Cibola ​Burn (The Expanse 4.) 16 csillagozás

James S. A. Corey: Cibola Burn James S. A. Corey: Cibola Burn James S. A. Corey: Cibola Burn

Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.

The gates have opened the way to thousands of habitable planets, and the land rush has begun. Settlers stream out from humanity's home planets in a vast, poorly controlled flood, landing on a new world. Among them, the Rocinante, haunted by the vast, posthuman network of the protomolecule as they investigate what destroyed the great intergalactic society that built the gates and the protomolecule.

But Holden and his crew must also contend with the growing tensions between the settlers and the company which owns the official claim to the planet. Both sides will stop at nothing to defend what's theirs, but soon a terrible disease strikes and only Holden – with help from the ghostly Detective Miller – can find the cure.

Eredeti megjelenés éve: 2014

>!
Orbit, 2015
582 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780356504193
>!
Orbit, London, 2014
608 oldal · ISBN: 9780316217620
>!
Orbit, London, 2014
592 oldal · ISBN: 9780356504186

Kedvencelte 1

Most olvassa 2

Várólistára tette 4

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

Noro P>!
James S. A. Corey: Cibola Burn

Az Expanse azon ritka sorozatok közé tartozik, amelyek filmváltozata túlszárnyalja a regényeket. spoiler Holden és csapata sokkal jobban kidolgozott karakterek a képernyőn, mint amit ezeken az oldalakon fel tudtak mutatni a szerzők. De a Cibola Burn a történetével sem tudott megfogni. A második rész izgalmasabb volt, a harmadik pedig még azt a szintet is megütötte, a amit én elgondolkodtatónak neveznék. A folytatás ehhez képest komoly visszaesés.

A sztori tulajdonképpen egyszerű, mint a faék, helyenként olyan leegyszerűsített megoldásokkal, amelyeket nem is találtam túlságosan meggyőzőnek. Egyetlen exobolygó egyetlen kolóniáján játszódik, miközben a nagyvilágban (a jelek szerint) semmi sem történik, csak figyelik a népek a drámát kiguvadt szemekkel. Egészen nyilvánvaló, hogy az első földi gyarmatosítók/konkvisztádorok figurái köszönnek vissza e futurisztikus újramesélés során. Csakhogy ami a kora újkori Földön szükségszerűnek tűnhetett, annak az űr végtelenjében nincs igazán értelme – még akkor sem, ha a szereplők többször is megpróbálják megmagyarázni, hogy mégis van. (Tán a szerzők is győzködték magukat írás közben?) A gonosz vállalat láncos kutyái egyre kevésbé képesek hitelesek maradni, miközben a talaj egyre inkább kiszalad alóluk és érveik alól.

Nagyban feldobták a könyvet a bolygó körüli pályán zajló események, amelyek kifejezetten izgalmasak voltak. (Na meg az űropera legyen űropera, elvtársak.) Én a biológiai kitérőket is érdekesnek találtam, kár, hogy egy kissé elnagyoltak maradtak. Hasonló a helyzet a protomolekulás szállal: hosszú előkészítés után ebből csak annyira futotta, hogy Holden bemegy egy alien labirintusba és megoldja a questet. De hogy valójában mi történt és hogyan, arról szinte semmit nem tudtam meg.

Az utószó egyébként zseniális, és teljesen más megvilágításba helyezi az eseményeket. De tessék mondani, nem lehetne ilyen az egész könyv?

A_Nagy_Levin P>!
James S. A. Corey: Cibola Burn

Töprengtem azon, mit is írjak.
A problémám a következő: a negyedik kötet pontosan ugyanarra a kaptafára készül, mint az előzőek. Először hibának gondoltam ezt, de aztán be kellett látnom, hogy valójában erre fizettem be. Aki megveszi a negyedik kötetet, tudja, mit vesz, sőt azért veszi meg, mert ezt akarja. Tehát az írók csak igénynek tesznek eleget. Felhasználói irodalom. Akkor szabad-e korholni őket?
A történet nekem itt-ott elképzelhetetlen irányt vesz, rossz értelemben. De ez történt már az előző kötetekben is. Nem számít, hogy egy űrhajón, egy bolygón, vagy akárhol zajlanak az események. A lényeg, hogy a szerzők elmondhassák: az ember válsághelyzetre mindig az irányítás illúziójának bármi áron történő fenntartásával válaszol.
A bajom az, hogy ez már túlságosan is didaktikus.
Teljesen széthullott ez a sorozat nekem. Egyfelelől fél csillagot adnék rá, amiért ugyanazt, ugyanúgy mondja el immár negyedszer. Másodszor a tisztességes iparosmunkát díjazni kell. Még úgy is, hogy továbbra is hiteltelennek érzem a csavarok egy részét (Basia, Murtry egyes döntései, Koenen).

