Mostohák 33 csillagozás

Joanna Trollope: Mostohák

Joanna Trollope ma már Anglia egyik legsikeresebb írónője. Az utóbbi években minden könyve szerepel a bestseller listákon, tizenhat regénye páratlan népszerűségnek örvend. Családregényei mellett a Brit Birodalom jelentős nőalakjairól is megjelentetett egy tanulmánysorozatot, továbbá számos történelmi regényt írt. A Gloucestershire-ből származó írónő jelenleg Londonban él. Munkássága elismeréseként 1996-ban átvehette II. Erzsébet királynőtől a Brit Birodalom Érdemrendjét is. A regény elsősorban az anya-gyermek, mostohaanya-mostohagyermek viszonyra koncentrál, a férfiak mindkét családban a gyermekeik és új választottjuk között őrlődnek

Eredeti megjelenés éve: 1998

Kossuth, Budapest, 2013
324 oldal · ISBN: 9789630976503 · Fordította: Dudik Annamária Éva
Kossuth, Budapest, 2013
ISBN: 9789630977548 · Fordította: Dudik Annamária Éva

Joanna Trollope: Mostohák

A kezdeti káosz (sok név, ki. kinek a kije), letisztult. A szokvány történet helyett (féltem elmegy női nyavajgásba) lett egy egészen életszerű történés sorozat. Aminek a vége sem feltétlen rózsaszín, bár a lehetőség ott van, és ez a lényeg. A gyerekek gonoszak is tudnak lenni, míg rá nem jönnek, hogy a szülőknek is joga van boldognak lenni. És akkor mindenkinek jobb…
Bővebben a blogon.

dianna76 P>!
Joanna Trollope: Mostohák

Tetszett ez a könyv. Komoly témával foglalkozik, és sajnos napjainkban nagyon aktuális. Lassan több a mozaikcsalád, mit az um. hagyományos. Talán kicsit eltúlzott volt a könyv ezzel a többes mozaiksággal, bár nyilván létezik ilyen.
A két férfi főszereplőt, Tomot és Matthew-t nem tudtam megkedvelni. Mindkettőre haragudtam, mert szó szerint hagyták a gyermekeiket a fejükre nőni, és nem álltak ki a párjaik mellett. Dale-t egyértelműen betegnek tartottam. Talán a gyermekkorból hozott, nem megfelelő gyászmunka következménye volt az, ahogyan viselkedett. Felnőtt nő létére… Nem is értettem. Ahogy persze Tomot sem, hogy miért nem beszélget el vele.
Nadine szintén lelki sérült egyén volt, mély depresszióba süllyedve. Valahol sajnáltam, de azért dühös is voltam rá. Elizabeth volt az egyetlen felnőtt szereplő, akit kedveltem. Szerintem nagyon pozitív személy volt a történetben. De nyilván mindent ő sem tudott kezelni. Nem csodálom! A gyerekek közül természetesen Rufust kedveltem meg. Szeretni, és egyben sajnálni való kisfiú volt. Nem lehet könnyű egy gyereknek egy ilyen helyzetben, amibe ő került. Csoda, hogy lelkileg bírta, bár egyértelműen voltak megingások.
A legeslegjobban Bazsalikomot, Tom macskáját szerettem.

Malnai_Istvan>!
Joanna Trollope: Mostohák

Soha, de soha többé nem olvasom el. Nem azért, mert nem jó: de, remek írás. Feszes cselekményvezetés, kellően kidomborított szereplők, karakterek, semmi sallang, minden betű, ami írva vagyon benne, helyén van és szükséges.

A téma az, amely miatt soha többé nem veszem a kezembe a könyvet: mostohák, kallódó ifjúság, mozaikcsaládok összecsiszolódása, felnőtt lány szülőterrorizálása, tönkrement kapcsolatok, életrevaló középkorú asszony álmainak csődje és a nincs más hátra, mint előre karakánsága – nem hiányzik nekem. Még ha ez utóbbi, a karakánság, igen tetszett nekem.

Amúgy: tökéletes! tökéletes, tökéletes.

