Óceánia 33 csillagozás

Egy elsüllyedt világrész története
Jókai Mór: Óceánia Jókai Mór: Óceánia Jókai Mór: Óceánia

A magyar irodalom e klasszikusának kevéssé ismert fantasztikus írásaiból ajánlunk válogatást az olvasóknak. Egy regénye, az 1904-ben született Ahol a pénz nem isten és négy novella, Az achaemenidion, A leaotungi emberkék, a Történetek egy ócska kastélyban és az Óceánia szerepel a kötetben. A regény mitikus látomás az emberiség hanyatlásáról; a novellák a különc anekdotákon át közelítenek a hétköznapokhoz, az enyhe szatírától ívelnek a szomorkás lemondásig. Jókai varázsos képzelőereje talán éppen ezekben az írásokban szárnyal a legmesszebbre.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kozmosz Fantasztikus Könyvek

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1974
Franklin-Társulat, Budapest, 1875
Heckenast Gusztáv, Pest, 1856
178 oldal · puhatáblás

Zsola>!

Jókai Mór: Óceánia Egy elsüllyedt világrész története

Furcsa és érdekes volt olvasni ezt a kötetet. Egyrészt a nehéz nyelvezete miatt, ami igazán távol van már a ma használatos magyar nyelvtől. Annyira, hogy egyes szavakon el kellett gondolkodjak, hogy mi is lehet a jelentésük és mégis ennek ellenére hihetetlenül szépnek találtam. Másrészt azért, mert az öt írásban egészen érdekesen keveredik a mese, a történelem, a vallás és a tudomány. Az öt írás közül nekem az Óceánia és Az achaemenidion tetszett a legjobban. Az Óceánia amolyan keresztény magyarázat Atlantisz eltűnésére, míg Az achaemenidion az ősi Spártába repíti el az olvasót (és ad neki egy nagyon jó hangulatú, amolyan fantasy szerű olvasási élményt). Amit mindenképpen ki kell emelnem az a Ahol a pénz nem isten c. írás bevetője. Ez szerintem az egész kötet csúcspontja és pont egy kicsit ez is a hibája. Annyira erős és velős ez a kezdés, hogy utána már ehhez képest nem tud még egy szintet lépni.

Értékelések:
Óceánia: 5 csillag

Idézet: https://moly.hu/idezetek/1023620

gyuszi64>!

2020/59. otthoni polc

Ez a válogatás bizony tipikus Jókai: kimeríthetetlen fantázia, szép nyelvezet (még épp a határon vagyok, nem kell szótáraznom), romantika mint korstílus, hihetetlen mesélőkedv és szórakoztató cselekményszövés.

Egy regény, egy hosszabb elbeszélés és három novella, a regénnyel kezdünk: Ahol a pénz nem isten. Igazi sci-fi, felfedezés és robinzonád, legjobban itt érvényesül Jókai erős természettudományos műveltsége. Van itt világépítés és kaland garmadával, mellékesen odavetett társadalombíráló megjegyzések és naiv politikaszemlélet. Verne hatása is tagadhatatlan.
Az achaemenidion és A leaotungi emberkék történelmi fantasztikum, szintén elég jó szerzői stílusban megírva.
A Történetek egy ócska kastélyban leginkább a „földhözragadt”, és legjobban ez tetszett. Talán azért, mert Jókai megcsillogtatta a humorát, vagy mert igazi „magyaros” elbeszélés volt?
A címadó Óceánia, ez pedig a negatív élmény volt a könyvben. Szerintem nem is illik Jókai romantikus stílusához ez a mély vallásos köntösbe bugyolált történet. Atlantisz legendáját olvashattuk az „egy igaz isten” hívőinek szemszögéből. A világ lakói életvitelükkel és bálványimádásukkal szembekerültek az Úrral, és kivívták a haragját. Az eredmény sejthető.

Paulinusz_Tünde P>!

Jókai Mór: Óceánia Egy elsüllyedt világrész története

Csodálkoztam, hogy ennyire magas százalékon áll ez a könyv, mert ennyire nem jó, sőt.
Poros szókincse, Rejtelmes szigetre emlékeztető története, kicsit dagályosra sikerült mondatai nem váltottak ki belőlem nagy tetszést. Még akkor sem, ha a szereplők és a körülmények másak. Nem tudom nekem kissé bugyutának és túl „fantasztikusnak” tűnt, de nem a címke szerint értendő fantasztikumnak. A szereplők túl nyájasak és kedvesek voltak, minden földöntúlian szép és jó volt. Csak megtörténtek dolgok, ott teremtek, megvalósultak, mint a legszebb mesében. Csakhogy ez nem mese.
Kihívásra kellett így nem tehettem le, de bevallom magamtól sosem olvastam volna el, mert ennél számos jobb könyv van, amiket olvashatok, az élet pedig túl rövid.
A többi novella sem nyerte el a tetszésemet, bevallom jobbakat vártam.