Anna_I>!
James S. A. Corey: Cibola Burn

Az Expanse negyedik része továbbra is nagyjából azt hozta, mint az előző kötetek, így ami az eddigiekben tetszett, itt is működött nekem, viszont itt néhol úgy éreztem, hogy ezt már láttuk, kicsit megfáradtak az ötletek. Ezért is lehet, hogy ebben a kötetben élveztem legkevésbé talán a cselekményt – de emellett még mindig érdekes volt szerintem, – a legyőzendő ellenfél, akadály sokban hasonlított a korábbi kötetekben már látottakhoz: idegen/új/veszélyes helyzetbe került vezető szerepben lévő személy másokon átgázolva próbálja megtartani/visszaszerezni a kontrollt. Most is volt egy nagyon intelligens ember/tudós, akire először nem annyira hallgatnak, de aztán kulcs szerepet játszik a probléma megoldásában. Mellette ismét láttunk egy morálisan kicsit szürke karaktert, aki rájön, hogy rossz döntéseket hozott, és végül azt csinálja, ami egybe vág hőseink törekvéseivel, moralitásával.

De mivel engem viszonylag könnyen meg lehet nyerni filozófiai vagy társadalmi kérdések (jól megírt) boncolgatásával, nem tudtam haragudni a szerzőre ezek a megszokott elemek miatt. Itt a fő téma, hogy kinek van joga egy korábban lakatlan, újonnan felfedezett földterülethez. Ahogy a valós történelemben sokszor, itt is azok állnak szemben egymással, akik elsőként megművelik a földet, és azok, akik egy nagyobb politikai-társadalmi egység (ez esetben az ENSZ és egy vállalat) elsőbbségét fogadják el a terület kisajátításában. Ezen a ponton talán nem túlzás kijelenteni, hogy a szerzőknek ideológiai problémái vannak a nagyvállalatokkal, mert eddig minden részben antagonista szerepet játszottak, az igazság/igazságosság stb. helyett a nyerészkedést hajszolják. Ez szintén olyan elem, amit nekem találtak ki, úgyhogy ebben a Cibola Burn ezen témáit is élveztem, még ha néhány ponton már-már hihetetlennek tűnt a vállalathoz és érdekeihez való ragaszkodása egyes szereplőknek.

Mindezek mellett ebben a kötetben éreztem talán a legjobbnak a karakterábrázolást, végre elkezdtem jobban kötődni Holdenhez, illetve a Rocinante legénységéhez. spoiler

westhammer666>!
James S. A. Corey: Cibola Burn

Méltó folytatása a sorozatnak: izgalmas, akciódús, ugyanakkor elgondolkodtató is. Ez a Térség sorozat első olyan könyve, amit angolul olvastam és nagyon tetszett a nyelvezet, könnyen érthető volt, szerintem maradok majd az angol kiadásnál.

repavalleszurtnyul>!
James S. A. Corey: Cibola Burn

A kifejezetten ígéretes első kötet után a sorozat lejtmenetbe került, és a Cibola burn már egy meglehetősen közhelyes, klisékből építkező könyv.


Népszerű idézetek

cassiesdream>!

You want a shadow, you got to have light and something to get in its way.

Chapter Fourteen

Noro P>!

“People used to think gold was worth fightin’ over, and that shit gets made by every supernova, which means pretty much every planet around a G2 star will have some. Stars burn through lithium as fast as they make it. All the available ore got made at the big bang, and we’re not doin’ another one of those. Now that’s scarcity, friend.”

Chapter 7

Noro P>!

It was astounding, Bobbie thought, how quickly humanity could go from What unimaginable intelligence fashioned these soul-wrenching wonders? to Well, since they’re not here, can I have their stuff?

Prologue

Noro P>!

“Dammit,” Holden said after he’d killed the connection. “You ever get the sense that the universe is out to get you?”
“Sometimes I get the sense that the universe is out to get you,” Amos said with a grin. “It’s fun to watch.”

Chapter 4


A sorozat következő kötete

The Expanse sorozat · Összehasonlítás

Hasonló könyvek címkék alapján

John Scalzi: The Human Division
Christie Golden: Valerian and the City of a Thousand Planets
Andy Weir: The Martian
Andy Weir: Project Hail Mary
Mike Chen: Brotherhood
J. D. Robb: Naked in Death
Justin Cronin: The Passage
William R. Forstchen: One Year After
Keith R. A. DeCandido: Alien: Isolation (angol)
Christopher Paolini: Fractal Noise