Az ​inkvizítor felesége 41 csillagozás

Jeanne Kalogridis: Az inkvizítor felesége

1480-ban ​a spanyol inkvizíció megkezdi működését Sevillában. Amikor a kikeresztelkedett, de titkon zsidó vallását gyakorló anyja félelmében a tengerbe veti magát, a szép, tizenhét éves Marisolt apja feleségül adja Gabriel Hojedához – a férfihoz, akit teljes szívéből gyűlöl, és aki az inkvizíció szolgálatába szegődött.
A lány, aki szégyellte és elhidegült converso anyjától, nem érti, hogy apja miért döntött így. Az esküvőn ráadásul felbukkan gyermekkori szerelme, egykori vőlegénye, aki felől évek óta nem kapott hírt.
Miután édesapját letartóztatják, Marisol, aki félig szefárd zsidók, félig ókeresztények gyermeke, de a zsidók múltjából csak édesanyjának a szefarádi aranykorról szóló történeteit hallotta, lassan felismeri és felvállalja örökségét, és bátran szembeszáll férjével, annak bátyjával, a kegyetlen dominikánus szerzetessel és Torquemada embereivel. Majd rájön, hogy szerelme, Antonio a conversóknak segít megszökni Spanyolországból, és életét kockára téve… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2013

I.P.C., Budapest, 2013
400 oldal · ISBN: 9789636354657 · Fordította: Fazekas Eszter

Sevilla

Jeanne Kalogridis: Az inkvizítor felesége

Ritka az, amikor annyira belemerülök egy regény olvasásába, hogy éjszakákon keresztül virrasszak miatta és utána is alig tudjak elaludni. Ez a könyv ilyen.
Első ránézésre egy könnyed, női regényre gondolhat talán az ember, azonban ha elkezdi olvasni akkor mélységesen megdöbbentő lehet a tartalom. Rengeteg mindenről szól a regény, központi témája mégis a hit próbája. Életed árán is kiállsz a hited mellett? Vagy megfutamodsz és odaadod mindenedet inkább, hogy az életedet mentsd? Milyen volt az inkvizíció Spanyolországban a 15. században? Összeegyeztethető-e egyáltalán a hit az inkvizícióval? Vagy az eredeti tanítások a lényegesek egyedül és nem az utókor értelmezése – szemük előtt a pénz, hatalom és földek…?
Igen kemény dolgok vannak megfogalmazva a lapokon, gyenge idegzettel nem érdemes olvasni. Van persze egy-két helyen pár mondatnyi közhely, de nem zavaró mennyiségben és a végeredmény egy irtó izgalmas kötet.

Roszka>!
Jeanne Kalogridis: Az inkvizítor felesége

Egy család történetét olvashatjuk, ahol az anya zsidó, az apa ókeresztény, a lányuk vegyes, vagyis conversa. Sevilla-ba betelepszik az inkvizíció Kasztíliai Izabella kérésére és felügyelete alatt, a pápa engedélyével ugyanis a királynő maga dönthet a zsidók és a conversók sorsáról, akik bíznak nagyon benne, mivel a férje Ferdinánd is ilyen származású, maga is converso.
Csak azt nem tudják a zsidók, hogy Izabella hatalmas terveket szövöget, háborúra készül, és ehhez bizony pénz kell! És kiknek van sok pénzük?
Újításként bevezetik, hogy névtelenül bárki – bárkit meggyanúsíthat, hogy kriptozsidó, akinek azonnal elkobozzák mindenét, ha igazak a vádak, máglyára kerül, ha nem, akkor talán két év múlva visszakaphatja a birtokait. Talán… Valahogy ez nagyon ismerős…
A történetben az anya öngyilkos lesz, az apa pedig gyorsan férjhez adja az egyik inkvizítorhoz a lányát, hogy így megvédje, bár a két család gyűlöli egymást, hiába szomszédok.
Nagyon jó kis könyv, fordulatokkal és meglepetésekkel.

