Az ​üldözött 36 csillagozás

John le Carré: Az üldözött John le Carré: Az üldözött

Régi ​kémek új hűségesküvel, régi kémek régiekkel; becsületes emberek jót akarnak cselekedni, ám elvesznek az erkölcs labirintusában; a ráeszmélés, hogy jó hazafiként már szeretni és szánakozni sem tudunk biztonságosan – ezek alkotják John le Carré új regényének gondosan szőtt szövetét.

Egy éhségtől tántorgó orosz fiatalembert csempésznek be Hamburgba az éjszaka közepén. Rengeteg mennyiségű készpénz van nála. Megrögzött muszlim. Vagy nem? Azt mondja, Íszának hívják. Annabel, az idealista, fiatal német polgárjogi ügyvéd úgy dönt, hogy megmenti Íszát a deportálástól. Ám ügyfele túlélése lassan sokkal fontosabb lesz neki, mint a saját karrierje és biztonsága. Íszá titokzatos múltja után nyomozva találkozik Tommy Brue-val, egy Hamburgban székelő angol magánbank tulajdonosával. Annabel, Íszá és Tommy szokatlan szövetséget kötnek. Eközben a „terrorizmus elleni háború" örve alatt a rivális német, angol és amerikai kémek elkezdik bekeríteni az ártatlanokat…

John le Carré új… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2008

Agave Könyvek, Budapest, 2014
328 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155468254 · Fordította: Falvay Dóra
Agave Könyvek, Budapest, 2014
328 oldal · ISBN: 9786155468261 · Fordította: Falvay Dóra
Agave Könyvek, Budapest, 2009
278 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639868632 · Fordította: Falvay Dóra

John le Carré: Az üldözött

Most, mikor évek óta a politika a migránsokról szól, ez a regény nagyon aktuális. Megerősödött és egyértelművé vált számomra is belőle, hogy a fő ellentét – a legfőbb trendi ideológusok szerint – a Nyugat és az Iszlám közti konfliktus és bár a konkrét cselekmény egyes emberek tettei valósítják meg, a fő hatalmak és erők szándékai és cselekedetei közt csak parányi eszközök lehetnek – az előadást mindig felülről vezérlik.
Le Carré 2008-as regénye napjaink izgalmas, kalandos története, amelyben becsületes emberek erkölcse, jelleme is mérlegre kerül, mert senki nem áll a történelmen kívül. De hogy mennyire tudja a történelmet a kisember tisztessége, jó szándéka befolyásolni, az tökéletesen kiderül belőle.
Nagyon tanulságos üzenet, s szerintem a lezárása is életszerű…Ajánlom, nem csalódtam kedvenc írómban most sem!

Tarja_Kauppinen IP>!
John le Carré: Az üldözött

– Az arabok mind terroristák, hiszen benne van a dalban is: éles az ő fegyverük és izom az ő agyuk.
– Ugyan, ne légy már xenofób! Verd ki a fejedből ezeket a begyöpösödött, maradi sztereotípiákat!
Ha rajta vagy a listán, a sorsodon a pecsét; megtalálnak bárhol vagy, és leverik a veséd…
– Öreg hiba az általánosítás. Ez a kedves, szerény, furán viselkedő srác a szomszédból már hogyan is lehetne terrorista? Nézd csak meg azokat az ellenállhatatlan kiskutyaszemeit…
– Háromszor volt sitten erőszakos bűncselekményekért…
– Ártatlanul ítélték el…
– Honnan tudod?
– Ő maga mondta, és olyan, de óóólyan szépen nézett közben…
– Lásd már meg a tényeket, ahelyett, hogy hagynád, hogy az érzelmeid vezessenek!
– Miféle tényeket? Honnan tudjuk, hogy mi a tény? Honnan tudod, mi az igazság?
– Egy haverom mondta…

Kellemes kis kémregény aktuális témákról; a fenti kérdésekre – diszkrimináció etnikai, vallási alapon – azonban nem ad választ, még ha bőséggel támaszt is érveket mind pro, mind pedig kontra. Én a magam részéről úgy tekintettem rá, mint egyszerű kalandregényre, annak pedig remek: „élő” karakterek, feszes cselekmény, hangulat, pörgés. Soha gyengébb nyári olvasmányt!

Dominik_Blasir>!
John le Carré: Az üldözött

A film után sajnos nem ütött akkorát, mint vártam volna – pedig mindenképpen erős regénynek tartom. Abszolút lebilincselőek és izgalmasak a szövevényes ki-kit-miért-hogyan fejtegetései, néha szinte túlcsordul a feszültség benne, csak sajnos pont a végén, ahol megjelenik az igazi kitörési pont, mégsem működött nekem. Csak a filmet tudom hibáztatni: vártam valamit, amihez képest megint kaptam valamit, ami a WTF helyett csak egy hmm? meh.-et ért nálam. Az előtte lévő háromszáz oldal viszont egészen remek.

