Patty ​a kollégiumban (Patty 2.) 93 csillagozás

Jean Webster: Patty a kollégiumban Jean Webster: Patty a kollégiumban Jean Webster: Patty a kollégiumban Jean Webster: Patty a kollégiumban

Az amerikai írónő regényei ma is igen népszerűek, hazájában, külföldön egyaránt – nálunk is sikeres volt több kiadást megért Nyakigláb apó c. regénye, és folytatása, a Kedves Ellenségem! A Patty a kollégiumban sem veszített máig frisességéből. Az amerikai nagylányok derűs, iskolai-internátusi kalandjaiból, a talpraesett Patty, a sportos Priscilla, a lelkiismeretes Cathy és számtalan barátnőjük izgalmas és mulatságos élményeiből egy távoli, de rokonszenves világot ismerhetnek meg a vidám olvsmányokat kedvelő „könyvfalók”.

Eredeti megjelenés éve: 1903

Kiadói ajánlás: 10 éves kortól · Tagok ajánlása: 12 éves kortól

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Lányszoba Könyvmolyképző · Könyvfalók Könyvtára Mágus · Százszorszép Könyvek Singer és Wolfner

Könyvmolyképző, Szeged, 2020
144 oldal · ISBN: 9789632458564 · Fordította: Borbás Mária
Könyvmolyképző, Szeged, 2020
144 oldal · ISBN: 9789632458557 · Fordította: Borbás Mária
Könyvmolyképző, Szeged, 2007
142 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639708884 · Fordította: Borbás Mária

kratas P>!
Jean Webster: Patty a kollégiumban

Sajnos kevesebb történet tetszett, mint amennyinél azt éreztem, hogy „oké, aranyos, de csak egy korábbit ismétel”. Az azért Patty javára irandó, hogy utólag általában belátja a hibáit, de nem lenne rossz, ha többször történne meg az, hogy előre gondolkodik :)
Aranyos volt, hangulatos, de nem az igazi.

Kiss_Julianna>!
Jean Webster: Patty a kollégiumban

Ahogy a címe is mutatja, Patty már kollégiumban van. Utolsó éves. Itt már nem gyerekes csínyek vannak. Felnőttesebb, komolyabb,szabályszegések. De az őszinte beismerés, mindig enyhíti a bűn súlyosságát.
Még az utolsó fejezetben is, amikor a püspök csak neki „prédikál” amit meg is szívlel.
Kellemes érzés volt egy időre elmerülni a lányregények világában.

Mira_Skywalker>!
Jean Webster: Patty a kollégiumban

Folytatódnak Patty kalandjai az első kötethez hasonlóan vidám, bájos és régimódi lányregény lapjain!
Érdekesség, hogy valójában ezt a kötetet írta meg először az írónő, nem csupán a Patty sorozatból, de egyúttal ez volt az első könyve is! Ez cseppet sem látszik a minőségén, csupán a terjedelmén, hiszen még a 150 oldalt sem éri el. Hát, igen, egy kezdő írónak először az okoz problémát, hogy elérjen egy minimális könyvterjedelmet, utána viszont már az, hogy egy könyvnyi terjedelmen belül maradjon.:)
A könyvre visszatérve: Patty, bár néhány évvel idősebb, ebben a könyven is halmozza bájos és kevésbé bájos kis csínyeit, bár olykor a lelkiismerete is előtűnik, különösen a záró fejezetben, bár őt ismerve, nem tudom, ez mennyire lesz nála tartós.:)
Kedvenc részeim: Robert tragédiája, Patty vigasztal, Patty és a püspök.
Ajánlom mindenkinek, aki egy bájos, humoros lányregényt keres!

AnitaZoé P>!
Jean Webster: Patty a kollégiumban

Érdekes, hogy ez a kötet 8 évvel hamarabb jelent meg, mint az első rész, de 4 évvel később játszódik. Patty már főiskolás, ott is az utolsó évét tölti. Míg az előző könyvben egy bájos renitens volt, mostanra inkább egy nagyképű szabályszegő lett. Továbbra is bajt bajra halmoz, és nem szereti elsőre vállalni a következményeket.
Üde, könnyed olvasmány egy fárasztó nap után. Annak viszont megfelelő.

PTJulia P>!
Jean Webster: Patty a kollégiumban

Patty immár főiskolás. ahogy az első kötet értékelésében is írtam, sajnálom, hogy ez a sorozat csak két részes. Olyan sok minden kimarad belőle, ez a rövidke kötet is lehetne kétszer ilyen vastag, vagy akár az egész sorozat többkötetes.
A 20. század elején a lányok számára még Amerikában sem volt sok lehetőség felsőoktatásban tanulni, így nem csodálkozhatunk a lányok tantárgyain.
Nekem ebben a részben Patty egy felnőtt hölgyhöz képest még mindig túl szeles és gyerekes, talán szerencsésebb lett volna az egész sorozatot a Szent Ursulába helyezni.

