Minden, ​amit tudni akartál az ex*-ről 7 csillagozás

*egy korábbi házastárs, szerető, kaland vagy „barát”
Heather Belle – Michelle Fiordaliso: Minden, amit tudni akartál az ex*-ről

1969-ben adták ki David Reuben szexológus tabudöntögető könyvét, a Minden, amit tudni akarták a szexről-t. Negyven évvel később a szexről már mindent tudunk, de még mindig gondot okoz: mit tegyünk, ha a szexnek vége, és maradt az ex. Minden, amit tudni akartál az exről segít túlélni a drámát, és megtanít, hogy: – hogyan szerezzük vissza hatalmunkat a destruktív ex felett – ki irányít az exekkel folytatott viszonyban – ha függőségi viszony áll fenn az exszel, hogyan szabaduljunk tőle – hogyan kezeljünk egy szükségszerű kapcsolatot az exszel – hogyan zárjunk le egy kapcsolatot az exszel – hogyan viszonyuljunk társunk exkapcsolatához – praktikus tanácsok az exszel kapcsolatos mindennapi problémákra (beleértve a gyerekeket) – hogyan tanuljuk meg az extől, hogy legközelebb jobban válasszunk. Heather Belle és Michelle Fiordaliso pszichoterapeuták és írók. Szakterületük az exhez fűződő kérdések.

Cor Leonis, Budapest, 2009

Gandhi · Anaïs Nin · Eleanor Roosevelt

Heather Belle – Michelle Fiordaliso: Minden, amit tudni akartál az ex*-ről

Heather Belle – Michelle Fiordaliso: Minden, amit tudni akartál az ex*-ről *egy korábbi házastárs, szerető, kaland vagy „barát”

Ez a könyv sokkal többről szól, mint amennyit a felszínen látunk. Itt ez a két nő, elcsacsognak nekünk hol tudományos, hol női magazinokba illő stílusban mindenféle okosságot arról, miként is érdemes a régi kapcsolatainkkal bánnunk.

Egyszerre volt vicces, elgondolkodtató és jól bokán rúgó. A téma érzékenysége érezhetően megosztja a társaságot, ami már abból is érződött, micsoda eszmecserék alakultak ki egyes idézetek alatt, pl. https://moly.hu/idezetek/1017032

Miközben olvastam, valahogy bekúszott egy évekkel ezelőtti olvasásom, hasonlóan éreztem akkor is magam: logikus, persze, hogy ezt kéne tenni, de mit csináljon az, akinek olyan belső elakadásai vannak, hogy neki ez egyszerűen nem megy? :/ Bizonyos részekkel kapcsolatban vaskos betonfalat vontam magam köré, én erre nem leszek képes szerintem soha (meg ugye kettőn áll a vásár). Ugyanakkor meg felszabadító volt olvasni, milyen sok mindent ösztönösen úgy cselekedtem, ahogyan „kell”.

Időnként átváltottunk egészen mélylélektanba, rendkívül érdekes volt végiglépkedni a szempontrendszeren, ahol a saját kis lelkünk kikalapálását kellene elvégezni, a problémás részeket immár határozottan azonosítani tudtam.

A könyv valóban széleskörű tanácsokkal látja el az olvasót, legyen számára az ex egy hosszú kapcsolat, egy alkalmi viszony vagy egy házasság eredménye. Bár szerencsére a gyerekek kapcsán nem vagyok érintett, nagyon élveztem azokat a részeket, melyek arról szóltak, hogy is kezeljük ezt az egészet, ha az exszel közös gyerekeink vannak, ezt nagyon sok elvált/válófélben lévő emberrel elolvastatnám.

