Neil ​Armstrong 16 csillagozás

Az első ember, aki a Holdra lépett
Jay Barbree: Neil Armstrong

Sokat ​írtak már Neil Armstrongról, Amerika modern hőséről és a történelem leghíresebb űrhajósáról. Mégis, a szerény és a rivaldafénytől idegenkedő Armstrong mindig vonakodott attól, hogy az események személyes oldaláról beszéljen. Itt és most először kerül az olvasók kezébe a repülésnek szentelt életének hiteles története, amelynek részleteit öt évtized alatt osztotta meg bizalmas barátjával, Jay Barbree-vel.
Az ötven év alatt Neillel folytatott beszélgetések, valamint jegyzetei, a NASA űrrepüléseinek jegyzőkönyvei és az Armstronggal bizalmas viszonyban lévők visszaemlékezései alapján Barbree Neil három szenvedélyéről ír: a repülésről, a családról és a barátokról. Ez Armstrong életének megbízható forrásból származó története a koreai háborúban végrehajtott bevetésektől kezdődően. Megismerhetjük, amikor az X-15-nek nevezett rakéta-repülőgéppel a világűr határáig felszállt, amikor a Gemini-8 űrhajóval elsőként hajtott végre kényszerleszállást a Föld körüli pályáról, megmentve… (tovább)

Akkord, 2016
396 oldal · ISBN: 9789632520940 · Fordította: Both Előd
Akkord, 2015
396 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632520865 · Fordította: Both Előd

Neil Armstrong · Thomas P. Stafford · Walter (Wally) Marty Schirra

Lyndon B. Johnson Űrközpont (Houston)

dwistvan P>!

Jay Barbree: Neil Armstrong Az első ember, aki a Holdra lépett

Nagyon örülök, hogy a Holdra szállás 50. évfordulója idején olvashattam el ezt a könyvet, mintegy ünnepi megemlékezésként. Annak idején követhettem az eseményeket, mint ahogy Gagarin szavait is élőben hallgathattam utazása idején. Akkor kezdődött a lelkesedésem az űrhajózás iránt. Ez a könyv csodálatos űrtörténeti összefoglaló és csodálatosan megírt életrajzi kötet is. Jó volt Neil Armstrongot megismerni és ennek során egy csodálatos példaképpel találkozni. A tudósító, aki a könyvet írta, mesterien tudta felépíteni ezt a könyvet. Óriási hatású emléket állított ennek a kiemelkedő tehetségű, nagy tudású és emellett szerény embernek, hősnek. Szeretem az életrajzi köteteket, sokat olvastam, de ez kiemelkedik közülük.

Zakkant_Tudós>!

Jay Barbree: Neil Armstrong Az első ember, aki a Holdra lépett

Elég átfogó könyv Armstrong és társai életéről, valamint a NASA holdprogramjáról, annak előzményeiről, és a szovjetekkel való versenyfutás történetéről. A csillagozásból ítélve valami bajom mégiscsak volt vele, bár már nem emlékszem, konkrétan micsoda.

Először is: IMÁDTAM!

Aztán:
Az efféle könyveknél mindig kicsit félek, hogy túl száraz lesz vagy nem igazán fogom érteni a leírtakat, de örömmel mondhatom, hogy nagyon kellemeset csalódtam. Pikk-pakk beszippantottak a sorok, és egyik érzelemből estem a másikba.
Jay Barbree nem csak Neil Armstrongról ír, noha ő a tartalom fővonala. Jobban megismerhetjük az első embert, aki a Holdra lépett, de sok mindent megtudhatunk az orosz-amerikai versengésről és a bátor űrhajósokról.
Nem gondoltam volna, hogy ilyen sok érzelmet ki vált majd belőlem ez a könyv. Szorult el a torkom szomorúságtól és örömtől, voltam izgatott és büszke és legfőképpen folyamatosan kíváncsi. Fantasztikus élmény volt az olvasása, és biztos vagyok benne, hogy újra kézbe veszem majd annak reményében, hogy ismét átélhetem ezeket az érzéseket.
Kétségkívül megérdemel 5 csillagot, még többet is adnék neki, ha lehetséges lenne.

Vikiolvas>!

