!

Az erkölcsi normák felbomlása – Etikai kérdések Kosztolányi Dezső munkásságában 2 csillagozás

Heller Ágnes: Az erkölcsi normák felbomlása – Etikai kérdések Kosztolányi Dezső munkásságában

melvin

Heller Ágnes erkölcsi normákról értekezik, önmagában is érdekes. Mindenki döntse el maga, mennyit lehet adni egy filozófus szavára, aki 60 évesen, 1989. okt. 23. reggelén arra ébredt, hogy ő valamit rosszul csinált, de most már pártatlan gondolkodó, elhatárolódik hát néhány „ciki” munkájától, illetve néhányat durván meghúzva újra kiad. Mint nemrég kiderült, 56 után korábbi barátaitól és Lukács Györgytől határolódott el, akkor azt bizonyítva, h ő marxista filozófus. Mindegy, nem érdekes, csak vidéki bunkók feszegetnek ilyesmit, már úgyis régen volt :)

De ennek a könyvnek a történeti jelentőségét jegyezzük azért fel. Hogy ki mennyire gondolja jelentős és jó írónak Kosztolányit, a moly.hu – ha nem is reprezentatívan – jól érzékelteti. Kéretik tehát megjegyezni, h jórészt Heller e munkája tette partvonalra 1989-ig Kosztolányit, akinek műveit cenzúrázták is egyébiránt. Heller metamorfózisa után nem vállalta „Az erkölcsi normák felbomlását”. Mi azért hallottuk az erdőben kidőlő fa hangját.

Pável P

[jellemgyengesége,] gyengeségérzet[e] sodorta a l’art pour l’art felé.… Kosztolányi kétségtelenül gyűlölte a polgári társadalmat. … Itt csak a proletariátus irányában lehetett volna kiutat találni. S éppen ezen az úton torpan meg Kosztolányi.”

21.

Pável P

…nem tud semmi mást, semmi pozitívat az elvetett és gyűlölt kapitalizmussal szembeállítani… Eladta újságíró-tollát…

27-32.

Pável P

Prófétikus erővel bontakozik ki előttünk a fasiszta barbarizmus képe. Kosztolányi ekkor még nem tudta, mi a fasizmus, de végiggondolva az erkölcsi relativizmus gyakorlatát, egy olyan politikai nihilizmus körvonalát vetíti előre, melyet majd a fasiszta >rend< valósít meg.

47. (a Néró.. kapcsán)

Ha tetszett ez a könyv, akkor ezeket is olvasd el