Trixi>!
Jeanne Kalogridis: Az inkvizítor felesége

A szerzőtől olvastam már korábban is könyveket, bár azok sem voltak korszakalkotó művek, mégis összeszedettebbeknek tűntek. Az adott történelmi tényekhez körített történetek úgy voltak tálalva, hogy elhitette velem, hogy akár így is történhettek a dolgok. Ebben a könyvben effajta mélységet nem éreztem. Igaz, itt is volt izgalom, és a történelmi (számomra) plusz információk tetszettek, de összességében maga a könyv szerényebb lett, mint elődei. Egyszeri kikapcsolódásnak tökéletes.

Freya_chan>!
Jeanne Kalogridis: Az inkvizítor felesége

Számomra nagyon sok új és érdekes információt tartalmazott. Például lehet, hogy én vagyok műveletlen, de nem is tudtam, hogy a középkori inkvizíció üldözte a zsidókat is. A könyv nekem azért is volt érdekes, mert szeretem a történelmet, és szeretem az olyan történelmi témájú könyveket, ahol az író teljesen visszahozza az akkori gondolkodásmódot, embereket és hangulatot. Ez a könyv az információközlés és a helyes korábrázolás mellet a történetre is hangsúlyt fektet. Szóval szerintem nagyon kidolgozott, emellett érdekes, éppen ezért éri meg elolvasni.

kitekaktusz>!
Jeanne Kalogridis: Az inkvizítor felesége

Összességében tetszett, viszont mégsem volt annyira jó, mint vártam. Imádom a történelmet, és ez a korszak az egyik kedvencem. Maga a történet rendben volt, viszont a főszereplő lánnyal nem voltam kibékülve. Nem igazán tudtam megkedvelni, pedig nagyon igyekeztem. Nem mindig értettem, mit miért csinál, és a körülötte élőkért jobban izgultam, mint érte. Nekem túl hideg volt, merev, bár lehet, hogy abban a korban ezek a tulajdonságok kellettek a túléléshez. A kedvencem Máriam volt, a szolgálója, számomra ő sokkal hitelesebb karakter volt. Túl sok volt benne a leírás, szinte minden épület minden szobáját részletesen be kellett mutatni, a bársonnyal bevont zsámolyoktól kezdve az utolsó gyertyatartóig. Ez például nem igazán tetszett. A kínzókamrás részeket pont a fogorvosi váróban olvastam, így utólag talán nem volt a legjobb döntés. :)
Sok volt benne a helyesírási hiba is, de azért megkapja a 3,5 csillagot, mert nem rossz könyv, és tetszett a csavar a végén.

Diana_Z I>!
Jeanne Kalogridis: Az inkvizítor felesége

A történelmi háttér miatt egy csillag, a borítóért egy csillag, a befejezésért egy csillag. Nagy csalódás volt a történet és a fülszövegnek sikerült becsapnia, amiért kissé morcos vagyok. Az első és utolsó pár oldalt leszámítva, vontatott és erőltetett volt.

Zsuzsi_Korándi>!
Jeanne Kalogridis: Az inkvizítor felesége

én szinte egy levegővel olvastam…ok hogy vannak bent leírások,de nem vészes…ilyen óriási mély nyomot nem hagy…hogy úgy raknám le hogy hűha….de közben sem tudtam volna lerakni….

Vad_Virág_2>!
Jeanne Kalogridis: Az inkvizítor felesége

Nekem nagyon elnyerte a tetszésemet. Számomra az épületek, ruhák, személyek részletes leírása nem volt unalmas, szinte filmként pörgött le előttem az egész. Tetszett továbbá az is, hogy nem folytatólagosan íródott a cselekmény, hanem egy-egy fejezetnél „félbemaradt”, majd egy másikban folytatódott tovább, így úgymond a több szálon futó történet érdekesen volt végigvezetve a könyvben. Határozottan érezhető a nyomasztó hatás, a megkülönböztetésből fakadó megaláztatás, egy-egy karakter stílusa, grimaszai.. szerintem remekül sikerült érzékeltetnie az írónőnek – a bő leírások segítségével – a pici, apró rezdüléseket a szereplők arcán, testtartásán (is). Minden mozdulatuk képkockánként jelent meg lelki szemeim előtt és érzelmeik is remekül átérezhető volt.
Nagyon tetszett a könyv!

