A ​rabbi vasárnap otthon maradt (Rabbi-könyvek 3.) 52 csillagozás

Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt

Pészah előtt tör ki a balhé. A bowlingpályákat üzemeltető Meyer Paff kinéz egy tengerparti ingatlant, és meggyőzi néhány barátját, hogy építsék át zsinagógának. Ha a tervük beválik, Small rabbinak mennie kell. David Small, Amerika kedvenc rabbija és legeredetibb nyomozója újra visszatért, egy minden eddiginél izgalmasabb rejtéllyel. A széderesti előkészületek és a hitközség felének bukása közben Small rabbit teljesen tréfli alakokkal hozza össze a sors egy elképesztő ügy kapcsán. Gyilkosság, drog, maffia. Szőrszálhasogató logika és hajmeresztő izgalom. A rabbi legújabb esete vitán felül százszázalékos élvezet! Az eddigi legjobb Small rabbis krimi! – Library Journal Vasárnap a rabbi belefogott ebbe a könyvbe, és egyszerűen nem bírta letenni – Herbert Tarr író, rabbi

Eredeti megjelenés éve: 1969

Konkrét Könyvek, Budapest, 2008
336 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789637424380 · Fordította: Moldova Júlia

gyuszi64>!

2022/183, 9/45 eddigi értékelés

A kispolitikai környezetábrázolás és a karakterek rajza talán ebben a részben volt a legjobb, kifejezetten erős, és a regény is cselekményesebb az eddigieknél. Viszont a bűnügyi szál elvarrása, hát az kritikán aluli… A megoldás teljesen lóg a levegőben, de nem is mondok semmit, úgyis csak spoiler lenne belőle. :(
Senki sem mondta ennek a Kemelmannak (szerkesztők, lektorok), hogy a kriminek vannak bizonyos törvényszerűségei, és azok megsértése ugyan lehetséges, de alapos megfontolást igényel?!

kolika>!
Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt

A rabbi könyvek tipikusan azok a kötetek, ahol a krimi szálon kívüli dolgok, események, magyarázatok is legalább ugyanolyan figyelmet követelnek. Valóban itt is van gyilkosság, drog, mint ahogy a krimi könyvekben kötelező elemek ezek, de legalább ugyanannyi részletet kapunk a zsidó hitközösségek életéből.
A rabbi alakja igazán szimpatikus. Szeretem, hogy becsületes és egyenes jellem, képes kimondani azt, amit gondol,amiről tanult, még akkor is ha ezért sokszor kerül összetűzésbe a közössége oszlopos tagjaival. Néha a felesége sem érti őt, a rugalmasságot tartaná időnként előtérben, de a rabbi nagyon frappáns választ ad. A rugalmasság, hajladozás után félő, hogy nem tudna kiegyenesedni. Na, ezekért a válaszokért, s az ehhez való tartás miatt kedvelem a rabbinkat. Ugyanakkor nem elefántcsonttornyában élő tudós, hanem mindig megmutatkozik az éleslátása, a dolgokra való jó rálátás, s ezért szolgál sokszor felbecsülhetetlen tanácsokkal a rendőrségnek is.
Az áskálódó, zsörtölődő hitközösség tagjai is előbb-utóbb szembesülnek a rabbi ezen felbecsülhetetlen tulajdonságával is.

mohapapa I>!
Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt

Amerikai zsinagógai kavarás, aztán meghal valaki: vallásos krimit olvastam. Olyan krimit, ami elsősorban nem krimi, hanem a zsidó gyülekezeti élet bemutatása, és e funkciójában sokkal jobb is mint a krimiszál. Minden más, részletek, képek, szubjektumok itt:

zsucika P>!
Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt

Nagyon jó rész volt. A könyv első felében szó sincs a gyilkosságról, kizárólag hitközösségi ügyek, és az ott megjelenő mutyizás a hangsúlyos.
Ami azonban most az adalékot jelentette, az a fiatalok élete és gondolkodása ebben a környezetben. Kifejezetten tetszett, hogy nem követik vakon a szüleiket, és a nézeteiket, sőt akár még ellent is mondanak nekik. A rabbi ki tudott a srácokkal egy bizalomra és ésszerűségre épülő kapcsolatot építeni. Nem ajnározza őket, és megmondja ha valami nem tetszik neki, de támogatólag lép fel, amíg a szülők bizonyos esetekben még taknyosként kezelik őket, 18 évük ellenére.
A kamaszok közül kerül ki az áldozat is, és a gyanúsítottak is. A nyomozás egy pontján a hitközösség felajánlja a segítségét az aktuális gyanúsítottnak. Ami elsőre jó ötletnek tűnik, – én is így gondoltam – de aztán a rabbi rávilágít, hogy ez bizony inkább a visszájára fordulhat. A pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve.
A gyilkosság megoldása viszont értékelhetetlen. Értem én, hogy a rabbi éles eszű, de ez a végkifejlet kiváltotta belőlem a: pislogtam mint hal a szatyorban, és fennhangon ismételgettem a mi van?? szavakat.

Istris>!
Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt

Szerintem a teljes sorozat kellemes olvasmány, kicsit nyomoz, kicsit él, bepillantást enged, legalább is érzésem szerint a zsidóság mindennapjaiba, értékrendjükbe, vallásukba. Az Ő szemszögükből vizsgálhatjuk az életet„ mindez egy nem durva és erőszakos, mégis érdekes krimibe csomagolva. Egy roppant szimpatikus főszereplővel. Nem sodró lendületű, de mégis érdekes olvasmány, ha egy csendes krimire vágysz kóstolj bele a sorozatba:)

Evodia>!
Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt

Ép annyi a krimi mint kell, de közben jó a környezet, jó ahogy látja és bemutatja a világot. Még mindig van benne új és újabb, szeretek ott lenni, és olvasni miközben van rálátásom valami másra is mint amiben élek.
Már csak ezért is megéri olvasni.

Zsofir>!
Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt

Ez a rész elég furcsa volt, a könyv első felét úgy ahogy van, ki lehetne húzni. A második fele már jobban tetszett, de a bűntény aprólékos felgöngyölítésére már nem maradt idő, csak végigrohantunk az eseményeken.
Most egy ideig hagyom pihenni a rabbit, biztos nem lesz ellenére.

Katherine_Grey>!
Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt

A rabbi sorozat harmadik kötetében a „fiatalok” állnak a középpontban.
A sorozatról itt írtam:

sophie P>!

– A katolikusoknak ott vannak a gyóntatóik, a zsidóknak meg a feleségük.

Dénes_Gabriella >!

De a jóság nem elég. A vallási háborúkban is jó emberek harcoltak, mégis tízezreket nyomorítottak meg, városokat irtottak ki.

Rabbi-könyvek sorozat · Összehasonlítás