Az ​üres tükör 15 csillagozás

Tapasztalatok egy zen kolostorban
Janwillem van de Wetering: Az üres tükör

A ​zenkolostorok hétköznapjairól ad a könyv hiteles beszámolót. A történet során kibontakozik a bölcseleti háttér, az ősi meditatív módszer, amely intuitív felismeréshez vezeti a gyakorlót.

Janwillem van de Weteering 26 évesen, felhasználva egy örökség által kapott anyagi lehetőséget, elhatározta, hogy Japánba, Kiotóba utazik. “Hallottam, hogy Kiotó a templomok városa. Szentélyek és kolostorok, titokzatos helyek rejtélyes tartalommal; épületek, amelyekben a bölcsesség ütött tanyát. Én pedig épp ezt kerestem, a bölcsességet, nyugalmat, letisztultságot.”

Sikerül egy zenmestert találnia, aki elfogadja tanítványnak, és a nagy kérdésre, van-e az életnek értelme vagy nincs, ezt feleli: “– Tudnék válaszolni arra, amit kérdeztél. Mégsem válaszolok, mert nem értenéd meg. Figyelj ide. Képzeld el, hogy szomjas vagy, és szeretnél egy csésze teát. Nekem van teám, és öntenék is szívesen, de nincs csészéd. Nem önthetem a teát a markodba, mert megégetlek vele. A földre sem… (tovább)

Eredeti cím: De lege Spiegel

Eredeti megjelenés éve: 1972

Editio M, Budapest, 1999

Equimanthorn>!
Janwillem van de Wetering: Az üres tükör

Janwillem van de Wetering: Az üres tükör Tapasztalatok egy zen kolostorban

Egy idézet kapcsán jutott eszembe, hogy ezt is olvastam a kétezres évek elején, és nagyon tetszett. Főleg az fogott meg, hogy kendőzetlenül, őszintén számolt be a tapasztalatairól, még az olyan elsőre talán meghökkentő, a kolostori élet képével összeegyeztethetetlennek tűnő dolgokról is, mint az, hogy a szerzetesek belefojtották a kútba azokat a kutya, vagy macskakölyköket, amiket a kolostorkertbe bedobva találtak. Nem sok keményebb dolog van annál, amikor egy kolostor ingerszegény környezetében össze vagyunk zárva önmagunkkal, hogy nincs lehetőség másra vetíteni a hülyeségeinket, indulatainkat. Volt szerencsém beszélgetni olyannal, aki két éves elvonuláson vett részt egy svédországi kolostorban. Az első napon közölték velük, hogy legalább papuccsal ne verjék egymást. Szóval nagyon nem olyan a helyzet, mint azt sokan elképzelik itt az egzotikumokra éhes nyugaton.

Jeffi P>!

– De a buddhistáknak nem szabad ölni! Ha húst esznek, közvetve az is gyilkosság!
Geraldnak más volt a véleménye.
– Ez ostobaság. Ha zöldséget eszel, az is élőlény. Minden mozdulatoddal megölsz egy bogarat vagy valami más állatot. A tested egyfolytában mikrobákat gyilkol.

putumayo >!

Három ébresztőórát ajándékoztam el, míg megtaláltam azt, amelyik elég zajt keltett ahhoz, hogy felébredjek rá, de ez is csak úgy, ha aprópénzzel telerakott fémtálcára helyeztem.

putumayo >!

A motor zavarta az elöljárót.
– A koanok tanulmányozása – mondta – annak megértéséhez vezet, hogy a világon minden összefügg. Minden lényt láthatatlan szálak kapcsolnak egymáshoz. És mindenki, aki felismerte ezt az igazságot, figyelni fog, tudatosan tesz mindent, amit tesz. De te nem vagy ilyen.
– Nem? – kérdeztem udvariasan.
– Nem – mondta az elöljáró, és elégedetlenül nézett rám. – A múltkor láttalak, amint befordultál egy utcasarkon, és nem tetted ki a kezedet. Figyelmetlenségeddel arra kényszerítettél egy teherautó-sofőrt, aki véletlenül mögötted haladt, hogy a járdára hajtson, erre föl egy gyerekkocsit toló hölgy nekiütközött egy nagy kereskedelmi társaság igazgatójának. Ez amúgy is rossz hangulatban volt, és elbocsájtotta az egyik alkalmazottját, akit egyébként talán megtartott volna. Ez az ember pedig aznap este leitta magát és megölt egy fiatalembert, akiből zenmester lehetett volna.
– Hagyja abba – mondtam.
– Lehet – mondta az elöljáró –, hogy jobb lenne, ha a jövőben jeleznél a karoddal, ha bekanyarodsz a sarkon.

cassiesdream>!

Hát ezért a pillanatért szakítottam eddigi életemmel, ezért indultam el a hosszú útra. Ez tehát új életem kezdete, egy új életé, amelyet még csak el sem tudok képzelni. Ünnepélyes pillanat: itt állok, mint hófehér, megíratlan lap; újjászülettem. Boldogan, de egyben feszülten léptem be a kolostorkertbe, ahonnan az épületet immár, hogy nem takarta a fal, teljes pompájában láthattam. Hűvösnek és elutasítónak látszott, mélységes, érinthetetlen békességbe burkolódzott. Mintha maga is a kert szerves része lett volna, a kerté, amelyben nem nőttek virágok – tisztára gereblyézett ösvények vezettek bokrok, kövek, fák között.

putumayo >!

úgy uralkodni, hogy semmit sem teszel, úgy beszélni, hogy hallgatsz, úgy birtokolni a világot, hogy mindent elengedsz

putumayo >!

A japán társadalom rendesen fel van vértezve szabályokkal, de minden szabálynak megvan a maga kiskapuja, és ez teszi lehetővé, hogy az élet élhető, és az öngyilkosok száma elviselhető maradjon.

putumayo >!

Gerhard leült és úgy nevetett, hogy a könnye csorgott, hideg vizet kellett ráöntenem, hogy abbahagyja:
– Te-nyögte-, te olyan hülye vagy, hogy tévedésből fogsz besétálni a Nirvánába.