A ​Vörös Kalóz 127 csillagozás

James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz

A XVIII. század második felében járunk. Nem kell sok idő, hogy Anglia újvilágbeli gyarmatai kivívják majd önállóságukat. Egyelőre azonban még csak kevesek álmaiban él az Amerikai Egyesült Államok képe. Ilyen ember a Vörös Kalóz is, aki részben személyes bosszúvágyból, részben a „gyarmatok” mielőbbi önállóságának reményében dézsmálja Amerika partjai mentén az anyaországbeli flottákat. Ilyen kalózútja során találkozik először össze egy fiatalemberrel és annak védencével, két kedves nővel. A kalandos találkozást páratlan izgalmasságú tengeri kalandok követik. Iszonyú vihar, és két hajó rettentő csatája a tengeren… amelyből végül is a jó ügy szolgálói kerülnek ki győztesen. Cooper, akit az ifjúság főképpen klasszikus indiánregényeiből ismer, a Vörös Kalóz történetével bebizonyította, hogy nemcsak a prériken, hanem a tengerek és a kikötők világában is otthonosan mozog.

A Delfin fedélzetén címen is megjelent.

Eredeti cím: The Red Rover

Eredeti megjelenés éve: 1828

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Klasszikus kaland könyvek Intermix, Patent

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2010
96 oldal · ISBN: 9789632999586 · Fordította: Benedek Elek
Val-ART-la, Budapest, 2000
252 oldal · ISBN: 9639238155 · Fordította: Szinnai Tivadar
Tóth, Debrecen, 2000
134 oldal · ISBN: 9635960506 · Fordította: Benedek Elek

Newport, Rhode Island · Rhode Island

Izgalom, kaland, tatárbocok!
A küllemében a fiatal Robert Redfordra hajazó Kalóz „a törvényt régóta megszegte már, de adott szavát soha!” Származása nem „mostohaanya-ország”*, hanem büszke gyarmati. Hajója multikulti, ahol „nem marakodnak. Még a spanyolok és a portugálok sem!" Van neki zászlósládája is, modern átiratban majd el fog férni benne egy szivárványos is, gond nélkül fog simulni a matróz motívumba**. Jelleme Winnetou, semmi esetre sem Jack Sparow: „bozontos pofaszakáll, durva hang, pálinkaszag – ezeknek nyoma sem volt rajta!” Ellenfele a ködös származású „éles eszű fiatal kapitány, nem műveletlen, s még kevésbé modortalan” (habár K!), majd pedig a „rettenthetetlen öreg kapitány”. Tehát ilyen eposzi jelzők uralják a szöveget, ami amúgy sem egy posztmodern keresztrejtvény, hanem egy ifjúsági regény (azt hiszem), de esküszöm, régen sikerült olvasás közben ennyire eltávolodnom a mostohaanyaországtól a büdös rögvalóságtól.
Sajnos nem nyerhet mindenki egy csatában, itt is van áldozat, de én nem lövöm le. Izgi, kicsit kár ugyan, hogy nem gyerekkoromban olvastam, amikor amúgy is tengerész akartam lenni egy ideig (szüleim támogattak is:))

*Hah! Szép.
** „Ön látta a zászlógyűjteményemet, Mr. Wilder. Van köztük sokféle, de egy hiányzik. Ezt az egyet, ha ugyan létezne, büszkén vallanám magaménak, és sohasem használnám fel csalárd célra.

