Az ​orchideák bolygója 68 csillagozás

Herbert W. Franke: Az orchideák bolygója Herbert W. Franke: Az orchideák bolygója Herbert W. Franke: Az orchideák bolygója

Expedíció érkezik a Földről egy távoli bolygóra. A földiek két csoportra válva igyekeznek megismerni a bolygó titkait. Értelmes lények alkotásaira bukkannak: a különös romvárosban középkori lovagi torna szellemképei tűnnek szemük elé és rejtélyes működésű lebegő járművek viszik őket ismeretlen rendeltetésű épületekbe. De értelmes lények helyett mindenfelé csak automata gyárakat és gépeket találnak.
A logikának ellentmondani látszó, képtelen, meghökkentő és lenyűgözően izgalmas események után két földinek sikerül a bolygó belsejébe hatolni – a hátborzongató gépvilágba, ahol a gépagyak törvényszéke és halálbüntetés vár rájuk. Még megpillantják a titokzatos „orchideákat”…
… és váratlan, igazi fantasztikus fordulattal minden hirtelen a helyére kerül és rendeződik

Eredeti cím: Der Orchideenkäfig

Eredeti megjelenés éve: 1961

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Phoenix Science Fiction & Fantasy Phoenix Könyvek, Hajja & Fiai

Phoenix Könyvek, Debrecen, 1993
188 oldal · puhatáblás · ISBN: 9634757123 · Fordította: Simóné Avarosy Éva
Táncsics, Budapest, 1970
196 oldal · keménytáblás · Fordította: Avarosy Éva · Illusztrálta: Hegedüs István
Művelt nép / Táncsics, Budapest, 1970

Ananiila>!
Herbert W. Franke: Az orchideák bolygója

Ez volt az utolsó olvasmányom 2020-ban, és basszus, hogy lehet ennyire aktuális ez az 1961-ben írt könyv? Akkor még sehol nem volt az a technológia, mint most, mégis az író nagyon jól eltalált egy lehetséges jövőképet.
A mondanivalója és alapsztorija zseniális, több film és könyv is lopott belőle szerintem.
Sajnos a megvalósítás korántsem tökéletes, különösen a párbeszédek rettentően suták, és ahhoz képest, hogy rövid vannak benne unalmas részek.
De az alapötlet miatt mégsem tudom lepontozni.

pwz I>!
Herbert W. Franke: Az orchideák bolygója

Azt tudtam, hogy érdekes lesz, hiszen a hozzászólások és a gyors kommentek biztosítottak róla, hogy jól választottam olvasnivalót! :)
Az eleje – szándékosan „eleje”-t használok – szokványos: idegen bolygón ébred a csapat, aztán indul a felderítés a városban, ami olyan furcsa, olyan Lem-es. Aztán hirtelen vége – azt hittem meghaltak a főszereplők – de az újabb fejezet(ek)ben megint kezdődik/folytatódik minden onnan, ahonnan elindultunk. Na, itt vettem észre, hogy a fejezetek nem is fejezetek, hanem Első kísérlet, majd Második kísérlet, stb. a cím. Aha, kezdtem kapisgálni a dolgot, de a végén azért jól csavarintott még néhányat az író a történeten és a mondanivalón!
Ezt a könyvet a német nyelven alkotó sci-fi írók egyik legjelentősebb képviselője, Herbert Werner Franke még 1961-ben írta. A mai olvasóknak minden bizonnyal nagyon sok film beugrik – mint ahogy be is ugrott pl. @Hatodik_Alabardos-nak is ;)! – erről a könyvről. Joggal, hiszen 73-ban már angolul is megjelent, így a 80-90-es évek sci-fi/fantasy filmjei bátran merítettek ebből az alapanyagból. Népszerűségét jelzi, hogy 1976-ban még magyar TV-játék is készült belőle, olyan – akkor még fiatal – színészekkel, mint pl. Venczel Vera, Kovács István, Egri Márta, Harsányi Gábor, Benkő Péter… :D Az már más kérdés, hogy az akkori TV-kritika nagyon lehúzta a magyar megvalósítást. Később viszont Hollywood nem egy kasszasikert kreált ebből a világból… :)! Az utolsó két oldal, az Utójáték jól helyretesz, ha addig nem jöttél még volna rá a események kulcsára. ;)
Akkor, 61-ben ez nagyon ütött, ma már a filmes és könyves „előképzettségünknek” hála, talán gyorsabban megy a felismerés…
Érdekes, Fukuyama könyveiben és Huntingtonnál is előjön a társadalom fejlettségének foka. Itt is valami hasonlóról szól a történet, persze, sci-fi keretek között. De egy fizikát, matematikát, kémiát, pszichológiát és filozófiát tanult tudóstól, aki érdeklődik a jövőkutatás, a barlangtan, a számítógépes grafika és a digitális művészet iránt, ráadásul könyveket, sőt sci-fi könyveket írt, ez lehet a minimum ;)! És ezeket a dolgokat bele is rakta, ahogy azt kell :D!

