Thirteen ​Reasons Why 81 csillagozás

Jay Asher: Thirteen Reasons Why Jay Asher: Thirteen Reasons Why Jay Asher: Thirteen Reasons Why Jay Asher: Thirteen Reasons Why Jay Asher: Thirteen Reasons Why Jay Asher: Thirteen Reasons Why Jay Asher: Thirteen Reasons Why Jay Asher: Thirteen Reasons Why

Clay Jenkins returns home from school to find a mysterious box with his name on it lying on his porch. Inside he discovers 13 cassette tapes recorded by Hannah Baker—his classmate and crush—who committed suicide two weeks earlier.

On tape, Hannah explains that there are thirteen reasons why she decided to end her life. Clay is one of them. If he listens, he’ll find out how he made the list.

Through Hannah and Clay’s dual narratives, debut author Jay Asher weaves an intricate and heartrending story of confusion and desperation that will deeply affect teen readers.

Eredeti megjelenés éve: 2007

Penguin, London, 2017
Razorbill, New York, 2017
Penguin, London, 2017

Clay Jensen · Hannah Baker

Evione>!
Jay Asher: Thirteen Reasons Why

Az alapötlet 5 csillagot érdemelne, viszont az a helyzet, hogy Jay Asher nem igazán tudott mit kezdeni vele, ami már csak azért is szomorú, mert ez egy nagyon fontos könyv lehetett volna, afféle preventív olvasmány. Viszont, ami teljesen hiábavaló teszi az egész erőfeszítést az Hannah. Ugyanis Hannah okai önmagukban egyetlen tinit sem taszítanának az öngyilkosság felé. Fontos kiemelni, hogy önmagukban. Szóval azért senki nem lesz öngyilkos, mert rászavazták egy listára, vagy mert megfogták a fenekét stb. Ha azonban mégis ezeket az okokat jelölné meg valaki, az azt jelenti, hogy ott komolyabb probléma húzódik meg a háttérben, és akkor már teljesen más a helyzet. Vártam, hogy esetleg valami effélére próbál majd meg rávilágítani a Thirteen Reasons Why, de sajnos csalódnom kellett.

Hanna IP>!
Jay Asher: Thirteen Reasons Why

Egyfelől jól megírt könyv, muszáj volt pörgetnem a lapokat, hogy megtudjam, mi a következő pofon, ami az öngyilkosság felé taszította Hannah-t – másfelől viszont elgondolkodtató, hogy ez a kíváncsiság részben abból fakadt, hogy vártam, történik-e valami igazán borzasztó, ami megmagyarázná, amire azt lehet mondani, hogy igen, valóban ez volt a legkézenfekvőbb megoldás a számára. De nem.
Értem, hogy létezhet ilyen tizenéves lány, aki számára a történtek valóban elviselhetetlen teherként adódnak össze, ugyanakkor nem tudom nem észrevenni, hogy mennyire csak magával foglalkozik. A kazettákon sorra számon kéri másoktól, miért nem foglalkoztak vele eleget, miért nem kapott szeretetet, törődést, megértést – ugyanakkor ezeket ő se adja meg. Valójában senkinek, még Claynek sem. Az nem szeretet, ha nem bízol a másikban, ha csak azért kell, hogy bizonyíts magadnak valamit. Amik Hannah-val történtek, tényleg rossz élmények, de azért tűnnek olyan fontosnak, mert végig ott van a szöveg mögött, hogy „én, én, én”. Számomra még azok az indokok tűntek leghihetőbbnek, amik önvádból fakadtak, azok a szörnyűségek, amik nem vele estek meg, de tanújuk volt (ugyanakkor egyiket sem ő maga okozta, ezért nem egészen világos, a bűntudat miért erősebb a haragnál).
Az is feltűnő volt, hogy Hannah mennyire nem foglalkozik a tulajdon szüleivel. A kazettákon vádolja őket, hogy nem vették észre a jeleket, de valójában egyszer sem beszélgetett velük, és a szülei szintén súlyos egzisztenciális problémáját általánosságokkal elkeni. Ő ugyanúgy magasról ejtett arra, hogy a családja gondokkal küzd – árulkodó, mennyire nem beszél arról, milyen hatással lehet a döntése a szüleire, nem zavarja-e, hogy fájdalmat okoz nekik.
De nem ez a bajom. Vannak ilyen gyerekek, és fontos tudni, hogy léteznek.
Nekem az a bajom, hogy ez az önközpontúság senki másnak nem szúrt szemet a kazettát meghallgatók közül, hogy senki nem mondta azt józanul, hogy „igen, hibásak vagyunk, amiért megbántottunk és kihasználtunk, de te is hibás vagy, mert mindegyik szituációból kiléphettél volna, mindet meg tudtad volna változtatni”. Az a bajom, hogy az öngyilkossághoz vezető okokat teljes egészében olyannak fogadja el a könyv (és az író), mint amik csak az öngyilkosra ható külső tényezőkből állnak.
Amit nem lenne szabad elfelejteni ennél a könyvnél: ez a regény nem egy átlagos amerikai kamasz öngyilkosságának krónikája – hanem egy olyan kamaszé, aki eleve súlyos önértékelési és kötődési gondokkal küszködött, és akit senki nem tanított meg szeretni.

