Kóborló ​és a varázsló 90 csillagozás

J. R. R. Tolkien: Kóborló és a varázsló

Kóborló, a kiskutya szörnyű bűnt követ el: megcibálja Artaxerxes, a varázsló nadrágja szárát. Mivel a mágus indulatos szerzet, mérgében játékszeréé változtatja a kutyust, aki egyszer csak egy bolt polcán találja magát. Gazdája is hamar akad: egy kisfiú, aki azonban nem vigyáz rá eléggé, és elveszti a tenger partján.
Kóborló ezután összeismerkedik egy homoki varázslóval, aki feljuttatja a Holdra. Onnan aztán a tenger mélyén lakók birodalmába kerül, hogy sok kalandot követően újra találkozzon Artaxerxésszel.

Eredeti megjelenés éve: 1998

Szukits, Szeged, 2002
170 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639393142 · Fordította: Szántai Zsolt · Illusztrálta: Kelemen István

Knyobold01>!
J. R. R. Tolkien: Kóborló és a varázsló

Elég nehezen barátkoztam meg ezzel a kis szösszenettel. Talán nem is sikerült igazán. Nem tudom megmondani az okát, ez most valahogy kevésbé talált meg.
Kóborló egy nagyon aranyos kiskutya, helyes kis kalandokkal. Ami igazán tetszett a történetben, hogy körbeért. A rajzok nagyon cukik benne. Főleg a sárkány ábrázolás tetszett. Az a fej :D :D

Allanon>!
J. R. R. Tolkien: Kóborló és a varázsló

Ez egy nagyon jó kis izgalmas történet, kis tanulsággal a tiszteletről és jó modor fontosságáról. Sose lehet tudni, hogy kit bántasz meg és tetteidnek mik lehetnek a következményei. Főleg ha kiskutya vagy. Még pár év és ez is az esti felolvasások listáját fogja gyarapítani, amit kisfiamnak fogok felolvasni. :) Az idősebbek számára igazán érdekesnek tűnhet a könyv végén leledző magyarázatok sokasága. Én igazán élveztem. :)

TribeBubu P>!
J. R. R. Tolkien: Kóborló és a varázsló

Nagyon eredeti és aranyos történet. Akárcsak az is, ahogyan keletkezett. Tolkien professzor ezzel a meséjével is igazán kitett magáért. Még felnőttként is élvezetes olvasmány, mert egyrészt újra gyerekek lehetünk, másrészt rengeteg utalás és kulturális kikacsintás van benne.

Amrita I>!
J. R. R. Tolkien: Kóborló és a varázsló

Tolkien fia kutyás mesét szeretett volna, de Tolkien csak varázslós-sárkányosat tudott, de tett bele kutyákat a gyerek kedvéért. Valahogy így képzelem. Nagyon hasonlít hangulatában a rettentő régi, kalandos, de még inkább didaktukus és kevéssé empatikus régi angol gyerekkönyvekre. (Water babies, Öt gyerek és az izé stb). A cselekmény is fura, néha csak leírja h kalandok voltak és nem fejti ki. Sok benne a felnőtteknek szóló vicc. Érdekes része a Tolkien életműnek, de gyerekkönyvként, mai gyerekeknek nem olvasnám.

medizonka>!
J. R. R. Tolkien: Kóborló és a varázsló

Szívmelengető kis történet egy varázslóról meg egy kiskutyáról és az ő kalandjaikról a klasszikus angol meseregények műfajába csomagolva. Persze ez még a Mester zsengéi közül való lehet, hiszen egy 1925-ös nyaralás emléke ihlete, a nagyobb művei pedig jóval később keletkeztek. Van itt minden, ami gyermeki fantáziának tápot tud adni, mint a Holdbéli Embertől szárnyra kapó és röpködő Kiskutya vagy a nagy, gonosz, tengeri Kígyó. Az izgalmas cselekményt, itt-ott indokolatlanul hosszúra nyúló kitekintések szakítják meg, amit kissé túlzottnak érzek a gyermeki befogadóképességet ismerve. Felnőttnek persze ezek értékes adalékok, de ez mégis csak egy meseregény akar lenni. Összességében egy kellemes, szórakoztató, fantáziadús történetet olvashatunk, igényes illusztrációkkal kiegészítve.

pupsegal P>!
J. R. R. Tolkien: Kóborló és a varázsló

Tipikusan az a könyv, amit gyerekként imádtam volna, mostmár közel a 30-hoz annyira nem fogott meg. Félreértés ne essék, aranyos volt a maga módján, volt benne bőven tanulság, pl. a modorról, amit a mai világban lassan tanítani kéne, de kicsit túl egyszerűnek és kiszámíthatónak éreztem a történetet. Kalandból volt bőven, a lények sem hiányozhattak, az illusztrációk nagyon szépen illeszkednek a történethez, úgyhogy a fantasy megszeretését lehet vele megalapozni a gyerekeknél, úgyhogy még lehet, hogy egyszer előkerül újra, de egyelőre már olvasottan vár a polcon a célközönségére.

