Idegenek ​egy hídon 7 csillagozás

Abel ezredes rejtélye
James B. Donovan: Idegenek egy hídon

A ​Kémek hídja főszereplőjének igaz története.

1962. február 10-én egy berlini hídon találkozott Rudolf Ivanovics Abel és Francis Gary Powers. A Glienicke hídon, a „kémek hídján” egyikük sem volt egyedül. Abel ezredessel az amerikai katonákon kívül James Donovan, hivatalból kirendelt védője sétált, Gary Powersszel pedig a szovjetek.

Abel ezredes a leghíresebb szovjet kém volt, aki valaha Amerikában lebukott. Történetét senki sem mesélhetné el hitelesebben, mint egykori védője, a nürnbergi per ügyészhelyettese. James Donovant az ügyvédi kamara kérte föl, és ő azért vállalta a védelmet, mert igazi amerikai hazafiként úgy gondolta, a törvények mindenkire egyformán vonatkoznak. Lehet, hogy a Szovjetunióban nem így bánnának egy amerikaival, de a szabadság földjén még egy kém sem lehet hátrányban a bíróság előtt.

Elfogulatlan beszámoló az első találkozástól a berlini hídig, eddig ismeretlen fényképekkel és Abel cellájában született rajzokkal – mintha egy thrillert… (tovább)

Európa, Budapest, 2016
504 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634053552 · Fordította: Sóvágó Katalin
Európa, Budapest, 2016
504 oldal · ISBN: 9789634054269 · Fordította: Sóvágó Katalin

James B. Donovan: Idegenek egy hídon

Igazából a történetből készült film hívta fel a figyelmem rá, hogy az bizony könyv adaptáció. Gyorsan rá is kerestem itt molyon, és meg kell mondjam nagyon jó könyv, bár Tom Hanks általában nem nyúl mellé, ha valaminek a megfilmesítéséről van szó.
Ugyan tudtam, mi lesz a vége, de végig fenntartotta a figyelmem, sőt néhol még a humor is megjelent. Összességében nekem tetszett, és aki szereti a politikai és jogi témájú könyveket azoknak jó szívvel ajánlom :).

pável>!
James B. Donovan: Idegenek egy hídon

A kémek hídja túl messze van.
avagy
A kémeket behozzák a hidegről.
(Csak hogy a címekkel játsszak.)
Amúgy egy száraz, de igen okos dokumentumregény.

kerimaci P>!

Kérjük mindazokat az alelnököket, akik vodkás martinit isznak ebédidőben, hogy mostantól whiskyt igyanak, tisztán. Bankunk szívesebben veszi, ha délutáni ügyfeleink inkább részegnek nézik alkalmazottainkat, mint ostobának.

464. oldal (Európa, 2016)

kerimaci P>!

Kérdezted, hogy boldog vagyok-e vele. Ahogy egyik legnagyobb költőnk írta, boldogság nincsen, csak békesség és szabad akarat. Ami szabadságomat és akaratomat illeti, nem szenvedtek csorbát. De ami a békességet illeti, hihetetlen képességem van arra, hogy ha nincsen zűrzavar, keressek vagy teremtsek magamnak.

269. oldal, Abel ezredes lányának levele az ezredeshez (Európa, 2016)

kerimaci P>!

Azok, akik nem gondolkoznak, olyan nagylelkűségnek láthatják Amerika feltétlen ragaszkodását a szabad társadalom elveihez, aminek csak önpusztítás lehet a vége. Ám a mi elveinket az ország történelmébe és törvényébe vésték. Ha a szabad világ nem marad hű a saját erkölcsi kódexéhez, nem lehet olyan társadalom, amilyenné mások vágynak lenni.

288. oldal (Európa, 2016)

szakriszt>!

Jól aludtam, és korán keltem. Könnyű reggelit ettem a friss újságokkal beterített asztalnál. Mary ismét azzal vádolt, hogy több időt szentelek Abelnek, mint a családomnak. Természetesen igaza volt. Mondtam, hogy őt nem perelik, de ha bűncselekménnyel vádolnák, abban a pillanatban megfordítanám az időbeosztásomat. Mire azt kérdezte, hogyan tenném, miután én lennék annak a bűncselekménynek az áldozata.