!

Meggyőző érvek 507 csillagozás

Jane Austen: Meggyőző érvek Jane Austen: Meggyőző érvek Jane Austen: Meggyőző érvek Jane Austen: Meggyőző érvek Jane Austen: Meggyőző érvek Jane Austen: Meggyőző érvek Jane Austen: Meggyőző érvek

Kaphat-e a sorstól újabb esélyt a boldogságra egy érzékeny, eszes és jószívű hölgy, miután éretlen lánykaként botor módon hagyta magát lebeszélni a párválasztásról? Ezzel a kérdéssel szembesül az özvegy Sir Walter középső lánya, Anne Elliot, amikor szomszédságukban felbukkan nyolc évvel korábban kikosarazott udvarlója, méghozzá immár jómódú tengerésztisztként. S ha valóban révbe érhet, Anne vajon az egyszer már elutasított Wentworth kapitány oldalán találja meg a boldogságot és harmóniát, vagy annak az elragadó idegennek a párjaként, akivel a legváratlanabb helyzetekben találkozik újra meg újra?
Utolsó – sokak szerint legjobb – regényében Jane Austen a rá oly jellemző otthonossággal és kitűnő lélekrajzzal tárja az olvasó elé a vidéki úrilakok társasági életének mozzanatait, a szerelem ösvényén csetlő-botló hősnő életének bonyodalmait, s a nagyvilági úrhatnámságban tespedő léha alakok parádéját. Az örök klasszikussá vált szerző hívei természetesen most sem csalatkoznak:… (tovább)

Tartózkodó érzelem címmel is megjelent.

Eredeti mű: Jane Austen: Persuasion

1.000 Ft ★★★☆☆ Eladó
chutie könyve

vicomte MP

Kedves Miss Austen!

Roppant mód restellem, hogy kénytelen vagyok bevallani önnek, hogy híveinek erős szándéka, valamint jómagam elnéző volta ellenére sem győzött meg meggyőző érveket felvonultató írása.
Sajnálatos módon ebben a regényében is vétett egy sornyi olyan hibát, amelyet az előző általam olvasottban is tapasztaltam, de míg azt betudtam életkorának és a kornak melyben önnek élni rendeltetett, de immár nem siklik el szó nélkül ezek fölött az Ön Nyájas Olvasója.

Kedves Miss Austen!
Kénytelen voltam megállapítani, hogy minden elismerésem ellenére, amellyel respektálom éles elméjét és hasonlóan éles szemét, melyekkel az ön körül felbukkanó embereket felméri és néminemű átformálásokat követve beilleszti a könyveibe, akad önnek néhány módfelett súlyos, s sajna már örök időkre megmaradó hiányossága.
Ezek közül az első az írói eszközök hiánya, amelyek közül a legfájóbb nevezetesen a csapnivaló dramaturgiai érzék.

Drága hölgy!
Önnek is meg kellett volna fogadni azt az intelmet, amely manapság letörölhetetlenül ott villog minden író szeme előtt: ne mondja, mutassa!
Mivel ezzel az eszközzel csupán igen ritkán élt, csupán az elbeszélése alapján kell elfogadnunk bizonyos állításait, amely nagyban csorbítja az olvasó bevonását a történetbe és – valljuk be – unalmassá is teszi a könyvet.

Regényének fordulatai és a drámai csúcspontjai – hogy finom szóljak – a szemöldököm intenzív felvonására késztettek. Először akkor éreztem azt, hogy szüksége lett volna egy jó érzésű szerkesztőre, amikor Louisa balesetét mutatta be. Ön is beláthatja, hogy ezzel beleesett a cselekménybonyolítással hadban álló írók egyik gyakori hibájába: hajánál fogva erőszakolt bele egy fordulatot a történetbe, amely nem illeszkedett ahhoz. De mindez természetesen eltörpül a végkifejlett – a Wentworth kapitány által írt levél – kimódoltságához képest.
Jane, kedvesem, megrázó dologra kell felhívnom a figyelmét, de higgyen nekem: azokat a szavakat csak egy nő vágyálmaiban élő férfi vetné papírra. Hús-vér férfi nem.