KBCsilla P>!
Jean Webster: Patty a kollégiumban

Már méretéből adódóan is könnyed kikapcsolódás a hétköznapok – ehhez képest egyszerű – világából, de alapvetően nyugodtan kihagyható olvasmány az ember életéből.
Visszagondolva a saját – ezer évvel ezelőtti, de akkor is jóval egyszerűbb – kollégiumi életemre, úgy vélem, hogy majdnem mindannyiunk élete abban az életkorban alapvetően a felnőttkort megelőző, valószínűleg ilyetén szellemben az utolsó lázadásról szólt.
Mára már ez is más lehet, gondolom, a nyilvánvalóan megváltozott világ tekintetében.
Arra mindenképpen jó ez a könyvecske, hogy egy úgynevezett mai fiatal megtudhatja, hogy milyen lehetett anno komoly keretek közé szorítva élni.

Bogas>!
Jean Webster: Patty a kollégiumban

Sosem voltam kollégista – és igazából valódi kollégiumba nem is vágyom. De egy irodalmi kollégium, az más! Ha regényszereplő lennék, csakis kollégiumban laknék. Hogy szeretném-e Pattyt szobatársnak? Őszintén szólva, elég bosszantó, hogy a csaj mindenből kidumálja és kifüllenti magát. Viszont alapjában nem rosszindulatú, a szíve jó, a kedélye pedig derűs.
Na jó, ha békén hagy, amikor óangolt tanulok, valahogy majd csak kijövünk egymással.

aram76>!
Jean Webster: Patty a kollégiumban

Kicsit másra számítottam, könnyedebb nyelvezetre talán. Alapvetően érdekes történet volt.

Lahara IP>!
Jean Webster: Patty a kollégiumban

Ilyen internátusba szívesen jártam volna én is! Kedves, bolondos és vidám lány ez a Patty.

kzsk>!
Jean Webster: Patty a kollégiumban

Újabb kalandok Patty társaságában, egy-két unalmasabbtól eltekintve többnyire igazán „pattysek”: találékonyak és szívet melengetően mulatságosak :)

Kiss_Julianna>!

Öregszem.
Hamarosan harmincéves leszek, aztán negyven, aztán ötven, és gondoljátok, szeret majd valaki, ha kibúvókkal és kerteléssel élek? A jellem, kedves leányok, lassan fejlődő növény, magvait idejében kell elvetni.

139. oldal, Patty és a püspök (Könyvmolyképző, 2007)

Lornka>!

A jellem lassan növő palánta, amelynek magvát korán el kell ültetni.

Aprile>!

Peters egy alacsony, görbelábú úr, akinek gondnok a címe, és diktátori a hatásköre.

Sozora>!

– Hogyne – mondta lekötelezően Patty. – Elfelejtettem megkérdezni a nevedet, pedig nem hiszem, hogy szeretnéd, ha egyszerűen csak „Újonc”-nak hívnánk. Az nem eléggé egyéni.
– A nevem Geneviéve Ainslee Randolph.
– Geneviéve Ains.. Jaj nekem! Képtelen lennék megjegyezni. Nem bánod, ha a rövidség kedvéért egyszerűen Lady Clara Vere de Vere-nek hívnálak?

zil>!

– Mi történt, Patty? Mit követtél el? – firtatták a többiek, a bocsánatos kíváncsiság és a nyilvánvaló tragédia láttán illő tapintat között hányódva.

11. fejezet, 100. oldal

valdezier>!

– Én is szereplő vagyok – mondta Patty.
– Tényleg? Láttam a színlapot, de nem emlékszem rá. […]
– Ó, csak egészen kis szerepem van, és a nevem nem szerepel a színlapon.
– Mi a szereped?
– Én vagyok a csattanás.

Bogas>!

– Megyek és kifestem őket.
– Miért te sminkeled őket, ha nem is vagy a bizottságban?
– Ó, egyszer egy gyengeelméjű időszakomban porcelánfestést tanultam, és most azt hiszik, hogy tudok sminkelni.

Kívül csattanás

dRen>!

(Patty) Öt perc múlva visszatért, a feje fölött egy félreismerhetetlen csavarhúzót lóbálva. – Voilá, mes amies! Íme barátnőim! Peters saját külön bejáratú csavarhúzója, amiért én magam vagyok felelős.
– Hogyan szerezted? – kérdezte gyanakodva Priscilla.
– Gondolod, hogy leütöttem egy sötét sarokban és kiraboltam? Udvariasan elkértem tőle, és ő megkérdezte, hogy mire kell. Azt feleltem, hogy csavart húzni, és ez az egyszerű válasz olyan jól hatott rá, hogy szó nélkül ideadta. Peters igazán aranyos; csakhogy ő is olyan, mint a többi férfi – diplomatikusan kell bánni vele.

dRen>!

– Hogy tudtál így elbánni vele? – rontott a szobába (Priscilla) mihelyt Peters lépteinek zaja elhalt a folyosó másik végén. – Azt hittem, gyászmisét mondhatok a maradványaid fölött, mire Peterset térden állva és nyájas beszélgetésbe merülve találom!
Patty arcán kifürkészhetetlen mosoly tűnt fel.
– Ne felejtsd el – mondta –, hogy Peters nemcsak gondnok, hanem férfi is.

dRen>!

Mind egyformák. És a kollégiumi bál nem is volna bál, ha a meghívott urak fele nem kapna hirtelen valami komoly betegséget, nem kellene sürgős üzleti ügyben elutaznia, vagy nem adódna gyászeset a családjában. Legokosabb lenne, ha az ember három vendéget hívna, de csak egy táncrendet állítana össze.