Szukits, Szeged, 2002
Véda P>!
J. R. R. Tolkien: Kóborló és a varázsló

Bár elmarad a Hobittól, vagy a Gyűrűk Ura trilógiától, mentségére legyen mondva, Tolkien ezt középső fiának, Michaelnek írta. S tulajdonképpen funkcióját teljesen és jól be is tölti egy rendkívül fantáziadús, jól sikerült mese formájában.
Szóval: lettem volna én azért gyerek Tolkienéknél! :)

J. R. R. Tolkien: Kóborló és a varázsló

Pár éve már elkezdtem olvasni, de szerintem olvasási válságban voltam hogy ezt az aranyos kis történetet abba hagytam.
Kedvenc szereplő a Holdbéli kutya ^^

A könyv végén a jegyzeteknél döbbentem rá hogy itt is milyen sok utalás van a többi írásaihoz.

Lahara IP>!
J. R. R. Tolkien: Kóborló és a varázsló

Ez egy nagyon aranyos kis mese kiskutyával, varázslóval. De ugyanaz a véleményem, mint mikor először olvastam, hogy a borító és az illusztrációk nincsenek kapcsolatban. Amikor először olvastam, a borító miatt tettem, és bár nem rosszak az illusztrációk, teljesen mások, és akkor csalódást is okoztak.

legrin P>!

…odakint a hold a tenger fölé emelkedett és ezüstösvényt varázsolt a víz színére; ezüstösvényt, ami a világ szélére és azon túlra vezető út azok számára, akik képesek végigmenni rajta.

Leah P>!

A tenger tele van sötét, és rettenetes dolgokkal meg olyan tájakkal, ahová soha nem jut le a világosság, és nem is fog; tele van olyasmivel, amire sosem fog fény derülni.

Kapcsolódó szócikkek: ismeretlen · tenger
Aranymag>!

A Sárkány utánuk eredt, csapkodott a szárnyával, akár egy szárnycsapkodó sárkány, és csattogtatott a szájával, akár egy szájcsattogtató sárkány.

Leah P>!

Az úton egymást követték az autók, amelyekben (Kóbor legalábbis így látta) ugyanazok az emberek ültek. Egyforma emberek, akik egyforma gyorsasággal (porfelhővel és bűzzel) igyekeztek valahová.
-Szerintem nem is nagyon tudják, hová tartanak vagy mit fognak csinálni, ha egyszer odaérnek-morogta Kóbor köhögve és fulladozva.

Aranymag>!

Az óceánban már jó ideje nincs bentlakó varázsló. Proteusz, Poszeidon, Triton, Neptun meg a többiek mind már réges-régen ellustultak, semmit sem csinálnak. Legalábbis a Földközi-tengeren kívül. Ki se mozdulnak onnan, annyira imádják a szardíniát.

Aranymag>!

Az erdő telisded-teli volt ezüstharanggal; a virágok mindegyike halkan és lágyan csilingelt, amikor Kóborló először meglátta őket. A templom -magas fák fekete törzse egyenes volt, egymással összeérő tetőt alkotó lombkoronájuk messzire kiemelkedett az ezüstlő szőnyegből, világoskék leveleiket sosem hullajtották le. A lombjuk olyan sűrű volt, hogy a földről még a legerősebb távcsövön keresztül nézve sem lehetett felfedezni a tövükben ezüstlő virágokat. Az év egy bizonyos szakában a fák mindegyike sápatag aranyszínű virágot hozott. Mivel a holdbéli erdők tulajdonképpen végtelenek, és összefüggőek voltak, ez a virágzást azt eredményezte, hogy a lenti világról nézve, az egész hold képe megváltozott.

Aranymag>!

… mielőtt a Féreg ismét fordul egyet. Azt, hogy erre a fordulásra mikor kerül sor, nem lehetett előre kiszámítani; a férgek már csak olyanok, hogy bejelentés nélkül mozgolódnak.

Aranymag>!

De hála az égnek, nem ébredt fel egészen, mert különben előbújt volna a pihenőhelyéről, és dühében úgy megrázta volna magát, hogy megint a víz alá süllyed legalább egy földrész. (Ez mindenképpen sajnálatos és szomorú dolog lett volna, tekintet nélkül arra, hogy melyik kontinens süllyed el, és hogy ti éppen melyiken éltek.)

Jesper_Olsen>!

Senki sem számíthatja ki a jövőjét, ha egyszer kapcsolatba került a varázslókkal meg azok barátaival.

Leah P>!

5.oldal: … zöld kalap hátuljába dugott kék tollat – Tom Bombadil, Tolkien egy első történetének hőse, és a Gyűrűk ura (1954-55) egyik szereplője szintén kék tollal díszített kalapot viselt.