A ​rabbi pénteken sokáig aludt (Rabbi-könyvek 1.) 138 csillagozás

Harry Kemelman: A rabbi pénteken sokáig aludt Harry Kemelman: A rabbi pénteken sokáig aludt

Small Rabbi afféle zsidó Columbo. Rosszul szabott zakóban és poros cipőben jár, a pénz értékéről semmi fogalma, nem ért a PR-hoz, és nem löki a sódert. Szóval nem az a trendi menedzser rabbi, amilyen mostanában az amerikai zsidó közösségekben dívik, inkább korszerűtlen figura, aki azt mondja, amit gondol, s annak még értelme is van. Nem csoda, hogy kis híján kirúgják az állásából, csak éppen történik egy gyilkosság, s kiderül, a tudós rabbi csavaros gondolkodásmódja mögött nagyon is használható tudás rejlik.
Harry Kemelman krimisorozatában a hét minden napjára jut egy gyilkosság, még szombatra is. De nem ez a legnagyobb találmánya, hanem Small rabbi figurája, akinek csendes humorában és kedvesen szórakozott bölcsességében az író zseniálisan ötvözi Chaim Potok érzékenységét Agatha Christie emberismeretével.

Eredeti megjelenés éve: 1964

Konkrét Könyvek, Budapest, 2007
304 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789637424311 · Fordította: Neumann Anna
Kabala, Eger, 1990
206 oldal · ISBN: 9630279355 · Fordította: Neumann Anna

cicus61 P>!
Harry Kemelman: A rabbi pénteken sokáig aludt

Nem tudom, miért vártam a sorozattal ennyi ideig. Nagyon tetszett, olyan jó kis kikapcsolós történet. Jó a zsidó Columbo elnevezés. Tényleg egy ütött-kopott, tudósféle rabbi, akinek esze ágában sincs nyomozni, csak ráviszi a kényszer :) Érdemes rá odafigyelni, egészen új oldalról közelíti meg a nyomozás fogalmát :) Nagyon tetszett, hogy kicsit be tudtunk kukucskálni a zsidóság mindennapjaiba, gondolkodásába. Sokan a szereplők közül ott szúrják el, hogy Small rabbit is kicsit kelekótya, simán egy tudósnak gondolják, de közben sok-sok jó ötlete volt a nyomozás szempontjából, ami aztán be is jött. Engem is bevitt a csőbe, egész másra gondoltam gyilkosként. Nem az a pörgős krimi, de simán végigolvastam és élveztem :) Jöhet a többi.

ppeva P>!
Harry Kemelman: A rabbi pénteken sokáig aludt

Pár évvel ezelőtt olvastam az első könyvet a rabbi-sorozatból, rögtön a 3. részt: Harry Kemelman: A rabbi vasárnap otthon maradt. Most ölembe hullt e-könyvben a sorozat többi része is.
A krimiszál mellett még érdekesebb volt nekem a 60-as évek amerikai kisvárosi zsidó közösségének élete, a szokások és hagyományok, az emberek közötti kapcsolatok és a rabbi agyafúrt magyarázatai. Igazából az ilyen krimiket szeretem a legjobban, ahol a gyilkosságon és nyomozáson kívül felgöngyölik, szétszálazzák, bemutatják a társadalmi hátteret is.

Kovaxka P>!
Harry Kemelman: A rabbi pénteken sokáig aludt

Igazán kellemes olvasmány volt! Igaz, a krimiszál nem túl acélos, de annál sokkal érdekesebb a miliő. A hatvanas években járunk, és hamar megismerkedünk az amerikai kisváros zsidó közösségének tagjaival, akik imádnak ülésezni és vitatkozni. A rabbi meg inkább tudósféle, a tanulmánya és a könyvei kötik le igazán, bár az esze igencsak csavaros és jó megfigyelő. A legszórakoztatóbb részek az ír katolikus rendőrfőnök és Small rabbi közös elmélkedései vallási kérdésekben. Bájos sorozat, biztosan folytatom majd.

gyuszi64>!

2022/180, könyvtár, 38/119 eddigi értékelés

Hopsz, de jó volt! Tipikus „együléses” könyv, amit ha elkezdünk, nem nagyon hagyunk abba.
A legjobb KRIMIK közé nem szívesen sorolnám, mert elég gyenge a nyomozási folyamat, a szerző nem erre fekteti a hangsúlyt. Jó a kisváros-rajz, józanok a vallási/teológiai betétek, igen meggyőző az indulatok keletkezésének leírása, és nagyon-nagyon ügyes a megoldás, a nyomozási szál elvarrása. Ami hihetetlenül rövid; a „krimi-finálé” nagyjelenete szinte teljesen hiányzik, de ezért csak becsülni tudom a szerzőt. Mert nyilván koncepcionális kérdésről van szó, és ha ő úgy gondolta, másra hegyezi ki a regényét, az tényleg az ő dolga.