noemi23>!
Jay Asher: Thirteen Reasons Why

Mivel nagyon könnyűnek éreztem magyarul a szöveget, így neki álltam angolul is, hogy tanuljak kicsit. Nagyon nagy hatású könyv.

mnyitrai>!
Jay Asher: Thirteen Reasons Why

A Thirteen Reasons Why-t egyszer mindenkinek érdemes elolvasnia (inkább felnőttkorban), ti. sok dolog van benne, amelyen érdemes elgondolkodni.
    Néhány napja részese voltam egy érdekes eszmefuttatásnak, melynek lényege, hogy két típusú ember van, az egyik szeret szenvedni, a másik boldog akar lenni. Előbbi mindent és mindenkit hibáztat a szerencsétlenségéért, utóbbi nem sajnáltatja magát, hanem tesz azért, hogy javuljon a helyzete. Hannah sajnálatra méltó teremtés. Nem szereti, nem tiszteli saját magát, és láthatólag „szeret szenvedni”. Nem akarom elbagatellizálni a vele történteket. Mindenkinek megvannak a maga sérelmei, amelyek neki véresen komolyak, másnak viszont kis apróságnak tűnnek. Illik megtisztelni a másikat azzal, hogy a számunkra jelentéktelennek tűnő problémáit meghallgatjuk, mert sok esetben segít, ha kibeszélik magukból a zavaró tényezőket, ti. ezzel lehetőséget biztosítunk az elengedésre, továbblépésre (a sok kis apróság nem fog egy nagy nyomasztó teherré válni). Persze, mindezt úgy, hogy nem ítélkezünk mások felett, hiszen azt senki sem szereti magán megtapasztalni, valamint jogunk sincs hozzá.
    Hannah nyilvánvalóan nem ura önmagának, az életének. Segítségre lenne szüksége, de nem tudja, kiben bízhat, kitől és hogyan kérhet segítséget. Arra vár, hogy a jelek (a viselkedése) által, amelyeket engedni láttat, valaki kiolvassa a gondolatait, valaki észrevegye, baj van, segítségre van szüksége. (A probléma az, hogy az emberek többsége nem nagyon figyel önmagán kívül másra, valamint a gondolatolvasásban sem jeleskedik.) Ez az általa várt formában nem történik meg. Van, lenne segítsége, ha odafigyelne a környezetére.
    Hannah maga is említi, ő saját maga legnagyobb ellensége. Amikor vele történnek rossz dolgok, inkább dühöt érez, mint bűntudatot, az egész világra haragszik. Többször is mondhatna nemet, de nem teszi, valószínűleg azért, mert úgy érzi, megérdemli, ami vele történik; pedig nem, csak nem szereti magát annyira, hogy kiálljon magáért.
A bűntudat a mások ellen „elkövetett tettek” (pontosabban a passzivitása) miatt alakul ki nála (szerintem ez normális és jogos is). Annyira hozzá szokott ahhoz, hogy csak megfigyelője az életének, hogy mikor esélye van másoknak segíteni, nem él a lehetőséggel, hagyja, hogy úrrá legyen rajta az ön- és mindenki más utálata.
    Az, hogy elküldi a kazettákat azoknak, akik szerinte hozzájárultak a halálához, két dolgot rejt magában. Egyrészt megkísérli jó útra téríteni őket, hogy a későbbiekben jobban figyeljenek másokra, ne akarják elnyomni az elnyomottakat. Másrészt viszont ez inkább bosszú a részéről, azt akarja, hogy azt érezzék, amit ő érzett, hogy úgy lássák magukat, ahogy ő látta magát.
    Szerintem a történet mondanivalója, hogy bízzunk magukban, szeressük, tiszteljük magunkat, úgy bánjunk magunkkal, ahogy szeretnénk, hogy mások bánjanak velünk, mert a problémákon csak ezáltal lehet egyedül túljutni. Ha viszont valaki nem ilyen erős, merjen segítséget kérni; továbbá figyeljünk a környezetünkre, főleg a szeretteinkre, hogy ott legyünk nekik, mikor szükségük van ránk.

