elcsábítja szépséges alattvalóját. Elizabeth hiába küzd ellene, szerelemre lobban a gáláns lovag iránt, aki végül mégis teljesíti kérését, miközben meghódítja a lány szívét.

Eredeti megjelenés éve: 1985

GABO, Budapest, 2011
324 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636894573 · Fordította: Tóth Gizella
Hajja & Fiai, Debrecen, 1995

Silverlight>!
Julie Garwood: A gyengéd lovag

Mindig szerettem az írónő könyveit legyen szó bűnügyi témáról vagy történelmi alapokról. Személy szerint azonban a történelmi romantikus könyveit sokkal jobban szeretem. Hitelesen adja vissza az angol történelem egy igen kis szeletét. Sok szörnyűség sikeredett ebbe a könyvbe, mégis nagyon jó történet. Elizabethnek sok mindenen kellett keresztül mennie, s sok olyan dolgot látott, amit igyekezni kitörölni a fejéből. Ragaszkodik öccséhez, s bosszúra vágyik. Tetszett, ahogy az egész indult, s bár gyorsan alakultak a szereplők közti viszonyok, mégis fenn tudta tartani a figyelmet. Mindig akad egy szál, amelynek alakulására kíváncsi lettem. Engem elszórakoztatott az egész.

GABO, Budapest, 2011
324 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636894573 · Fordította: Tóth Gizella
Lovas_Lajosné_Maráz_Margit P>!
Julie Garwood: A gyengéd lovag

Ez egy igazi történelmi romantikus könyv volt, imádtam minden sorát.
Jó kis sötét középkori történet, egy kemény harcos lovag és egy karakán leányzó szereplésével. Volt benne sok humor, sziporkázó szerelmi csatározások és párbeszédek. Sok ármány, kaland tette izgalmassá és az olthatatlan szenvedély a két főhős között. Nagyon jól szórakoztam olvasás közben.

kormoci_edit P>!
Julie Garwood: A gyengéd lovag

Az írónőtől ez az első könyvem. Történelmi romantikus regény.

Elizabeth családját lemészárolják, melyet nemcsak túlél, de rejtve maradva végig is néz kistestvérével. Bosszút esküszik. Geoffrey a védelmére, segítségére siet. A legbiztosabb védelemnek azt látja, hogy mielőbb feleségül vegye a szép, szőke hajú lányt. No meg, hogy mielőbb az ágyába vihesse. Bonyolódnak a szálak a bosszú kivitelezése és a szerelem terén is.
A szerző történelmi korba helyezi el a cselekményt, Anglia feudális korszakába, Vilmos király idejére. Egyetlen évszámot közöl lábjegyzetben, de a használt szavak, leírások alapján is beazonosítható a kor; hűbérúr, vazallus, viking, medvebőr az ablakon, szászok lázadása. Sört is említi kedvelt italként, és akár lehetett is akkor, hiszen ahol szerzetesek voltak, ott sör is volt. Elizabeth szász nagypapája szeretett sakkozni. A normannok vitték Angliába ezt a játékot, de arról, hogy valóban kedvelt játék volt, az első írásos emlék 1173-ból származik. Feltételezem, hogy a történet Hódító Vilmos uralkodásának vége felé játszódik.
Romantikus regény, és ehhez semmi kétségem nincsen. Az írónő központi helyre teszi a hirtelenjében összeházasodott ifjú pár életét. A szókimondó, szertelen, íjjal is jól bánó, vikingnek nevelt lány és a nagydarab, szabályokat és törvényeket mindenáron betartó, királyához hű lovag kezdetben nehezen boldogul egymással. Testi és lelki összecsiszolódásuk sokszor és nagyon részletesen kerül kifejtésre.

Könnyed, szórakoztató, egyszer olvasós regény.