S ezzel el is jutottam az ön írásaiban fellelhető másik súlyos hiányhoz, amely nem más, mint az ön igen hézagos élettapasztalatai.
Az elsők között ismerem el, hogy a korabeli arisztokrácia és felső-középosztály párválasztási rítusairól, és kétszínű, önérdektől hajtott játszmáiról meglehetősen kimerítő tudással rendelkezik, továbbá meglehetősen jó emberismerettel is bír – bár főleg a neurózis válfajaitól szenvedő nők tekintetében. Ám mi a helyzet a férfiakkal? A férfiak világával?

Számomra úgy tűnik, hogy ez önnek maga a terra incognita.
Súlyos baklövés egy sikeres hadihajó kapitányt főhősnek megtenni, és mindeközben annyi ismerettel rendelkezni a hajózásról, hogy tönkreteszi az arcbőrt, s a háborúról, hogy abban meghalni és vagyont szerezni lehet. Mintha az lenne csipetnyit homályos ön előtt, hogy valójában milyen kemény emberré (sőt gyakran kimondottan nem úriemberré ) formálódik valaki egy hadihajó kapitányaként, ha saját erejéből került oda és életben is marad.

Egy ilyen ember – hogy mást ne mondjak – nem fog elsápadni és tehetetlenül bámulni, mert egy ostoba csitri beverte a fejét, és végkép nem fogja egy kimódoltan mesterkélt társalgásból elkapott néhány mondat miatt (levélben!) kiönteni a szívét…

Nita_Könyvgalaxis P
Jane Austen: Meggyőző érvek

Jane Austen világa számomra olyan, mint egy menedék. Ha nagyon megunom azt, ami körülvesz, csak előveszem egy könyvét, és máris angol kisasszonyok, kapitányok és lordok között találom magam, ahol az apró mozdulatok többet mondanak, mint a hangosan kimondott szavak.
Uppercrosst és Kellynch-et pedig különösen megszerettem, az összes átlagos és különös figurájával együtt. Természetesen Anne lett a nagy kedvencem, nehéz őt nem kedvelni. Wentworth kapitány pedig megérintette a szívem… A könyv vége felé található levelétől teljesen elaléltam. :)

Emmi_Lotta IP
Jane Austen: Meggyőző érvek

Alig több, mint egy év alatt elolvastam Jane Austen csaknem teljes életművét. Most visszanézve és azon gondolkodva melyik alkotása tetszett a legjobban, ebből a szempontból a hét regény között csak árnyalatnyi különbségeket látok. Tükrözi ezt az is, hogy mindegyikre öt csillagot adtam. Ha nagyon muszáj volna valamiféle tetszési sorrendet felállítanom, akkor talán így alakulna: Büszkeség és balítélet, Emma, A klastrom titka, Lady Susan, Meggyőző érvek, Értelem és érzelem, A mansfieldi kastély. Valóban mindegyik könyv remek, nagyon élveztem őket, és sajnálom, hogy az írónőt fájdalmasan rövid élete megakadályozta abban, hogy jóval több írással ajándékozza meg az utókor lelkes olvasóit.

Ulpius-ház, Budapest, 2009
272 oldal · ISBN: 9789639752405 · Fordította: Tomori Gábor
Sceurpien IMP
Jane Austen: Meggyőző érvek

Itt is újraértékelek, bár az eddigi véleményemet (a végén) még mindig fenntartom. Ez a könyv neccesen hozza azt, amit a Büszkeség és Balítélet, leginkább azért, mert Wentworth már egyszerűen túl… (lentebb).
Talán a humor sem volt annyira okos, mint a hasonlítási alapnál, de ezt helyettesítette a szerintem jobb történetvezetés, még akkor is, ha kevesebb szál volt, és a dramaturgia is kevésbé pörgette fel az eseményeket. Itt úgy tudta Austen fenntartani az érdeklődésemet, hogy nem volt igazán olyan karakter, akin el lehetett verni az unalmas részek porát (mint a szócsaták lady Katherine-nel, vagy Collins hülyeségei a B&B-ben). Épp ezért könyvileg és írói szempontból van olyan jó.