Megjegyzés: A tanár nemtörődömsége tűrhetetlen. Nyíltan segítséget kérnek tőle, ő pedig hagyja elsétálni a lányt, ahelyett, hogy megpróbálna neki segíteni. Az ő bűne a legnagyobb. A többiek tkp. még gyerekek, akik azt hiszik, bármit megtehetnek büntetlenül (ez a szüleik felelőssége is), de egy felnőttnek tisztában kell lennie azzal, hogy mindennek (szónak, tettnek) van következménye.

Razorbill, New York, 2007
158 oldal · puhatáblás · ISBN: 142956511X
Wimi>!
Jay Asher: Thirteen Reasons Why

Érzékelhetően jobb angolul, mint magyarul, a magyarhoz képest mintha eleve az író fejéból olvastam ki volna a szavakat. A story, hát igen :D jó elképzelés, jó alap, remek aláfestésekkel, hangulat kifejezéssel, csak hát nyilván nem én voltam a célkorosztály :D

Raccoonit>!
Jay Asher: Thirteen Reasons Why

Az alapötlet annyira jó lett volna. De sajnos pont az egyik leglényegesebb elemmel, magával a főszereplővel, Hannáhval nem voltam kibékülve. Annyira unszimpatikus volt, hogy az már frusztrált. A könyv vége meg egyenesen feldühített. Elkövettem azt a hibát, hogy először láttam a sorozatot és utána tudtam meg, hogy alapja ez a könyv. A sorozatban sem volt szimpatikus a lány, de gondoltam elolvasom a könyvet is. Itt még rosszabb. Az öngyilkosság maga egy komoly dolog és igenis beszélni kell róla, de Hannah-t valahogy nem értettem meg. Annyira hisztérika volt, úgy éreztem, az a ha nekem rossz, akkor neked is legyen az típus. Persze mindenki másként él meg dolgokat, de annyi ember van a világon, aki százszor rosszabb dolgokat is átélt és rengetegen vannak, akik fele annyinak is örültek volna, mint ami Hannahnak jutott. Voltak benne komoly dolgok és néhol igazat adtam neki. De a listán szereplők fele nem érdemelte meg amit kapott. Persze nem volt szép dolog, hogy írt egy listát, vagy ellopkodta a kis cetliket a zsákból, vagy névtelenül közé tett egy verset. De akkor is az orra alá dörgölni, hogy igen, emiatt (is) öltem meg magam, nekem kicsit sok volt. Annak az embernek (gyereknek) ezzel kell továbbélnie. Sajnálom Hannaht, hogy ilyen dolgokon nem tudott túllépni. Ő győzte meg saját magát, hogy öngyilkosnak kell lennie, nem a többiek. Amit meg a végén művelt, amikor pontosan tudta, hogy nem kéne, de mégis… hát az nagyon bosszantó volt. A sorozatban jobban meg volt oldva a történet. Könyvben túl rövid volt, pedig sokkal több mindent ki lehetett volna hozni belőle.