Harriet P>!
Julie Garwood: A gyengéd lovag

Rendhagyó módon most nem kifejezetten a történetet fogom értékelni – mert az a szokásos Julie Garwood féle bájos és humoros történelmi románc volt –, hanem a fordító profizmusát. Sosem gondoltam bele, hogy milyen fontos munkája van annak, aki által magyarul is olvashatjuk a külföldi szerzők regényeit, de most tapasztalhattam. A gyengéd lovag első hazai kiadását kezdtem el először olvasni, és csodálkoztam, milyen érdekes, hogy több mint húsz JG kötet után ez nem tetszik. Nagyjából a felénél abba is hagytam a könyvet. Aztán végre sikerült antikváriumból beszereznem a GABO kiadó egyik példányát, s lássatok csodát, le sem bírtam tenni, míg a végére nem értem. Ez azt hiszem, egyértelműen Tóth Gizella munkáját dicséri. Össze is hasonlítottam egy-egy mondatot a két változatban, s azt kell mondanom, hogy nagyjából egyformák, tehát a feladatnak az első fordító is eleget tett, csak az a plusz, ami miatt igazán élvezetes és maradandó élményt nyújt egy könyv, az hiányzott belőle.

Nikodéme>!
Julie Garwood: A gyengéd lovag

Aranyos és kedves romantikus történet indokalatlanul nagy ugrásokkal a végén.
Hol a várva várt boszú? Ez nekem így nem kerek.
Tudom, hogy ez egy szerelmi sztori, de nekem hiányzott a végéről a véres leszámolás. :D

meteoritastar>!
Julie Garwood: A gyengéd lovag

Az biztos, hogy nem a legjobb konyve volt Garwoodnak, de attol tetszett.
Ez teljes mertekben egy laza tortenelmi romantikus konyv volt.
A szereplok kedvelhetok voltak. Tetszett a foszereplok hangos termeszete.pl. uszasos incidens:)):)) De kulonosen megmosolyogtatott, mikor tobbszor orultek annak, hogy nincsennek kettesben, mert megfolytanak a masikat. :)):))szoval aranyosak voltak. De nagyon sajnaltam, hogy az irono kihagyott lehetosegeket, ami mindig romantikus es kedvesen humoros szokott lenni. Gondolok itt nagy bejelentesekre. Pedig ugy vartam a szokasos reakciot…..:((:((
A tortenethez nem sokat tudok hozzafuzni. Az biztos, hogy nem huztak az idot. Meg jo hogy volt keznel egy pap:)):))
Csavar , nagy megdobbenes nem volt a konyvben. Kicsit nagyobb dramara szamitottam. De igy is lekototte a figyelmem. Bar kicsit lezaratlan szamomra a tortenet egyik resze.
A tortenet alakulasa es a szereplok nagyon hasomloak az irono skot konyveihez. De azert azok jobbak. Mindenesetre nem bantam meg hogy elolvastam.

Faun1986>!
Julie Garwood: A gyengéd lovag

Nagyon szeretem Julie Garwood könyveit. Ő volt az, még ezer évvel ezelőtt, aki megszerettete velem az olvasást. Az összes történelmi romantikusát olvastam annó. Mindegyik vicces és szerethető. Ugyan úgy mint ez a könyve.

Tímea_Kocsis_2 >!
Julie Garwood: A gyengéd lovag

Jó kis történelmi romantika, Hódító Vilmos korából. A Normann Szász ellentét még évekkel a megszállás után is ott bujkál a háttérben, egy összeesküvés mellékszálaként egy vegyes házaspár szinte teljes családját megölik, ráadásul a háttérben spoiler. Az életben maradt lány teljesen elbűvöli a támadókat elűző hűbérurat és szinte rögtön feleségül vesz, majd nekilát felkutatni a felelősöket. A két fiatal teljesen máshogy tekint a házasságra és időbe telik összecsiszolódniuk.

