J. ​R. R. Tolkien meséi 372 csillagozás

J. R. R. Tolkien: J. R. R. Tolkien meséi J. R. R. Tolkien: J. R. R. Tolkien meséi J. R. R. Tolkien: J. R. R. Tolkien meséi

J. R. R. Tolkien csodálatos világába kalauzol bennünket e kötet, arra a varázslatos, képzelet szülte vidékre, ahol minden bizonnyal valamennyien feledhetetlen órákat, napokat töltöttünk már el.
A nagy mesélő most újabb kalandokra hívja olvasóit négy meséjén keresztül. A sonkádi Egyed gazda – Göncz Árpád ma már klasszikus fordításában – történet egy távoli és csodálatos múltból, amelyben megismerhetjük a bátor Egyed gazdát, aki megfutamít egy óriást, majd a gyáva lovagok megszégyenülése után, az országra törő sárkányt is. A Tom Bombadil kalandjai, A Gyűrűk Urából már ismert gazda verses meséje, először jelenik meg magyarul, Tótfalusi István értő tolmácsolásában. A könyvben található két további történet, A levél és A woottoni kovácsmester ugyancsak ékes bizonyítékai a világhírű író eleven előadásmódjának, finom humorának és kimeríthetetlen fantáziájának.

Eredeti megjelenés éve: 2008

Partvonal, Budapest, 2023
232 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155783104 · Fordította: Szántai Zsolt, Göncz Árpád, Békési József, Vándor Judit · Illusztrálta: Alan Lee
Partvonal, Budapest, 2020
230 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155783104 · Fordította: Békési József, Göncz Árpád, Szántai Zsolt, Vándor Judit · Illusztrálta: Alan Lee
Partvonal, Budapest, 2017
232 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155783104 · Fordította: Békési József, Göncz Árpád, Szántai Zsolt, Vándor Judit · Illusztrálta: Alan Lee

Egyed gazda · Psamathos Psamathides

Ferger_Jolcsi P>!
J. R. R. Tolkien: J. R. R. Tolkien meséi

Nekem a kötetben található négy meséből csak az első nyerte el a tetszésemet, a többivel szenvedtem, de az első nagyon-nagyon tetszett. Jó kis sárkányos, lovagos történet volt, ahol a bátor lovag elnyerte a méltó jutalmát a történet végére. spoiler
A többi történet laposabb volt, főleg a legutolsó, ami verses formában íródott, arra sehogyan sem tudtam ráhangolódni. A Kovácsmesteres történet sem volt vészesen rossz, de sokkal izgalmasabb mesét is lehetett volna írni ebből a sztoriból szerintem, nem lett valami pörgős. A benne lévő tündéreknek sokkal nagyobb szerepet is adhatott volna Tolkien, hogy igazi fantasy mese lehessen belőle.

Linszyy P>!
J. R. R. Tolkien: J. R. R. Tolkien meséi

Mindenképp télen akartam elolvasni ezt a kötetet, és valóban volt télies hangulatú mese benne. De a négyből szerintem nem mindegyik nevezhető mesének, és így kicsit csalódott voltam, mert valahogy nem ezt vártam. A legelső kutyás mese nagyon hosszú volt, és eluntam, pedig az eleje nagyon tetszett. A Sonkádi Egyed Gazda érdekes volt, mindig el akartam olvasni, és sárkányos sztorit kaptam, ami tetszett. A kovácsmester története is jó volt, de A levél nem értettem, hogy kerül ide, annyira nem illett bele nekem a kötetbe.

A második mese volt a leginkább olyan hangulatú, amit Tolkientól már megszoktam, így már csak ezért is megérte elolvasni. Jók voltak az illusztrációk is, de lehetett volna több. Illetve nagyon sok hiba volt a szövegben, ami zavart. Mindenesetre örülök, hogy a polcomon tudhatom ezt a könyvet. :)

Szürke_Medve>!
J. R. R. Tolkien: J. R. R. Tolkien meséi

Régen esedékes volt már ez a kötet, most egy kihívás miatt végre belevágtam. Nagy rajongója vagyok a Gyűrűk Urának és itt mint hangulatában és valóságában is sok kapcsolódást találni a könyvhöz és a Hobbithoz is.
Egyed gazda történtében, a hangulatában és egyes szerepelőinek habitusában – a hobbitok világának jellegzetességei bukkannak fel. Bombadil Toma kalandjaiban pedig az Öregerdő-béli események, szereplők jelennek meg.
Bombadil és a vele töltött idő az egyik kedvenc epizódom lett a regényből. A hobbitok világa pedig, bár a szerző az angol falvakra gondolt, egyes magyar falvak életét is jól leképezi… :)

