Minden ​lehet 3 csillagozás

Új versek
Illyés Gyula: Minden lehet

A Minden ​lehet a költő új – tehát 1968, a Fekete-fehér megjelenése óta írt verseinek foglalata. Illyés Gyula szintézisteremtő költő, aki a modern európai líra nagy forradalmaiból számára hasznosíthatót egyesítette a magyar líra realisztikus, népi ihletésű hagyományaival. Ez a szintézis, pályája csúcsán, a „személyes vers vagy objektív líra” dilemmája fölé emelkedve szünteti meg életművében a modern európai költészet nagy meghasonlását, és a Minden lehet verseiben az öregkori líra titkos többletével új gondolati költészetet valósít meg, egy metafizika ellenes elme aspektusából szemlélve a metafizika örök kérdéseit. Elsősorban a halál problémáját, amely – Camus szerint – a filozófia egyetlen méltó kérdése. Camus kérdésére Illyés új kötete verseiben nem metafizikai választ akar adni, hanem földi választ. Méghozzá közösségi természetű választ, hogy „ember-alakban isteni tennivalót végezve – földi erővel mennyei harmónián szorgoskodva” tudjunk tovább élni. A… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1973

Szépirodalmi, Budapest, 1973
180 oldal

Huntress>!
Illyés Gyula: Minden lehet

A kötet rengeteg komoly verset tartalmaz és az a helyzet,hogy ehhez egy bizonyos világlátás és némi érettség sem árt ,ha megakarjuk érteni és szeretni is akarjuk.
Kedvenc verset is találtam benne,ami nem más,mint „ A művészet rémuralma” . Viszont nagyon tetszett a „ Kiket szült Katalin” is.

OrbisLacteus>!

Tíz mondatban az olvasó elé helyezzük azt a legalább tízezer bölcseleti műből fölterebélyesedett elméletet, a mind a mai napig a legésszerűbbet annak bizonyítására, hogy van rend, azaz halhatatlanság. Hogy órarendszerünket személyes szándék húzta fel.
E tétel Szent Tamástól ered. Eszerint a tárgyakban végbemenő minden változás külső behatás eredménye. Minden behatás föltételez természetesen egy előző behatást. Ezek sorozata pedig szükségszerűen egy olyan változás-előidézőt tételeztet föl, amely úgy oka minden változásnak, hogy maga már nem változik. Nem lehet ez tehát sem afféle első szem a láncban, sem holmi időbeli kiindulópont. Mert hisz akkor is még az volna, mint a többi. Másfajta külsőből kell ezekre hatnia. A véges, változó, létrenden kívül pedig ilyen eredménnyel csak egy nem-véges, egy nem változó ható- vagyis teremtő – erő működhet.
A falatnyi fagylalton át tehát melynek lágy megroskadásán lenyelte előtt egy pillanatra megállt a szemünk, a Teremtő trónusához száguldhat a tekintet.