@Viktorius kérdésére, miszerint most, hogy elolvastam a könyvet, megtudtam-e mindent az exekről, azt hiszem, igen a válasz. @csucsorka-nak pedig ezúton is köszönöm, hogy felhívta a figyelmem a könyvre :)

Heather Belle – Michelle Fiordaliso: Minden, amit tudni akartál az ex*-ről

A könyv szerzői nagyon alaposan körbejárják az ex-témát, azon igyekeznek, hogy egyetlen területet se hagyjanak ki a témán belül, és ez szerintem sikerült is nekik. Viszont nem értem, hogy ha valaki ennyire profi, ennyire alapos, miért félt eggyel tudományosabb szintre emelni ezt a dolgot? Miért kellett a picsogó barátnő attitűdben végigolvasnom ezt az egyébként tök értékes könyvet?
(Például a szerzők elképzelése szerint az önbecsülésünket az aknázza alá, hogy -idézem – „kicsi a cicink” vagy “nem vesznek be minket a szurkolócsapatba” – és nem az, hogy esetleg csecsemőkorunkban nem nagyon kellettünk anyánknak vagy valami ehhez hasonló freudi mélység.)

Ezt tartom egyetlen hibájának.
Élvezetes, olvasmányos könyv lett, tele hasznos infóval és sok tanulsággal, aminek egy részét ugyan hallottam már okosabbaktól, de hát ismétlés a tudás anyja.

Ugyanitt: a mások által szidott popkult utalások szinte mindegyikét ismerem és szeretem, így nem bosszantottak, sőt – de megértem azt is, aki ismeret hiányában a falra mászott attól, hogy mindig ezekkel példálóztak, mintha természetes lenne, hogy rajtuk (és rajtam :D ) kívül minden olvasónak világos, miről beszélnek.

barburu>!
Heather Belle – Michelle Fiordaliso: Minden, amit tudni akartál az ex*-ről

Hasznos könyv jó tippekkel, elég jól fel is építették. Viszont sokszor sírnivalóan primitív. Mindenesetre megérte az árát (pár száz Ft), és tipikusan az a fajta önismereti könyv, amit érdemes újra és újra elolvasni, nem csak egyszer, gyorsan átlapozni.

Heather Belle – Michelle Fiordaliso: Minden, amit tudni akartál az ex*-ről

Nekem kicsit túl sok a párhuzam átlagban sosem látott filmekkel, és a humor sem az erősségük, legalábbis az értékelhető humor, no meg kicsit olyan „nem is tudom milyen” könyv…

StAngela>!
Heather Belle – Michelle Fiordaliso: Minden, amit tudni akartál az ex*-ről

Szakítófélben levőknek, szerelmi bánatból gyógyulóknak és megrekedt szingliknek kihagyhatatlan!
Ötletekkel szolgál, segítséget nyújt, miközben érzelmi támaszt is nyújt az olvasónak.
Olvasás közben nincs olyan érzése az embernek, hogy: „Na, ezt én nem tudom megcsinálni!”
A vesédbe lát, de nem marasztal el a hibáidért, sőt, átlendít a szakítás utáni holtpontokon.
Személy szerint nekem ez járt a fejemben közben: „ Ha ezt hamarabb olvastam volna, kevesebb időt pazarlok el és szegényebb lennék pár negatív élménnyel!”

Ebben a könyvben senki sem fog bugyuta, a neten javasolt megoldásokról olvasni.
Ellenben aki a valódi megoldást elősegítő módszerekre, mosolyra hangoló gondolatokra vágyik az nem fog csalódni! :)

TiaRengia I>!

Az exekkel való szexelés szabályai a következők:

1. szabály: Ne
8. szabály: Ne
9. szabály: Ne
10. szabály: Soha

Ydna>!

„Az igazi szeretet jót akar a másiknak. A szerelem a másikat akarja.” /Margaret Anderson/

TiaRengia I>!

Vannak drogok, melyekből kevés is elég, máris függőséget okoznak. Az exek is ilyenek. A függőség azt jelenti, hogy mind fizikailag, mind mentálisan függünk valamitől. A drog elhagyása elvonási tüneteket okoz. A függőség úgy alakul ki, hogy függőségünk tárgya – az alkohol, egy dupla-dupla kávé, egy weboldal, egy csokitorta, egy személy – megváltoztatja az életérzésünket. Nem számít, hogy ez az érzés milyen rövid ideig tart, vagy hogy milyen mellékhatásokkal jár – az adott pillanatban jól érezzük magunkat. Az adott pillanatban hosszú távú boldogságunk fölé rendeljük e röpke jóérzést.

Kapcsolódó szócikkek: függőség
csucsorka IP>!

Miért van szükségünk az egészségtelen izgalmakra?

