Talált ​gyerek 9 csillagozás

Hector Malot: Talált gyerek

Kapi ​kutya, Ficsúr majom, a jó Barberin mama, a hosszú fehér szakállú signor Vitalis, a néma kis Lise, Mattia, a kis muzsikus, és persze a talált gyerek, a bátor Rémi alakját soha nem felejti, aki valaha is olvasta történetüket. A francia gyerekek sokadik generációja fedezi fel boldogan újra és újra Hector Malot klasszikus ifjúsági regényét, az 1878-ban megjelent Talált gyereket.
Malot különös mesemondó képessége, az elesettek iránt érzett gyöngédsége gyermeket, felnőttet egyaránt rabul ejt, s miközben Rémit és barátait elkísérjük vándorútjukon, észrevétlenül megismerkedhetünk szinte egész Franciaországgal.
A regény, melyről Mauriac is írt emlékirataiban, melyen Sartre saját bevallása szerint megtanult olvasni, egy 2004-es felmérés szerint Franciaországban a 100 legnépszerűbb könyv listáján a 15. helyen áll. Két-három évenként új kiadásban jelenik meg, 80 nyelvre lefordították, tizenkét alkalommal megfilmesítették, legutóbb 2000-ben, amikor is Vitalis szerepét Pierre… (tovább)

Elhagyottan címmel is megjelent.

Eredeti cím: Sans famille

Eredeti megjelenés éve: 1878

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Ifjúsági könyvek Holnap

Holnap, Budapest, 2012
384 oldal · ISBN: 9789633490204 · Fordította: Morvay Zsuzsa

palastim>!
Hector Malot: Talált gyerek

Lányomnak olvastam esti meseként (11-12 éves). Szerintem már tízéves kortól simán mehet. Számomra Móra Ferenc köteteit idézte fel. Sokan mondják hogy a Kincskereső Kisködmön mennyire nem alsósoknak való kötelező olvasmány, szerint ez helyettesíthetné, csak ugye ez nem magyar szerző műve. (Gondolom ez is szempont volt anno, amikor kitalálták milyen kötelezők legyenek.)

A regény végigkalauzol Franciország vidékein, szép leírások vannak benne, de nem túl tömények, hogy a kisebbek is élvezhessék. A történet fordulatos volt, többször két fejezetet is kellett olvasnom, mert azt kérte a lányom, hogy még ne itt hagyjam abba…
Nem tudom született-e belőle film, szerintem simán készülhetne belőle az is!

Azoknak ajánlom, akik már megcsömörlöttek az ilyen-olyan futószalagon nyomtatott naplóktól. Azoknak, akik erkölcsi mondanivalót is szeretnének egy regénybe, nemcsak öncélú mondathalmazokat. Nincsenek benne telók, laptopok, csini rucik, menő pasik és csajok, de van benne barátság, őszinteség, szeretet, kutyusok, virágok, még egy tehénke is!

Vigyázzatok: minőségi olvasmány az ifjúságnak!

Szép. Emberi. Csodálatos.
Gondolkoztam olvasás közben, mihez hasonlítható: a francia David Cooperfield, vagy a francia Kincskereső kisködmön? Nem, egyik sem. Ez a francia Talált gyerek.
Higgyetek a fülszövegnek és olvassátok el.

XX73>!
Hector Malot: Talált gyerek

Gyerekkoromban nem volt szerencsém ehhez a kedves ifjúsági regényhez. De sebaj, felnőtt fejjel is tetszett. A nyelvezete és a történetvezetése is élvezhető, nem túl ódon. Pörgősebb meséken szocializálódott gyerekek számára is merem ajánlani. Rémi nyolc éves korától egészen hihetetlen kalandokba keveredik. Sok barátot szerez, és talán sorsa is jóra fordul…

Uzsonna>!

A természettudós számára a tehén kérődző állat; a kiránduló szerint mutatós jószág, amint felemeli a fűből harmattól nedves pofáját; a városi gyerek a tejeskávé meg a krémsajt forrását látja benne; a parasztnak azonban ennél sokkal többet és fontosabbat jelent.

Kapcsolódó szócikkek: tehén
Uzsonna>!

Tanulás utáni vágyam felidézte apában a régi időket, amikor minden ebédjén megtakarított két sout, hogy könyveket vásárolhasson, és a szekrényben őrzöttek mellé újakat is hozott nekem Párizsból. Csak úgy találomra választotta ki őket, vagy a címük ígérete alapján, de a könyv az könyv, és ha irányítás híján elég nagy rendetlenséget keltettek is a fejemben, ez később szépen elsimult: a haszontalanja kihullott, ami jó volt bennük, megmaradt, és különben is, minden olvasmányból lehet tanulni valamit.

Kapcsolódó szócikkek: könyv