Jay Barbree: Neil Armstrong Az első ember, aki a Holdra lépett

Szerettem ezt a könyvet. Érdekes volt és néhol személyes is. Kifejezetten élveztem, amikor újságírósan elképzelte, hogy ki mit gondolt/gondolhatott. Pl. a Challenger széthullása közben mi járt a legénység eszében. Nyilván senki nem tudja, de Barbree elképzelte. :)
Szerintem érdemes elolvasni, mindenkinek jó szívvel ajánlom!

Wiggin77 P>!

Élete utolsó éveiben Neilnek meggyőződésévé vált, hogy a NASA semerre sem tart. Aggódott, mert az űrügynökségnek már nem volt saját hordozórakétája, így űrhajósaik a saját indítóállásaikról nem érhették el közvetlenül az űrállomást. Attól tartott, hogy ha a nemzetközi kutatólaboratóriumban valamilyen súlyos hiba lépne fel, akkor az űrhajósok a létesítményt a Föld körüli pályára állító országtól kaphatnák a legkevesebb segítséget.

Brigii_Posa>!

Nyugodj békében, kedves barátom! Mindannyian követni fogunk.

latti>!

A társaságból egyedül Schirra tartozott a Mercury hét „tréfacsinálója közé”. Amikor a Gemini 6 eltávolodott a Gemini 7-től. akkor Tom Stafford és ő azzal hökkentették meg a repülésirányítókat, hogy jelentették, Stafford ufót látott.
Csak néhány nappal karácsony előtt történt az eset. Amikor a repülésirányítók az azonosítatlan repülő objektum leírására kérték Staffordot, akkor nyugodt hangon, jellegzetes hanghordozásával jelenteni kezdett. „Nos, Houston, nekem úgy tűnt, mintha valamilyen szánra hasonlított volna”, mondta, miközben a háttérből hallatszott, amint Schirra a harmonikáján a Jingle Bellt játssza. "Az Északi sark felől érkezett, és pirosba öltözött, kedélyes öregember ült rajta, aki egy csomó rénszarvast hajtott. Úgy láttuk, mintha felétek tartana Houston. Legjobb lenne, ha szólnátok a gyerekeknek, hogy a Mikulás úton van.

124. oldal, 8. fejezet - Repülnek a Gemini - Ikrek

Zoárd>!

Miután Neil hazaért, hirtelen egy újabb repülés kezdte foglalkoztatni. 1963. április 8-án azonban megérkezett Armstrongékhoz a gólya, Janet világra hozta második fiukat. A többi űrhajós persze azon törte a fejét, hogy maradt Neilnek még arra is ideje, hogy teherbe ejtse Janetet.

Brigii_Posa>!

Ma este, tíz nappal később Frank Sinatra még keservesebben sírt.

Kapcsolódó szócikkek: Frank Sinatra
Brigii_Posa>!

A gyémántkeménységű feketeség vette körül a bolygót, Neil pedig rádöbbent, milyen kevéssé számít az, hogy demokraták, republikánusok, függetlenek vagy politikától távol állók vagyunk, keresztények, zsidók, mohamedánok, hindik vagy buddhisták vagyunk, vagy bárki más, akit szeretünk vagy nem szeretünk. Egy sérülékeny világban élünk, ezért vigyáznunk kell a nagyon pontosan körülhatárolható erőforrásaira. Olyan világban, ahol mindannyian megszenvedjük annak borzalmas következményeit, ha tönkretesszük az égitest bennünket fenntartó képességét, azt a képességét, amellyel éppen azt az életet segíti és táplálja, amely most elszennyezéssel fenyegeti. Neil tudta, nem számít, milyen szorgalmasak vagyunk, mekkora erőfeszítéseket teszünk Földünk védelme érdekében, erőforrásaink mégis végesek, ezért elérkezik majd a nap, amikor az emberiség csak akkor maradhat fenn, ha új világok felé indul.

Kapcsolódó szócikkek: Neil Armstrong
Brigii_Posa>!

Néhány hónappal Neil halála előtt megkérdeztem tőle:
„Van valami a Holdon, ami Muffie-é volt?”
Mosolyát úgy értelmeztem, hogy igen.