Azért olyan veszélyesek az exek által keltett izgalmak, mert az ezekhez szükséges drámai helyzetek mind a magunk, mind mások életét felbolygathatják. Sajnos sokunknak volt kaotikus, zaklatott neveltetésben részünk, amikor mindennaposak voltak a visszaélések, a veszekedések, a lerészegedések, a bántalmazások, vagy másfajta drámai események – ezért is esik nehezünkre megkülönböztetni az egészséges izgalmakat az egészségtelenektől. A nyugalom és a kedvesség gyakran, meglepő módon, feszültséget kelt bennünk. Ilyenkor előfordul, hogy néha úgy érezzük fel kell kavarnunk az állóvizet.
Ösztönösen is azokat a viselkedésformákat igyekszünk ismételni, melyeket korábban láttunk magunk körül, míg rá nem jövünk, meg nem értjük, hogy nem szükséges ezeket követnünk. Létrehozhatjuk a saját izgalmainkkal teletűzdelt saját történetünket is.

TiaRengia I>!

Amikor valakibe beleszeretünk, azt hisszük, hogy mindaz a rajongás és elfogadás, amit a párunk iránt érzünk, róla szól. Ez részben így is van. Anais Nin szerint […]: „Minden barát [vagy ez esetben ex] egy világot képvisel bennünk, egy olyan világot, mely megjelenésükkor kel csak életre, és kizárólag e találkozás hatására születik meg.” Minden ex egy újabb világot hív életre bennünk. Ez igaz. Bizonyos dolgokat valóban az exünk hozott a felszínre, de ne feledjük, hogy ezek mégis mind mi vagyunk. Ha az exünkkel szexuálisan túlfűtöttebbek, vakmerőbbek vagyunk vagy visszafogottabbak vagyunk, neki tudjuk be ezeket a tulajdonságokat, holott ezek a mi szeretetadásra való készségünket jelzik. A szerelem csak részben szól a másik félről. Gyakran saját magunkat (vagy rejtett tulajdonságainkat) látjuk visszatükröződni a másik személyben, és nyilvánvalóan tetszik, amit látunk. Ezt úgy hívják, hogy „projekció”.

Kapcsolódó szócikkek: Anaïs Nin · projekció · szerelem
csucsorka IP>!

Oly könnyű exünkkel elcsábulni – még ha csupán egy kis rosszalkodásról van is szó –, amikor jelenlegi párunkkal éppen rezeg a léc, vagy félelmet kelt bennünk az újbóli elköteleződés gondolata.
Ne áltassuk és csapjuk be magunkat! Bár az SMS-üzenetek nem érnek fel egy szexuális kalandozással, mégis megcsalásnak számítanak. Ártalmatlannak tűnhet az egész. Exünkkel való kapcsolattartásunk megmarad a kommunikáció szintjén, és csupán e-mail váltások, alkalmankénti közös borozgatások formájában zajlik. Sosem érünk hozzá, sosem csókoljuk meg, lefeküdni meg végképp nem fekszünk le vele. Eláruljuk: nem kell ahhoz senkivel sem lefeküdnünk, hogy megcsaljuk a párunkat.

87. oldal, A háromszöghelyzet az érzelmi hűtlenség egy formája

TiaRengia I>!

Kezdtem rájönni, hogy nem minden az önbecsülés; anélkül azonban nem sok minden vár rám.

Gloria Steinem

TiaRengia I>!

Minden exkapcsolat mélyén hatalmi játszmák zajlanak, melyek dinamikáját a kapcsolat lezárásának módja határozza meg. Ez (sic!) egyik fél mindig többet akar. Vagy bosszúra, vagy szerelemre, vagy megbocsátásra vágyik. Az egyik felet gyakran a szakítás után még sokáig foglalkoztatja a felsorolt igények valamelyike.

35. oldal 4. fejezet Fontos, hogy hogyan ért véget

Ydna>!

„Mindenben ott rejlik egy törés. A törésen keresztül jut el hozzánk a fény.” /Leonard Cohen dala/

Kapcsolódó szócikkek: Leonard Cohen
TiaRengia I>!

A drámát egyszer valaki úgy határozta meg, hogy „az unalmas részek nélküli élet”.