A ​tékozló fiú hazatérése 10 csillagozás

Egy hazatalálás története
Henri J. M. Nouwen: A tékozló fiú hazatérése

A ​tékozló fiú hazatérése egyike a Szentírás azon történeteinek, amelyekben Jézus Isten országának az evilági gondolkodástól eltérő törvényeiről szól. A példázat súlyos kérdéseket vet fel. Miért fogadja kitörő örömmel és nagy lakomával az apa hazatérő fiát, aki kikérte, majd eltékozolta örökrészét? Van-e magyarázat a fiú tettére, helyénvaló-e a megbocsátás? Jogosan neheztel-e a nagyobbik, a „jó” fiú, aki úgy érzi, hogy még sosem kapott ennyit, pedig mindig apja kedvében járt? Rembrandt élete végén, mintegy élettapasztalatainak esszenciájaként vitte vászonra a történetet, zseniális remekművet alkotva.
Henri J. M. Nouwen (1932--1996) a múlt század egyik jelentős katolikus szerzője. Életének válságos időszakában talált rá a festményre, ami rendkívüli hatást tett rá, és utána éveken át egy mély felismerésekhez vezető folyamat katalizátoraként működött benne. Ezeket osztja meg velünk A tékozló fiú hazatérése című, legismertebb művében. Saját és Rembrandt életének példájával… (tovább)

Ursus Libris, Budapest, 2001
194 oldal · ISBN: 9630085801 · Fordította: Balázs Katalin

Henri J. M. Nouwen: A tékozló fiú hazatérése Egy hazatalálás története

Ezt a könyvet minimum egyszer egy évben újra fogom olvasni. (Például a nagyböjti elcsendesedés kiváló alkalom rá, miként most is). Megtisztítja az Istenképünket, ami, sajnos, nekem is gyógyításra szorul. Keresztényeknek kötelező darab, nem keresztényeknek erősen ajánlott.

Henri J. M. Nouwen: A tékozló fiú hazatérése Egy hazatalálás története

valóban olyan olvasmány, amelyet nem elég egyszer elolvasni. A szöveg befogadása, értelmezése attól is függ, hogy életünknek éppen melyik korszakában járunk; a tékozló fiú vagyunk-e, vagy az idősebb testvér, vagy netán már eljutottunk az atyaságig…

Ceri>!

Henri J. M. Nouwen: A tékozló fiú hazatérése Egy hazatalálás története

Henry Nouwen egyik barátjának szobájában látta meg A tékozló fiú hazatérése című Rembradt-festmény részletéről készült posztert, ami olyan nagy hatással volt rá, hogy komolyabban elkezdett foglalkozni a tékozló fiú történetével és magával a festménnyel. Szentpétervárra is elutazott, hogy az Ermitázsban az eredeti művet is láthassa. Itt több órán át elmélkedett a festmény előtt, még egy külön széket is behoztak neki, hogy a fényviszonyok változásakor a megfelelő helyre ülhessen.
A példabeszéddel kapcsolatos elmélkedés mellett tulajdonképpen egy művészettörténeti elemzést is kapunk, sok apró, de lényeges részletre hívja fel a figyelmet a képen, ami a bibliai történet megértéséhez is közelebb visz bennünket, és Rembrandt küzdelmes életéről és lelki hazatéréséről is megtudunk egy s mást. (Nagyon jó, hogy közben folyamatosan nézhetjük a borítón a festményt.)
A könyv három fő részre oszlik: a tékozló fiúval, az idősebb testvérrel és az apával foglalkozik egy-egy fejezet. Ez a három fejezet egyben annak a lelki utazásnak a három szakasza, amelyen a szerző végigvezet bennünket. Saját életének eseményein keresztül és valóban őszinte gondolatokkal mutatja be, hogy bizonyos életszakaszokban a példabeszéd különböző hőseivel azonosulhatunk. Ő maga is sokfelé járt a világban, mégis elveszettnek érezte magát, és haza akart térni, mint a tékozló fiú. De rájött arra is, hogy az, hogy mindvégig kötelességtudó életet élt, időnként ugyanolyan önelégültté és féltékennyé tette, mint az idősebb fiút.
A legújszerűbb gondolata szerintem az, hogy nem csak a két fiúval azonosulhatunk, hanem hasonlóvá kell válnunk az apához is, ugyanolyan együttérzéssel és önzetlen szeretettel fordulni másokhoz, mint az apa mindkét fiához. „Legyetek hát irgalmasok, amint Atyátok is irgalmas.” (Lk 6,36)

Wunderlich>!

