Az ​ágyas 13 csillagozás

Gül Irepoğlu: Az ágyas

A ​történet a XVIII. századi Oszmán Birodalomban, Abdülhamid szultán udvarában, a hárem pompázatos világában játszódik. Abdülhamid hatalomra lépése előtt negyvennégy évig élt elzárva. A trónra kerülve maga mellé veszi háremagaként egyetlen barátját, a félvér Cafert – ennek ára azonban egy fájdalmas operáció, amely megfosztja őt a férfiasságától. Aşkidilt, a háremhölgyet egyszer éri a kivételes kegy, hogy a szultán vele tölti az éjszakát. A fiatal lány beleszeret a szultánba, akit szintén nem hagy hidegen a találkozás, azonban megfutamodik érzelmei elől, és többé nem rendeli magához a lányt. Közben egyikük sem veszi észre, hogy a jóképű, fiatal háremaga hogyan fogja megváltoztatni hármuk viszonyát. Cafer ugyanis szerelmes Aşkidikbe Prof. Dr. Gül Irepoglu Huszonhat évig oktatott az isztambuli egyetemen, s kurzusokat tartott a reneszánsz, a barokk, a klasszicizmus és romantika művészetéből, illetve a török művészettörténetből. Számos publikációja jelent meg a XVIII-XIX. századi… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2007

Kossuth, Budapest, 2014
Kossuth, Budapest, 2014

nagy_anikó>!
Gül Irepoğlu: Az ágyas

Nem egy hosszú könyv, de nem a megszokott tempómban haladtam vele.
A címe alapján másra számítottam.
Igaz a szultáni udvar életébe kaptam némi betekintést.
Askidil kimondottan idegesített, semmi érdemleges csak a sóvárgás és, hogy mennyire szerelmes a szultánba.
A szultán és Cafert elbeszélése jobban olvastatta magát.
Nos a történet magában úgy egy csillagot ért volna, de amiért négy csillagot kapott, az a gyönyörű írásmód. A könyv közepe felé utána is néztem, hogy Gül Irepoglu vajon kit takar.
Ennyire szépen írni a szerelemről, a szultáni udvarról, az érzésekről ritka adottság.
Nem sajnálom, hogy olvastam ezt a könyvet.

Gabye>!
Gül Irepoğlu: Az ágyas

Mi a rosseb….Hát hogy úgy mondjam igazán nem találtunk egymásra a könyvvel. Az hagyján, hogy óriási sorközökkel dolgozik. Még azon is csak picit szaladt fel a szemöldököm, hogy cirka oldalanként változik a narrátor és bizony kellett egy kis idő, míg ezt megszoktam és főleg rájöttem, hogy mikor ki „beszél”..Viszont az az ömlengés, amit ágyasunk csinál, az nekem már kicsit sok volt..És az egész könyvet meg lehetett volna írni 10 oldalba..
Nem mondom, hogy nem volt benne pár érdekes info, pont ezért is vettem kézbe, hogy megtudjak egy kicsit többet a háremek életéről..Hát tényleg csak kicsit többet tudtam meg de ehhez majdnem elég lett volna a fülszöveg elolvasása..És sokszor olyan lényegtelen dolgokon nyámmogtunk..Jaj.
Összességében nem volt ez annyira rossz, de azért sajnálom a fákat…

Gül Irepoğlu: Az ágyas

A történet három bővített mondatban összefoglalható, melyből a fülszöveg legalább kettőt már el is mond. Szerencsére nem a történet és nem a „romantika” az igazán jó ebben a könyvben, hanem a hárem, a szultán világának érzékeny, költői leírása.
Kell az elején pár oldal, míg az olvasó megszokja a beszélők ritmikus váltakozását, és még pár oldal mire megszereti.

giny>!
Gül Irepoğlu: Az ágyas

Furcsállom, hogy ennyire lehúzta a többi olvasó – a főszereplőnő állandó picsogása valóban kicsit sok, de a leíró részeket érdekesnek találtam. Tetszett a (díszes) ruhák, ékszerek, tárgyak, épületek bemutatása és hogy beleláthattam egy kicsit abba, hogy milyen volt az élet a török uralkodói udvarban és egy háremben. Tőlem négy csillagot simán megérdemel.

Coralie>!
Gül Irepoğlu: Az ágyas

Ha valaki netán azért venné a kezébe a könyvet, mert a cím alapján szenvedélytől fűtött éjszakák oldalakon hömpölygő leírását képzeli maga elé, vagy egy izgalmas, fordulatos történetet, most szólok, hogy csalódni fog. Ez a könyv a belső gondolatokról, a megélt érzelmekről szól, a többi csak említés szintjén szerepel benne. Az egész cselekmény a három főszereplő monológjaiból, gondolataiból áll össze. Ezeken keresztül ismerjük meg az adott kor és hely jellemzőit, a szultánt és zárt ajtók mögötti háremének világát. Látszik, hogy a török írónő művészettörténész, mivel részletesen mutatja be az épületek díszítését, az ékszereket és ruhákat, használati tárgyakat, a török uralkodói udvar jellemzőit és szokásait. Ha ezeket szeretné valaki egy kicsit „belülről”, a szereplőkön keresztül megismerni, akkor érdemes elolvasnia.

Diana3021_>!

..aki az életemnek mennyeinek látszó, holott pokoli formát szabott.

Amapola P>!

Az egyszerűség és szelídség látszata mögött, az embernek a legintimebb belső világát a külvilágtól elválasztó függöny mögött, ahogy oly sokan mások, ő is vulkánt rejteget talán?

Amapola P>!

Mire visszatértem, a hagyományoknak megfelelően a szultáni hárem útját beborították finom indiai kelmével.Ezen mentem végig a hárem előteréig. Utánam a lépéseimtől értékessé vált kelmét felvagdossák, s a háremagák és a testőrök között szétosztják. Ezt tudván vigyázva lépegettem.