Máter ​Johanna és más elbeszélések 7 csillagozás

Jarosław Iwaszkiewicz: Máter Johanna és más elbeszélések Jarosław Iwaszkiewicz: Máter Johanna és más elbeszélések Jarosław Iwaszkiewicz: Máter Johanna és más elbeszélések

Jarosław Iwaszkiewicz kétségkívül a lengyel irodalom egyik legmarkánsabb képviselője. Alig van műfaj, amelyben ne alkotott volna maradandót. A legértékesebb mégis varázslatos szépségű, drámai erejű prózája, melynek visszatérő témája az idő mulandóság, az ember küzdelme önmaga megismeréséért, az alkotás, a szerelem, az élet diadala. Kötetünk négy legszebb elbeszélését mutatja be. A wilkói kisasszonyok-at és a Nyírfaliget-et Wajda filmesítette meg, és nálunk is nagy sikerrel játszották. A Malom az Utrata partján fiatal költő hőse beleszeret egy közönséges nőbe, és feltartóztathatatlanul sodródik végzete felé. A Máter Johannát-t Kawalerowicz híres filmje révén ismertük meg, amelyért húsz esztendővel ezelőtt Cannes-ban elnyerte az Ezüst Pálma díjat. Iwaszkiewicz világa egyszerre gyönyörű és megrázó, elbűvölő és szomorú. Mégis, ahogy egy kritikusa írta, a boldogok szigetére emlékeztet. Mert a mindent megsemmisítő időnek, a halálnak, az emberi tragédiáknak értelmet tud adni.

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: A Világirodalom Remekei Európa · Horizont könyvek Kriterion

>!
Európa, Budapest, 1985
320 oldal · ISBN: 9630736446 · Fordította: Fejér Irén, Gimes Romána, Murányi Beatrix, Sebők Éva
>!
Kriterion, Bukarest, 1977
>!
Európa, Budapest, 1973
512 oldal · keménytáblás · Fordította: Murányi Beatrix, Gimes Romána, Sebők Éva, Fejér Irén

Várólistára tette 6

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

SignorFormica>!
Jarosław Iwaszkiewicz: Máter Johanna és más elbeszélések

MÁTER JOHANNA
A kisregény a híres ludlumi boszorkányper dokumentumait használta fel, de a szerző a per utáni lelki helyzetet elemzi tökéletesen. A kisregény remekmű. A történetet az orosz cári birodalom lengyel provinciájába helyezi a 17 századba. Az emberi jelentéktelenség elviselhetetlenségének mesterműve: ördögökre, megszállottságra szükség van, mert máskülönben az apácák képtelenek elviselni Isten menyasszonyaiként az ezzel járó jelentéktelenséget. Az ördög az élet. A lét teljessége. Szerintük. Suryn páter áldozathozatala tragikomikus: megérti ezt a lelki jelentéktelenséget, és magát adja oda az ördögnek. De ezzel senkit nem vált meg. (Kawalerowicz a hatvanas években a kisregényhez méltó remekművet forgatott azonos címmel ebből a műből.)


Népszerű idézetek

Nazanszkij >!

A wilkói házat kettészelte az előszobából kiinduló, óriási folyosó. A folyosó végén volt egy kis tornác, aztán egy fából épült, fedett átjáró vezetett a különálló, jókora épületbe, amelyet a konyha és a hozzá tartozó helyiségek foglaltak el. Itt volt a híres wilkói éléskamra is. Nagy helyiség, körös-körül tölgyfa polcokkal, középen óriási asztal. Wiktor tréfálkozott, hogy ez az éléskamra helyettesíti a könyvtárat, mert az Wilkóban egyáltalán nem volt. Az asztal mögött nyílt a lejárat a pincébe, amelyet az egész háznál nagyobbra méreteztek. A polcokon számtalan kisebb-nagyobb üveg sorakozott, a dátumok rangsora szerint, mindegyik a megfelelő felirattal és megjegyzéssel, bennük befőttek és szörpök; külön polcot szenteltek az ecetben pácolt gombáknak és halaknak, végül egy másikat a Wek-féle édességeknek, ez volt hajdan Wiktor és Jola kedvenc sarka, cukrozott gyümölcsöt, mézeskörtét, aszalt szilvát és hasonló csemegéket tároltak itt.

38–39. oldal, A wilkói kisasszonyok (Kriterion, 1977; Murányi Beatrix fordítása)


Hasonló könyvek címkék alapján

Jerzy Putrament: A szent golyó
Sofia Lundberg: Az elveszett nevek füzete
Gárdonyi Géza: Ida regénye / Szerelmi történetek
Kádár Erzsébet: Kegyetlenség
Ripp Gábor (szerk.): Valahol majdan, egykoron…
Julian Kawalec: Elkésett esztendők
Palotai Boris: Pokróc az ablakon
Władisław Stanisław Reymont: Népítélet
Szvetlana Alekszijevics: Utolsó tanúk
Daniel Keyes: Virágot Algernonnak