…az igazi bűn megtagadni Isten irántam érzett eredendő szeretetét, és nem venni tudomást eredendő jóságomról. Mert, ha nem tartok igényt erre az eredendő szeretetre és jóságra, akkor elvesztem a kapcsolatot valódi önmagammal, és pusztító keresésbe fogok a nem megfelelő emberek között a nem megfelelő helyen, hogy megleljem azt, amit csak Atyám házában találhatok meg.

elizabennet>!

Elhivatottság kérdése. Elhívás, hogy lépjek be lényem benső szentélyébe, amelyet Isten lakhelyéül választott. Az egyetlen út, amely arra a helyre vezet: az ima, a szakadatlan ima. A sok küzdelem és fájdalom megtisztíthatja az utat, de bizonyos vagyok abban, hogy csak a szüntelen ima teszi lehetővé, hogy belépjek.

Wunderlich>!

A világ szeretete feltételes, és mindig is az lesz. Amíg igazi önmagamat a feltételhez kötött szeretet világában próbálom megtalálni, addig mindig lépre megyek – próbálkozom, kudarcot vallok, majd újra próbálkozom. Olyan világ ez, mely újratermeli a függőségeket, mert amit kínál az nem elégítheti ki szívem legmélyebb vágyakozását.

elizabennet>!

Az otthon a lényem középpontja, ahol hallom a hangot, mely azt mondja: „Te vagy az én szeretett fiam, akiben kedvem telik” … A hit az az alapvető bizalom, hogy az otthon mindig is itt volt, és itt is lesz mindörökké. A tékozló fiú vállán nyugvó, megcsontosodott apai kezek az örök isteni áldást közvetítik: „Te vagy az én fiam, akiben kedvem telik.”

Szent_Habakuk IP>!

A hitben való előrelépés mindig olyan szeretetet jelent, amelyben nem várom el, hogy viszontszeressenek; anélkül adok, hogy kapni szeretnék; anélkül hívok meg valakit, hogy visszahívást remélnék; s anélkül ölelek valakit, hogy ölelést kérnék. Minden alkalommal, amikor egy kis előrelépést teszek, megpillantom azt, aki felém szalad és meghív örömébe, abba az örömbe, amelyben nemcsak magamat találom meg, hanem testvéreimet is.

110

Szent_Habakuk IP>!

Akik megismerték Isten örömét, azok nem tagadják a sötétség létezését, de azt választják, hogy nem élnek benne. Meggyőződésük, hogy a sötétségben világító fényben jobban lehet bízni, mint magában a sötétségben, és hogy kicsinyke kis fény sok sötétséget elűzhet. Megmutatják egymásnak az itt-ott felvillanó fényeket, és emlékeztetik egymást arra, hogy ezek rávilágítanak Isten rejtett, de valóságos jelenlétére. Felfedezik, hogy vannak emberek, akik gyógyítják egymás sebeit, megbocsátják egymás vétségeit, megosztják egymással vagyonukat, ápolják a közösség szellemét, megünneplik az ajándékokat, amelyeket kaptak, és úgy élnek, hogy egyfolytában Isten dicsőségének teljes megnyilvánulását várják.

145

Wunderlich>!

Az otthon elhagyása tehát sokkal több, mint időhöz és térhez kötött történelmi esemény. Megtagadása annak a szellemi valóságnak, hogy lényem minden részével Istenhez tartozom, hogy Isten örök ölelése biztonságában tart engem, hogy Isten valóban a tenyerére rajzolt, és kezének árnyékában rejtegetett. A távozás annak az igazságnak a megtagadása, hogy Isten 'titokban alkotott meg engem, a föld mélységeiben formázott, és anyám méhében szőtte testem". Ha az otthont elhagyjuk, akkor úgy élünk, mintha még nem lenne otthonunk, és nyakunkba kellene vennünk a világot, hogy otthonra leljünk.

51.-52. old.

Wunderlich>!

Mindig elhagyom az otthonom, amikor elveszítem a hitemet abban a hangban, mely szeretett Fiának hív, és követem azokat a hangokat, melyek számtalan utat és módot kínálnak arra, hogyan nyerhetném el a hőn áhított szeretetet.

54.-55.old.

Wunderlich>!

A tékozló fiú „Nem!”-je Ádám eredendő lázadását visszhangozza: Isten visszautasítását, kinek szeretetéből teremtettünk, és kinek szeretete tart minket életben. Ez a lázadás űz ki engem a Paradicsomból, ez teszi elérhetetlenné az élet fáját. Ezzel a lázadással elherdálom magam a „távoli országban”.

Wunderlich>!

Annyira szeretnek engem, hogy szabadon elhagyhatom az otthonom. Az áldás kezdettől fogva jelen van. Én elhagytam, újból és újból elhagyom, de az Atya mindig tárt karokkal vár vissza, és újból fülembe súgja. „Te vagy az én szeretett Fiam, akiben kedvem telik”.