Dénes_Gabriella>!
Harry Kemelman: A rabbi pénteken sokáig aludt

A könyv erőssége számomra nem a krimiszál volt, ami egy egyszerű kis történet (persze van benne csavar), hanem az, hogy Kemelman úgy írta meg a könyvét, hogy teljesen természetesen beleépítette az amerikai zsidó mindennapokat. Nem erőltetett, nem tukmálós, nem erőnek erejével ismeretterjesztő, mondhatnám úgyis, nem amolyan JLM-szerűen követelőző.
Akkor, amikor a szatmári zsidó nő „szabadulástörténete” az etalon, nehéz azt mondani, hogy azért ezt a sorozatot is olvassa már el valaki. Persze, Small rabbi nem ortodox zsidó, „csak” konzervatív, ettől minden kicsit jobb árnyalatú, szabadabb, liberálisabb…
Én ezt a sorozatot nem a krimiért fogom végigolvasni, hanem a krimin, a szórakoztató irodalmon keresztüli kultúraközvetítésért.

fülcimpa>!
Harry Kemelman: A rabbi pénteken sokáig aludt

Egy enyhe lefolyású agyvérzés után – ami a kis millió szereplő felsorakoztatása miatt következett be – egészen egészséges színezetet kaptam, de előtte 6 alkalommal is végig vettem aprólékosan ki kicsoda és pontosan melyik keresztnévhez passzol az adott vezetéknév, így optimális állapotban sodró lendülettel és élvezettel haladtam a végkifejletig. Bevallom titkon reménykedtem, hogy az legyen a gyilkos akire én tippellek, de sem nyomozó, sem okos rabbi nem vagyok, hanem csak egy egyszerű olvasó, aki szereti a könyv adta élményt, így persze nem csodálkoztam, hogy nem nekem lett igazam. Azért én most jócskán elmoziztam a fejemben, a főbb szereplők arcot és testet kaptak tőlem, ha kiderül, hogy sorozat készült a rabbis történetekből, összeomlok.

ptagi P>!
Harry Kemelman: A rabbi pénteken sokáig aludt

Én még kezdő krimi-olvasó vagyok, így nézzétek el nekem, hogy bőven az átlag fölé csillagoztam :)
De hát ha egyszer olyan aranyos a történet?! Már a gyilkosságot leszámítva, persze. :)

Kerestem egy könyvet, ami hangulatában kicsit zsidó, de mégis könnyed, utazásra ráhangoló, közben lefoglaló, repülőn, buszon olvasható és félretehető.
Na ezeket a kritériumokat jól teljesítette.
Mitöbb, a sorozat további részeihez is kedvet adott, szóval jön még az én utcámba Small rabbi ;)

Berike>!
Harry Kemelman: A rabbi pénteken sokáig aludt

Ügyes ez a zsidó Columbo! Nagyon régóta készülök elolvasni ezt a könyvet, többször is félretettem, és most végre elovastam.
A könyv fiktív hőse, David Small, a Massachusetts-i Barnard's Crossing fiktív külvárosi városának konzervatív zsidó gyülekezetének rendhagyó vezetője. A regénysorozat főszereplőjeként Small rabbi bölcsességgel, a zsidó hagyományok csalhatatlan érzékével rendelkezik (ami időnként ellentétbe sodorja őt a zsidó közösséggel, amikor úgy véli, hogy azok komolyan eltérnek a judaizmustól),. Egy detektív minden jó tulajdonságával rendelkezik, amelyet talmudi képzettsége élez ki,és ez lehetővé teszi számára, hogy meglássa a problémák harmadik oldalát is.
Talmudból tanult logikája fontos szerepet játszik a cselekményekben. Általában Small akkor keveredik bele az eseményekbe, ha azok az ő gyülekezetének vagy általában Barnard's Crossing zsidó közösségének valamelyik tagját érintik. Smallnak sok gondja van a gyülekezetével, és állandóan vitában áll legalább egy befolyásos tagjával, általában a templom mindenkori elnökével.
Maga a rejtély csak ürügy arra, hogy a szerző bemutassa a szereplőket, valamint a zsidó vallási törvényeket és kultúrát. Vannak utalások viszonyokra, rasszizmusra, perverziókra és házasságon kívüli terhességekre.
Tisztában vagyok vele, hogy a könyv közel 60 évvel ezelőtt íródott, más volt a társadalom. A könyv szinte egy időkapszula lehetne, különösen az, ahogyan a férjek és a feleségek beszélnek egymással.
Tetszett a logika, amivel Small rabbi megoldotta ezt a rejtélyt. Ez persze a való életben soha nem fog működni, de ha erre vágynék, akkor inkább kinéznék az ablakon, ahelyett, hogy egy könyvvel telepednék le.