Bal1nt>!
John le Carré: Az üldözött

Kellemesen hömpölygő, építkező könyv, jó karakterekkel, közhelyes, szájbarágós üzenettel.

Pesti_Kornél>!
John le Carré: Az üldözött

Poszt 9/11. „Sajnos” ennek a könyvnek , mint ahogy azt már megszokhattuk Le Carré-től van egy kis valóság magja. Érdekes olvasmány volt.

kvzs P>!
John le Carré: Az üldözött

Kiválóan megírt kémtörténet nagyon emberi szereplőkkel, amiben minden relatív. Nincs egyértelműen jó vagy rossz szereplő, és nincs egyértelműen jó vagy rossz döntés. A csavar a végén elgondolkodtató.

richvar>!
John le Carré: Az üldözött

Az év kellemes meglepetése volt számomra ez a könyv. John le Caré régebbi regényeit (Árulás, A kém aki bejött…) nagyon szerettem, de a Zebra Dala kicsit csalódás volt számomra. Ezét kicsit szkeptikus voltam Az üldözöttel kapcsolatban, de szerencsére nem lett igazam.
Ez egy nagyon jól megirt könyv, nagyszerű karakterekkel. A cselekmény nagyon jól bontakozik ki, alig vártam a következő fejezetet, ha le kellett tennem. Le Carré ismét bebizonyitotta, hogy nem szabad leirni, és tud még nagyon jó könyveket irni. A modern titkosszolgálatokat ugyanolyan jól ismeri mint a hidegháborúsakat, végig hihető volt a sztori.

Che P>!
John le Carré: Az üldözött

Egy-két helyen sablonosak voltak a karakterek, és a végén a kidolgozottságot átváltotta „csattanósságra”. Azért igen jó könyv.

mrsglass P>!
John le Carré: Az üldözött

Nagyon megtetszett a film előzetese és a fülszöveg is, bár eddig még nem olvastam túl sokat a műfajból, nagyon-nagyon szeretem a politikai krimiket, éppen ezért rettentő kíváncsi voltam, hogy mi fog kisülni belőle. Az alapfelállás szerint adott egy meggyötört, a végletekig lecsupaszított férfi, aki muszlimnak vallja magát. Éjjel érkezik Hamburgba, rengeteg készpénzzel és azzal a céllal, hogy letelepedjen, új életet kezdjen. Eközben a terrorelhárítás is akcióba lendül, hiszen 9/11 után minden ilyen ügy kiemelt fontosságú – színre lép a német, az angol és az amerikai titkosszolgálat is, néha egymásnak teljesen ellentmondva.

Mivel ez volt az első John le Carré regényem, nem számítottam semmi kiugróra. A történet témája nagyon érdekel, több erről szóló filmet és sorozatot is láttam már, mondhatni ismerős hangulat fogadott az első oldalakon. Lassú folyású könyv, nem kapkod, mindent a maga idejében tárgyal, és nincsenek benne vad akciójelenetek. A feszültség szinte tapintható, de nincs végig jelen, inkább amolyan hullámzó. Néha egyébként egy kicsit szájbarágós volt és akadtak benne klisék, de ez összességében nem volt zavaró. A kapcsolati rendszer viszont nagyon összetett, ez kifejezetten sokat adott hozzá a történethez. Annabelt nem volt nehéz megkedvelni, magam is elég erős igazságérzettel rendelkezem és nagyon tud zavarni minden igazságtalanság. Persze a gazdag apától menekülő, önmegvalósító lány meséjét már ismerjük, de ez valahogy itt teljesen jól működött. A német kémelhárító, Günther Bachmann figurája szintén tetszett, bár nála nem annyira a szerethetőség, mint a tettrekészség és a küzdeni akarás volt a mérvadó, meglocsolva egy kis önzéssel és bizonyítási vággyal. A kémek közötti versengés meglepett, hiszen azt hittem, ha közös cél érdekében szövetkezik három ország, akkor ott a ráció nagyobbat nyom a latban, de mint a könyvből kiderült a kémek is csak emberek. A bankár, Tommy Brue pedig az egyik legesendőbb karakter mind közül, mégis nagyon élveztem a gondolatait. Íszáról, aki körül a konfliktus bonyolódik, nem tudunk meg sokat, amit igen, azt is megcáfolják két oldallal később, szóval őt nem nagyon sikerült egyértelműen elhelyeznem, inkább csak benyomásaim maradtak róla. Elég lassan haladtam a könyvvel. Nem mintha ne lett volna izgalmas, csak úgy emésztgettem néha pár napig, és a kapcsolatokon is eltöprengtem; na meg persze próbáltam megjósolni, hogy mi lesz a vége. Kedveltem a kicsapongásokat, árnyaltabbá tették a történetet és egy plusz színt vittek bele. Nagyon elgondolkodtató volt, hiszen a szeptember 11-ei tragédiát követően nagyon sok téren érezhető annak hatása, mind a mai napig, elég csak a reptéri szigorításokra gondolni. Ha a politikai réteget nem nézzük, akkor ugyancsak érdekes kérdés, hogy egy gyerek mennyire felelős a szülei bűneiért, vajon van-e értelme annak, hogyha őt büntetik és mennyire etikus, ha a feketén szerzett, idővel kifehérített pénzt egy jó cél érdekében kívánja valaki felhasználni?

