Szólj ​vissza a facebooknak! 7 csillagozás

Gyakorlati útmutató a gyermekneveléshez a digitális korszakban
James P. Steyer: Szólj vissza a facebooknak!

A ​szülőknek napjainkban nagy segítségre van szükségük ahhoz, hogy irányítani tudják a gyerekeik médiától átitatott, internetes életét. Jim Steyer – a Common Sense Media, a legelismertebb amerikai gyermek- és médiaügyekkel foglalkozó szervezet alapító vezérigazgatója és négy gyermek apja – tudja, hogy sok szülő és tanár, a számítógép-guru gyerekeikkel csupán turista az internet világában.
Ebben a rendkívül hasznos könyvben Steyer – aki gyakran szerepel szakértőként televízió- és rádióműsorokban is –, egyszerű tanácsokat ad, és történeteket mesél el, amelyek a gyerekek média-és technológiahasználatának fő buktatóira mutatnak rá: a kapcsolatokkal, az internetfüggőséggel és a figyelemmel, illetve a privát szférával kapcsolatos zavarokra. Ahelyett, hogy a gyerekeket teljesen elzárnánk az online tartalmaktól és üzenetektől, Steyer gyakorlatias megközelítése a szülők kezébe adja azokat az alapvető eszközöket, amelyek segítenek a tartalomszűrésben, illetve amelyekkel megőrizhetik jó… (tovább)

GABO, Budapest, 2015
264 oldal · ISBN: 9789634060802 · Fordította: Czibik Márta
GABO, Budapest, 2015
264 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636897123 · Fordította: Czibik Márta

calmovato>!
James P. Steyer: Szólj vissza a facebooknak!

James P. Steyer: Szólj vissza a facebooknak! Gyakorlati útmutató a gyermekneveléshez a digitális korszakban

Csatlakozni tudok az előttem értékelők zöméhez: Önismétlés, szájbarágás, önismétlés.
A könyv egy alapjárat érdekes témát boncolgat, és az értékelésem 3,5 csillagát James P. Steyer a közösségben elfoglalt kutatási területe vitte inkább el, aminek szinte csak töredékét adta át az olvasók számára a legnagyobb sajnálatomra.
Egy nyitott szemmel járó érett felnőttnek, és talán egy tinédzsernek sem fog sok újdonságot tartogatni a kötet, inkább úgy fogalmaznék, hogy forrásokkal és kutatásokkal alátámasztja az egyértelmű tényeket. (Pl: Facebook adatlopások, internetes zaklatás, játékfüggőség stb.) Amire húztam a számat az egyértelműen az, hogy ezek a „megerősítések” is inkább csak a felszínt kaparászták. Nem igazán tér ki olyan komolyabb és aggasztóbb témákra, mint a dark net, a fenyegető hackerek, vagy a személyes adatok kicsalása, amikről talán sokunknak még vajnyi kevés az információja.

Kifejezetten én inkább ezt a könyvet idősebb korosztály kezébe nyomnám, hogy tisztába legyenek azzal, hogy az unokák a náluk töltött idő alatt élik ki igazán az internet adta lehetőségeket, hiszen sok szülőnek ezek az információk már nem számítanak újdonságnak. Ellenben ha egy kicsit is ismerjük a 10-15 éves korosztályt, akkor tudhatjuk azt, hogy a nagyszülők engedékenységét és a digitális világról való kevés ismeretüket kihasználva a sorok között fellelhető „tiltott dolgokat”, leginkább az ő környezetükben esélyesebb hogy végre hajtják a tinik.

Szóval barlanglakó és eddig burokban élt szülőknek ez maga lehet a Biblia. Másoknak pedig inkább csak egy újabb porosodó kötet a könyvespolc polcán.

James P. Steyer: Szólj vissza a facebooknak!

Az egyetlen problémám az volt ezzel a könyvvel, hogy kicsit túl sok volt benne az ismétlés, mintha bizonyos dolgokat nagyon a számba akarna rágni, ami lehet, hogy nem is baj, ha az ember másképpen olvassa, mint ahogy én olvastam, és nem tanulmánykötetként, ami szakmai szempontból sok új ötletet adhat neki, hanem tényleg szülőként. Egyébként tényleg adott néhány nagyon jó új ötletet, a következő kutatásaim egyikét arra fogom építeni, amit ez a könyv alapján felfedeztem. Nagyon fontos problémákat feszeget és nagyon jól felépített könyv, amit egyébként élmény volt olvasni, mert még jól is van megírva. Volt benne néhány horror sztori a média hatásával kapcsolatban, amik sajnos igazak és kicsit felnyitják az ember szemét azzal kapcsolatban, hogy mennyire rosszul állunk néha a digitális médiához és a kütyükhöz. Mindenképpen érdemes volt elolvasnom.

