Halálparancs (Útvesztő 0,5) 397 csillagozás

James Dashner: Halálparancs

Mielőtt megalakult a VESZETT, mielőtt létrejött a Tisztás, mielőtt Thomas belépett az Útvesztőbe, napkitörések sora érte a Földet, és szörnyű ragállyal fertőzte meg az emberiséget. A bolygó lakóinak nagy része odaveszett. Aki megbetegedett, annak lassanként elborult az elméje, és előbb-utóbb tomboló véglénnyé vált.
Mark és Trina a túlélők kis csoportjához tartozik. Miután elmenekültek a New Yorkra lesújtó szökőár pusztítása elől, nap mint nap az életben maradásért küzdenek, az élelmükért, a nyugalmukért. A természet lassan mintha már az újjáéledés jeleit mutatná a napkitörések után, amikor egy napon különös légi jármű – egy Berg – jelenik meg településük fölött. A Bergről a Kitörés vírusával fertőzött lövedékekkel kezdik lőni a csoportot.
A túlélőknek ismét menekülniük kell. Fertőzöttek és immúnisok egyaránt veszélyben vannak. Lehetséges, hogy a titokzatos ellenség célja az egész emberiség kiirtása? Vajon ki akarja a pusztulásukat? Létezik kiút ebből a borzalomból?

Eredeti megjelenés éve: 2012

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Carta Light Cartaphilus

390 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632664392 · Fordította: Havadi Krisztina
392 oldal · ISBN: 9789632664415 · Fordította: Havadi Krisztina

Thomas · Teresa Agnes · Mark · Alec · Trina · Bruce

deen>!
James Dashner: Halálparancs

Az biztos, hogy félelmeim alaptalanok voltak. Dashner nagyon tud írni, és most is lenyűgözött. Bár mindig nehéz úgy könyvet olvasni, hogy majdnem biztos vagyok a végében, hiszen ez egy előzménytörténet és a sorozatot ismerve nem számítottam boldog befejezésre. Nagyon izgalmas volt, egy gazán pörgős cselekménnyel, amiben nagyon drukkoltam a szereplőknek, hogy legyen végre egy kis szerencséjük vagy éppen egy boldog napjuk, amikor nem kell folyton menekülni, harcolni, csak a túlélésre összpontosítani. Ezzel a kötettel kerek lett az útvesztő cselekménye, sok mindent megértettem és az író bravúrosan kapcsolta össze a két történetet. Bevallom a végén már sejtettem pontosan mi is lesz az a bizonyos kapocs, de akkor is jó volt olvasni olyan emberekről, akik egyszer már túlélték a katasztrófát, és összeszedték magukat, bár még küzdenek a múlt árnyaival. Mark egy kivételes karakter volt, bár fiatal, mégis annyi mindent megélt már. A visszaemlékezésien keresztül annak is tanúja lehettem, hogyan kezdődött minden, hogyan tizedelődött meg az emberiség, miken mentek keresztül, míg elérték a viszonylagos biztonságot. Örülök, hogy elolvastam, nagyon nagy élmény volt.

joopsy>!
James Dashner: Halálparancs

Sejtettem, hogy valami ilyesmi lehet az egész ügy mögött, de attól még meghökkentett.
A történetben nem Thomasékon van a hangsúly, mert itt még ők nagyon picik voltak. Helyettük Mark szemén keresztül látjuk a vírussal megfertőződő világot, a Kitörés kezdetét.
A történet egy pillanatra sem ül le. Végigizgultam az egészet, csoda, hogy maradtak ép körmeim. Szerintem ez a kiegészítő kötet jobban sikerült és kevesebb hibát tartalmazott, mint a trilógia.
Az összes szereplő sokkal szimpatikusabb volt, mint az eredeti trilógiában. Mark és Alec nagyon jó párost alkottak a küzdelemben. Remélem a Lázkódban kiderül, mi lett Deedee-vel. A könyvben sem Ava Paige, sem a Patkányember nem jelent meg. spoiler
Jöhet a Lázkód. Remélem végre megtudom, hogy ki kivel van és miért és azt is, hogy Thomasék hogyan kezdték a munkákat.

Gorkie P>!
James Dashner: Halálparancs

Nagyon-nagyon tetszett ez is!
Tökéletesen visszakaptam a trilógia hangulatát. Eseménydús, pörgős, szerethető karakterekkel.
spoiler
Dashner még mindig képes volt meglepetést okozni a főtörténettel kapcsolatban.
Akinek teszett a trilógia semmiképp se hagyja ki ezt sem. Tökéletesen kiegészíti a többi könyvet.
Egyszerűen fogalmazva imádtam (ezt is)!

Popovicsp87 P>!
James Dashner: Halálparancs

Fejembe vettem, hogy bepótolom hiányosságaimat a 2000-es évek disztópikus young adult történeteiből. Első áldozatom pedig James Dashner Halálparancs című epikus sci-fi története lett.

