Méregkeverők 11 csillagozás

Jean-Christian Petitfils: Méregkeverők

Végy ​egy békát, etesd meg arzénnal, zárd dobozba, várd meg a pusztulását, majd hántsd le a bőrét, porítsd, és keverd össze a legválogatottabb emberi váladékokkal, mondj felette fekete misét, s végül juttasd el a célszemélyhez.
Valahogy ekképpen gondolkodhattak a Napkirály korának méregkeverői, akik hol az arany- és ezüstgyártás titkát kutatták sötét boszorkánykonyháikban, hol népes megrendelői körüket szolgálták ki szerelmi porokkal és pusztító méregfőzetekkel. Az igazságszolgáltatás alig győzte követni az egyre terjedő őrületet, hogy féltékeny férjek, örökségüket sürgető fiak és leányok, szeretőjük kedvéért megözvegyülni kész feleségek peremvárosi mágusoktól remélik a megoldást. A boszorkányok a hosszas kihallgatások, kínvallatások során igen magas körökből emlegettek kuncsaftokat: az érintettek tábora egészen XIV. Lajosig, a királynéig és a királyi kegyencnőkig terjedt.
Ez a kötet kordokumentumok alapján, hatalmas történelmi kutatásra alapozva tárja elénk a Fényes… (tovább)

General Press, Budapest, 2012
372 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636433079 · Fordította: Aradi Péter

Amadea>!
Jean-Christian Petitfils: Méregkeverők

Tömény, kicsit száraz, mint a napon felejtett kenyér, de nagyon alapos, minden részletre kiterjedő munka – nem, ez nem regény, hanem tanulmánykötet, egy 330 oldalas dolgozat.
Bővebben és érdekesebben a blogban, komolyan van olyan ember, aki ezeket a dibdáb értékeléseimet olvassa, a blogot meg nem? Szörnyű ízlése van:D

Piqlet1977>!
Jean-Christian Petitfils: Méregkeverők

Kissé nehéz helyzetben vagyok a csillagozást illetően.
Mint kordokumentumra szerintem 4.5 csillagot adnék, mert gondos alapossággal, az eseményeket pontosan követve tárja fel a Napkirály korának mérgezési ügyeit. Talán el is vész néha kissé a történet a túl nagy aprólékosság miatt – ezért a fél csillag levonás –, de pontatlansággal semmiképp nem vádolható az író.
Reméltem, hogy kissé regényesebb formában történik a feltárás, de regényességből vajmi keveset kapunk, hacsak a korabeli levelezésekből beszúrt idézeteket nem tekinthetjük annak. Ezekben szó esik szerelemről, féltékenységről, intrikákról, de sajnos így csak keveset, mondhatni mutatóba kapunk a kor szellemességéből. Ezt hiányoltam kissé, szívesen vettem volna több idézetet a kor levelezéséből, ha már megnevezett forrásokra hivatkozik a szerző. Nehezen olvashatósága miatt ingadozom a 2.5-3 csillag között, elvész sokszor szerintem a lényegi információ a túlzott aprólékosság miatt, nehezen követhető maga a cselekmény. A túl sok szereplő miatt is zavarossá válik néha a könyv, de tudjuk ezt be annak, hogy nem regénynek szánta a szerző, hanem gondos korrajznak.
Elborzaszt viszont, amit plusz információként megtudtam a Napkirály koráról: a kivülről ragyogó alma belülről rohadt. Mérgezések tömkelege (ahogy a cím ígéri), gyilkosságok gyakorlatilag bármilyen indokból, spoiler, olyan borzalmak ezek, melyekről a korról készült filmek/könyvek eddig nemigen szóltak.
Szárazsága miatt csak a kor iránt elszántan érdeklődő olvasóknak ajánlom, nekik viszont érdemes átrágni magukat az érdekességekkel szolgáló kordokumentumon.

Lunalona>!
Jean-Christian Petitfils: Méregkeverők

Ahogy a fülszöveg is írja, ez nem egy regény, hanem a korabeli levelek, dokumentumok és történészek által összeállított korrajz, kiélezve a mérgezési esetekre. Mindig is szerettem az ilyen típusú könyveket, annyira tetszett, hogy kedvet kaptam hozzá, kiegészítésként újra olvassam Sévignéné leveleit.

Szigno P>!
Jean-Christian Petitfils: Méregkeverők

Talán a kevesebb (adat) több lett volna. Mindenesetre döbbenetes a kor, amelyben mindenki gyanús, a tömeges mérgezések jelentik a megoldást gyakorlatilag mindenre, legyen az féltékenység, bosszú, irigység.

Habók P>!
Jean-Christian Petitfils: Méregkeverők

Amikor levettem a polcról, történelmi környezetben játszódó krimit sejtettem benne. Nem az. Több annál. Ettől persze szárazabb, nehezebben olvasható, hiszen tényekkel, forrásokkal dolgozik. De élvezetesebb is.

Piqlet1977>!

Ugyan már, asszonyom, csak azért, mert van egy bűnünk, akkor már az összes többit is el kellene követnünk?