Salvador ​és Gala Dalí 4 csillagozás

Herbert Genzmer: Salvador és Gala Dalí

Gala – Dalí tökéletes ellentéte, mikor 1929-ben a festő falujában, Cadaquésban megismerkednek. A nő úgy harmincas éveinek derekán jár, lénye lehengerlő, elsöprő, agresszív. Dalíval ketten csakugyan eszményi párost alkothatnak majd, mert tökéletesen kiegészítik egymást: Gala a művésznek az első pillanattól megadhatja, ami kell neki, és viszont, Dalí beteljesítheti a nő életének három fő-fő vágyát: szépség, hatalom és gazdagság. Dalí megtalálta „élete nőjét”, önmaga tökéletes ellentétét. Amikor meglátja, így kiált: „Itt egy fantasztikus nő! Egy világot adnék érte, hogy meghódíthassam!”

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Híres párok Glória

Glória, Budapest, 2000
168 oldal · ISBN: 9639283193 · Fordította: Tandori Dezső

akire>!
Herbert Genzmer: Salvador és Gala Dalí

Utólag azt mondom, szerettem volna kevesebbet megtudni a szürrealisták szexuális szokásairól. Eisenstein szerintem csak szimplán kiröhögte volna őket, ha találkozik velük európai körútján. Viszont ők halálosan komolyan vették magukat – a önmaguk ki- és megtalálása furcsa utakra vezette a kompániát. …és habár az Éluardtól (és lányától) menekülő Gala végülis nem Salvador Dali mellett fejezte be életét (a festő is új szeretőre talált végül Amanda Lear személyében), azért mégis nagy találkozás volt ez, amelyről híven beszél a Figueresben található Dalí Múzeum, ahol engem is megérintett a varázslat. …és különben is, lehet, hogy csak Herbert Genzmernek, e könyv írójának szaladt el a (szürreális) fantáziája. Ha Dalíra hagyatkozunk, ő szűzként és szexistennőként is szerette kedvesét.

ludovika>!

Nyílik hevesen az ajtó, beront Benjamin Péret, láthatóan feldúlt és zihált. Bejárta fél Párizst, papokat keresett, akiket szidalmazhat, netán el is páholhat. Mert ő meg akarja mutatni ezeknek – és egy kis botrány se ártana, bekerülne a lapokba a dolog, a csoport ebből csak profitálhatna. Íme, a szürrealisták és az ő piár-igények.

ludovika>!

Posztumusz erotika egy – testközeli ellenséggel.

ludovika>!

A Gala-előtti Dalí számára a nők titokzatos és izgató teremtények, és ő – mindig a kéjleső, hagyja, népesítsék be a képzeletét, de hozzájuk érni: azt nem.