Korábbi értékelésem:
Rühellős, mert egyszerűen nem tudok létező emberként tekinteni Mr. Tökély, egyszerre macsó és érzelmes, és kalóz, és Titanic-Leo, és örök szerelmes, és… szóval rá. Ő nem létezik. Aki nő, és erre vágyik, az csak csalódni fog. Ő túl tökéletes.
Kedvem lenne a nőnemhez egyöntetűen hozzávágni a könyvet, mondván, kapjátok be, ha nektek ez kell.
És az egészben az a szar, hogy aki azt mondja, hogy neki nem ez kell, az hazudik, vagy még nem tapasztalta meg élőben, milyen lenne Wentworth kapitány.
Egyébként jó :)

atalant
Jane Austen: Meggyőző érvek

Én nem tudom, hogy mi van ennek a nőnek a regényeibe cseppenként beleadagolva, de az biztos, hogy esetünkben süllyedjen bár a történet néha Romana-i mélységekbe, szerepeljen bár benne egy teljesen idealizált (már-már az unikornisok valóságtartalmát elérő) férfi főhős, legyenek bár a fordulatok néha teljesen légből kapottak vagy kiszámíthatóak, a szereplők pedig kissé ellenszenvesek, én ezt a regényt az utolsó mondatig szinte csont nélkül benyeltem. Mint kacsa a nokedlit. Bár abban meg egyébként sincs csont… Aúcs!
Hiányzott a megszokott, szellemes irónia, hiányoztak a frappáns párbeszédek is (lehet, hogy az élete végefelé tartó írónő már kevéssé tudott mindezekre koncentrálni?), és tény, hogy nem ez (az eddig olvasottak közül) a legsikerültebb Austen-regény, de a korszak különös bája, finomkodása és házasságszerző intrikái még mindig lekötnek. Ez van. Vállalom.

Lily_Neko
Jane Austen: Meggyőző érvek

Számomra a legkedvesebb Austen történet. Él egyáltalán nő a Földön, aki ellen tudna állni Wentworth kapitány levelének? Szerintem lehetetlen. :)

krlany I×+SMP
Jane Austen: Meggyőző érvek

Hát ez egy fokkal jobb volt, mint az Emma, de még mindig távol a BB-től. A vége mintha túl hirtelen zúdult volna a nyakunkba ahhoz képest, hogy addig csak úgy csordogált a dolog. Ráadásul végig de ja vu érzésem volt. Lehet, hogy egyszer már valamikor olvastam, de abszolút nem emlékeztem rá, csak mint egy hatodik érzék sugallata jelent meg bennem a sztori? Ha ez így van, akkor az egyáltalán nem hízelgő rá nézve (vagy rám?;). Egyébként itt (http://rakenroll.freeblog.hu/archives/2011/10/18/JAK_avagy_olvassunk_egyutt/) azt mondta nekem egy quiz, hogy az Austen hősnők közül Anne Elliot vagyok. Hát…;)

HoneyBunny MP
Jane Austen: Meggyőző érvek

Nem túl humorosan mondhatnám, hogy nekem az még nem egy meggyőző érv egy könyv elolvasása mellett, hogy rengeteg olvasás után magas a mutatója, és sokan kedvencelték. Nekem erről személyesen kell meggyőződnöm.
Minden Jane Austen könyvvel ugyanazon a hullámvasúton megyek végig. Kellene olvasni…minek…romantikus, semmi gyilok…de tetszeni szokott…bugyuta arisztokrata harcok férjekért, rangokért, birtokokért…ohhh a birtokok, meg lánykérések, ohh.
Mindig ugyanazzal az eredménnyel végződik az olvasás is. Ostoba tejbetök vigyorgások, sóhajtozások. Mindig megcsinálja ez a szipirtyó Jane Austen!

Miestas
Jane Austen: Meggyőző érvek

A regény elolvasásához a Jane Austen könyv klub című film adta az ötletet,bár korábban is volt szerencsém Austen-hoz zsenge lánykoromban és sok általam olvasott könyves blogon is többen éltetik az írónő munkásságát, mégsem tagadhatom, hogy bizony engem most csupán a kíváncsiság hajtott.
Éreklődésem tárgya pedig nem volt más, mint hogy miért akarta oly nagyon és főként kétségbe esve, sírva a fent említett filmben a kis francia tanárnő, hogy elhidegült férje is olvassa e remekművet. Most őszinte leszek, de ez cseppet sem ront Austen nagyságán, nem jöttem rá a francia tanárnő szándékára! Elképzeltem mely részt ajánlanám én a férjemnek, ha a tanárnőhöz hasonló helyzetbe kerülnék, de egyszerűen nem volt ilyen bekezdés. Mindezektől eltekinte a Meggyőző érvek kellemes olvasmány volt.Austen sajátságos stílusa, sokat emlegetett humora kellemessé tette az olvasással töltött perceket, de nem gondolom, hogy Austen rajongóvá váltam volna.

