!

A Gyűrű keresése 90 csillagozás

Befejezetlen regék Középföldéről és Númenorról
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

A könyv A Gyűrűk Ura, A babó és A szilmarilok jól ismert világába, Középföldére vezeti el az olvasót.
Visszatér Tolkien könyveinek összes szereplője: Gandalf és Szarumán, az elátkozott Túrin, aki vészt és pusztulást hoz mindenkire, a messzi Tenger után sóvárgó Galadriel úrnő, aki nem hagyhatja el Középföldét, Gollam és az öntelt Tölgyfapajzsos Thorin. Fény derül sok kérdésre, amelyet A Gyűrűk Ura nyitva hagyott. A válaszokat Gandalf adja meg beszámolójában, amely a trilógiából terjedelmi okok miatt maradt ki.
A Gyűrű keresése a kezdetektől kíséri végig Középfölde történelmét, egészen a tündék hanyatlásáig és az ember uralmáig. Egy világ több ezer éves története, amelyet egyetlen ember talált ki hatvan év alatt: háborúk és szövetségek, királyok és uralkodók krónikája, birodalmak felemelkedésének és bukásának gyönyörű története.
„Ez a könyv azoknak készült, akik még nem fedezték fel eléggé Középföldét, nyelveit, legendáit, történelmét és királyait.” Christopher Tolkien

Befejezetlen regék Númenorról és Középföldéről címmel is megjelent.

Eredeti mű: J. R. R. Tolkien: Unfinished Tales

Eredeti megjelenés éve: 1980

Elcserélné vagy eladná

Shanara
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése Befejezetlen regék Középföldéről és Númenorról

Eredetileg csak az alap köteteket akartam elolvasni Tolkien művei közül, meg csökkenteni a várólistámat. Viszont lassan az egész életmű sorra kerül. A Gyűrű keresése című válogatás is így került a figyelmem elé, majd a kezeim közé. A könyv eleje az Első korral foglalkozik: Tuor Gondolinba jutásával és Húrin gyermekeinek történetével. Ezek a részek nem voltak izgalmasak számomra, mert csak ebben az évben már a harmadik változatukban kerültek a szemeim elé. Tuor Gondolinba tartó útja tartalmaz újdonságokat, a Húrin gyermekeiből hiányzik néhány fejezet, de egyébként ugyanaz, mint az azonos címmel megjelent kötet. A második rész a Másodkorral foglalkozik. Kapunk némi információt Númenor szigetéről és Númenor királyairól. Megismerjük Aldarion, a tengerészkirály és hitvese történetét. Valamint sok érdekességet olvashatunk Galadrielről és Celebornról. A harmadik rész a Harmadkoré. Megismerjük Isildur halálát a Nősziromföldi mészárlás eseményeit leíró történetből. Betekintést nyerünk a Gondori uralkodók és a rohírok kapcsolatába, megismerjük Rohan megalapításának történetét, Rohan és Gondor barátságának, együttműködésének eseményeit, a jelzőtüzek históriáját. Az utolsó rész a kedvenceim egyike. Olvashatunk benne a drúadánokról, az istarokról és a palantírokról. Igazi csemege volt a számomra, dőzsöltem az információkban, történésekben, részletekben.
A könyv első fele nem nyerte el a tetszésemet, de második fele bőven kárpótolt a kezdeti csalódásomért. Azonban azt kell mondanom, hogy ebben az esetben sem kezdő Tolkien olvasóknak való kötetről van szó. A történetek időrendben követik egymást, de a könyv közel sem olyan regényszerű, mint a Gyűrűk Ura vagy A hobbit és közel sem olyan összeszedett és teljes, mint A szilmarilok. Nagyon sok történet befejezetlen maradt, amelyek végét jegyzetekből, szerkesztői írásokból, kiegészítésekből ismerhetjük meg. Bár nem könnyű olvasmány, de mégis nagyon tetszett ez a könyv. Nehézségi foka ellenére is tökéletes olvasmány. Ahhoz, hogy ezt a könyvet (ezt a szerkezetet és az információk lavinaszerű áradatát) élvezni tudjuk igencsak szükséges az alapművek ismerete és az értük való kellő mértékű rajongás.
Bővebben: http://shanarablog.blogspot.com/2012/02/jrr-tolkien-gyuru-keresese.html