Párduc50 P>!
Herbert W. Franke: Az orchideák bolygója

Ifjúkorom egyik első olvasmánya volt Az orchideák bolygója. Klasszikus SF, disztópikus jövőképpel. Ma már egy kicsit avittas eszközökkel dolgozott az osztrák író, de az irány jó volt. Most, 50 évvel később közelebb kerültünk az általa vázolt jövőképhez, mint akkor voltunk. Reméljük végül elkerüljük valahogy, bár, ez még nem a mi korosztályunk problémája.

regulat>!
Herbert W. Franke: Az orchideák bolygója

Jó, hogy a sci-fi végig megmarad. Mert bizony Franke úr nem adta alább mint, hogy a történet végét legalább háromszor megcsavarja, és megírja a… (na most, ha megmondom melyik film, akkor mindent megmondok) khmmm alapötletét.
Mert az addig rendben van, hogy két csapat érkezik egy földhöz hasonló bolygóra. Versenyeznek. Az nyer, aki megtalálja a bolygó legmagasabb rendű életformáját…
…de csak gépeket találnak.
De akkor, hova lett az alkotó?

Táncsics, Budapest, 1970
Valentine_Wiggin>!
Herbert W. Franke: Az orchideák bolygója

Nyomasztó könyv, amivel végeztem, és hirtelen nem tudtam, mire kellene gondolnom. Egyszerűen volt egy olyan zavart, keserű érzésem, amivel nem tudtam mit kezdeni. Át akartam gondolni az olvasottakat, párhuzamokat vonni… és közben inkább hagyni az egész történetet.
A karakterek nem fogtak meg. Nem lehetett velük azonosulni, és nem is kellett, mert az egész nem róluk szólt. A regény elejétől nyomasztó volt a hangulat, és ez nem változott. Nem történt semmi olyasmi, amiről el tudtam volna mondani: „Na, igen, ez okozza, hogy görcsbe rándult gyomorral olvasok!” mégis megtörtént. Faltam az oldalakat, rossz előérzettel, folyamatosan várva, hová fog kifutni ez az egész. Aztán elértem a végére, a többszörös csavarhoz, ahol egyik zseniális ötlettől átvezetés nélkül haladtunk a másikig, anélkül, hogy kaptam volna időt feldolgozni, hogy mi, miért, hogyan történik… de ennek, utólag örülök. Mert biztos nem hagyott volna ekkora nyomot, és nem ennyire sokkos állapotban teszem le a kötetet, ha kapok időt. Így viszont elolvastam az utolsó mondatokat, és ránéztem az ablakban lévő orchideára. Aztán nekiálltam újra átgondolni az olvasottakat.
És végül, végső konklúzióként mit mondhatnék… mivel már megjegyezték, hogy melyik film alapötletét adta a könyv, a fő csavarra számítottam valamennyire. És nem tudom, hogy érte el az író, de mégis gyakorolt rám hatást, ott és úgy leírva. Végig voltak sejtéseim, minden kérdésre megalkottam a saját válaszaimat, végül mégis hatásos, sokkoló, letaglózó élményt nyújtott megtudni az igazságot. El kell olvasni egyszer az életben.
Részletesebb kifejtés a blogomon: https://todaywiggin.blogspot.com/2020/05/regi-emlekek-a…

jezsek P>!
Herbert W. Franke: Az orchideák bolygója

El tudom képzelni, hogy megjelenése idején ez a könyv az ötleteivel nagyot ütött. Ma már edzettebbek vagyunk könyves és filmes élményeink miatt, de még most is, hogy nagyjából mindkét rejtélyre rájöttem (a második, nagyobb rejtélyre a cím vezetett rá), és a meglepetés ereje nem volt túl nagy, mégis szórakoztató volt és letehetetlen. A vége csavar is nagyon jó volt, szerencsére ezt már nem írta túl az író (amit itt-ott éreztem, különösen a Város leírásánál).

