A ​Narcissus négere 7 csillagozás

Joseph Conrad: A Narcissus négere Joseph Conrad: A Narcissus négere Joseph Conrad: A Narcissus négere Joseph Conrad: A Narcissus négere Joseph Conrad: A Narcissus négere Joseph Conrad: A Narcissus négere Joseph Conrad: A Narcissus négere Joseph Conrad: A Narcissus négere

Amit én az írott szó hatalmával meg akarok valósítani az, hogy hallóvá tegyelek benneteket, hogy érzéseket ébresszek, de mindenekelőtt az, hogy látóvá tegyelek benneteket.

Joseph Conrad

Kriterion, Bukarest, 1973
306 oldal · keménytáblás · Fordította: Vámosi Pál

Bla IP>!
Joseph Conrad: A Narcissus négere

Érdekes történetek – 3 kisregény formájában – a vitorlás tengerhajózás korából, orkánokról, viharokról, lékekről, hajótűzről, robbanásról, menekülésről, soha meg nem érkező rakományról – igazi romantika, mert „navigare necesse est”és fonákja is: a tengerészek nyomora, a tisztek felelőssége és embersége. A két második kisregény keretes írás, Charles Marlow – a történetek központi alakja, aki másodtisztként, ill. kapitányként beszéli el a azokat: Az utolsó a leghíresebb és legjobb is: „A sötétség mélyén.” Az angol Marlow egy belga kereskedelmi társaság megbízásából érkezik Afrikába, hogy kapitányként irányítson egy folyami gőzösön. A sötétség mélyén a belga gyarmatosítás sötét oldalát fedi fel, miközben a Marlow által megélt sötétség három árnyalatát mutatja be: Kongó vadonjának sötétségét, a belgák kegyetlenségét az afrikai őslakosokkal szemben, és azt a minden emberben lakozó, feneketlen sötétséget, melyből az emberi gaztettek születnek. Habár Conrad nem nevezi meg a regényben szereplő folyót, a regény írásának idején a Kongói Szabadállam – melynek legfontosabb folyója a Kongó volt – II. Lipót belga király magángyarmata volt. A történetben Marlow-t egy rakomány elefántcsont elszállításával bízzák meg, de valódi feladata az, hogy ezzel együtt az elefántcsont-ügynököt, Kurtz-öt is visszahozza a vadonból, aki kétes hírnevet szerzett magának a környéken.
Utóbbi kisregényből több filmfeldogozás is készült, többek közt Coppola – Apokalipszis most-ja. Érdemes elolvasni!

Gitta_Bry IP>!
Joseph Conrad: A Narcissus négere

Olyan régen olvastam, hogy alig emlékszem rá. Inkább csak a hangulatra: komorság, elszomorodás, szégyen. Újra kéne olvasnom…

ede>!

Baker, a Narcisszus hajó főmatróza, egyetlen lépéssel jött ki megvilágított kabinjából a sötét hátsó fedélzetre.