eme >!
James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz

Bár Cooper hősei közül eddig csak Vadölővel ismerkedtem meg, nem hagyhattam ki a Vörös Kalózt és Wildert sem. Néha nem árt ezen a téren sem pótolgatni a lemaradást.
Igazi romantikus kalandregénnyel van dolgunk, és hamisítatlan romantikus kellékekkel. Nagy, néha ellentétes erők feszülnek egymásnak – ember és természet, babona és józan ész, árulás és bajtársi hűség, önzés és önzetlenség, angol gyarmatosítók és magányos, Robin Hood-szerű szabadságharcosok. Álruhás és álneves karakterekről hull le a lepel, félreismerések tisztázódnak, titkokra derül fény, szerencsés véletlenek (és rejtélyes megérzések) révén családtagok találnak egymásra… Mozgalmas, mint dühöngő viharban az óceán. Mindezek közepette konkrét kalózakcióra nem sok idő marad, de azért sikerül megismerkedni két derék jellemmel, akik előítéleteken, személyes érdeken felülemelkedve meglátják a másikban a legnemesebb erényeket. Mondjuk ebben a női megérzés és rábeszélőkészség Mrs Wyllys alakjának jóvoltából nem kevéssé bizonyult hasznosnak, Wilder embereinek, a néger Guinea-Scipiónak és Fidnek önfeláldozó hűsége pedig már csak hab a tortán. Meg persze az a bizonyos zászló és a kivívott győzelem. Igazi pátosszal tele történet, melynek végén szereplőink nyugalmas révbe érnek.

csillagka>!
James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz

„hogyha nékem sok pénzem lesz, felülök a repülőre”
A nagy lótúrót! ha nekem egyszer sok pénzem és időm lesz, elmegyek egy hajóval és körbe barangolom a Földközi-tenger partvidékét, ehhez két dolog elengedhetetlen, béke a térségben és egy lottó ötös ( nem tudom melyikre kisebb az esély :( )
Imádom a vizeket, legyen az édes vagy sós mintegy, csak csobogjon és rendben vagyunk, ahogy ezzel a könyvvel is, szerencsére nem sok időt töltöttünk szárazföldön.
Valahogyan kimaradt Cooper amikor illett volna, sajnálom mert ez nagyon jól csúszott, az indián regényeit is csak Gojko Mitić főszereplésével találkoztam, ami lássuk be nem biztos, hogy teljesen autentikus forrás.( komolyan kedvet kaptam egy kis rézbőrű szemléhez)
A könyv minden elvárás teljesített, voltak benne kalózok (jó sok), hajók és matrózok egy kis történelem, tengeri csata és a szerelem se marad ki.
Megint csak azt tudom mondani, fiatal fiúknak nagyon ajánlott irodalom, bár tudnám hány kölyök olvas még ilyen könyvet,„régi és poros” és még is, van benne valami olyan tartalom, aminek nem szabadna elvesznie, lovagiasságra, könyörültre és megértésre tanít, ami nagyon is kiveszőben van, a mai rohanó világban.
Ne hagyjuk, mert nélküle szegényebbek leszünk!!
Kalózok reszkessetek, mert még két könyvvel adós vagyok a haramiáknak :)

Roszka>!
James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz

Vannak könyvek, amik csak fiatal korban igazán élvezhetők. Ez is olyan. Nemes lelkű, emberséges kalóz, tengeri csaták, szerelem és boldog vég. Csipetnyi történelemmel megszórva. Arra pont jó, hogy az írót ne skatulyázzuk be indiános szerzőnek.

gesztenye11>!
James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz

Nem tudtam, hogy Cooper kalózos könyvet is írt, az indiánkönyvei jobban tetszettek. Nem volt azért rossz, egy tipikus kalandregény, egy kis romantikával, pár későn kiderülő családi titokkal – és egy emberséges kalózzal (ilyenről ritkábban lehet olvasni). Hangulatos a tengeri vihar leírása, és elég életszerű a hajó elsüllyedése. Még egy kis tengeri csata is van kalózhajó és királyi hajó között (a történet még az amerikai függetlenségi háború előtt játszódik). A vége pedig egy spoiler. Fiatalos időseknek és tényleg fiataloknak ajánlható, akik eddig csak a Nagy Indiánkönyvet ismerték a szerzőtől!

tonks>!
James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz

Felidézte a gyerekkori nyári olvasmányaimat, Vernét, Stevensont és jajj, de szeretnék kalóz lenni! Egyszerűen nem tudom nem egy romantikus tükrön át nézni a kalózkodást, pedig nem volt egy fáklyás menet. Nem is tudom hol kezdődött, mondanám, hogy A Karib-tenger kalózaival, de hát már azt is azért néztem meg, mert kalózok!
Ha már tesóm választotta nekem, oda is adom neki, hátha lesz egy nyári könyvélménye.