Horváth_Szabó_Angéla>!
James P. Steyer: Szólj vissza a facebooknak!

Egy olyan világban amit már szinte mindenhol a média ural, kellett egy iránymutató alkotás a gyereknevelés területén is.
James P. Steyer ezt a hézagot akarta egy kicsit befedni, több-kevesebb sikerrel.
Remek, hogy tanácsokat ad, hogy mennyi legyen a gyerekek médiafogyasztása életkoronként. Tetszenek a vitaindító kérdések a könyv végén. Jó, hogy betekinthetünk a Szilícium-völgyi gondolkodásmódba, igaz csak pont annyira amennyire engedik bárhol máshol is.
Viszont hiányoltam, hogy mi van akkor ha már megtörtént úgymond a baj. Már médiafüggő lett a gyerek. Mik a hosszútávon a káros következmények? Mi lesz a társadalommal, az emberi kapcsolatokkal?
Tudom, hogy ezeket még nem lehet tudni előre, de biztosan vannak teóriák amiket persze ha nyitott szemmel járunk magunk is tudhatunk, de érdekelt volna a dolog tudományos része is.

palastim>!

Az Egyesült Államok jelenlegi magánéletet védő törvényei és rendelkezései olyanok, mint a vadnyugati időkben. Minden létező szabály és norma, megszeghető, és az sem világos, ki a seriff. Ebben a vákuumban igazából maguk a vállalatok állították fel a legtöbb szabályt, akár tetszik, akár nem. Az emberek megadják a személyes adataikat a legújabb alkalmazásnak vagy közösségi hálózatnak, és ezek az adatok működtetik az internetet. Ezután a cégek felhalmozzák az információt, és a legkreatívabb módszereket találják ki, hogy potenciálisan profitot csináljanak belőle. A felhasználók viselkedését minden létező szempontból követik és elemzik, és a Facebookhoz hasonló cégek gyakran változtatják vagy módosítják az adatvédelmi elveiket. A legtöbb fogyasztónak, különösen a fiataloknak fogalmuk sincs, mit is takarnak az adatvédelmi elvek. Röviden: ez egy széles körű probléma ebben a szektorban, amelynek óriási következményei vannak az emberekre nézve.

palastim>!

Az olyan nagyvállalatok, mint a Facebook, a Google, vagy a Sony feljogosítva érzik magukat, hogy tetszőlegesen gyűjtsék és használják személyes adatainkat, a tartózkodási helyünktől és vásárlási szokásainktól kezdve a lakcímen és hitelkártyaadatokon keresztül a személyes fotókig. Amikor szembesítjük őket, a válaszuk ennyi: „Bízz bennünk”, vagy „Ez a te javadat szolgálja”, és megnyugtatnak arról, hogy mindez jobb hirdetési élményt fog nyújtani. De a fogyasztóknak és a kormánytisztviselőknek nem szabadna vakon elfogadni ezt a választ, különösen akkor nem, ha gyerekekről és tizenévesekről van szó. Ahogy később ebben a könyvben is szó esik róla, eljött az ideje, hogy mindannyian felemeljük a hangunkat, és követeljük, hogy tartsák tiszteletben a magánéletünket.

palastim>!

2010-ben például a Google-nak világszerte magyarázkodnia kellett a magánéletet védő törvényhozóknak, és büntetést róttak ki rá, miután a jelentésekből kiderült, hogy az Utcakép térképkészítő járművei privát adatok tömegét gyűjtötték össze a titkosítatlan wifi-hálózatokról. A Google „programozási hibának” állította be a személyes adatok illegális gyűjtését. De ennek az esetnek egyértelmű a tanulsága. Az óriás IT-cégek rengeteg személyes információt gyűjtenek és tárolnak rólunk és családunkról, gyakran a tudtunk vagy engedélyünk nélkül. Ki tudná megmondani, mit csinálnak ezekkel a privát adatokkal? Nem lenne jogunk tudni ezekről az eljárásokról, hogy megakadályozzuk őket?

Brigi007>!