Jókai Mór: Óceánia Egy elsüllyedt világrész története

Sok az áthallás más írók, más művei felé, ami itt – mivel jóval kisebb lélegzetű történetekről van szó, mint azt Jókaitól megszoktuk – hangsúlyosabbnak tűnik. Viszont nagyon „kiugrik” a botanikus és az ősvilág iránt fogékony Jókai ezekből a szövegekből! A novellák nekem bejöttek. Nem hittem volna, hogy Jókai ilyet is tud, pedig igen :)! Ja, és ez a Kozmosz Fantasztikus Könyvek sorozatban jelent meg :D!

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1974
dwistvan P>!

Jókai Mór: Óceánia Egy elsüllyedt világrész története

Kritikusok vitatják a vernei hasonlóságot. Mégis többször magamhoz kellett térnem, hogy ez mégsem Verne, hanem Jókai.Talán a kor stílusa teszi a hasonló élményt. Ami viszont egyedi és utánozhatatlan, az Jókai gyönyörű régenvolt magyar nyelvezete, ízes szóhasználata. Minden könyvében ezt élvezem leginkább. A regényét és a novelláit is a növények és a föld kincseinek ismerete és szeretete jellemzi. Gazdagon megtalálhatók bennük a gyönyörű tájleírások és a növényvilág csodái. A kötetben főleg az Óceániát éreztem egy környezettudatos segélykiáltásnak. Olyan korban emeli fel szavát a környezet végzetes pusztítása ellen, amikor még nem is létezett a mai méretű környezetrombolás. A történetek mindegyikében azt az erkölcsi tartást tolmácsolja, amely Jókai minden munkájára annyira jellemző. A háború és a fegyverek ellen is felemeli a szavát, pedig ezen művei idején még nem ismerhette a XX. század majdani pusztító háborúinak valóságát. Akár történelmi események köntösében játszódnak kalandjai, akár – mint a mostani könyvben – a sci-fi műfajában, bölcsen int, tanít és egyúttal szórakoztat. Sok könyvét fogom még olvasni, mert ízes, régies mondatai régi időkbe röpítenek vissza.

Maryse>!

Jókai Mór: Óceánia Egy elsüllyedt világrész története

Némiképp meglepő ez a rövid tudományos fantasztikus műnek aposztrofált Jókai regény, a képzeletet semmi nem korlátozta az biztos, a szövegre nagyon kellett figyelnem, sokszor valami sóvárgást éreztem a történetben, máskor látomásnak gondoltam, és feltételeztem azt is, hogy valami megfoghatatlannak – Atlantisz eltűnésének, elsüllyedésének – az interpretációja. Az Oceania c. műben Bar Noémi utazását követhetjük, ami tele van egy tengeri út megpróbáltatásaival, míg végül a főhős és kedvese eljut egy új/régi földrészre, a Boldogság különös szigetére, ahol „paradicsomi” állapotokra találnak, ahol a harminc éves férfiak már aggastyánok, ahol a nők gyönyörűek, ahol csodálatos növények honosak, ahol a városban pompás épületek találhatók, ahol a város istene egy szörny…a hányattatások azonban még korántsem érnek véget.
Az utolsó oldalak végítéletszerű látomásai kimerítőek voltak.
Jókai mesélőkedve a megszokott: csodás események, menekülések, szörnyek, istenítéletek, ceremóniák, a jó és a gonosz küzdelme, és még lehetne sorolni.
Természetesen megcsillan a műben Jókai természettudományos műveltsége, kíváncsisága, széles körű érdeklődése, jó volt olvasni azokat a sorokat, amelyek az író természet szeretetét tükrözték; találóan állította szembe (a XIX. század közepén!) az „alkotó” természetet és az embert, aki „örült pazarlója” a természet kincseinek.
Tetszett a főhős abszolút szabadsága, a félelem nem ismerése, a kitartása.
A történet magyarázataként a vallásos megközelítés volt jellemző, sok szó esett a hit erejéről, a hit mibenlétéről, vallásról és bálványokról …az igaz istenhívők és bálványimádók küzdelméről és a következményeiről.
Őszintén szólva most elmaradt a varázslat, ami talán még nem is történt meg velem Jókait olvasva, de megismertem az író életművének egy eddig számomra ismeretlen darabját.

Lahara IP>!