Dawnofmyth>!
J. R. R. Tolkien: J. R. R. Tolkien meséi

Nem volt rossz, de nem is volt olyan haladós. Bevallom a sonkádi Egyed gazdától mást vártam. Valahogy nem fogott meg a történet. Lehet a gazda miatt, nem bírtam, lehet a sárkány miatt, nem tudom. Nem volt meg a varázsa. A levél érdekesnek tűnt, de azt kedveltem a legkevésbé. Ellenben a woottoni kovácsmester még mindig kedvenc :) Bombadil Toma még mindig fura, és nem lett szimpatikusabb.

tamachan>!
J. R. R. Tolkien: J. R. R. Tolkien meséi

„Senki sem számíthatja ki a jövőjét, ha egyszer kapcsolatba került a varázslókkal meg azok barátaival.”

Akár ismerkednél Tolkien írásával, akár ékesítenéd meglévő tudásodat, tapasztalataidat, tökéletes lehet ez a kis gyűjtemény, mely 4 különleges mesét foglal magába. Az író zsenialitása, szerethető humora, szívet melengető stílusa és kimeríthetetlen fantáziája jól tükröződik a lapokon. Olyan történetek ezek, amiket szívesen olvastam most, és amiket szívesen olvastam volna gyerekként. A Kóborló és a varázsló, illetve A sonkádi Egyed gazda – amit korábban már olvastam, más fordításban – tetszett a legjobban, de a másik kettő is belopta magát a szívembe. Igazi bekuckózós, újraolvasós válogatás.
A csillag levonást csak azért kapta, mert az utolsó két történet számomra furcsább váltás volt, tetszettek, de inkább „okés” élményként, ellentétben az első kettővel. Valamint több illusztrációra számítottam. De mindez nem jelenti azt, hogy a mesék rosszak, a csillagozás csak egy személyes benyomás.

Navi>!
J. R. R. Tolkien: J. R. R. Tolkien meséi

Hm … Érdekesek voltak. Szerettem a woottoni kovácsmester történetét, igazán ki lehetett volna dolgozni sokkal jobban, olvastam volna még a Tündérkirályról. Drága Egyed gazda :) Megvan neked a magadhoz való eszed, ez is tetszett. Kóborló története már nem jött be annyira, egy kiskutya a Holdon majd a sellők között, csal mert megharapott egy varázslót … Nem igazán jött be. Lehet, hogy csak túl hosszú volt? A Levél pedig egy nagy kérdőjel. Valószínűleg csak túl fáradt vagyok hozzá. Mi a művészet lényege és értelme? Kinek mi és ettől szép :)

Ancalimë P>!

Szeretem Tolkien meséit.
A kedvencem A woottoni kovácsmester, imádom a tündéreket. A kovácsról állandóan Celebrimbor jutott az eszembe, pedig nincsen semmi hasonlóság köztük (leszámítva a foglalkozásukat). :D Volt benne még 1-2 dolog, ami A gyűrűk urát juttatta eszembe, lehet ez is közrejátszik abban, hogy ez a történet áll hozzám a legközelebb.
A levél első olvasásra elég érdekesnek tűnt, teljesen más, mint az előtte lévő három történet. Igazából tetszett ez is, de ha rangsorolni kellene őket, akkor ez állna az utolsó helyen.
A sonkádi Egyed gazda nagyon vicces volt. :D Smaug, Glaurung vagy Ancalagon után nem ilyen sárkányra számítottam Tolkientól. :D
Kóborló kalandjait is nagyon élveztem, nem is értem, hogy egy ilyen apró jószág, hogy tudja magát ilyen sokszor bajba keverni. :D Sokat nevettem ezen a történeten is.