Kiara13>!
Jay Asher: Thirteen Reasons Why

A sorozat után elolvastam már ezt a könyvet magyarul. Épp ezért választottam ezt a könyvet az első angol olvasásomnak. Szerencsére viszonylag könnyű a nyelvezete- legalábbis nekem az volt. Így olvasva megjött a kedvem, hogy újranézzem a sorozatot.
A könyv önmagában elég komoly témát dolgoz fel, viszont néhány ok igazán kicsi és jelentéktelen. Olyan, ami miatt önmagában nem valószínű, hogy bárki úgy döntene, mint Hannah.

Kloy>!
Jay Asher: Thirteen Reasons Why

Majd' fél évbe telt, hogy a végére érjek. Nem azért, mert nem jó könyv, vagy nem tök érdekes a párhuzamos E/1 narratív szerkezet… Hanem, mert a sorozat megnézése után kezdtem el olvasni, és reméltem, hogy plusz infót kapok belőle.

All in all, jó könyv, minden tininek el kellene olvasnia, de én már kinőttem belőle, és fele annyira sem élveztem, mint amennyire gondoltam, hogy fogom.

szöszmösz I>!
Jay Asher: Thirteen Reasons Why

Annyira jó az öltet, annyira jó a kivitelezés… mégis úgy érzem többet lehetett volna kihozni belőle. Kár érte.

hdodo>!
Jay Asher: Thirteen Reasons Why

Hiába olvastam már korábban, és tudtam mi fog következni, így is szíven ütött. Kötelezővé tenném nem csak a tinik körében, de a kamasz szülőknek is. Égetően fontos témàkra,hívja fel a figyelmet az író.

tataijucc>!

We both laugh. And it feels good. A release. Like laughing at a funeral. Maybe inappropriate, but definitely needed.

Cassette 6: Side A

Dodie97>!

You can't stop the future
You can't rewind the past
The only way to learn the secret
…is to press play.

szcsigusz P>!

…there is no better way to explore your emotions than with poetry.
Or audiotapes.

CASETTE 4: SIDE B

tataijucc>!

I want to push Stop on the Walkman and rewind their whole conversation. To rewind into the past and warn them. Or prevent them from even meeting.
But I can't. You can't rewrite the past.

Cassette 2: Side A

szcsigusz P>!

Tony drives an old Mustang handed down from his brother, who got it from his dad, who probably got it from his dad. At school there are few loves that compare to the one between Tony and his car. More girls have dumped him out of car envy than my lips have even kissed.

Kapcsolódó szócikkek: Tony Padilla
Ninácska P>!

Wait. Wait. I need to think.
I pick at a speck of dry orange paint on the workbench. Why am I listening to this? I mean,
why put myself through this? Why not just pop the tape out of the stereo and throw the entire
box of them in the trash?
I swallow hard. Tears sting at the corners of my eyes.
Because it’s Hannah’s voice. A voice I thought I’d never hear again. I can’t throw that away.

szcsigusz P>!

And when you're done with your poem, decipher it as if you'd just found it printed in a textbook and knew absolutely nothing about its author. The results can be amazing… and scary. But it's always cheaper than a therapist.
I did that for a while. Poetry, not a therapist.
Maybe a therapist would have helped, Hannah.

CASETTE 4: SIDE B

mosoly_moly>!

Unanswered? I would've answered any question, Hannah. But you never asked.