Pumukli82>!
James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz

Őszintén bevallom Cooper nekem kimaradt anno, ezért direkt nem indiános könyvével kezdtem az ismerkedést. Ha fele olyan jó indiánban mint kalózban nyert ügyem van. Kalandos történet, romantika, hajó, csata kis nyomozás, minden benne van és nincs elnyújtva. Végig izgalmas, a leírások élethűek pl a hajó elsüllyedése. Ez az a tipikus könyv ahol a rossz a jó. A kalóz ki nem szegi szavát, de az Angol lord bizony nem úriember.

aszor>!
James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz

Volt ebben a könyvben minden, ami egy jó kis kalandregényhez kell. Tengeri csata, kalózok,
nagy hajók, vihar a tengeren, jók és rosszak, jó barátok és romantika. A vihar leírása számomra fantasztikus volt, én is ott hánykolódtam a hajóban, még hallottam a kapitány pattogó parancsait is. A humor sem hiányzott a könyv lapjairól. Cooper indiános könyveit olvastam, de ez valahogyan kimaradt. Örülök, hogy most sikerült bepótolnom.

Habók P>!
James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz

Kár, hogy ez kamasz koromból kimaradt. Minden megvan benne, amit akkor nagyra értékeltem volna. Nemes gondolkodású kalóz, vitorlás nagy hajó, matrózélet, tengeri vihar, hajótörés, szép szerelem, boldog vég. Sőt – az indiános könyveitől eltérően – még némi humor is felfedezhető benne a Rhode Island-i részekben. spoiler

Zoltán_Bálint>!
James Fenimore Cooper: A Vörös Kalóz

Ez a könyv egy kiváló kalandregény J. F. Coopertől, amely rendkívül olvasmányos és könnyed szórakozást nyújt. spoiler

imma P>!

[…] s része van abban a csendes boldogságban, amelyet talán az őszi napfényhez lehetne hasonlítani.

Epilógus

enesbcs>!

– A kocsmában azt hallottam, hogy rabszolgákkal kereskedik.
– Jó helyen érdeklődött. Ha az ember egy kisvárosban meg akar tudni valamit, forduljon a kocsmároshoz. A másik megbízható hírforrás a borbély. A harmadik a szabó.

enesbcs>!

… Néhány sortűz után megértik Allah parancsát, hogy okosan teszik, ha megadják magukat.
– És mit nyernek vele? – kérdezte Wilder.
– Sokat. Csereüzletet kötöttem velük. Ők megajándékoznak az áruval, amit szállítanak, én pedig az életüket ajándékozom nekik. Tiszta sor, nemdebár?

darkfenriz>!

– Hát mit csináljak, ha elittam az utolsó garasomat is? Pedig alaposan megdolgoztam érte. Mi, tengerészek, lovak vagyunk, amikor a pénzt megkeressük, és szamarak, amikor elköltjük.

enesbcs>!

– Azt állítja, találkozott a szabóval az úton. Nem volt semmi baja, csak egy kicsit dülöngélt. Vagy az is lehet, hogy csak botorkált.
– Persze, hogy botorkált, hiszen sánta!

enesbcs>!

Felhúzták a tarcsvitorlára, s ott felejtették. Még mindig ott csücsül szegény. Nem szabónak való hely az, kérem. Ha megengedi, kapitány úr, felmegyek érte és lehozom.

Gregöria_Hill>!

Hajók találkozása mindig különös emlékeket ébreszt fel bennem.

Gregöria_Hill>!

Egy tengerész sohasem megy aludni anélkül, hogy meg ne nézné előbb, milyen az idő.

Gregöria_Hill>!

A mi életünkben az a szép, hogy tele van izgalommal. Még egy zendülés is jobb, mint az unalom.