Kissiv>!
Joanna Trollope: Mostohák

Mozaikcsaládban élni nem könnyű, a család egyik tagjának sem. Ez ebből a könyvből világosan és tárgyszerűen kiderül. A történetben nagyrészt intelligens, hétköznapi emberek kerülnek ebbe a helyzetbe, és bizony van, akinek minden ereje és okossága ellenére sem sikerül beilleszkednie. Tulajdonképpen se eleje, se vége, de úgy gondolom, nem is az volt a célja, hogy egy kerek mese legyen belőle, hanem hogy hitelesen rávilágítson magára a jelenségre, és ez teljes mértékben sikerült is.

kzsuzsu>!
Joanna Trollope: Mostohák

Egy napjainkban egyre aktuálisabb társadalmi jelenség áll a könyv középpontjában, bemutatva, hogy különböző családok hogyan is oldják vagy nem oldják meg ezt a „problémás” helyzetet. Életszerű a történet, kedvenc és utált szereplőkkel, engem azonban valamiért nem ragadott magával a könyv.

l2njpx>!
Joanna Trollope: Mostohák

Hű, de jó. És hű, de kegyetlen. Ez az élet. Sajnos. Dale-t azért párszor szívesen felpofoztam volna. Elisabeth és a gyerekek kivételével mindegyik szereplő gyáva, tartás nélküli nímand. Az ő történetét olvastam volna még tovább.

Szigeti_Gabriella>!
Joanna Trollope: Mostohák

Letehetetlen, lebilincselő. Semmi szirupos, romantikus sallang, ízig-vérig életszagú, precíz lélekábrázolásokkal, a patchwork család tagjainak minden nyomorúságával, nehézségével, felcsillanó reménnyel, örömfoszlányokkal. Mélyen megérintett. Ajánlom mindenkinek!

Adriboci>!
Joanna Trollope: Mostohák

Jó, de… személy szerint nekem nem tetszik a vége.

Színek>!
Joanna Trollope: Mostohák

Ez a második könyvem az írónőtől. Tetszett, sajnos nagyon is életszerű volt.

robinson P>!

– Egy levélnek jelentősége van. Levelet mindig az ír, aki nem mert valamit szemtől szembe elmondani neked.

– Mi volt ebédre?
Rufus elgondolkodott.
– Húsos pite és spagetti.
– Zöldséget nem adtak?
– Répát adtak, de azt nem ettem meg.
– Zöldet nem kaptatok?
Rufus a fejét ingatta. Ő örült ennek. Szerinte a zöldségeket két csoportra lehetett osztani: volt a borsó, ami ehető, és az összes többi, ami ehetetlen.

Csoszi>!

Néha gondolkodj, mielőtt megszólalsz.

robinson P>!

Az éjszakai műsor elég bizarr volt. Mindenféle fura és szomorú ember telefonálhatott, olyanok, akik a való életben képtelenek voltak kapcsolatokat kialakítani, ezért az ilyen műsorban és az interneten kerestek pótlékokat.

robinson P>!

Ruth azt mondta neki egyszer, valamikor a Neil távozása utáni hetekben, hogy fel kellene fognia végre, hogy a szeretet nem azt jelenti, hogy birtokoljuk a másikat, hogy mindig kéznél legyen, amikor szükségünk van rá, hanem azt, hogy képesek vagyunk szabadságot adni neki, el tudjuk engedni.

robinson P>!

Ahogy Josie görnyedt testtartását nézte, hirtelen megsajnálta, őszintén megsajnálta sógornőjét, pont úgy, mint azt a kedves kisfiút is megsajnálta az esküvőn. A napnál is világosabb volt, hogy Josie küzd, minden erejével küzd, hogy a dolgok jól menjenek, hogy minden működjön, de igazából senki sem állt mellette.

Gwener>!

Bazsalikom egyébként aranyos macska volt, egy hatalmas, szögletes, ivartalanított kandúr, aki reggeltől estig párnán fekve süttette magát a napon, egész nap vonszolta magát körbe a házban, a nap mozgását követve.

Kapcsolódó szócikkek: macska
Csoszi>!

Ha folyton hátrafelé mész, akkor sosem jutsz előre.

robinson P>!

– A gyerekek is tudnak gonoszak lenni. Te is tudod. A gonosz mostoha a társadalom egyik nagy mítosza, de te belegondoltál már abba, hogy a mostohagyerekek is tudnak ugyanolyan gonoszak lenni, mint a amilyenek a mostohaanyákat tartják?

robinson P>!

– Hamarosan mi leszünk a többség.

– Milyen többség?
– A mozaikcsaládok. 2010-re több gyerek fog mostohaszülőkkel élni, mint a vér szerinti szülőkkel.