Noro P>!
Herbert W. Franke: Az orchideák bolygója

Zseniális novellát lehetett volna írni ebből az anyagból. Sajnos ehhez a könyv háromnegyedét helyből ki kellett volna húzni. Céltalan szereplők ugrálnak ide-oda egy alaposan leírt, mégis jobbára érdektelen világban, így a végeredmény inkább fárasztó, mint izgalmas. Ez nagy részben talán annak is köszönhető, hogy a főhős számára is értelmezhetetlen funkciójú, hangulati-érzelmi értékkel nem bíró tájak és tárgyak leírása inkább vizuális, mint irodalmi „műfaj”. Persze a hard sci-finek ezen is át kellett esnie, nyilvánvaló okokból, de én speciel örülök, hogy mára ezen már túlléptünk.

Tüncsimüncsi>!
Herbert W. Franke: Az orchideák bolygója

Sajnos ebben csalódnom kellett. Nem hozta azt a színvonalat, ami elvárható egy jó sci-fitől. Nem azt mondom, hogy unalmas, de nincs meg benne az a pörgés, a dolgok végére járás és a karakterek kidolgozása sem tökéletes. Bizonyára az is közrejátszik, hogy 1961-es megjelenésű könyvről beszélek. Azóta sokat változtak az elvárások.
Nem volt benne kihívást, a figyelmemet nem kötötte el teljes mértékig.
Az események alakulásában nem volt igazi meglepetés. Egyszerűen ki lehetett találni a rejtélyeket.

Amethyst >!
Herbert W. Franke: Az orchideák bolygója

Szerintem ez a történet és történetvégi csattanó sokkal jobban működött volna egy terjengősebb novellaként, mintsem regényként. Szörnyen eluntam magamat a mű első háromnegyedén, és igazából a bírósági tárgyalás volt az a pont, ahol először csillant fel a szemem. Egészen addig irreálisan gyerekes karakterek randalírozását láthattam egy ismeretlen bolygón, akik párbeszédeiből és interakcióiból szinte semmi sem derült ki arra vonatkozóan, hogy a technikai fejlettségen túl mégis miféle társadalmi berendezkedésből származnak – egyedül a csajnak volt egy „talán ideje lenne engedélyeztetni a kapcsolatunkat” típusú elszólása, ami ugyan sejtet egy elidegenedett, netalántán diktatórikus közeget, de a végére se kaptam semmi konkrétumot. Kár.
Nem mondanám, hogy tetszett, de minimálisan fenntartotta az érdeklődésemet ama dilemma pedzegetése, hogy a végéig nem lehettem biztos abban, mennyi igaz abból, amit olvasok – néhol bolygóközi kalandoroknak tetszettek az emberi szereplők, néhol virtuális valóságra hajazott a környezet, de egyik megoldás mellett sem tudtam letenni a voksomat egészen a legvégéig. Ez nem volt egy rossz húzás – főként, ha a mű keletkezésének idejét vesszük tagadhatatlan, hogy pár dolgot előrevetített. De a tálalása nem volt az igazi. A bírósági tárgyaláson is hamar túllendültünk, és sajnos az „orchideák” valódi funkciója sem ért meglepetésként, pedig alighanem ezt a fordulatot szánta a szerző a mű igazi katarzisának.
E felett a történet felett alighanem a kelleténél jobban eljárt az idő. Akadnak erényei, de túlságosan a mű vége felé összpontosulnak, s ha nem vagyok ennyire türelmes olvasója, egész biztosan félbehagytam volna, így is alaposan megszenvedtem vele. Ha nem tartalmazott volna pár igazán magvas gondolatot az ember túlfejlődéséről, és nem vetíti előre a virtuális valóságot, valamint nem írja meg ilyen élvezetesen egy emberek és robotok közti, életre-halálra menő vitát, jóval kevesebb csillaggal jutalmaztam volna.

Uzsonna >!
Herbert W. Franke: Az orchideák bolygója

Valamikor gimis koromban olvastam. Arra emlékszem belőle, hogy igen meghökkentő, döbbenetes élmény volt számomra.

csartak P>!

Mindig roppant izgalmas, amikor egy idegen bolygón működni kezd a tudat. Mintegy adott jelre kezd összeállni a kép, az egyik részlet a másik után bontakozik ki a semmiből, illeszkednek – néha lágy hullámokban, néha keményen, egy csapásra. Mindezt bizsergő várakozás itatja át, valami elképzelhetetlenre: talán emberfelettien hatalmasra, talán gyilkosan borzalmasra.