Nem találok szavakat rá, hogy Amerika mennyire keveset invesztált az iskolákba az elmúlt harminc év során. Számomra ez egy teljesen szemellenzős politika, ami szinte felér egy nemzeti tragédiával. Az egyre növekvő globális gazdasági versengés korában melyik racionális ember vagy társadalom tesz olyat tudatosan, hogy nem fektet be az emberi tudásba és a jövőbeli munkaerőkapacitásba? Vajon milyen sors vár azokra a kultúrákra, amelyek nem fektetnek a jövő generációiba, és állandóan csökkentik az oktatási rendszereik kiadásait?

Brigi007>!

Mi igaz egy leírt történetben? Mi nem igaz? Miért nem számít néha az igazság? Ezek a beszélgetések segítettek kialakítani az általános és egészséges szkepticizmusomat a médiával szemben.

10. oldal (Előszó - Chelsea Clinton)

Brigi007>!

Amikor 2011 elején a Közel-Keleten népi megmozdulások kezdődtek, a fiatalok a mozgalmakat a Twitter és Facebook élén vezették. Akár a titkosrendőrségről, akár a helyi politikai gépezetről van szó, a közösségi média óriási fenyegetést jelentett a fennálló hatalom számára. Egyiptomban például a Mubarak elnököt csaknem három évtizedes diktátori hatalmából kimozdító mozgalom egyik legfontosabb vezetője, a Google egyik menedzsere volt, aki fontos üzeneteket posztolt az interneten, segítve a tüntetések összehangolását. A közösségi média hatékony használata nagy demokratikus megmozdulásokat segített Tunéziában és világszerte több országban is, átvéve az irányítást a kormányoktól és nagy intézményektől.

Kapcsolódó szócikkek: 2011 · Egyiptom · Facebook · Tunézia · Twitter
Horváth_Szabó_Angéla>!

Az elmúlt öt év során tanúja voltam, hogyan formálják át a közösségi hálózatok, különösen a Facebook a hallgatóim életét a Stanford Egyetemen, ahol polgárjogot és gyermekügyet oktatok. A technológia szó szerint megváltoztatta, ahogy egymáshoz viszonyulunk, ahogy randizunk, és ahogy a világnak prezentáljuk magunkat. Érdekes módon nemrég megkérdeztem az egyik csoportomat a Facebookról, és a hallgatók több mint fele azt mondta, hogy bárcsak ne létezne. Sokan azt mondták, nem szeretik, hogy annyi időt elvesz, és hogy hatással van kapcsolataikra a barátaikkal és ismerőseikkel. Sokan említették, hogy a Facebook csökkenti a személyes kapcsolatok minőségét és mélységét, és gyengíti alapvető kommunikációs készségeiket. De természetesen muszáj facebookozni, tették hozzá, mert mindenki fent van rajta.

Brigi007>!

Egy tizenöt éves lány a hozzánk közeli iskolában öngyilkos lett, miután a Facebookon meglátta, hogy nem hívták meg egy pizsamapartira.

Brigi007>!

A szüleink egy bizonyos mértékig meg tudtak védeni minket úgy, hogy korlátozták a hozzáférésünket – mint ahogy a gyerekeket távol tartjuk a medence mély részétől, amíg nem tudnak úszni. De most a digitális média és technológia mindenütt jelen van: még a Mount Everesten is van 3G szolgáltatás. A mobiltelefonok lehetővé teszik, hogy a fiatalok felmenjenek az internetre és bárhonnan, bármikor bármit megnézzenek – gyakran a szüleik tudomása vagy felügyelete nélkül. Ahelyett, hogy a medence biztonságos részén maradnának, a mai fiatalok úsznak az információ és média hatalmas óceánjában. Mivel nem tudjuk mindig távol tartani őket a veszélyes vizektől, még fontosabb, hogy átadjuk nekik azokat a készségeket, amikkel navigálhatnak, játszhatnak, biztonságosan kalandozhatnak, és felszínen maradhatnak.

Brigi007>!

Sajnos a mai vadnyugati digitális médiakörnyezetben a jelenlegi privát szférára vonatkozó törvényeink és felügyeletünk teljesen idejétmúlt. A gyermekeket védő, a privát szférára vonatkozó legutóbbi rendelet 1998-ban született, az internet középkorában. Amikor a legutóbb komolyabban megvizsgáltuk a privát szférára vonatkozó amerikai törvényeket, a Facebook alapítója, Mark Zuckerberg még általános iskolás volt, a YouTube, a chat és a Twitter még nem létezett.