zsofigirl

Lelke arra a csendre és magányra áhítozott, amelyben csak mások társaságában lehet részünk.

zakkant

Nem figyelhetek tovább némán. Mindenképpen szólnom kell kegyedhez, a rendelkezésemre álló eszközökkel. Átjárja lelkem. Gyötrelem és remény viaskodnak benne. Ne mondja, hogy túl késő, hogy oly drága érzései mindörökre kihűltek. Ismét felkínálom magamat, a szívem még inkább kegyedé, mint akkor, amikor 8 és fél évvel ezelőtt összetörte. Ne merje azt mondani, hogy a férfi hamarabb felejt, mint a nő, hogy a szerelmének korábban vége. Senkit sem szerettem, csak kegyedet. Igazságtalan voltam talán, gyenge és megbántott, de állhatatlan soha…

Kapcsolódó szócikkek: Wentworth kapitány
tasiorsi

– Nemigen van az arcnak olyan hibája – felelt Anne –, amelyet el ne feledtethetne az emberrel a megnyerő modor.

Első könyv, Ötödik fejezet

ficka

– Egyetlen nő sem tudná feledni, akit igazán szeretett.
Harville kapitány elmosolyodott, mintha azt mondaná: „Igazán, ilyen hűséget tulajdonít a női nemnek?”. Anne pedig ugyancsak mosolyogva válaszolt a néma kérdésre:
– Úgy van. Mi bizony nem feledjük el olyan könnyen a férfiakat, mint azok bennünket. De ez inkább végzetünk talán, mint érdemünk. Mit tehetnénk? Mi otthon élünk, bezárva nyugalmas környezetünkbe, érzelmeink prédájául. A férfiak viszont erőfeszítésre kényszerülnek. Van hivatásuk, kedvteléseik, valamiféle hivatásos intéznivalójuk, ami hamarosan a külvilágba szólítja őket, és a folytonos elfoglaltság közepette, a változások során elhalványulnak az érzelmek.

237. oldal, Budapest: Európa, 1980

Kati8814

– Úgy van. Mi bizony nem feledjük el olyan könnyen a férfiakat, mint ők bennünket. De ez inkább végzetünk talán, mint érdemünk.

zsofigirl

… a költészet végzetes is lehet, mert aki teljesen megérti, nem mindig élvezheti veszélytelenül; csak erősen érző lelkek tudják méltóképpen értékelni, ám éppen az erősen érző lelkeknek csak módjával ajánlatos ízlelgetniük.

tasiorsi

Megesik néha, hogy egy nő huszonkilenc évesen szebb, mint volt tíz évvel azelőtt; általánosságban szólván, ha betegség, vagy gond közbe nem jön, ez az az életkor, amikor még teljében van szépsége s a vonzereje.

Első könyv, Első fejezet

Nita_Könyvgalaxis P

Az egyik ember szokásai éppúgy jók, mint a másikéi, de mind a magunkét szeretjük a legjobban.

Ulpius Kiadó, 134-135. o.

zsofigirl

Hogyne, igen, látom. Persze hogy nem ért hozzá. Csupán annyira érti a nyelvet, hogy ezeket az áttételes, több értelmű tömör olasz verssorokat első látásra világos, érthető, elegáns angol nyelven adja vissza. Fölösleges tovább bizonygatnia a tudatlanságát… Máris tökéletesen meggyőzőtt.

tasiorsi

Az én fogalmaim szerint, Mr. Elliot, jó társaság az, ha okos, művelt emberek jönnek össze, akiknek van miről beszélniök; én csak az ilyet nevezem jó társaságnak.

Második könyv, Negyedik fejezet

Ha tetszett ez a könyv, akkor ezeket is olvasd el