Partvonal, Budapest, 2017
ViveEe P>!
J. R. R. Tolkien: J. R. R. Tolkien meséi

Tolkien számomra egyenlő Középföldével, pedig az munkájának csak egy szelete. Most négy mesét ismertem meg tőle, ami volt, hogy megmosolytatott és összességében nagyon aranyosnak találtam őket. Bár A levél c. történet eléggé furcsa volt, a másik három tetszett. Hétköznapi emberek és kis kutyák nem hétköznapi kalandjai. :) Nem mondom, hogy rongyosra olvasom majd, de még előkerülhet. :)

Molymacska>!
J. R. R. Tolkien: J. R. R. Tolkien meséi

Tolkienről én két dolgot tudok mondani: 1. nagyon szépen tud írni 2. nagyon szerette a gyerekeit.
Az egész mesés összeállítás erről szólt, hogy mennyire jól formálta a szavakat és mennyire újat tudott alkotni, valami mást, amit eddig még nem olvastunk, vagy mégis? Iyen formában biztosan nem!

Sonkádi Egyed gazda
Hát én meghaltam, de tényleg. Az egész annyira humoros, már a nevek benne is azt sugallják: nevesd halálra magad. Azóta mindenhol csak Sonkádot olvasok, mert annyira megmaradt bennem ez a komolynak nem mondható név. Nagyon szépen keverte a népmesei elemeket is, amikkel csak úgy szárnyalt a szöveg. Szinte éreztem, hogy Tolkien bácsi leül a kandalló mellé, az ölébe vesz engem, mesél…

A levél
Ismerős valakinek a mese kiindulási szituációja? Nekem igen, pedig nem is olvastam. Ettől eltekintve elég mély mondanivalóval rendelkezett. Talán akkor írhatta, mikor a gyermekeinek meg kellett mondani, az írás is szakma, nem csak a katonaság. Valahogy így tudom elképzelni, mert nagyon mélyen belenyúl ebbe. Kevésbé mesés, de jobban átadja az érzéseket, az érzelmeket egy-egy esemény miatt.

A wootooni kovácsmester
Megint egy igazi mesés valami, és nagyon csalódott voltam, hiszen lényegében nem is a kovácsról szólt. Nagyon tetszett, ahogy az egészet felvezette, és amilyen kalandos volt, mégis hiányzott belőle valami… valami ami nem jött át sehogy. Talán a Tündérfölde mesés tájai, vagy valami más, de nem tudtam annyira átélni, mint szerettem volna.

Tom Bombadil kalandjai
Hmmm hát határozottan vers volt, így nehezebben haladtam vele, de valahogy ez is a humoros, nevetős vers, amin csak mosolyog az ember. Szerettem olvasni, csak úgy repültek az oldalak.

Clementine_929>!

A sonkádi Egyed gazda:

Ezt a sztorit sokat olvasták nekem/olvastam gyerekként, így mindenképpen beugrott a nosztalgia faktor, de így is biztos vagyok benne, hogy ez a kedvenc mesém a könyvben. A gazda visszás karakter nekem, nem szerethető, pláne az után nem, hogy nonstop verbálisan/fizikailag abuzálja szegény hisztériás Kormit. Persze, fejlődik a történet során jellemben, de inkább csak bátrabb lesz, szerethetőbb nem. A kutya parádésan kap ideggörcsöt mindentől. A kedvenc szereplőm viszont minden kétséget kizáróan Fenevér, a sárkány, aki financiális kapuzárási pánikot átélve próbál alkudozni a helyiekkel, illetve nonstop egzisztenciális válságon megy át. Átérzem.

A levél: nem nevezném mesének, fogalmam sincs, mit keres ebben a kötetben. Ez egy novella, ami egy művész haláláról szól, a purgatóriumban eltöltött idejéről, majd arról, hogyan lép tovább az Édenbe. Illetve, hogy mi az örökség, amit hátrahagyott maga után, illetve, mint művészről, mit gondolt róla a társadalom, míg élt, majd a halála után. Nagyon megterhelő volt számomra érzelmileg, nagyon szeretnék most sírni egy jót. És még a fordítás is rettenetes volt, mert a neveknek így semmi értelme nem volt. Mert hogy Parish a szomszéd, Niggle a mester, a kiépített purgatórium, amit végül közösen hoztak létre, meglátva egymásban a jót: Niggle's Parish. És úgy fordították, Niggle parókiája. Értem, hogy nehéz, de akkor ne is fáradjunk, fordítsa le egyből a neveket is. Ha egyszer elég erős leszek hozzá lélekben, elolvasom angolul is. Certainly nem mostanság.

A woottoni kovácsmester: majdnem annyira tetszett, mint A sonkádi Egyed gazda, de valahogy nekem mégsem ütötte meg a szintet. Nagyon álomszerű volt, illetve kalandos is, de kicsit olyan összevissza az én ízlésemnek, mintha nem tudta volna Tolkien eldönteni, hogy most első sorban kire fókuszáljon a történet. Ettől függetlenül megkedveltem az Inas karakterét és jól esett egy kicsit eltűnni tündérországban.