kvzs
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Akit a trilógia után (előtt) még érdekel Tolkien világa, annak mindenképpen ajánlom olvasásra. Ugyanúgy háttéranyag, mint a Szilmarilok, vagy az Elveszett mesék könyve (átfedések is vannak), mégis valahogy könnyedebb olvasmánynak tűnik azoknál. Harmadkori történeteket is tartalmaz, ezért egyrészt a nevek és a helyszínek egyre ismerősebbek és a szövegrészletek egyre érdekesebbek, másrészt nagyon jó háttér a GYU-ban ki nem fejtett dolgokhoz (palantírok, istarok).

Lahara SP
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

A szilmarilok jobban tetszett, de hozza a hangulatot és kiegészítő kötetnek tökéletes.

KatieV
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Tolkien világából sosem lehet elég. Sok-sok történelem, nyelvészkedés, mitológia, és ami csak kell.

Morn
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Nehéz volt (mi lesz velem a Szilmariloknál?). Maguk a történetek tetszettek, érdekeltek is, nem hiába vágtam bele a Tolkien-mitológia megismerésébe. Csak hát tény, hogy az ember teljesen belezavarodik. A térképeket nem tudtam használni, amit fájlaltam, de nem bírtam rajtuk kiigazodni. Meg a könyv szerkesztése borzalmas volt. Eleve az, hogy minden történet végén volt az adott sztori jegyzete. Emiatt két könyvjelzőt használtam. No meg volt, hogy egy sztorinak voltak jegyzetei és függelékei és annak még lábjegyzetei! Kész káosz. És ez még egy könnyebb mű volt… :D De nem adom fel! Tolkien még mindig mester és zseni és minden, és hiába zavarodom bele már magukba a nevekbe is a fentiektől függetlenül, akkor is. Le a kalappal. Húrin gyermekei sztori még jó is, csak kicsit szappanoperás. :D

lizzizi
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Műveletlen ember módjára összefüggő regényt vártam, és igencsak csodálkoztam amikor több háttértörténetet, magyarázatot, vagy töredéket találtam. :)
A gyűrűk urát és a Babót olvastam eddig, ezért ezt nehéz volt olvasni (bár voltak izgalmas történetek és elég sok új ismeretet is adott) de a sok jegyzet, függelék, kiegészítés, magyarázat, lábjegyzet bonyolította a dolgot. :(
Viszont a sok utalás a Szilmarilokra meghozta gyümölcsét, azt is el kell majd olvasnom. ;) meg Húrin gyermekeit is.
Tolkien megfejthetetlenül zseniális.

svindler
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Túrin története miatt (igaz már külön is megjelent) nem csak fanatikusoknak.

Eta IP
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Nekem nem tetszett töredékannyira sem, mint a trilógia. Látszik, hogy utólagos gyűjtemény, de nincs olyan jól megszerkesztve, mint a Szilmarilok.

ppayter
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Tolkien-fanatikusoknak kötelező háttéranyag, a fura borító ellenére is. Leginkább a drúadánokról, az istarokról és a palantírokról szóló rész tetszett, ezeket hiányoltam A gyűrűk urából és A szilmarilokból…

Gedi
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Hasznos kiegészítő történetek, egyedül a magyar fordítás együgyűen rossz. A „Befejezetlen mesék” talán marketing szempontból nem tetszett a kiadónak?

legrin SP

Tudod-e a tant titkok titka volt –
jöttek ők öten ősi messzi tájról,
egy tért vissza csak a többi soha többé,
Középfölde őket nem keresi már,
míg Dagor Dagorath nem jő és a Düh.
Hogy hallottad az Amanföldi hős
Nyugati Urak tanácsát, a titkost?
Eltűnt ezer út erre vezető,
s Manwë hallgat hogyha halandókra lel.
Hol hajdan Nyugat volt onnan hozta szél,
alvó fülbe fújta egy fekete éjjel
csöndjében a hírt hozta hűvösen
elfeledett tájról elsüllyedt időből
évek tengerén át a töprengő észig.
Az Első Király emlékében él még
Szauron, a végső végzetes veszély.