A ​13 falióra 43 csillagozás

James Thurber: A 13 falióra

A jeges szívű Kriptaváry gróf mindent megdermeszt maga körül, megfagyasztotta az Időt is, s az órák megálltak. Félelmetes kastélyában fogva tartja a szépséges Andalinda hercegnőt, akiről azt állítja, hogy az unokahúga. Sorra jönnek a kérők, akikkel szemben a gróf teljesíthetetlen követelményeket támaszt. Végül mindet levágja, s a libáknak veti eledelül. Ám egy napon új kérő jelentkezik, Xingu, az álruhás királyfi. Hogyan szerzi meg az ezer darab drágakövet, amit a gróf kíván? Talán segít neki a manó?… James Thurber (1894-1961), az egyik legkedveltebb amerikai humorista meséje vagy meseparódiája, A 13 falióra nagyon kellemes, vidám perceket kínál minden olvasónak.

Eredeti megjelenés éve: 1950

Bembo, Budapest, 1990
78 oldal · puhatáblás · ISBN: 9634230172 · Fordította: Losonci Gábor · Illusztrálta: Palásti Erzsébet

altagi P>!
James Thurber: A 13 falióra

Mesének szerintem groteszk, bármi másnak pedig mese. Minden kötelező elemet felvonultat, amit az idevágó szakirodalom meseelemekként felemleget, de mégsem ugyanaz az érzés. Túl azon, hogy a gonosz alulmarad a jóval vívott küzdelmében, minden más kissé feloldatlan, nem elég könnyed benne.
Ennyi idővel olvasás után is sok a felemás érzésem ezzel a történettel szemben, biztosan újra kell olvasnom, hogy békében legyünk egymással.

anesz P>!
James Thurber: A 13 falióra

Abszurd mese vagy meseparódia. Próba az álruhás királyfinak, szerepel itt gonosz várúr meg melegszívű királylány és segítőkész manó.
Téma: a megfagyott idő.
A második olvasásra feljebb értékeltem. Bővebben a blogomban:

2021-es olvasás.

Borító + ill.: 5
tartalom: 4
stílus: 5
szereplők: 4
élmény: 4
mondanivaló: 4

Harmadszor olvastam már ezt az 1001-es könyvet, mert rövid regényeket gyűjtök,hogy meglegyen a kihívásom. Egyre mélyebbek a rétegek olvasásról olvasásra, de visszaolvasva a 2017-es blogos értékelésemet, meg vagyok elégedve. Az álruhás királyfi szinte csak elhatározza, hogy megnézi magának a királylányt, minden mást csak elszenved, illetve a manó ötleteit valósítja meg. A gonosz ellen a fordított pszichológia jól működik. Gyengeségeinket takargassuk-e, avagy használjuk fel a másik ellen? Ugyanakkor hogyan használunk ki másokat úgy, hogy szinte észre sem vesszük? Teklát például miért nem akarja senki sem megmenteni? Ő tényleg sokat tesz a siker érdekében!

negoti P>!
James Thurber: A 13 falióra

Abszurd mese szerű történet amiben van gonosz gróf, ifjú herceg, egy hercegnő és egy segítő, aki egy manó.

Selerdohr>!
James Thurber: A 13 falióra

Kicsit viccesebbre számítottam, de ettől függetlenül nem volt rossz olvasmány.

pat P>!
James Thurber: A 13 falióra

80 forint. 80 oldal. 80 perc. Költséghatékony szórakozás.

JustABookishSoul P>!
James Thurber: A 13 falióra

Egyszerű történet, egyszerű szereplők. A végét azért sejteni lehetett, de azért én elszórakoztam rajta! Jól esett ilyen idősen is (:D) egy mesét olvasni, régi mese elemekkel!

Celaenaella>!
James Thurber: A 13 falióra

Néha szükség van egy kis lazításra, ezért is vettem ki ezt a könyvet. Később vettem csak észre, hogy 1001-es listán is szerepel, ami még inkább felkeltette az érdeklődésemet.
A mese tetszett, tipikusan az ahol a jó győz és a gonosz elnyeri büntetését minden rosszért amit elkövetett. Jó pát kellemes percet szerzett nekem az olvasása.
Aki a leginkább megfogott engem az a manó volt, mert sok tulajdonságában magamra ismertem pl. a feledékenység és a szétszórtság :D

Honey_Fly P>!
James Thurber: A 13 falióra

Még szerencse, hogy erős idegzetem van, és csak pár ősz hajszálam lett az olvasáskor :)

ChEebor>!
James Thurber: A 13 falióra

Thurber története egy tündérmese, és egyszersmind annak paródiája. A szerző láthatóan jól ismeri a mesék túlzásait, és azoknak további nyújtásával, erősítésével teremti meg azt a nagyon groteszk és roppant szórakoztató, de ugyanakkor elég súlyos hangulatot, ami átlengi ezt a nagyon rövid könyvecskét. Nem olyan egyszerű olvasmány így sem, hiszen a történet gyakran furcsa, a hangulat sötét, és a vége is egy kicsit nyugtalanító. Azonban szerencsére nevetni is lehet rajta.

timeja>!

Sose feledjétek a nevetést, anélkül az örökkévalóság is inkább sok, mint kevés.

Hanna IP>!

A manó és a királyfi belebonyolódtak a bojtorjánbozótba; körülöttük baljós bőregerek bóklásztak, s messzebb, a tavirózsákon békésen brekegő békák bordala barnán borongott. Az égen legyek lebegtek, vándoraink egy betegesen bégető bárányra leltek, mely térdig állt az álmos patakban, s a mederbe meredt, melyben gyors és nyálkás kígyók kúsztak-csúsztak, siklottak, sikamlós selyemként suttogva sanda titkokat.

Hanna IP>!

Különben sem szeretem az Időt. Nem nekem való. Szitakötőknek való, meg angyaloknak. Az előbbi túl rövid ideig él, az utóbbi túl sokáig.

Kapcsolódó szócikkek: idő
Tunder84>!

– Mindenkinek van valami gyöngéje, én például gonosz vagyok.

VirusSouljah>!

Néhány lehetetlen dolgok azért még valahogy megoldok. Hogy csak két példát mondjak, van valami, amit nem látok, de megtalálok, s van még valami amit látok, és nem találok. Az egyik az Idő, a másik meg, mikor a szemem káprázik. Aztán van olyan is, érzem, de nem tapinthatom, s a másik, ezt nem érzem, de tapintani tudom. Az egyik az, ami szomorú és bús, a másik a szíved.

38-39.

VirusSouljah>!

A szomorú ékköveknek mindegyike örök darab, de a vidámságból eredőkből két hét múltán sok örömöd nem marad.

Tunder84>!

Még egy egyszerű kagyló is tud gyöngyöt készíteni, és ehhez se kéz, se láb, se más szerszám nem jutott neki.

kávésbögre P>!

Az utazó hosszan bámult utána.
– Láttam én már valahol ezt a fiút – mondta –, nem volt ez akkor se ütött-kopott, de dalnok. Csak tudnám, hova tegyem.
– Levesbe – mondta a rendkavaró –, mint a zsemlekockát.

negoti P>!

Kétéves koromban nagy reményeim voltak, hogy gonosz manó lesz belőlem, de egy szép napon megláttam egy szentjánosbogárkát egy pók hálójába akadva. Nem megmentettem az áldozatot!?
– A szentjánosbogárkát?
– Kutyafülét. A pókot. Az a ronda gyújtogató lángra lobbantotta az egész hálót.

FORTUNATA>!

– Ha valamivel ki lehet kergetni a világból, akkor az az, ha valaki módosítást eszközöl –