Füttyszó ​a sötétben 3 csillagozás

Hollós Korvin Lajos: Füttyszó a sötétben Hollós Korvin Lajos: Füttyszó a sötétben

Versekkel ​kezdtem, versekkel is fogom befejezni – mondta Hollós Korvin Lajos, aki a prózát s a drámát is erőteljesen művelte pályafutása folyamán, de mindennek alapja és kerete mégis a költészet volt számára.
Füttyszó a sötétben, félelmei ellen? Toborzó kürt egy osztály, egy ország javára? Játék? Melyiket higgyük el Hollós Korvin Lajosnak költészete meghatározásai közül?
A teljes pályaképben mindegyik igaz, és egymást szolgálja. Egyéni érzés a közéleti témát, társadalmi háttér a személyes élményt, s a költői megformálás élvezete, mint holmi magasrendű játéké, a művészi hatást. Az egész végül abban a zengzetben egyesül, ami a küldetése volt, amit csak ő dalolhatott el, s így senki más.
Mit tartalmaz ez így? Egy szenvedélyes forradalmár életrajzát, melyben az ország politikai, társadalmi viszonyainak alakulása, fejlődése is tükröződik, a 20-as évektől a 60-asokig. A mesterkéltségtől mindig őrizkedve, de míves gonddal kidolgozottan a műfajok széles skáláját,… (tovább)

Magvető, Budapest, 1974
462 oldal · keménytáblás
Szépirodalmi, Budapest, 1965
226 oldal · keménytáblás

Hollós Korvin Lajos: Füttyszó a sötétben

Akikkel az iskolai oktatás nem utáltatta meg egy életre a verseket, azok a magyar költészet káprázatos bőségéből válogathatnak. Talán emiatt is vannak olyan alkotók, akikre kevesebb figyelem jut, vagy majdnem teljesen ismeretlenek. Hollós Korvin Lajost a „hivatalos irodalomtörténet” nem jegyzi nagy költőink között, sőt, az elmúlt 25 évben mindent megtettek azért, hogy még véletlenül se találkozhasson senki a könyveivel (kivéve az antikváriumokban molyolókat). Ez az 1974-ben megjelent kötet alapos válogatás, és elolvasva úgy gondolom, hogy a huszadik század egyik legnagyobb magyar költőjét ismerhettem meg. Versei mind formájukban, mind tartalmukban nagyszerűek, alig volt pár olyan, leginkább korai darab, ami kevésbé tetszett volna. Intelligencia, gyilkos humor, emberség. Megvetette azokat, akik előnyökért a mindenkori hatalomhoz törleszkedtek, a gondolkodni képes és hajlandó embereknek szólnak a versei, és ezért ma is döbbenetesen aktuális és friss életműve. Azok közé a könyvek közé tartozik, amelyeket rendszeresen előveszek egy kis olvasgatásra, lélekápolásra.

Torrente>!
Hollós Korvin Lajos: Füttyszó a sötétben

Méltatlanul hanyagolt költő, helye a legnagyobbak mellett van!
Ez a könyve jó keresztmetszete művészetének, sok-sok remek verssel és nagyon kevés nem annyira jóval.
Abszolút kedvencem, pedig versei témái általában nem a saját életemből visszaköszönő emlékek – szerencsére!

Aki nevette pusztulásunk,
sohase sírjon eleget!
Aki börtönbe zárt, ne lásson
szabad mezőt és tág eget!
Aki megölte az anyánkat,
ne éljen többé gondtalan!
Aki elvette a hazánkat,
halálig legyen hontalan!

A népbírákhoz (185. oldal)

Merengve emlékirataidon,
meaculpázva szánom vétkemet:
míg meg nem írtad, hogy sas vagy, bizony
harminc éven át lúdnak néztelek.

Egy memoár olvastán (283. oldal)

Bolondkandúr>!

Azt szomjazom, azt a huszonkét évet,
a szép, de való-sohse-voltat,
mit ilyen s amolyan béklyóba verő,
torz rendszerek elraboltak.
Sivatag szomj, holtig fojtogató,
már semmi, de semmi sem olthat…
Ó, mily sötét korom volt!

Szomjúság (214. oldal)

Bolondkandúr>!

Azért még sohsem emésztett a bánat,
mely szerv tekint majd saját halottjának.
Csak egy a gondom amióta élek:
ki tekint végre saját élőjének?

Sóhaj (285. oldal)

Ha láthatatlan közelednél,
arcod akkor is felismerném.

Ha némán, mint leszálló alkonyat
akkor is hallanám a hangodat.

S ha ujjam hegyét sem érintenéd,
érezném úgy is kezed melegét.

Ha láthatatlan... (414. oldal)