Cencaaa P>!
Harry Kemelman: A rabbi pénteken sokáig aludt

Nagyon tetszett a könyv, egy igazi kis aranyos krimi volt. Nagyon tetszett ahogy a rabbi végiggondolta a dolgokat és segítette a nyomozást, és azt is szerettem benne hogy ha minimálisan is de láttuk a rabbi mindennapjait. A különböző szereplők szemlélete és véleménye egymásról annyira ismerősnek érződött, mintha itt játszódott volna. Valóságszagú volt és nem a rossz értelemben, mert ettől még inkább tudtam vele azonosulni. spoiler Ja és az utolsó mondaton hangosan felnevettem :D

kolika>!
Harry Kemelman: A rabbi pénteken sokáig aludt

Afféle zsidó Columbo? Igen, tényleg valami hasonló. Nem afféle snájdig nyomozó, aki után epednek a nők, s aki seperc alatt megoldja az ügyeket. De lassan, szépen, a Talmudra támaszkodva fényt derít a mások által titkolt eseményekre.
Nagyon tetszett, ahogy megoldotta az autó körüli ügyet, s itt már egykettőre megkedveltem Small rabbit. A mű középpontjában levő gyilkosság megoldásában játszott szerepe, csak megerősített, hogy nem tévedtem. Jó megfigyelő, jól következtető, s nem utolsó sorban jó emberismerő is.
Kíváncsi lettem a hét többi napjára is.

Miestas>!

Nekünk nemigen vannak kérelmező imáink. Mi többnyire nem olyasmit kérünk, ami nekünk nincs, hanem köszönetet mondunk azért, ami nekünk megadatott.

Kapcsolódó szócikkek: hála · ima · kérés
kávésbögre P>!

– Igaza van, rabbi. Hiszen tudja, hogy nekünk az előírásokhoz kell tartanunk magunkat. Az eszem azt súgja, hogy magának mint papnak, semmi köze nem lehet hozzá, de mint rendőr…
– Mint rendőrtől nem várható el, hogy az eszét használja? Így érti?
– Hát szóval… no igen, valahogy úgy. Egyébként megvan az oka.

Kapcsolódó szócikkek: rabbi
Black_Venus>!

Később Small rabbi a reggeli imát végezte a dolgozószobájában, miközben Miriam a konyhában reggelit készített neki. Amikor hallotta, hogy a férje üdvözülten a S'má Jiszráelbe kezd: Halljad Izrael, az Úr, a mi Istenünk az Egyedülvaló! akkor feltette a vizet: az Amida hallatán kezdte főzni a tojásokat és hagyta főni egészen az Alenu-ig. Akkor kiszedte a tojásokat.

65.

psvianne>!

Széles körben elterjedt az a nézet, – folytatta a rabbi – hogy káddist mondani kötelesség, amellyel a gyászoló a szeretett halottnak tartozik. Ha azonban elolvassuk az imát vagy a vele szemben lévő oldalon a fordítást, akkor megállapítjuk, hogy a szöveg a halottat nem említi és könyörgést sem tartalmaz a halott lelkéért, hanem Istenben, az Ő erejében és Nagyszerűségében való hitet erősíti meg. A káddis nem a halottért, hanem az élőkért mondott imádság. Aki nemrégiben veszítette el szeretett hozzátartozóját, ezzel nyilvánítja ki rendíthetetlen bizalmát Istenben.

Kapcsolódó szócikkek: halott · hit · ima · Isten
csauperjel>!

…Tudod, Al, talán túl dörzsölt vagy ahhoz, hogy egy olyan embert, mint a rabbi, megérts. Ahhoz vagy szokva, hogy a sorok között olvass, és abból találd ki, mit gondolnak valójában az emberek. Megfordult-e valaha a fejedben, hogy a rabbi pontosan azt mondja, amire valójában gondol?

22. fejezet (Konkrét könyvek, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: beszéd · őszinteség · rabbi
Bozsemoly>!

– Arra gondol, hogy félrelépett? Na és. Tudja maga, hogy a felesége tíz éve sclerosis multiplexszel él? Már tíz éve nem… Szóval érti mint férfi és nő… Á persze, hogy érti.
– Ezt nem tudtam.
– Egy egészséges férfinak nőre van szüksége. Maga mint rabbi ezt nem értheti.
– A rabbik nem heréltek.

sophie P>!

– Nézzük talán meg, mit mond erről a Talmud?

303. oldal - Utolsó mondat

system456>!

– Tudod, Al, neked nagyon nagy szád van. Néha az az érzésem, hogy ez az egyetlen olyan része a fejednek, ami jól működik.

Rabbi-könyvek sorozat · Összehasonlítás