Északi ​fény 75 csillagozás

Jennifer Donnelly: Északi fény

A tizenhat éves Mattie Gokey sok minden szépről álmodozik, ám arra, hogy álmait megvalósítsa, igen csekély a reménye. Nagy szüksége van pénzre, ezért elszegődik kisegítőnek a Glenmore Szállodába. Az egyik szállóvendég, Grace Brown arra kéri, hogy égessen el egy levélköteget. Ám amikor Grace élettelen testét kiemelik a tóból, Mattie rájön, hogy a levelek feltárják egy gyilkosság valóságos és kegyetlen hátterét.

Eredeti megjelenés éve: 2003

Ciceró, Budapest, 2008
356 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635396696 · Fordította: Kiss Marianne

Elinor Dashwood · Catherine Earnshaw · Hester Prynne · Arthur Dimmesdale · Mattie Gokey · Aleeta Smith · Emmie Hubbard · Miss Wilcox · Royal

Lanore P>!
Jennifer Donnelly: Északi fény

Egyszerre volt kedves történet, lassú krimi, és nyomasztó hangulatú, fájdalmas titok. A fülszöveg alapján egy kicsit mást vártam, de így is el tudtam merülni benne, bár szerintem nem a legjobbkor olvastam. Mattie fantasztikus karakter, és örülök, hogy az ő életén keresztül ismerhettem meg Grace sorsát. Igazi forró teás, betakarózós könyv, kifejezetten hűvös napokra, szomorkás hangulathoz passzoló.

theodora P>!
Jennifer Donnelly: Északi fény

Inkább a női sors címkével lehet definiálni ezt a könyvet, semmiképp sem kriminek
Mit tehet egy okos lány, aki szeretne tanulni, de a családjának nincs pénze erre, és még szükség is van rá az otthoni munkákban? Mattie az egész regényben őrlődik, próbál megfelelő megoldást keresni a helyzetére, megbékélni a sorsával.
Fontos téma még a rasszizmus is: Mattie legjobb barátja, Weaver, egy szabad néger fiú, szintén nagyon okos és egyetemre szeretne menni. Több atrocitás is éri, ám ő nem hagyja magát – visszaszól, vagy visszaüt, de ez nagyon veszélyes terep. Sikerül vajon kitörni az évszázados előítéletek közül? Tanult ember lehet?
Nagyon tetszett ez a könyv – a felvetett problémák miatt, illetve szeretem a történelmi regényeket, és ebben visszautazhattam az időben, az 1900-as évek Minnesotai településeire, beleleshettem a gazdálkodó életbe, szerethető karakterek életét megismerve.

Jennifer Donnelly: Északi fény

Ugyan teljességgel mást kaptam, mint vártam, egy percig sem éreztem csalódottnak magam. A krimi szál szerintem abszolút nem fontos, jelentős, sokkal érdekesebbnek tartottam Mattie történetét, mint Grace-ét. Nem jellemző rám, de nagyon megszerettem ezt a csacska, melegszívű, önzetlen lányt, és nagyon szorítottam neki, hogy ki tudjon szakadni mindabból, ami visszatartotta az álmai elérésében, bár mindemellett féltettem a családját is, hogy mi lesz/lenne velük nélküle..
Csodaszépen megírt, tartalmas könyv, mesés leírásokkal, nagyon erős érzelmekkel, együtt sírtam, mosolyogtam a szereplőkkel. Ha belegondolok, hogy nem sok hiányzott, hogy olvasatlanul vigyem vissza.. Kár lett volna lemaradni róla! :)

Véda P>!
Jennifer Donnelly: Északi fény

Mindhalálig, Mattie Gokey! – de tulajdonképpen ez nem volt soha párbaj. Már akkor nyertél, mikor kinyitottam a könyvet. A szavunk, azt hiszem a gyönyörűszép lenne.
Mattienek van egy szegény farmer családja, van jóképű udvarló-vőlegénye, van igaz barátja, vannak barátnői; aztán persze kiderül, hogy semmije sincs szinte, mert „semmi nem az aminek látszik”, de nem is ez a lényeg, mert Mattie-nek ennél sokkal több mindene van: szíve. Nem is. Inkább lelke. Önzetlen, kis irodalombúvár tehetség, akit nagyon lehet szeretni.
Egy lány története, aki egy másik lány történetén keresztül tanulja meg, hogyan lesz önmaga, s kap megerősítést a saját értékrendjét illetően.
Kedvenc könyv lett, mert gyönyörűen és egyszerűen ír Donnelly. Egyszerűen gyönyörűen. :) Finom kis humorral.
Van benne romantika, izgalom, fordulat, de nem kell a csűrcsavarra várni, trendi fellengzősségekbe menekülni. Csak elkezded olvasni, és nyugodtan rábízhatod magad. Meg azért is, mert tipikusan az a könyv, melyet jó le-levenni a polcról, s beleolvasgatni, ha eltévednénk, vagy elfelejtenénk hol is van a szívünk…