Jókai Mór: Óceánia Egy elsüllyedt világrész története

Az első fele egy az egyben az Ahol a pénz nem isten volt, a második fele tartalmazta a címadó írást, és még több másikat. Legjobban a egy ócska kastélyban_ című tetszett, némelyik elég fárasztó volt, nagyon átjött még a kor, amikor keletkeztek. Azt viszont lehet látni, hogy Jókai sokat tudott mindenféle természettudományos dolgokról, amit meg nem (mert mégis csak a XX. század hajnalán járunk), azt tág képzeletével egészítette ki.

Virágszépe>!

Jókai Mór: Óceánia Egy elsüllyedt világrész története

Kalandos, fantasztikus utazások Jókai Mórral, aki valóban enged a fantáziájának, nem kötik történelmi események, korlátok. Jó messzire viszi az olvasót, ismeretlen, felfedezendő szigetektől az északi sarkig. Az Ahol a pénz nem isten című kisregényében kiábrándultságát bizonyítja a civilizációból, de minden lehetetlen helyzetben is az ember legyőzi, uralja a körülötte lévő világot, a nehézségek csak ideig-óráig állíthatják meg. Sok, a mai napig érvényes kérdést vet fel a könyvben.

Nokimaki>!

Jókai Mór: Óceánia Egy elsüllyedt világrész története

Furcsa nekem Jókainak ez az oldala. Nem áll hozzám közel. Olvasás közben nem éreztem, hogy na, ez most egy Jókai… Annak idején államvizsga előtt alaposan belemélyedtem az életműbe (ami nem okozott nehézséget, mert gyerekként Jókain és Gárdonyin nőttem fel :) ), de ez az oldala valamiért kimaradt. Voltam olyan mázlista, hogy az államvizsgán a húzott tételem Jókai volt, de ezek az írások ott sem jöttek elő… Az életmű szempontjából pipa, ez is megvolt, de Jókai nekem továbbra is a regényíró Jókai marad.

stancili1>!

Jókai Mór: Óceánia Egy elsüllyedt világrész története

Ez a sorozat második kísérlete arra, hogy egy neves magyar író fantasztikus novelláit kötetbe rendezze (az első a Delejes halál, Karinthy Frigyes munkáiból). Érdekes, sokszor naív hangvételű novellák sorakoznak egymás után, pár kiemelkedő (pl. Leaotungi emberkék) darabbal. Aki szereti Jókai munkáit, nem fog csalódni, az író egy kevéssé ismert arcával ismerkedhet meg.

pwz I>!

Én adok neked, mert nekem van, s te elfogadod, mert neked kell.
(Hogy meg volna ezzel oldva minden szociális kérdés!)

23. oldal, Ahol a pénz nem isten. Első rész: A vashajó lakói

Chöpp >!

Jaj annak a népnek, ahol már a gyermekek életunalomról szólnak!

400. oldal Óceánia

Chöpp >!

A császár legközvetlenebb kíséretét képezték a három rangosztályba sorozott hölgyek, akik között a legelső rangfokozatot képezik a csiámkáják, azaz „okosak”, a másodikat a tatájunák, vagyis „gondosak”, a harmadikat a siáták, vagyis „szorgalmasak”.

240. oldal A leaotungi emberkék

Chöpp >!

Szokatlan az, hogy a kínai császárnak saját akarata legyen, hogy az a saját szemével akarjon nézni, a saját fejével gondolkozni s a saját kezével utánanyúlni valaminek…

239. oldal A leaotungi emberkék

cyrussmith>!

A tengerész nem káromkodik (amíg vízen van).

pwz I>!

Az emberek édesanyja és mostohája

Mind a kettő ugyanaz pedig: a fölséges természet.
Egyik kezével ád mindent ingyen, tele marokkal, a másik kezét azonban ökölre szorítja, annak az ujjait úgy kell ésszel és erővel kifeszegetni;pedig abban vannak a legdrágább kincsei rejtve.

93. oldal, Ahol a pénz nem isten. Első rész: Az emberek édesanyja és mostohája

Jackal>!

[…] kincse senkinek más, mint a mit a szívben hordoz

Plato leírta azt, Solon megénekelte,
az arabok regéket mondanak róla, a
carthagoiak megtiltották felőle beszélni,
mert igaz volt létezése.

Jackal>!

[…] a földnek pedig csak a felső kérge szilárd, alább még
az ördögök is csak olvadt állapotban
fordulhatnak elő a nagy melegségben.

cyrussmith>!

Napnak fia, holdnak öccse, dicsőséges császár! Aki egy szavaddal ölhetsz és eleveníthetsz. Csak egyet nem tehetsz meg: azt, hogy egy tudós az ostoba parasztokkal szóba álljon, és azoktól kérdezősködjék