A könyv keretes szerkezete valószínűleg a rajongóknak adhat valamit, mert az elején egy pillanatra találkozhatunk Thomasszal és Teresával, majd visszaugrunk az időben, pontosan nem tudom mennyit, de valamikor a jövőben járhatunk, egy évvel a Földet ért pusztító napkitörések, és az azokat követő katasztrófák után indul a történet.

Rögtön megismerhetjük a főszereplő Markot, aki már az elején elnyerte szimpátiámat. Tisztában vagyok vele, hogy a könyv nem az én korosztályomnak szól, de azok a mondatok, amiket a fiatalember elsüt, néha igencsak próbára tették a türelmem.
A másik fő szereplő Alec, a veterán KATONA. Ő nem akármilyen katona, mert katonásan kajál, katonásan iszik, katonásan gondolkodik. Éjszaka katonás pizsiben alszik. Valamiért Dashner nagyon az agyunkba akarta égetni, hogy mekkora katona.
Rajtuk kívül van még három másik női szereplő, de sajnos azt kell mondanom, hogy az összes könyvbéli figura annyira alul van gondolva, hogy már ez a pár sor is több, mint amennyit érdemelnének.
Még maradnék kicsit Marknál. Időnként elalszik, és olyankor a fiú álmában megjelennek az egy évvel korábbi események, hogy milyen is volt a napkitörések okozta káosz. Nem lett volna ez rossz ötlet, ha nem láttam már volna tucatnyi más helyen.
És persze az elmaradhatatlan szerelmi szál is fellelhető Mark és Trina közt, de szerencsére nem olyan elemi erejű, mint egy napkitörés.

Eleinte mérges voltam a könyvre, hogy egy tucattörténetet akar lenyomni a torkomon, aztán menet közben rájöttem, hogy igazából minden megvan benne, ami egy tinédzsert leköthet. Fordulatos, néhol izgalmas, bár kicsit kiszámítható, és annyira sivár, mint a posztapokaliptikus USA. Kicsit soknak éreztem a fordulatokat, eggyel kevesebb történés is bőven elég lett volna.
A címet adó szó megfejtését is sablonosnak éreztem, vagyis olyan érzésem volt, mintha ezzel az egésszel valamit le akarna tudni a szerző.

Összességében annyira nem volt rossz, de eléggé felejthető. A hasonló már látott, vagy olvasott disztópikus témához érezhetően semmit sem akart hozzáadni. Még azt is meg merném kockáztatni, hogy Dashner csak egy újabb rókabőrt akart lenyúzni a témáról.

392 oldal · ISBN: 9789632664415 · Fordította: Havadi Krisztina
Ibanez P>!
James Dashner: Halálparancs

Örülök, mert egy nagyon jó előzménykötetet sikerült összehoznia az írónak. Annyira izgalmas és újszerű volt, mint az Útvesztő, hála, hogy más szereplőket kapunk és bepillantást nyerünk a világégésbe is. Persze már az elején sejthető, hogy a vége nem lesz valami fényes (hiszen olvasva az útvesztőt nem találkoztunk ilyen korú-nevű emberekkel), de azért végig reménykedtem, hogy valaki talán túléli majd valahogy. Marc jó lett volna, ha néha kicsit karakánabb lett volna, úgy gondoltam volna, hogy Alec az eltelt időben sokkal többre megtanította (megtaníthatta) volna (pl. közelharc stb.). Egy-két küzdős-verekedős jelenet a vége felé unalmasabb volt, de összességében a kötet tényleg izgalmas, érdekes és változatos is (no meg szomorú).

DarknessAngel>!
James Dashner: Halálparancs

Azta! Ez irtó szupert volt! Az elején egy kicsit féltem, hogy milyen is lesz, főleg ezekkel a totál új szereplőkkel, néha el-elkalandoztam, de a végeredmény nagyon jó lett.
Az elején Teresa mesél egy kicsit, majd Mark, az új szereplők egyike, és a végén Thomasról is szó esik.
A történet tetszett, mert izgalmas volt – egyik katasztrófa jött a másik után. Izgultam ezerrel, hogy mi lesz az összecsapások után, hogy ki fog következőként meghalni… Akadt pár elég borzongató rész is. Mark, Alec, Trina és Deedee nagyszerű csapatot alkottak, tényleg kibírták a legrosszabb dolgokat is. A végét persze sejteni lehetett, de attól még szomorú volt.
Az biztos, hogy James Dashner nagyon tud írni :)