V_rita P>!
Jennifer Donnelly: Északi fény

Mattie története 1906-ban , egy lány, aki 16 éves . Édesanyja halála után és fivére, aki elhagyta az otthont , segít apjának farmot vezetni és fiatalabb testvéreit felnevelni, mivel minden felelősség rá hárul. Édesapja a gyászoló apa, aki elvesztette élete szerelmét és elveszett a gyászban. Kis házban a prérin élnek ahol a véget nem érő házimunkák fontosabbak, mint a tanulás.
Mattie imád olvasni és vezet egy szótárat amit naponta olvas kiválasztva a napi szót napi helyzetekben felhasználva ,hogy szavaival írja le amit maga körül lát és közben szókincsét is bővítse. Vágyik arra, hogy elismert író legyen, de a körülményei nem teszik lehetővé, hogy az álmai valóra váljanak. Remények és álmok, amit csak Weaverrel legjobb barátjával, oszt meg akinek álma volt, hogy ügyvéd legyen, noha fekete férfi volt a szélsőséges faji előítéletek idején. Az egyetem és karrier luxus volt, amit nem sokan engedhettek meg maguknak.
A gyilkosság része a lesz a történetnek, de nem, úgy ahogy gondolnánk. Ettől lesz csodálatos, megindító, eredeti és valóságos.
„…vannak könyvek, amelyek történeteket mesélnek el, és vannak olyan könyvek, amelyek igazságokat mondanak el. Az első típus olyan életet mutat be, amilyennek te szeretnéd, a gonoszok pedig azt kapják, amit megérdemelnek, a hős pedig látja, mekkora bolond volt, és férjhez megy. a hősnő és a happy end meg minden. De a második fajta, inkább olyannak mutatják az életet, amilyen. Az első típus vidámmá és elégedetté tesz, a második pedig felráz.”
Megmutatja, hogy” az élet olyan amilyen „
Szerelem, szegénység, bátorság, remény és feminizmus a központi témája.

Jennifer Donnelly: Északi fény

Jól esett olvasni, mert olyan kis klasszikus íze van. Központban, kiemelten a női sorssal. Azokat az időket idézte fel bennem, amikor gyerekként leültem a tévé elé megnézni a Váratlan utazás epizódjait. Tiszta, egyszerűnek tűnő emberek, életek, akiket olykor igencsak bemocskol a sors. Kicsit giccses, talán. Kicsit elnyűtt, talán, de jóleső nosztalgia kapja el az embert. Ha hagyja. Én most hagytam. Jó is volt. :)

Porcelánfigurányit bővebben:

kinga133>!
Jennifer Donnelly: Északi fény

Az írónőtől a „Stepsister – Egy sötét mese” című könyv elolvasása után szétnéztem, hogy miket is írt, és így futottam bele az „Északi fény” című munkájába. Ez a könyv egyből megfogott, valahogy ránézésre éreztem, hogy tetszeni fog a mondandója, magával ragad a története, és így is lett. Fantasztikus történet, méltán díjazott. A nők helyzetét jól bemutató regény Amerika azon részén, ahol nem könnyű az élet, de még ennél is több. A krimi szál valós történet, az eset, a gyilkosság megtörtént, főhősünk személye persze kitalált karakter.
Igazi lélektani regény. Az írónő egyedi látásmódja nekem nagyon tetszik, mind a két könyve kedvencem lett és lelkesen olvasom majd a további műveit is.

smetalin>!
Jennifer Donnelly: Északi fény

Tulajdonképpen egy régi, megtörtént gyilkosság köré épít fel az írónő, egy kitalált karaktert, és annak életét. Na de milyen karaktert!!!!! Egy kedves, álmokkal teli, melegszívű, okos leányzót, aki tanulni szeretne! Abban az időben ez egy lánynak, főleg a legidősebbnek(anya nélkül), sok kistestvér mellett nem volt ez annyira egyszerű! Nagyon jól ábrázolta az akkori embereket, tetszett az összetartó szomszédság (ha baj volt), a társadalmi morált!
Kellemes csalódás volt a könyv.
( a borító viszont, nem tetszik)