Niki_>!
Julie Garwood: A gyengéd lovag

A romantikus lovagregényes könyvek teljesen más kategóriát alkotnak a romantikusak között. Kicsit olyan, mint a királylányos mesék csak felnőtt verzióban. Jön a lovag aki megmenti a sárkánytól a királylányt, aztán boldogan élnek, míg meg nem halnak. Ezek a könyvek röviden ilyenek. :o)
„A gyengéd lovag” se más. Megtalálható benne a hatalmas és természetesen erős lovag; a gyenge, de nagyon bátor „királylány”, akit persze be kell törnie az ő „hercegének”, aztán boldogan élnek életük végéig.
A „Szellemlány” után kimondottan jól esett ez a kis romantikus könnyedség, bejött, tetszett.

gabrysia>!

Az évek során megtanultam, hogy a saját tulajdonságainkat találjuk visszatetszőnek másokban.

gabrysia>!

Mennyivel könnyebb bizalmat kérni, mint adni.

vklara>!

– Ugyan, – nevetett fel – Geoffry, előbb lesz belőle púpos öregasszony, mintsem engedelmes és megadó feleség!
Szíve mélyén Geoffry örült is ennek.

– De mást is tudnod kell! – folytatta komoly képpel Geoffry. – Nagyon kemény voltam vele, még hűtlenséggel is vádoltam! Azt tervezem, hogy továbbra is szigorú leszek vele, amíg mórest és fegyelmet nem tanul. Különben nem tudom életben tartani! És még egy feleséget egyáltalán nincs kedvem betanítani!

– Mondd meg nekem igaz lelkedre, Elslow, hibáztatnál engem, ha megvertem volna Elizabethet?
Az öreg gondolkodás nélkül felelte: – Nem hibáztatnálak, Geoffry. Azt hiszem, még segítettem volna is neked! – Erre mindketten elkezdtek nevetni. – Az a baj, hogy egyikőnk sem tudna kezet emelni rá! – mondta Elslow.

vklara>!

– Elég volt! Ne taníts engem arra, amiről semmit e tudsz! Isten látja lelkemet, nincs több türelmem hozzád! Az én életemet a fegyelem irányítja. Fegyelem! Tudom, hogy neked az a szó nem jelent semmit, de esküszöm, ez nem sokáig lesz így! Helytelen cselekedet, elhamarkodott válasz… ez mind halálos lehet.

– Ha már gondolkodsz – kezdett bele Elizabeth mérgesen – akkor a következőkön is gondolkodj el! Azt mondtad, nem tudsz nekem megbocsátani. Akkor most én mondom, hogy én sem tudok neked megbocsátani!
Neked adtam a szerelmemet, te meg csak hallgattál!
Beismerem, hogy meginogtam a neked tett eskümet illetően, de csak azért, mert egy korábbi esküm köt, bármilyen butaság lett légyen is!
Neked adtam a testemet, a jövőmet, a becsületemet, a szívemet, te pedig kötelességről is fegyelemről papolsz! Mindent visszautasítasz, amit fel tudok ajánlani, és mindenért hibáztatsz, amivel nem rendelkezem! Ettől a pillanattól fogva meglesz a kötelesség és fegyelem, amire áhítozol. A szívembe zárom a szerelmemet, és nem osztom meg veled az örömét. Nem tudom, sikerül-e majd nem szeretnem téged, de Isten a tanúm, meg fogom próbálni!
Te vagy a legkevésbé szeretetre méltó ember a világon, Geoffrey, és mindennapos imádságomban emlékeztetni fogom magam erre.

vklara>!

– Minden áldott reggel meg fogom köszönni a Mindenhatónak, hogy ilyen bátor voltál! – Amikor látta, hogy Elizabeth a dicséretre mennyire elpirul, gyorsan hozzátette: – Még a szüleid emlékének is hálával fogok tartozni, hogy megtanítottak úszni, mert abból csak én húztam hasznot!

– Attól tartok, hálaadó imád csak zavarba hozná őket, mivel be kell vallanom, Roger, hogy nem tudok úszni. Bár azt hiszem, nem lenne nehéz megtanulni, ha az ember tudja, hogyan tartsa vissza a lélegzetét…
Geoffrey üvöltésére Elizabeth nagyot ugrott, és a szívéhez kapott.