comite>!
Jeanne Kalogridis: Az inkvizítor felesége

Nagyon tetszett! Spanyolország, 1480. Sevilla. A zsidóságot már kirekesztik a városból. Aztán lassan elkezdődik az üldöztetésük, meggyilkolásuk. Marisol még kislány, 14 éves. Zsidó anyját imádja. Ám egy napon őt is le „disznózák” gyerektársai. Nem akar így élni, ezért fokozatosan elfordul anyjától az inkvizició létrejötte után anyja „öngyilkos” lesz, vízbe öli magát. Marisol szerelme, jegyese elutazik tanulni, majd egyszer csak nem ír több levelet. Fényderül, ki is Máriam, hogyan segített a még gyermek Magdalenának, aki akkor még Raquelita volt. Hojeda elszegényedett családba kellett beházasodnia. Gabriel a férje azért vette el, mert Marisol apja megígérte, az inkviciónál maga ellen vall, így Gabriellé lesz a családi vagyon. Cserébe Gabriel megvédi Marisolt az inkviziciótól. Marisol a királynőben bízik, segít apja kiszabadításában, de az uralkodónak is csak a pénz számít, a vagyonok elkobzása. Hihetetlen, hogy a vallás miatt mennek szét családok, szerelmek, barátságok. Izgalmas vég kifejlet. Elfogják Antoniot, Marisolt is. Öröm volt olvasni!!
Mesésen ír az író. Szépen viszi végig a történetet a csúf valóságot is bemutatva.

Lucienne01>!
Jeanne Kalogridis: Az inkvizítor felesége

A történet a végére végre belelendül, és kifejezetten eseménydús, ezért adtam rá három csillagot, nem csak kettőt. A fülszöveg alapján izgalmasnak ígérkezett a regény, és egy tehetségesebb író biztos nagyszerűen megírta volna, de az a sztori elég lapos és klisés, sokszor nem is történik benne semmi. A leírások akár érdekesek is lehettek volna, de kit érdekel, hogy hány szék van a szobában, könyörgöm? Egyáltalán nem tudtam elképzelni a sorok alapján, hogy hogyan nézett ki akkoriban Sevilla, és hogyan gondolkodtak az emberek. A szereplők sablonosak, kivéve talán Marisolt.

Lunemorte P>!

– Tudod, néha az emberek gyűlölik azt, amit nem értenek.

Lunemorte P>!

Csak azt szeretném, hogy végre fogadd el magadat.

Lunemorte P>!

– Csak egy Isten létezik, ugyanakkor számtalan út, amelyen eljuthatunk hozzá. A legfontosabb közülük a szeretet.

Lunemorte P>!

Mert nem létezik olyan, hogy jó és rossz vallás, és nem a hitünk határozza meg, hogy jó vagy rossz emberek vagyunk-e, hanem csakis az, ami a szívünkben lakozik.

Kapcsolódó szócikkek: hit · vallás
Lunemorte P>!

Mikor érted már meg, hogy csak akkor harcolhatsz a gyűlölet ellen, ha megtanulod szeretni önmagad?

Lunemorte P>!

Azok vagyunk, kikben az összes évszázadnak vége elérkezett.

Kasztíliai Izabella

Lunemorte P>!

Fogadd el e narancsot, szerelmem.
Gömbölyű, érett, aranyszínű.
Ám késsel ne szeld félbe.
Mert szívem ott van a közepében.

Lunemorte P>!

Csak a most számít. Kizárólag az itt és most.

Lunemorte P>!

Sevilla zsidó lakosságát megtizedelték, de az életben maradt néhány száz zsidónak megengedték, hogy ott maradjanak és újjáépítsék otthonaikat; az egyházi törvények továbbra is tiltották a pénzkölcsönzést, a Koronának pedig szüksége volt a bankárjaira. Azonban a túlélőknek vörös korongot kellett viselniük ruhájukon, és nem vágathatták le a hajukat.

Kapcsolódó szócikkek: Sevilla
Lunemorte P>!

Mert a sötétség nyomán mindig világosság gyúl.