Youditta>!
Jennifer Donnelly: Északi fény

Ne tévesszen meg senkit a krimi címke, mert itt az bizony alig jelenik meg.
Lélektani annál inkább, ahol elmélyedhetünk egy fiatal, tehetséges, de szegény lány mindennapjaiba, álmaiba, vágyaiba, mindennapi küzdelmeibe. Betekintés abba a világba, ahol a mindennapi élet a megélhetésről szól, a tehetség elvészhet, ha nem vagy kiemelkedően elszánt és mindent feladó. Mattie egy igazán szerethető karakter, szeleburdi, jószívű. Grace akinek a történetét a második szálon ismerjük meg, szintén érdekes, de Mattie sokkal inkább magával ragadott.
Nem érzem magam átverve, mert nagyon szerettem ezt a könyvet, viszont érezhettem volna, mert a fülszöveg és a könyv valós tartalma között egy szakadék tátong.

anni_olvas>!
Jennifer Donnelly: Északi fény

Ez az a stílus, amiért odavagyok, hiszen olvastatja magát! Kellemes élmény volt a könyv, ami ráadásul egy anno nagy port kavart szerelmi gyilkosságot dolgoz fel.

mandarina>!

Amikor mama élt, hetünkre készített reggelit, kikérdezte a leckénket, megfoltozta a papa nadrágját, becsomagolta az ebédünket, odatette altatni a tejet, és nekiállt tésztát gyúrni. Mindezt egyszerre, anélkül, hogy felemelte volna a hangját.

14-15. oldal (Ciceró)

mandarina>!

Nézz csak ide, Matt!-mondta Weaver.- Próbálkozzunk egy írott problémával. Talán ha gyakorlati szempontból nézzük, jobban megérted.- Kinyitotta Milne Gimnáziumi algebráját , és rámutatott. – Ezt!
Olvasni kezdtem:
– „Egy ember 5 napon át naponta 3-szor annyit keresett, mint amennyit az ellátásért fizetett, miután 4 napig kénytelen volt kimaradni a munkából. Az ellátás kifizetése után megszámlálta a pénzét, és kiderült, hogy 2 tízdollárosa és 4 dollárja maradt. Mennyit fizetett az ellátásért, és mennyi volt a bére?”
– Jó. És most gondolkozz- mondta Weaver.- Hogyan kezdenél hozzá a megoldáshoz? Mi az X ?
Gondolkodtam. Nagyon erősen. Jó sokáig. Az emberről, sovány fizetéséről, a rozoga panzióról, magányos életéről.
– Hol dolgozott?- kérdeztem végül.
Mi? Ez nem számít, Matt! Csak jelölj ki egy X-et, hogy…
-Fogadni mernék, hogy malomban – vágtam közbe, mert magam előtt láttam az ember szedett-vedett ruháját, viseltes cipőjét. -Vagy gyapjúkártolóban. Miért gondolod, hogy kénytelen volt kimaradni a munkából?
-Nem tudom, miért. Figyelj, csak…
– Szerintem megbetegedett – fogtam meg Weaver karját-, vagy a munkája nem volt jó, és a főnöke nem tudott másik munkát adni neki. Vajon van valahol családja? Mert borzasztó lenne, ha munka nélkül maradna, és nem bírná etetni a gyerekeit, ugye? Talán a felesége is nagyon szegény. És fogadni mernék, hogy…
– A fenébe is, Mattie, ez algebra , nem fogalmazás!- meredt rám Weaver.
-Sajnálom- mondtam. Éreztem, hogy reménytelen eset vagyok.
Weaver az égre pillantott. Sóhajtott, és megcsóválta a fejét.

mandarina>!

Ott maradtam a létrán, és a porcelánfigurára bámultam. Téved, Josie néni, gondoltam. Amit én érzek, az nem büszkeség, hanem egy másik bűn. Rosszabb az összes többinél, amelyek azonnali, heves és forró bűnök. Ez a bűn mélyen az ember belsejében van, és csendben, észrevétlenül rágja belülről, mint borsóféreg a disznót. Ez a Nyolcadik Főbűn. Az, amit Isten kifelejtett.
A Remény.

Leliana>!

