Bűnrészesség ​gyilkosságban 6 csillagozás

Judah Waten: Bűnrészesség gyilkosságban Judah Waten: Bűnrészesség gyilkosságban

– ​Most látott először hullát? – kérdezte a tejesembertől kicsit kétkedve Broth rendőr. – Meg lehet szokni.
Beeby, a tejesember azonban sehogyan se tudott szabadulni a halott emlékétől.
– Nem is hinné az ember, milyen szép nő volt. Ritka szép nő.
– Maga ismerte?
– Nem. Csak láttam egypárszor. Egyszer például kora reggel, amikor valami muriból jött haza.
– Aha… A bűnügyi csoport majd utánanéz a dolognak. Hallott már Fields főfelügyelőről meg Brummel felügyelőről? Már vagy százötven gyilkossági ügyben nyomoztak. Az esetek többségében el is fogták a tettest. Brummel felügyelő nagyon okos… Ráadásul igazi úriember is.
Ez a párbeszéd akkor hangzik el, amikor egy reggel holtan találják fényűzően berendezett házában Elizabeth Tysont, egy tőzsdés volt feleségét, arcán és fején borzalmas sebekkel. A gyilkosság rejtélyét Fields főfelügyelőnek és a „Szépfiúnak” becézett Brummel felügyelőnek kell kinyomoznia. Csakhogy a rendőrség kezét a nyomozás első… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1957

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Albatrosz könyvek Magvető

Magvető, Budapest, 1974
328 oldal · puhatáblás · Fordította: Szíjgyártó László
Kossuth, Budapest, 1963
260 oldal · puhatáblás · Fordította: Szíjgyártó László

TeveLaci>!
Judah Waten: Bűnrészesség gyilkosságban

Izgalmas kemény stílusú krimi, sok szereplővel.
Nem a történet fordulatai az igazán érdekesek, hanem a cselekmény kalandossága, ahogy a nyomozók továbbjutnak a következő pontokba az ügy nyomozása során és a nyomozók rivalizálása, melyik nyomon haladjanak tovább, kinek lesz igaza végül és mi történt valójában.
Közben bemutatja a nyomozói munka, a politikai/hatalmi érdekek, a nyomozók magán és hivatalos érdekei, az alvilág, az újságírók összefonódását. Végig reális, sehol nem megy át mesébe, a 'szebb' történet kedvéért.
A főbb szereplők egyéniségét egyértelműen megjeleníti, kicsit a magánéletükről is megtudunk, és mindezeket zseniálisan összevegyítve, úgy hogy nem terheli a történetet feleslegesen semmivel.
Néhány mai krimiíró tanulhatna belőle. :-)
A könyvnek megérdemelten van 2 magyar kiadása, érdemes elolvasni (én az albatrosz kiadást olvastam).

Magvető, Budapest, 1974
328 oldal · puhatáblás · Fordította: Szíjgyártó László
Katherine_Grey>!
Judah Waten: Bűnrészesség gyilkosságban

Nagyon jó kemény kriminek indul, de a befejezése gonosz…. Csinált ilyesmit James Hadley Chase, s egy alkalommal Ed McBain is, de azért – gonosz.
Mindehhez hozzá kell adni, hogy amikor először olvastam a könyvet, életemben először ettem müzlit, s ettől mindig otthonos érzés tölt el, ha kezembe veszem ezt az izgalmas, de kiábrándító történetet – hát, nem is tudom, mit írjak róla…

ChEebor >!
Judah Waten: Bűnrészesség gyilkosságban

Egy ausztrál krimi, jóllehet ez alapvetően olvasás közben csak a karakterek nevéből és egy-két esetleges helységnévből jöhet le. Amúgy nyugodtan lehetne brit, vagy kis túlzással amerikai krimi is. Alapvetően érdekes keveréke a klasszikus, a pszichológiai és a hard-boiled történeteknek. Persze ez azt is jelenti, hogy egyikből sem kapunk igazán sokat, de valahogy mégis eléggé működőképes. Ráadásul alapvetően a sztori a sem lehetne szimpatikus a valóságban (pedig Waten műve könnyen lehet, hogy nagyon is realisztikus), hiszen a szörnyű gyilkosság mellé a rendőrök is elég szemét alakok, ezért valószínűleg itt is inkább a kívülálló szemével akarjuk nézni a dolgokat. Még úgy is, hogy a lélektani leírások nagyon könnyedek ugyan, de komoly súlyt tesznek a karakterekre.
Összességében elég vegyesvágott, nem hiszem, hogy többször olvasós lenne, de érdekes árnyalat a krimik palettáján, egyszer meg lehet próbálkozni vele.