Széltoló 1 csillagozás

Horgas Béla: Széltoló

…mindez réges-régen történt, még a múlt században, a múlt évezredben, jobban mondva – pontosabban, igen – az ezerkilencszáznyolcvanas évek erdejében, s ha én most elmesélem, hogy Széltoló mit mesélt akkor, akkor ez a mese nem az a mese lesz egészen, de biztosítalak, hogy amennyit elhagyok belőle, annyit hozzá is teszek, és azt remélem, hogy a mese veleje, az eleje meg a vége, meg a közepe és a zenéje, a dalai, a hajlatai és a szakadékai azért még ugyanazok maradnak – itt zeng Széltoló, Tekla, Varázsló meg a többiek minden kalandja a fülemben.

Liget Műhely Alapítvány, Budapest, 2002
140 oldal · Illusztrálta: Horgas Béla

Horgas Béla: Széltoló

Szeretem Horgas Bélát. És Széltolót is. Terry Pratchett kétbalkezes varázslóját, és Horgas Béla varázslótanoncát is. Széltoló meg Tekla, mint Bonnie és Clyde, csak éppen egy jóféle pár, romatikusak, veszekedősek, és kalandról kalandra megmentik a világot, vagy akit éppen meg kell menteni. Groteszk mesék, egyszerű cselekmény. Néha szép, néha furcsa, a nyelvhasználatról se tudom eldönteni, hogy végső soron bosszant vagy szórakoztat. A végére megszerettem. De ahogy egy ismerősöm mondaná, mintha a szerző nem döntötte volna el, hogy milyen korosztálynak szól a könyv. A mesék története sokszor egy óvodás gyerek logikáját, látásmódját igyekszik követni, a cselekmény egyszerűsége miatt is mintha maximum 6-8 éves gyerekeknek szólna, ugyanakkor egyértelműen felnőtt humora van, nem hiszem, hogy gyerekeknek ez a szöveg túl könnyen olvasható lenne. A nemrég olvasott meseregények, a Fairy Oak meg a Spiderwick Krónikák teljesen lecsupaszított, jellegtelen nyelvezete után ez a másik véglet volt. Szeretlek én, Horgas Béla, de ha egyszer gyerekem lesz, akkor inkább a Kacifánt színre lép című könyvet adom a kezébe, meg az Egyik fülem sós-t De különben élveztem, szeretem Horgas Béla verseit is, meg a „Horgas mitológiát”, hogy egy-egy, történetében merőben különböző könyvben újra és újra utalást tesz figurákra, kialakított világa van, és beleépít Petőfi verset, dzsömbliket is.

Amrita I>!

A moly komoly, a por szitál, a naftalin árad, a tigris támad, tart a vadászat: porra, molyra, mondom, komolyra fordul most az ügy!

Kapcsolódó szócikkek: moly
Amrita I>!

Gömb a csönd, magja gyöngy, cseng a hang… mit beszél? Itt a tél? Gyöngy a csönd, hangja gömb, magja méz, nyelve réz, héja vas, tükre tűz… Cseng a hang… Bronz harang!

Amrita I>!

Megmondom neked, mi a szél:
hosszú derekú ing a szél.

Megmondom neked, mit csinál,
rágyújt egy dalra, úgy pipál.

Megmondom neked, merre jár,
fenyőfák csúcsán sétikál.

[…]

Megmondom neked, boszorkány,
nyakadba csördít hat orkán.

Megmondom neked, rád rivall,
hajad kitépi hét vihar.

[…]

Söprű surran, tűz lobog,
Csuklanak a démonok!

Amrita I>!

– Kata, belevágtam valamibe, és most…
– És most bajba jutottál! Ez vagy te, Széltoló! Belevágsz és bajba jutsz.