A sok dicséret után jöjjön a feketeleves. Az utolsó 10-20 oldalra nagyon felpörög a cselekmény és a feszültségen is érződik, hogy itt valami történni fog, így vagy úgy, de változni fog a bábuk felállása. Ez nekem nagyon tetszett, hiszen a lassú építkezés a végére kezdett beérni – mindig jó, ha a történetnek van egy szép íve – na de ami ténylegesen történt, az számomra a mai napig felfoghatatlan és elfogadhatatlan egyben.

Hogy, de tényleg, hát hogy lehet így befejezni egy könyvet?!?!

Nagyon furcsa egyébként, hogy mind a mai napig nem sikerült eldöntenem tulajdonképpen tetszett-e a könyv és a befejezés, vagy sem. Az mindenesetre biztos, hogy fogok még olvasni az írótól, már ki is néztem egy-két címet. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy ez egy bevett szokás nála, vagy csak ennél a kötetnél sikerült így alakítania a lezárást.

Krumplicsku>!
John le Carré: Az üldözött

Általában bírom a le Carré könyveket, nem zavar a lassúságuk, és az sem, hogy ismeretlen a happy end (illetve a krimiknek, kalandregényeknek a megnyugtató lezárása)
Ezt a könyvet a november 13.-i párizsi merényleg előtt kezdtem olvasni, ami szintén adott neki egy plusz érdekességet, színt.
Ezzel együtt nem jött be a könyv: a történet soványka volt, pár fél ötlet, lazán összefércelve, igazából csak meg-megcsillant az az aprólékos, valósághű építkezés, amire a le Carré történetekre jellemző. Csak vártam, vártam, hátha a szokásos katyvaszos indításból -szokás szerint- letisztulnak a dolgok (és ez az, amiért érdemes őt olvasni akkor is, ha néha valóban nem könnyű), de most nem lett több, nem bomlott ki sem jellem, sem történet. Csalódott voltam, mikor befejeztem a könyvet, mert azt elfogadtam, hogy a le Carré történetek nem James Bond kalandok, itt nincs "boldogan éltek, míg meg nem…, hanem mert nem sokat tudtam meg még a címszereplőről sem, nem lett valóságosabb, ismerősebb sem, mint a történet legelején volt.

Bla IP>!

…ahogy az apja Edward Amadeus, a bankár szokta volt mondani:"Tommy fiam, a számtan az egyetlen olyan része a szakmánknak, ami sosem hazudik."

Bla IP>!

Némelyek prémekkel-boákkal pompáztak, mások a modern menedzserek temetési uniformisába burkolóztak, megint mások a bohém milliomosokra jellemző szakadt farmerekbe.

Bla IP>!

Ez nem egy szárazföldi eldugott kis porfészek, itt nem úgy néznek a külföldire, mint egy marslakóra. Az idegen beletartozik az összképbe. Évszázadok óta itt rohangál nálunk kismillió ilyen Mohammed Atta. Isszák a sörünket, cicerélik a kurváinkat, aztán elhajóznak megint. Eszünkbe sem jut soha sem fogadni, sem elbúcsúztatni őket, még kevésbé rákérdezni, hogy ugyan mit keresnek itt. Magától értetődött a jelenlétük.Németország része vagyunk, igen, de valahogy mégsem egészen. Mert jobbak vagyunk, mint Németország. Hamburg vagyunk, igen, de lényegében New York vagyunk. Csak éppen WTC-nk nincs. Persze most már nekik se. Hanem a vonzerő az ugyanaz. Valahogy megvan az a „szagunk”, amire a rosszfiúk harapnak.

Bla IP>!

– S ha már a hívójeleknél tartunk, akkor szólnék egy-két keresetlen szót erről a mi szörnyen divatos, csúszómászó toleranciánkról minden etnikai és vallási másság iránt. A bűnös város folyton azon töri magát, hogy levezekelje régi bűneit. Parádézik elképesztő, határtalan, válogatás nélküli toleranciájával. Hát kérem ez is csak jelzés. Mi több egyenesen felhívás keringőre. Tessék idejönni, próbára tenni.

Bla IP>!

Megfigyelte, milyen kifinomult mozdulattal emeli ajkához a poharat, könyökét kecsesen a teste mellett tartva, milyen magabiztosan mozog a fényűző környezetben, amelyet szemlátomást elítél, hogyan sugárzik róla az előkelő neveltetés és stílusérzék, amelyet mindhiába próbál leplezni.