Izland 15 csillagozás

A végletek földje
Haarberg Orsolya – Erlend Haarberg – Unnur Jökulsdóttir: Izland

Aki eljut Izlandra, annak azt tanácsolom: merítkezzen meg az örök vadonban. Talán madarak dalában, talán csermely csörgedezésében, talán zuhatag morajában, de az is lehet, hogy a vadon csöndjében hallja majd meg a természet szívdobbanásait. Aki pedig maga nem juthat el oda, Orsolya és Erlend Haarberg fotóiból, képekbe foglalt, örökkévalóvá tett pillanataiból ismerheti meg Izland végső lényegét.

Minél élesebb a kontraszt, annál inkább kirajzolódik a lényeg, a karakter – márpedig Izland telis-tele van gyönyörűséges kontrasztokkal. Gleccser jege alatt izzó láva, tenger mélyéről magasba lövellő tűzoszlop, sötétség és fény, kopár világ és zöldellő vadon, hangok özöne és éteri csönd, szürke tónusok és vibráló színek – íme, ez mind Izland.

Geographia, Budapest, 2011
254 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155105104 · Fordította: Vitray Tamás, ifj.

Izland

egy_ember>!

Pazar!
El kell oda menni, mielőtt fölrobban vagy szétszakad az egész.

Natalie_Danaisz IP>!

Izland

a férfi (csak ne lihegjem túl):
egy spanyol matador
egy kelta harcos
egy buddhista szerzetes
és a költő (nem tudom milyen nyelven szól, de értem. hozzám beszél. fényt mond, dalban elbeszélve).
jófajta keverék:
misztikus, félelmetes, csodálatba húzó, opálosan kéklő borzongás. a vágyódás okozta nyírkos kín hullámverése, a lüktető, parttalan fájdalomban. a titokzatos, a kiszámíthatatlan,
a szótlan, a hangtalan, a néma.
a tűz, ami darabokra tép.
a magányos csend alatt lopakodó láva-lobbanás.
a kérlelhetetlen elzárkózás és a teljes kitárulkozás izzása. az ellentétek harmóniája.
a sziklatestekbe zárt féktelen szenvedély mozdulatlansága.
a kimondhatatlan, a megmásíthatatlan, a végtelen.
a víz és a tűz szerelme, és mindenben ott e szerelem beteljesületlen fájdalma. a kék titok:

Izland.

Manawydan>!
Haarberg Orsolya – Erlend Haarberg – Unnur Jökulsdóttir: Izland

Csodálatosan szép képek, csodálatosan szép látószögből. Egyszer mindenképpen elmegyek…

UPDATE: megjártam Izlandot és elképesztő volt!:)

Képopera P>!
Haarberg Orsolya – Erlend Haarberg – Unnur Jökulsdóttir: Izland

A felvételek nagyszerűek! A szövegezéssel viszont nem voltam mindenhol kibékülve, emiatt lecsíptem fél csillagot. Mindezzel együtt, szerintem egy remek album.

Haarberg Orsolya – Erlend Haarberg – Unnur Jökulsdóttir: Izland

A képek csodálatosak, lenyűgöztek teljesen. Ugyanakkor új felfedezés az írónő. Száraz goelógiai témákról, olyan költőien ír, hogy az egy külön csoda, igazi költemény. Sajnálom, hogy még nincs lefordítva egy saját műve sem.

latinta P>!
Haarberg Orsolya – Erlend Haarberg – Unnur Jökulsdóttir: Izland

Ezt látni kell(ene)! De minthogy nagy a valószínűsége annak, hogy ez nem adatik meg, ezért külön hála és köszönet mindazoknak, akik elkészítették, gondozták, megjelentették.
És köszönöm @egy_embernek is!

XX73>!
Haarberg Orsolya – Erlend Haarberg – Unnur Jökulsdóttir: Izland

Csodás képek vad tájakról. Néha mintha grafikákon merengenénk. A fotók visszaadják a szigetország kihaltságát. Bemutatják a természet erőit. Szeretnék egyszer eljutni Izlandra…

latinta P>!

Izlandon azt szoktuk mondani: „Tisztábban lát, aki vendégként pillant körbe.”

Kapcsolódó szócikkek: Izland
Krenai>!

Még füstölög a láva, de már a fű nő rajta.

Kapcsolódó szócikkek: Izland
MésziAnna>!

Izland olyan, mint egy kiskamasz: egyfolytában alakul még, s alig tudni, milyen lesz majd felnőttkorában.

MésziAnna>!

A kontraszt viszonyt teremt, összehasonlításra ösztönöz, így nagyon sokat mondhat a természetről. Minél élesebb a kontraszt, annál jobban megmutatkozik a karakter, a lényeg, Izland pedig telis-tele van gyönyörű, bámulatos kontrasztokkal. Sziget az óceánban, tömör sziklatömb a végtelen víz tükrén – Izland létezése már önmagában is óriási kontraszt. Gleccser jege alatt izzó láva, tenger mélyéről föllövellő tűzoszlop, sötétség és fény, izzás és fagy, kopár világ és zöldellő vadon, hangok özöne és éteri csönd, szürke tónusok és vibráló színek – íme, ez mind Izland.