– Geoffrey, én…
– Egyszerű nemmel és igennel! – torkolta le Geoffrey.
Elizabeth beleegyezően bólintott és várt. Figyelte, milyen izgatottan veszi a levegőt Geoffrey, hogy mennyire remegnek a térdére fektetett hatalmas kezei.
– Véletlenül meghallottam, mit beszéltél Rogerrel. – kezdte Geoffrey gyanúsan szelíd hangon. – Lehet, hogy nem hallottam jól. Énvelem lehet beszélni. Mégis, megesküdnék a kardomra, hogy hallottam, amikor azt mondtad Rogernek, hogy te nem tudsz úszni! – Geoffrey hangja egyre emelkedett, és amikor Elizabeth szólni akart, egyszerűen egyik kezével befogta a száját. – Most pedig válaszolj nekem: tudsz úszni?
Mivel a kezét továbbra is Elizabeth szájára tapasztotta, Elizabeth nem tudott válaszolni, csak megrázta a fejét.
Erre az apró mozdulatra Geoffrey újra dühbe gurult.

vklara>!

Rájött, hogy kezdi élvezni ezeket az apró játékokat. Megköszörülte hát a torkát, és jó hangosan, hitetlenkedve kérdezte: – Azt mondtad, hogy beleőrül a fájdalomba? Ugyan, egyetlen férfi sem őrül bele, ha elveszíti a feleségét! Mindig lehet másikat találni! A lóval persze más a helyzet! – tette hozzá még hangosabban.
Elizabeth rettenetesen dühös lett. Csípőre tett kézzel megjelent az ajtóban. – A lóval? – kiabálta.

vklara>!

– Nagyon örülök, hogy szeretsz, Elizabeth. Lehet, ha megöregszem, én is ugyanezt fogom neked mondani.

vklara>!

Ha így kiabál és üvöltözik velem, hamarosan bereked – gondolta Elizabeth és már nem is találta olyan szörnyűnek a veszekedést. Jó is lenne, ha büntetésképpen elmenne a hangja, akkor legalább az én füleim is megnyugodnának!
– Ha férfi lennél, már párbajra hívtalak volna!
– Hát hívj ki nyugodtan!
– Elég! Egy szót se merj szólni! És még egyszer meg ne merd emelni a hangodat!
Ezt ne csináld, azt ne csináld! Ez az ember mindig csak parancsolgat!

– Geoffrey! – kiáltotta teljes erőből, aztán kezével gyorsan betapasztotta a száját, nehogy elnevesse magát.
– Mi az már megint? – jelent meg Geoffrey csípőre tett kézzel az ajtóban.
Elizabethet azonban egyáltalán nem ijesztette meg az üvöltése. Istenemre, előbb-utóbb móresre fogom tanítani ezt a nőt, gondolta mérgesen Geoffrey.
– A csizmádat, uram, elfelejtetted felvenni!

vklara>!

Bolond ember az, aki hagyja, hogy ez az érzés irányítsa az éltét. Ha majd megöregszem, és fiaim lesznek, akkor talán megengedhetem magamnak, hogy…
– Bolond ember? – kérdezte Elizabeth, és hirtelen elszállt minden mérge. Szegény Geoffrey, gondolta magában. Olyan sok tanulnivalója van még! Majd megszeretsz, Geoffrey, különben megfojtalak!
– Ne merj nevetni rajtam, ha az érzéseimről beszélek! dühödött fel Geoffrey.
– Nem nevettem, csak mosolyogtam!
– És ne javítsd ki a szavaimat!

vklara>!

– Meg ne üss! – mondta nyugodtan, s Geoffreyt úgy érte ez, mint egy arculcsapás. Hát persze, hogy nem veri meg, akarta üvölteni. Mély lélegzetet vett, és megragadta a kanca kantárját.
– Nem ütlek meg, Elizabeth – felelte halkan. – Én fegyelmezett ember vagyok. Lehet, hogy szeretném, de nem teszem meg.