Versek: Ez a szakasz olyan volt, mint a Forrest Gumpban a doboz bonbon. Sosem tudod, mit veszel ki. Bombadilt természetesen ismertem már, így nem lepett meg az éles szóváltása mindenkivel, aki az útjába akadt, mégsem ő lett a kedvencem a szekcióból. A Holdbéli ember és Leven Gyuszi történetei nekem inkább tetszettek, jól szórakoztam rajtuk.

Clementine által javasolt ivósjáték: igyál, ha valaki erdőben jár, vagy kalandba keveredik

Összességében 4,5-5 csillag lenne, de A levél lehozott az életről.

worsi P>!

Ha az ember lábánál ott kushad egy ősi királyi vérből való sárkány, megbocsátható, ha némileg emelkedettebb hangulatba kerül.

39. oldal, A sonkádi Egyed gazda (Szukits, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: sárkány
Belle_Maundrell >!

Nem is olyan rég, nem is olyan messze, volt egyszer egy falu. Mármint nem olyan rég, ha az embernek jó az emlékezőtehetsége, s nem olyan messze, ha hosszúak a lábai.

A woottoni kovácsmester

colorstar>!

– Valóra válnak az álmok? – kérdezte.
– Az enyémek igen – felelt az öregember. – Nem mindegyik, de némelyik. És csak ritkán fordul elő, hogy azonnal beteljesedjenek, és az is csak elvétve esik meg, hogy pontosan olyanok a valóságban is, mint amilyenek álmomban voltak.

DzsDzs88 IP>!

Egyetlen, szélben lebegő levél megfestésével indult a dolog, de a levél mellé folyamatosan egyre több került, végül a vásznon megjelent egy fa. Ez a fa csak növekedett, új ágak és fantasztikus formájú gyökerek tűntek fel rajta. A gallyak között különös madarak telepedtek meg. Aztán a fa körül és mögött, a levelek és ágacskák közötti réseken keresztül kirajzolódott a táj, a végtelenbe nyújtózó rengeteg erdő, a háttérben pedig a hósipkás hegyek.

DzsDzs88 IP>!

Úgy döntött, elég messzire eljött már, s épp elég időt töltött el a kereséssel, s már-már visszafordult, hogy megvacsorázzék, s hogy elmondja barátainak, a sárkány csak megpillantotta őt, és egyszerűen elröpült, mikor egy éles útkanyarhoz ért.
S ott volt a sárkány, ott hasalt egy kitört ösvényen, félelmetes feje az út közepén.

DzsDzs88 IP>!

Tudta, mi vár rá: meg fogja ismerni a juhokat, a hegyi legelőket, szélesebbnek látja majd az égboltot, és feljebb, egyre magasabbra jut a Hegyek oldalán. Azt elképzelni sem tudta, hogy a csúcson túl mi vár rá. A távoli Hegyeket már akkor megpillantotta, amikor a régi házában éldegélt, a festménye szélére is felkerültek ezek a vonulatok, azt azonban, hogy valójában milyenek és mi van rajtuk túl, csak az mondhatja meg, aki feljutott rájuk.

Citrompor>!

Nem mindegyik öreg, gyűrött nadrágú ember rossz öregember: egynémelyek ószeres emberek, és nekik is van saját kiskutyájuk; némelyikük kertész; és néhányuk, de tényleg csak néhányuk varázsló, akik vakációjuk idején csak úgy kószálnak fel s alá, és valami tennivalót keresnek.

7. oldal (Partvonal, 2012)

DzsDzs88 IP>!

Valamivel később látta, hogy az ösvény, amelyen elindult, egyszerűen eltűnik. A kerékpár már egy csodálatosan szép lapályon zötykölődött. A megfagyott tengerre emlékeztető, enyhén hullámzó táj a végtelenbe nyúlt. Mindenütt zöld fű zsengélt; Pepecs furcsa módon minden egyes fűszálat meg tudott figyelni. Úgy érezte, már látta valahol ezt a füves tájat, ha nem másutt, hát álmában.

Clementine_929>!

– Bárcsak határozottabb lennék – mondta néha önmagának, és ez alatt azt értette, hogy bárcsak mások gondjai miatt ne érezné magát kényelmetlenül.

77. oldal (A levél)