– Több időt kellene töltened a Bibliával, és kevesebb regényt kellene olvasnod. Mit mondasz majd az Úrnak az Utolsó Ítélet napján, ha megkérdi, miért nem olvastad a Bibliát, mi?
Megmondom Neki, hogy a sajtóügynökei vehettek volna egy-két fogalmazásleckét.

csillagka>!

Jó úgy kézbe venni egy új könyvet, hogy még senki más nem forgatta a lapjait. Amikor minden oldala tiszta fehér, és a gerince sincs megtépázva. Amikor még csak a szavak illatát lehet érezni, nem pedig Mrs. Higby ibolyavizének vagy Weaver mama sült csirkéjének, vagy Josie nénikém kenőcseinek a szagát.

moniquetm>!

Ezekben a könyvekben élet és halál van. Családok és barátok, szeretők és ellenségek. Öröm és kétségbeesés, irigység, őrület és düh. Minden. Kinyújtottam a kezem és megérintettem az egyiket, amin ez állt: A Föld. Szinte hallottam, amint a szereplők megmoccannak odabent, mormoltak, tolakodtak és türelmetlenkedtek, hogy nyissam már fel a könyvet és engedjem ki őket.

Kapcsolódó szócikkek: könyv
Miamona>!

Láttam, amint egy medvebocs felemelte pofácskáját a szemerkélő tavaszi esőben. És az ezüst téli holdat, magasan, rezegve. Láttam ősszel egy bódét, ami karmazsinvörös juharsziruptól tündöklött, virradatkor meg egy hegyi tó kimondhatatlan csöndességét. Láttam, és szerettem őket. De láttam a dolgok sötét oldalát is. A télen éhen halt őz tetemét. Hóviharban a szél dühödt őrjöngését. És azt a homályt, ami mindig ott borong a fenyőfák alatt. Még a legragyogóbb napokon is.

Kapcsolódó szócikkek: medve
Leliana>!

A dolgok nem mindig olyanok, mint amilyennek látszanak, Mattie. Ezt ne felejtsd el. Azért, mert a macska a kemencébe kölykezik, még nem süt belőlük süteményt.

Miamona>!

Az idő lelassul, amikor az Északi Erdőbe eljön a nyár. Néhanapján teljesen megáll. Az esztendő nagy részében a szürke, alacsonyan lógó égbolt tengerkék lesz, olyan hatalmas és ragyogó, hogy az ember akarva-akaratlanul mindent abbahagy – például a mosott ruhák teregetését, vagy a kukoricahántást a hátsó lépcsőn –, csak hogy felbámuljon rá. A nyírfák között susogó sáskák az ágak árnyékába csalogatnak, a levegő súlyosan édes, balzsamillatú a mozdulatlan hőségtől.

Amint ott állok a Glenmore-nak, a Nagy Jávorszarvas-tó legjobb szállodájának a tornácán, azt mondogatom magamnak, hogy a mai nap – 1906. július 12. csütörtök – pont ilyen nap. Az idő megállt, s ez a tökéletes délutáni szépség és nyugalom soha nem ér véget. A New York-i, fehér nyári ruhás vendégek mindörökké krikettezni fognak a gyepen. Öreg Mrs Ellis az idők végezetéig limonádéért rikácsol, és botjával ütögeti a rácsot. Az uticai, rome-i és syracuse-i orvosok és ügyvédek gyerekei megállás nélkül futkároznak majd az erdőben, nevetgélnek, visítoznak, és szédelegnek a sok fagylaltevéstől.

Hiszek az ilyen dolgokban. Szívből hiszek. Jól értek a hazugságokhoz.

Kapcsolódó szócikkek: 1906
Ninácska P>!

Sokszor elgondolom, mi lenne, ha a könyvek szereplői meg tudnák változtatni a sorsukat. Mi lenne, ha a Dashwood nővéreknek lett volna pénzük? Elinor talán elutazhatott volna, és faképnél hagyhatta volna Mr Ferrarst, hadd vacogjon a szalonban. Ha Catherine Earnshaw már a könyv elején férjhez ment volna Heathcliffhez, és mindenkit megkímélt volna egy rakás bánattól? Ha Hester Prynne és Dimmesdale felszállnának arra a bizonyos hajóra, és alaposan lehagynák Roger Chillingworthöt? Gyakran szánakoztam a regényalakokon, mert láttam, sehogyan sem bírnak kitörni a maguk történeteiből, de ha képesek volnának beszélni, bizonyára azt mondanák, hogy süssem meg a szánakozásomat meg a kegyes leereszkedésemet.