Gerel>!

Egy pillanatra irigységet érzett, a töprengő értelem irigységét a boldogító együgyűséggel szemben.

B_Petra>!

– Nem is olyan bizonytalanok – mondta Al. – Sőt, azt hiszem, meglehetősen könnyen áttekinthetők, ha az ember megtalálja a kulcsot hozzájuk, ha az ember megérti őket, ha a mechanizmust nem is, de a viselkedésüket. Persze azért… – hangja elhalkult és elhallgatott. – Azt akarod mondani, hogy egyszerű előírásokhoz tartják magukat, talán olyanokhoz, mint a négy klasszikus robottörvény? Idézte: „Egy: A robotnak óvnia kell az embert, és meg kell akadályoznia, hogy akár egyetlen ember is megsérüljön. Kettő: A robot engedelmeskedni tartozik az embernek Három: A robotnak ügyelnie kell, hogy őt magát ne érje károsodás. Négy: A robotnak úgy kell viselkednie, hogy környezetében a lehető legkevesebb rombolás mehessen végbe.”
…..
Meggyőződésem, hogy bárhol építenek is, vagy fognak ezután építeni automatákat, azoknak mindig engedelmeskedniük kell ilyesféle szabályoknak. Aki képes megépíteni őket, elég értelmes ahhoz is, hogy megvédje magát tőlük. De éppen ezzel összefüggésben adódik fel egy csomó kérdés. Mi lesz,ha a lények, akik a robotokat építették, kihaltak? Képesek a robotok önállóan megváltoztatni programjukat? És egyáltalán mik itt a robot-alaptörvények? Elképzelhető, hogy e bolygó lakóinak más etikai értékrendjük volt, mint nekünk. Hogy csak egyetlen példát mondjak: a mi első és második törvényünk közé beiktathattak egyet, amely minden élőlényt megvéd. – Azt nem hiszem – vetette közbe René –, hiszen nyilvánvalóan kiirtottak minden állatot. – Lehetséges – vágta rá Al, de nem merült bele a témába. – Végül az is lehet, hogy a miénknél bonyolultabb törvényrendszerük volt. De hát úgy gondolom, hogy ez egyáltalán nem fontos, hiszen elvileg annak sem lehetett más célja, mint az, hogy az automatáknak óvniuk kellett alkotóikat, engedelmeskedniük kellett nekik, és hogy sem önmagukban, sem semmi másban nem tehettek kárt. Most jön azonban az, ami nem világos előttem: vajon mennyire különbözünk mi ennek a bolygónak az értelmes lényeitől? Vagy másképp megfogalmazva: vajon a robotmechanizmus elismer-e bennünket urainak? Aztán van még egy másik kézenfekvő lehetőség: robotoknak, hogy ne mondjam, kollégáinak is tekinthet bennünket.

sirszalhasogato P>!

Mindketten olyan izgatottak lettek, mintha valami óriási győzelmet arattak volna. Bizakodó hangulatban fordultak ismét a szeizmográfhoz.
– Mit mond a görbe?
– Egy dolog bizonyos: lent, körülbelül két kilométer mélységben fekszik egy visszaverő réteg… […] Pontosan nem tudom, mert nem ismerem a hang terjedési sebességét a csillapítórétegben, de ahogy mondtam, nagyjából a régi völgy aljának szintjével lehet azonos mélységben, azzal a szinttel tehát, ahol a különös bejáratot találtuk.

140-141. oldal (Táncsics, 1970)

sirszalhasogato P>!

Itt lehetőség volna, mégpedig csodálatos lehetőség, hogy egy kicsivel többet tudjunk meg arról, mi megy végbe rajtunk kívül a világban. Persze sohasem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a dolgok a valóságban is olyanok-e, amilyeneknek mi átéljük őket, hiszen nekünk mindig hullámokra, rezgésekre, impulzusokra van szükségünk ahhoz, hogy lássunk, halljunk, tapintsunk, ezt a gátat nem törhetjük át. Módunkban áll azonban más irányban kutatni. Az egészet talán sohasem fogjuk megérteni, de az összefüggéseket igen. Számunkra az abszolút nem létezik, lehet, hogy nem is egyéb vágyálomnál, fikció, de léteznek az összefüggések; nekünk ezekben az összefüggésekben van a valóság.

95-96. oldal (Táncsics, 1970)