Ferger_Jolcsi P>!
James Dashner: Halálparancs

Nekem ez a sorozat alapjáraton nem nagyon jött be, de azért az alaptrilógiát végigolvastam, mert kíváncsi voltam, hogy mit hoz ki a sztoriból az író. Most – nagy kihagyás után – nekiálltam ennek az előzménykötetnek, de ez még kevésbé tetszett nekem. Ez az egész felépített világ nem lenne rossz elgondolás, de annyira lassan és szakaszosan halad számomra a cselekmény, hogy végig untam az egészet. Az izgalmasabb jeleneteknél is erősen kellett koncentráljak, hogy oda figyeljek, holott más könyveknél az izgalmas részeknél le se bírom tenni a könyvet.
Mark karaktere és Alec karaktere is nagyon tetszett nekem. Igazi túlélő típus mindkettő. A történet vége nagyon szomorúra sikeredett, nem gondoltam volna, hogy spoiler

Doreen>!
James Dashner: Halálparancs

Először nem igazán értettem, hogy most ez az egész történet hogy kerül ide. Teljesen újak voltak a szereplők és nem igazán kapcsolódott az eddigiekhez. Csak a legeslegvégén tudhattuk meg, hogy mi is volt ez valójában, pontosabban ki is volt ő.
Néha kissé unalmas volt, hiszen mindig csak bunyóztak, megmenekültek, majd kezdődött elölről. A szereplőket sem kedveltem meg különösebben, nem forrt ki annyira a jellemük.
Pont a végén jött a lényeg, amikor megtudtuk, hogy miért tette ezt a VESZETT.
Thomas és Teresa történetéről még szívesen olvastam volna, hogy miket csináltak a VESZETT-nél.
De nekem akkor is tetszett! Akkor is imádom a trilógiát, ha vannak benne hibák és úgy szeretem, ahogy van :)

buzavirág>!
James Dashner: Halálparancs

Na végre, a „végére” visszajött az a lendület, izgalom, amit az Útvesztőben átéltem, hiszen azóta a rész óta egyre kevésbé tetszett a sorozat. Dashner nem kíméli ebben az előzmény kötetben sem a szereplőket, sem az olvasót. Nagy hatással volt rám ez a rész, rengeteg borzalmat és szenvedés kellet átélnem. Kiderült hogyan tört ki a katasztrófa az író által elképzelt jövőben, nem volt könnyű ezekről olvasni, kicsit sajog is a szívem. Maximális csillagot csak azért nem adtam, mert az író szinte emberfeletti erőt adott szereplőinek Alec, Mark, amit kicsit túlzásnak éreztem.

farkas_niki>!
James Dashner: Halálparancs

Olvastatta magát, és a rövid fejezetek pluszpontot érnek. Ugyanakkor nem tudnám azt mondani, hogy tetszett. A szereplőket eleinte állandóan összekevertem, és nem éreztem kellően izgalmasnak a sztorit. Mozgalmas volt, mégis egyhangú, hiába történt a sok borzalom, nem éreztem változatosnak. Túl sok volt az akció. Helyenként meg túl undorító volt. Egyedül a múlt emlékei azok, amik erősebb érzelmeket váltottak ki belőlem. Kezdetben. Aztán jött a fordulat a spoiler részeknél. Szörnyű volt, de faltam az oldalakat. Összességében nem volt rossz könyv, de közel sem kaptam azt az élményt, amit vártam.

Lutra>!

Ha a szomszédban lakik valaki, akkor az a fizika törvényei szerint a haverod lesz – ha lány, ha fiú, ha földönkívüli.

54. oldal, Nyolcadik fejezet (Cartaphilus, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: Mark · Trina
mrsp>!

– A te egész lényedben egyetlen finom és gyengéd sejt sincs.

271. oldal, Negyvennyolcadik fejezet (Cartaphilus, 2015)

molly_>!

Egyesek rohadtul ki tudnak fordulni magukból, ha úgy gondolják, hogy hamarosan vége a világnak.

125. oldal, Huszadik fejezet (Cartaphilus, 2015)

bea_vatott>!

– Kölyök – mondta Alec –, veled ma többször kerültem sokkal intimebb viszonyba, mint amennyire egész életemben szerettem volna.

185-186. oldal, Harmincegyedik fejezet (Cartaphilus, 2015)

mrsp>!

Te jelented számomra az egész világot.

344. oldal, Hatvankettedik fejezet (Cartaphilus, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: Mark · Trina
Doreen>!

Van, amikor nem tehetünk mást, cselekszünk vagy meghalunk.

Neoly>!

Úgy volt, ahogy volt. Ami történt, megtörtént. Ahogy lesz… úgy lesz.
    Nincs visszaút.

9. oldal, Prológus (Cartaphilus, 2015)

BlackWidow>!

– Ki kellett irtani a fél világot ahhoz, hogy végre felfigyelj rám.

mrsp>!

Bírlak, kölyök. Igazán nagy kár lenne, ha alulról kéne szagolnod az ibolyát.

16. oldal, Első fejezet (Cartaphilus, 2015)

mrsp>!

Az emberek őrült dolgokra képesek a túlélés érdekében.

253. oldal, Negyvenötödik fejezet (Cartaphilus, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: Alec

Útvesztő sorozat · Összehasonlítás